Videogames και παρατσούκλια

Δεν το 'χα σκεφτεί αυτό. Έτσι εξηγείται τώρα.
 
Alucard είπε:
Τα πρώτα παρατσούκλια (θείος χάρης, χάρος κλπ) λογικά βγήκαν εξαιτίας του "hurry up" :)
Mind = blown, που λένε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(...) δε καταφερα να το λυσω,που λενε και οι αθηναιοι..χαχα!!

[edit by D@redevil] έγινε μεταφορά της κουβέντας από το θρεντ Snow Bros (Review)[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
αν και ποτε δε καταφερα να το λυσω,που λενε και οι αθηναιοι..χαχα!!
Απο Αθηνα ειμαι και παντα λεγαμε να "τερματισω" ,το "λυσω" πρωτη φορα το ακουω :p
 
"Τερματίσω" ή καμμιά φορά "μηδενίσω". Το "Λύσω" μόνο σε adventures είχε κάποια εφαρμογή.
 
αρα μαλλον τα ξαδερφια μου το λεγανε,κι εγω κι ο αδερφος μου παραξενευομασταν και τους κοροιδευαμε..

επισης,ενα αλλο που ηταν περιεργο ηταν η γνωστη "μανα"(αρχηγος).χαχα!!
 
To "μανα" ειναι η αποδοση του mothership (μητρικο σκαφος) σε ολα σχεδον τα "διαστημικα" videogames. Παντως πιο πολυ χρησιμοποιουσαμε το "Βασιλισσα" (πχ στο Phoenix).

Βεβαια αν ειναι να λυσουμε το μεγα θεμα της αποδοσης των ξενικων ορων στα Ελληνικα και της ιδιαιτεροτητας της ομιλιας και της γραφης στα γεωγραφικα διαμερισματα της χωρας - ας ανοιξουμε ενα ξεχωριστο θεμα.
 
κι εμεις τα λεγαμε: παω στα ηλεκτρονικα..

τα ξαδερφια μου ελεγαν οτι θα "λυσουν" ενα παιχνιδι οταν θελανε να το τερματισουν, κι εγω τους κοροιδευα συνεχεια..

τον τελικο κακο τον ελεγαν "μανα", αλλο κι αυτο..

ποτε δεν ειχα ακουσει για κανονακια κτλ..κερδισες ζωη τωρα? με ρωτουσαν οταν 2παιζα, απλα..κι εγω ζωη το ελεγα..
 
εμεις τα λεγαμε ηλεκτρονικα

μανα παω στα ηλεκτρονικα να ταισω....

μην αργησεις κ παιξε μονο ενα κατοσταρικο(5 ικοσαρικα...)

μανα επεξα ενα πεντακοσαρικο τελικα εκεινο το μπουμπλε δεν τερματιζε με τιποτα

που βρηκες πεντακοσαρικο??

................................εσπασα τον κουμπαρα.....χαχα

με αρχισε στισ ψηλες αλλα μετα παλι στα ηλεκτρονικα για ...........καταθεση....
 
O Χαρης (η Φαλαινιτσα οπως τη λεγανε στο ουφαδικο της γειτονιας μου) λεγεται Baron von Blubba?

Που φαινεται το πραγματικο του ονομα στο παιχνιδι? Δεν θυμαμαι να το διαβασα ποτε

Ουτε μπορω να φανταστω οτι εκεινη την εποχη θα εφτιαχναν τετοιο Lore για το παιχνιδι ωστε να γνωριζει κανεις πραγματα γι αυτο που αναφερονται εκτος του ιδιου του παιχνιδιου
 
bspus είπε:
O Χαρης (η Φαλαινιτσα οπως τη λεγανε στο ουφαδικο της γειτονιας μου) λεγεται Baron von Blubba?Που φαινεται το πραγματικο του ονομα στο παιχνιδι? Δεν θυμαμαι να το διαβασα ποτε

Ουτε μπορω να φανταστω οτι εκεινη την εποχη θα εφτιαχναν τετοιο Lore για το παιχνιδι ωστε να γνωριζει κανεις πραγματα γι αυτο που αναφερονται εκτος του ιδιου του παιχνιδιου
Το όνομα υπάρχει σίγουρα στο Αμερικάνικο flyer (διαφημιστικό) του παιχνιδιού, όπου ονομάζονται και όλα τα υπόλοιπα τερατάκια επίσης. Μέσα στο παιχνίδι δεν νομίζω να εμφανίζεται πουθενά.

Ελπίζω να δουλεύει το απευθείας link.

Αξιοσημείωτο επίσης ότι στην Ιαπωνική εκδοχή του flyer το τερατάκι ονομάζεται με τα ιδεογράμματα που "μεταφέρονται" ως "Su karu monsuta" (Skull Monster) οπότε η μετονομασία έγινε για τους Αμερικάνους. :)
 
Πολυ ενδιαφερον, ευχαριστω!
 
Όπως και οι περισσότεροι γονείς όπως βλέπω, έτσι και οι δικοί μου το αποκαλούσαν "κολοκύθι" και "μαραφέτι" ή και "διάολο"καμιά φορά του τύπου "Θα σταματήσεις ποτέ να παίζει με κείνο το διάολο";:biglaugh:
 
Στο Facebook status ενός φίλου μου τον είδα μια μέρα να παραπονιέται επειδή υπάρχουν ακόμα άτομα που αποκαλούν τα joypads "μοχλούς". Και δεν μιλάμε καν για άτομα παλιάς γενιάς που πρόλαβαν τους παλιούς υπολογιστές με τα arcade sticks και το Atari 2600.

Eγώ αποκαλώ για πλάκα τα παμπάλαια παιχνίδια ως "μπλιγκλιμπόνια" λόγω των ηχητικών εφέ τους.
 
Πίσω
Μπλουζα