View master

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει φυσικά η τρισδιάσταση απεικόνιση της Αθήνας στα μέσα της 10ετίας του '60 και των Δελφών-Παρνασσού το 1955. Οι τσολιάδες στο αεροδρόμιο του Ελληνικού στέκονται μπροστά σε ένα πολύ σπάνιο αεροπλάνο της Ολυμπιακής, το de Havilland Comet, το πρώτο επιβατικό αεριωθούμενο. Να σημειώσω ότι οι τρισδιάστατες φωτογραφίες είναι πολύ καθαρές όταν τις κοιτά κανείς από το view master, απλά η φωτογράφισή τους λόγω μεγέθους είναι δύσκολη.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.











































6.jpg

1.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

10.jpg

12.jpg

13.jpg

17.jpg

19.jpg

16.jpg

18.jpg

15.jpg

14.jpg

20.jpg

21.jpg
 
Σπουδαία συλλογή Eagle 1!!!!

Αναρτώ και το δικό μου view master απο τη δεκ. του 60, με ένα δίσκο εντός απο οικογενειακές στιγμές.
 
Σπουδαία συλλογή Eagle 1!!!!

Αναρτώ και το δικό μου view master απο τη δεκ. του 60, με ένα δίσκο εντός απο οικογενειακές στιγμές.
 
υπέροχα όλα!μπράβο φίλε αετέ 1 πάλι έγραψες!και ακούω και την κατάλληλη μουσική, βεβαίως βεβαίως φουλ Θεοδωράκη και Μπίθι (Αρχιπέλαγος!) που είναι ο αγαπημένος μου δίσκος του Θ. και τον έχω cd από δίσκο του ξαδέρφου μου!
 
Uskoke είπε:
υπέροχα όλα!μπράβο φίλε αετέ 1 πάλι έγραψες!και ακούω και την κατάλληλη μουσική, βεβαίως βεβαίως φουλ Θεοδωράκη και Μπίθι (Αρχιπέλαγος!) που είναι ο αγαπημένος μου δίσκος του Θ. και τον έχω cd από δίσκο του ξαδέρφου μου!
Ευχαριστώ πολύ φίλε Uskoke! Να σημειώσω επίσης ότι η μουσική που ακούς είναι από τις πλέον αγαπημένες μου.

Συνέχεια με ένα σετ δίσκων που έχει σαν αντικείμενο την εξέλιξη της αεροπορίας στα πρώιμα χρόνια.

























1.jpg

2.jpg

6.jpg

4.jpg

3.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

12.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Για να βαλουμε και λιγη ιστορια πισω απο τις φωτογραφίες, προκειται για το αεροπλανοφόρο USS Oriskany και απο τα χρώματα του F2H-3 Banshee, φαίνεται πως ανήκει στην μοιρα αναχαίτισης VF-194 που αναπτύχθηκε στο συγκεκριμένο αεροπλανοφόρο απο τις 11/2 εως 13/6/1956.
 
Συνέχεια με Μίκυ Μάους. Η περιπέτεια έχει τίτλο: Ο Μίκυ Μάους πάει στο κυνήγι, αν και το συνοδευτικό βιβλιαράκι είχε μπει από την εταιρεία λάθος, μια και αναφέρεται στα γενέθλια του Μίκυ (δεν έχω αυτό το επεισόδιο). Η ζωγραφική και τα χρώματα είναι θαυμάσια, από τις πρώιμες παραγωγές, δεν έχει καμμία σχέση με τις σημερινές εικόνες από υπολογιστή. Οι φωτογραφίες παρακάτω χάνουν σε ποιότητα λόγω μεγέθυνσης και φωτισμού.

Η τρισδιάστατη απεικόνιση είναι απίθανη!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Συνέχεια με Μίκυ Μάους. Η περιπέτεια έχει τίτλο: Ο Μίκυ Μάους πάει στο κυνήγι....
Ωπα...αυτο με την αρκουδα το ειχα!!!! :eek:

Καθως και ενα αλλο παλι με τον Μικυ, η ιστορια ηταν το Brave Little Tailor.....μην ρωτησεις τι απεγιναν....αστο. :cry:

Να 'σαι καλε βρε Γιαννη για το flashback!!! :thumbup:
 
Ιδιαίτερα εντυπωσιακές τρισδιάστατες φωτογραφίες έχουν και οι δισκέττες με θέμα το διάστημα. Από τη 10ετία του '60 είναι οι σειρές με τα προγράμματα ΕΡΜΗΣ και ΑΠΟΛΛΩΝ της NASA. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες έχουν τα συνοδευτικά βιβλιαράκια, π.χ. ότι η στολή των αστροναυτών κόστιζε 4.300 $ και προέρχονταν από τις στολές πιλότων αεριωθουμένων του ναυτικού των ΗΠΑ, ή για την πτήση του χιμπατζή ENOS που τέθηκε σε τροχιά με την αποστολή MA-5 (5η πτήση με Mercury-Atlas Capsule) στις 28 Νοεμβρίου 1961 και άνοιξε το δρόμο για τις επανδρωμένες πτήσεις των ΗΠΑ.

Παραθέτω ενδεικτικές φωτογραφίες με τη επισήμανση ότι η φωτογράφισή τους μέσα από το view master δεν είναι ποιοτικά καλή, η καθαρότητά τους στις δισκέττες είναι πάρα πολύ καλή και η τρισδιάστατη απεικόνιση εντυπωσιακή.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg
 
Και νεώτεροι δίσκοι View Master με θέμα το διάστημα από '80ς και '90ς. Κυριαρχούν πλέον το διαστημικό λεψφορείο και εκόνες από τα διαστημικά τηλεσκόπια. Δεν έχουν πάντως κατά τη γνώμη μου τη μαγεία των παλιών, μια και βάζουν και animation στην εικόνα, ενώ εμφανής είναι και η επεξεργασία σε Η/Υ....

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Όλα είναι υπεροχα,εχω παρα πολλά επίσης τα οποία θα τα ανεβάσω κάποια στιγμή εκεί που ανεβάζω όλα τα παιχνίδια μου,να'σαι καλά φιλε μου.............
 
Συνέχεια με δίσκους από περιοχές, πόλεις, αξιοθέατα κλπ. από τις 10ετίες '50ς και '60ς. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκαλούν τα οχήματα και τα ρούχα εποχής...

Παραθέτω ενδεικτικές φωτογραφίες.

1. Νορμανδία - οι περιοχές της απόβασης.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

2. Ελβετία: Με βιβλιαράκι, γραμματόσημο και νόμισμα

5.jpg

6.jpg

7.jpg

3. Βατικανό

8.jpg

9.jpg

10.jpg

4. Παλάτι Linderhof στη Βαυαρία. Ήταν από τους πρώτους δίσκους που πήρα και μικρός είχα πει: Θα πάω κάποια μέρα εκεί. Το 1984 πήγα....

11.jpg

12.jpg

13.jpg

5. Διάφορες τοποθεσίες (εδώ: τραίνο στην Αυστρία, καθεδρικός Κολωνίας)

14.jpg

15.jpg

16.jpg

6. Ζωολογικός κήπος για παιδιά του San Diego

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

7. Μόναχο Βαυαρίας

21.jpg

22.jpg

23.jpg
 
Και να κλείσω με τον φορητό προβολέα μπαταρίας ViewMaster που έκανε δισδιάστατη προβολή των εικόνων σε τοίχο, ταβάνι ή σε οποιαδήποτε άσπρη επιφάνεια. Όταν τα παιδιά μου ήταν μικρά συνηθίζαμε να ξαπλώνουμε στο κρεβάτι τα βράδυα και τους έκανα προβολή στο ταβάνι, ενώ ταυτόχρονα τους έλεγα ή εξηγούσα την εκάστοτε ιστορία. Αξέχαστες στιγμές, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσες/όσους φίλες/φίλους έχουν μικρά παιδιά.

Επίσης παραθέτω φωτό από τους πιό σύγχρονους δίσκους view master της συλλογής μου.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg
 
Μας ειχε παρει ο πατερας μου, ατελειωτες ωρες χαζεματος, δισκαια δενε ιχαμε δυστυχως παρα μονο 3-4, αυτο που θυμαμαι πιο εντονα ηταν το δισκακι με εικονες απο την Βιβλο.
 
Και να κλείσω με τον φορητό προβολέα μπαταρίας ViewMaster που έκανε δισδιάστατη προβολή των εικόνων σε τοίχο, ταβάνι ή σε οποιαδήποτε άσπρη επιφάνεια. Όταν τα παιδιά μου ήταν μικρά συνηθίζαμε να ξαπλώνουμε στο κρεβάτι τα βράδυα και τους έκανα προβολή στο ταβάνι, ενώ ταυτόχρονα τους έλεγα ή εξηγούσα την εκάστοτε ιστορία. Αξέχαστες στιγμές, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσες/όσους φίλες/φίλους έχουν μικρά παιδιά.

Επίσης παραθέτω φωτό από τους πιό σύγχρονους δίσκους view master της συλλογής μου.

Προβολή συνημμένου 169140

Προβολή συνημμένου 169139

Προβολή συνημμένου 169141

Σούπερ gadget Eagle 1. Υπέροχο δώρο για μικρά παιδιά. Πωλείται ακόμα, που μπορώ να το βρω, έχεις ιδέα ?
 
Σούπερ gadget Eagle 1. Υπέροχο δώρο για μικρά παιδιά. Πωλείται ακόμα, που μπορώ να το βρω, έχεις ιδέα ?
Σε καταστήματα δεν το έχω δει εδώ και πολλά χρόνια. Το είχα αγοράσει στην Αθήνα γύρω στο 1995. Δοκίμασε στο Ε-Bay. Υπάρχουν και παλαιότεροι προβολείς από βακελίτη, με ηλεκτρικό ρεύμα.

Κορυφαίοι είναι βέβαια οι τρισδιάστατοι προβολείς View Master που συνοδεύονται από τρισδιάστατα γυαλιά, από τις 10ετίες '50ς-'60ς. Σπάνιοι όμως, βρίσκονται σχεδόν μόνο στις ΗΠΑ, δουλεύουν με 110V και την τελευταία φορά πριν χρόνια που είδα έναν λειτουργικό στο E-Bay κόστιζε πάνω από 1.000 $.
 
Α είναι τόσο παλιό 90s... Το είδα στο e-bay, υπάρχει. Περίεργο όμως, και σήμερα ένα τέτοιο view master (σε παιχνίδι εννοώ) θα είχε πωλήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα