Videogames και παρατσούκλια

Ένα άλλο αρκετά διαδεδομένο παρατσούκλι που θυμάμαι για τα arcades (που χρησιμοποιούσαν συχνά και σε ελληνικά περιοδικά για videogames) ήταν τα "κερματοφάγα".

Επίσης όταν θέλω ν' αναφερθώ σήμερα για το soundtrack παμπάλαιων videogames στους φίλους μου (από 8-bit και πριν) τ' αποκαλώ για πλάκα ως "μπλιγκιμπόνια".

metalcandyman είπε:
Επισης υπαρχουν και διαφορα για μεσα στο παιχνιδι οπως την φαλαινα φαντασμα στο Bubble Bobble την λεγαμε ''γκαγκα'' με τον τονο στο πρωτο Α.Οταν εβγαινε το hurry up το λεγαμε ο θειος χαρης το περιδερεο το λεγαμε ''τσιγκο'' και την καρδια την λεγαμε ''[edit]'':D
Eγώ θυμάμαι που τα πιο μεγάλα παιδιά αποκαλούσαν την φάλαινα-φάντασμα ως "Ρούλης". Ειλικρινά δεν έχω ιδέα πως προέκυψε το παρατσούκλι αυτό. :xm: Κι επειδή ήμουν μικρός νόμιζα ότι ήταν το κανονικό του όνομα.

metalcandyman είπε:
Υπαρχουν και ενα σωρο αλλα τετοια παραδειγματα αλλα και πολλα που λογο του ονοματος τους δεν μπορω να τα γραψω ;) :D
Στείλτα μου με pm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα arcades τα αποκαλούσα (όπως και η πλειοψηφία των πιτσιρικάδων της εποχής) "Ηλεκτρονικά", αλλά διαδεδομένες εκφράσεις ήταν και "ουφάδικα", ενώ σε περιοδικά είχα διαβάσει μία ελαφριά παραλλαγή της έκφρασης του φίλου angel_grig: "δεκαρικοφάγα". :)

To "κανονάκι" ήταν επίσης μία διαδεδομένη ενναλακτική έκφραση για τις "ζωές", καθώς και η λέξη "βασίλισσα" που σωστά παρέθεσε ο panp, για ορισμένα "τελικά" motherships (μαζί με την παρέα μου την χρησιμοποιούσαμε κυρίως στο Phoenix και στο Astro Fighter γύρω στο '81, όταν "λιώναμε" στα τοπικά arcades. Ας είναι καλά οι καταστηματάρχες που πάντα έκαναν τα στραβά μάτια για το περίφημο "κάτω των 17" :D ).
 
Εμείς πάντως, όταν έβγαινε το φάντασμα στο Bubble Bobble όταν αργούσες λέγαμε "βγήκε ο Μένιος"
 
Θυμάμαι επίσης στο "Φοίνικα" την "ασπίδα", που ενεργοποιούσαμε με το αριστερό κουμπί δίπλα στο shoot, και έφτιαχνε ένα περίβλημα γύρω από το σκάφος, που ό,τι χτυπούσε διαλυόταν αντί να σε διαλύσει. Κρατούσε 4-5 δευτερόλεπτα.

Επίσης θυμάμαι τον "φαβορίτα" σε ένα παιχνίδι πολεμικών τεχνών που το όνομα θα μου το θυμίσετε εσείς.

Περίπου σαν αυτό, αλλά όχι αυτό

Διάλεγες να παίξεις με έναν από 5-6 αντιπάλους : μια τύπισα με σούρικεν, έναν γιγαντόσωμο με κόκκινη φόρμα και κορδέλα στα μαλλιά, έναν ημίγυμνο σαν ινδιάνο (που έκανε μια κίνηση σαν ελικόπτερο), έναν με φαβορίτα και γυαλιά ηλίου, έναν με μπλε φόρμα και νουντσάκο, έναν με τεράστια μπράτσα...Πολύ καλό παιχνίδι ξύλου, και μάλιστα από τα "έξυπνα", όσο πιο πολλές έτρωγε ο αντίπαλος, τόσο "φόρτωνε" και σε λιάνιζε ! Αλλά δε θυμάμα τίτλο, βοηθείστε !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά, στο Phoenix η "ασπίδα" ήταν στην ημερήσια διάταξη, που λένε. :headbangdude:

H περιγραφή του άλλου παιχνιδιού μου θυμίζει το δημοφιλέστατο Yie Ar Kung-Fu. (ήταν το 2ο αγαπημένο μου "one-on-one" beat'em up της εποχής, μετά φυσικά απο το Karate Champ :thumbup: )

---ΕDIT---

Τώρα είδα το link του panp, που παραπέμπει σε SFII...

Μήπως μιλάμε λοιπόν για κάτι πιό "φρέσκο" σε κυκλοφορία, στα arcades? (π.χ. μέσα στα '90s)

Ισως κάτι απο την σειρά "Fighter's History" ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλά, η φάλαινα-φάντασμα στο Bubble Bobble παίζει να είναι ο μοναδικός χαρακτήρας από videogame με τόσα πολλά παρατσούκλια που κανείς σχεδόν δεν ξέρει το πραγματικό του όνομα. Ούτε κι εγώ το ήξερα μέχρι που το κοίταξα τώρα στο Google με αφορμή το thread.

http://www.giantbomb.com/baron-von-blubba/94-10958/

Όπως και να τον αποκαλούσαμε ένα είναι το σίγουρο: αποτελεί μακράν έναν από τους πιο τρομακτικούς χαρακτήρες σε videogame που 'χει στοιχειώσει αρκετές αθώες παιδικές - και μη - ψυχούλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά ευχαριστώ, αλλά δεν ήταν κανένα από αυτά που μου προτείνατε ! Και δεν ξέρω αν έχω και το παλιό μου MAME cd να το ξαναβρώ !

Πάντως ήταν χαρακτηριστικός και ο Ινδιάνος, χωρίς μπλούζα, που γύριζε γύρω από τον άξονά του σαν ελικόπτερο...

Πρέπει να ήταν το Street Fighter Zero ή Alpha, απ' όσο είδα εδώ :

http://www.mamedb.com/game/sfzh

sfalpha.jpg

Διάλεγες κάποιον χαρακτήρα ως παίχτης, και σου έμεναν όλοι οι υπόλοιποι ως για αντίπαλοι. Δε βλέπω όλη τη βιβλιοθήκη των χαρακτήρων αλλά το παιχνίδι μάλλον ήταν αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα άλλο που θυμήθηκα: αρκετοί αποκαλούσαν τα shmups ως παιχνίδια με αεροπλανάκια ή διαστημοπλοιάκια. Ο ξάδερφός μου ακόμα χρησιμοποιεί την ορολογία αυτή. Αλλά κι εγώ μερικές φορές τ' αποκαλώ για πλάκα "παιχνίδια με αεροπλανάκια/διαστημοπλοιάκια πίου-πίου" (ατάκα κλέμενη από το "ρομποτάκια πίου-πίου" που έλεγε ένας γνωστός μου ειρωνικά για τα mecha anime).
 
Imgema είπε:
Εμείς πάντως, όταν έβγαινε το φάντασμα στο Bubble Bobble όταν αργούσες λέγαμε "βγήκε ο Μένιος"
Μπαρκουλης! Περιεργο μου φαινεται πως δεν το ανεφερε κανεις!
 
Εμείς λέγαμε τις ζωές "μπαλάκια" (δεν ξέρω αν τα λέγανε έτσι στην υπόλοιπη Κρήτη ή και άλλού) επίσης κοντά στο σχολείο που πήγαινα υπήρχε ένα "στέκι" που λεγόταν Royal και εμείς απλώς λέγαμε "πάμε Ρουαγιάλ", αχ! πόσες ώρες εκδρομών (αλλά και κοπάνων) είχαμε περάσει, είχε ηλεκτρονικά, αλλά και μπιλιάρδα για τους πιο "μάγκες".
 
Στο street fighter την κινηση του Zagnief το πιασιμο δηλαδη που χτυπαει κατω τον αντιπαλο με το κεφαλι ενω πρωτα σηκωνεται ψηλα στον αερα το λεγαμε βιδα,τρυπανι η αλβανικο.Στο shinobi την μαγεια την λεγαμε αυτοσυγκεντρωση ενω το Toki το λεγαμε μαιμουνι και στο ιδιο παιχνιδι τον πρωτο αρχηγο τον λεγαμε γυφτισα,τον αρχηγο στην πιστα με την λαβα τον λεγαμε κατσαριδα και το οπλο που στην αρχη πεταει μια μεγαλη μπαλα φωτιας και μετα μικροτερες μεχρι να ξαναγεμησει η ενεργεια το λεγαμε χλεπα.Το Dragon ninja ονομαζοταν το καρατιστικο και το sunset riders κλασικα ηταν το καουμποικο.Στο cadillacs and dinosaurs τους εχθρους που εμοιαζαν με νανους τους λεγαμε μπρουσουκια (μπρουσουκι = μικρο ζωο που μοιαζη με γουρουνι και το συνανταμε κυριως στα μποστανια το καλοκαιρι να τρωει καρπουζια.Συνηθως το συναντουσαμε αργα τη νυχτα που πηγαιναμε να κλεψουμε καρπουζια :D ).Το Karnov ηταν ο χοντρος και οταν απλωναμε την σκαλα λεγαμε αμολα καλουμπα.τo cabal Ηταν το φανταρος και το Blue's journay ηταν το φυλο.Το circus charlie ηταν ο κλοουν και το Twin cobra το ελικοπτερακι.Το snow ηταν οι χιονανθρωποι και ο πρωτος αρχηγος ηταν ο καλικαντζαρος και ο αρχηγος με τα δυο πουλια ηταν οπι γκαηλες.Στο golden axe τους σκελετους τους λεγαμε καραπες και ο τελικος αρχηγος ο Death adder ηταν ο δημιος.

Φυσικα δεν τα λεγαμε ετσι μονο τοτε αλλα τα λεω ετσι ακομα και τωρα γιατι ετσι γουσταρω.Αν θυμηθω αλλα θα επανελθω.
 
Street fighter-Ryu τον λέγαμε Ρούι

Στο moon cresta το τρίτο σκάφος λεγόνταν γουρούνα.

Στο phoenix το τελικό διαστημόπλοιο,καρπούζι.

Ηοuse of the dead (και ghouls and ghosts-ghosts and goblins) νεκροθάφτες.

Double dragon 2 ο κακός μαλλιάς στη δεύτερη πίστα-Χριστός

Προ τη playstation εποχή,τις κονσόλες τις λέγαμε ή sega ή atari ή nintendo.Mετά έγιναν όλα playstation(δυστυχώς)

Zωες,κανονάκια,μπλιμπλίκια,ποδοσφαιράκια,ουφάδικο ήταν τα κλασσικά.

Α και όταν έπαιζα το Panzer Dragoon στο saturn,ο παππούς μου έλεγε,''Πάλι παίζεις τη πεταλούδα?''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παλια τα ελεγαν και σφαιριστιρια ,τοτε που ηταν τα ξυλινα ποδοσφιαρακια δημοφιλεις (60-70 μαλλον)

εμεις τα παιδια τα λεγαμε η λεσχη,η ηλεκρονικα

τα παιχνιδια τωρα. το pacman το λεγαμε πακμαν,το ms pacman παλι πακμαν,ολα τα πακμανοειδες πακμαν τα λεγαμε

το bubblebobble το λεγαμε μπουμπλε η μπουμπλε-μπουμπλε. κ τον χαρο,χαρη.

το teckanworldcup (που ηταν σε επιτραπεζια καμπινα)το λεγαμε ''το ποδοσφιαρακι'',κ αν υπηρχε αλλο ποδοσφαιρακι στο μαγαζι το λεγαμε το παλιο

-εισαι για ενα ποδοσφαιρακι?

-ποιο ρε,το παλιο, η το αλλο?

-το παλιο ρε...

το snowbros χιοναν8ρωπους

το aero fighters και λοιπα του ειδους του τα λεγαμε αεροπλανακια

το exerion το λεγαμε πεταλουδιτσες ,επιεδει στην αρχη σκανε κατι εξωγηινα διαστιμοπλοια σαν πεταλουδες..

το street fighter το λεγαμε στρητ φαητερ ,κανονικα δηλαδη,αλλα..

ο ryu kai o ken πετουσαν μπαλες,και εκαναν ελικοπτερακι..

h chunli πετουσε αβγα,εκανε ελικοπτερακι,και ποδαρακια

o honda,εκανε ''τα χερια'' και ψαρακι (απο την κεφαλια ψαρακι)

o zangief,εκανε ζε'ι'μπεκια'

ο guile εκανε μπουμερανκ,και ψαλιδακι..(κ τον λεγαμε γουηλι)

η cammy εκανε την βιδα

ο vega εκανε την δαγκανα

ο bison εκανε το σουβλακι...
 
Πραγματικά χαμογελούσα όσο διάβαζα το thread, μάλλον όλο και κάπου έχουμε ακούσει όλοι όσα αναφέρθηκαν..

Οι δικοί μου οι γονείς δεν ήταν υπερβολικά εκτός τεχνολογίας/εξέλιξης, απλά εκτός αγγλικών, οπότε όταν το 1989 μπήκε ο XT στο σπίτι εγώ έπαιζα τις "φούσκες" (bubble bobble), το σπαθί (prince of persia), τη μαϊμου (donkey kong) και το ξύλο (double dragon).

Κατά τα άλλα τα arcades της γειτονιάς (ΒΠ Αθηνών) ήταν τα "ηλεκτρονικά", στο shinobi και το golden axe είχαμε την "προσευχή", το tetris ήταν τα "τουβλάκια", το pacman "τα φαντασματάκια" και, φαντάζομαι λόγω φήμης/ιστορίας που οι περισσότεροι πια το γνώριζαν, το space invaders ήταν "τα ufo".

Ωραίο θέμα!
 
Μερικά τα ήξερα, μερικά πάλι όχι. Συγκινήθηκα πάντως με τις ονομασίες του Street Fighter (να προσθέσω και μερικά ενός φίλου μου: Τζουαήλ για τον Guile και Ζαγκνίφ για τον Zangief) καθώς τις είχα πραγματικά διαγράψει από το μυαλό μου. Ευτυχώς η μητέρα μου ήταν μέσα στα κόλπα και παίζαμε μαζί βιντεοπαιχνίδια. Όσο να 'ναι όμως έπλασε την δική της αργκώ και για να συνεννοηθούμε την υιοθέτησα και εγώ.

"Μπούμπλε μπούμπλε": Βubble Bobble

"Γρήγορο ποδάρι": To γνωστό power up στο Sonic... στο Master System

"Φασολιά": Land of Illusion στο Master System

"Ιπποτάκος": Clockwork Knight στο Saturn

"Σκουλίκι": Earthworm Jim στο Saturn (και "σκουλίκια" για το Worms :p )

"Δρακάκος": Blazing Dragons στο Saturn

και δύο που έλεγα εγώ γύρω στα 3-4, αποκαλούσα τα παιχνίδια mahjong "χέρι", λόγω του κέρσορα και "τιμόνι" το Outrun λόγω της καμπίνας. Αααχχχ ωραίες εποχές...
 
Mε αφορμή το thread αυτό έφτιαξα την εικόνα αυτή:

16kdef6.jpg
 
Τα arcades θυμάμαι εκτός απο το κλασσικό "ηλεκτρονικά", τα λέγαμε γενικότερα και "φλιπεράκια"

Το Tehkan World Cup ήταν και θα είναι το "ξαπλωτό".

Επίσης "φλιπεράκι" λέγαμε την κάθε handled console ,προ gameboy εποχής, που μετά επικράτησαν όλα με όνομα του τελευταίου.

"Ατάρια" λέγανε οι μεγάλοι όλες τις κονσόλες, λίγο πιο μετά "σέγα" ή "νιτέντο" κάποιοι, και φυσικά τώρα όλες γίναν "πλέιστεσον"

Τον Baron von Blubba τον αποκαλούσαμε "Ζάχο" ή "Μπαμπέλε"

Οι ζωές ήταν "κανονάκια", και όταν τερματίζαμε ένα game, λέγαμε ότι το "μηδενίσαμε" (γιατί πολλά games τότε, ειδικότερα τα handled όταν έφτανες 999 points, μηδένιζαν και πήγαιναν απο την αρχή)

Toν Ryu για κάποιο περίεργο λόγο τον αποκαλούσαμε "Ράι". Πάντως η Chun-Li θα μείνει στην ιστορία ως το αιώνιο "τσουλί" χαχαχαχα

Για τους μεγάλους τότε και τώρα, είναι νόμος, ότι έχει πολλά πολλά κουμπάκια να το λένε κομπιούτερ.

Επίσης το joystick κάποιοι τον λέγανε και λεβιέ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Mε αφορμή το thread αυτό έφτιαξα την εικόνα αυτή:
16kdef6.jpg

Τα πρώτα παρατσούκλια (θείος χάρης, χάρος κλπ) λογικά βγήκαν εξαιτίας του "hurry up" :)
 
Πίσω
Μπλουζα