View master

Τι λες τωρα,σπανια σαν Viewmaster ακομη πιο σπανια σαν Viewmaster με ειδικο σκοπο!


Περιμενουμε και τα της TV.
 
Eagle1 το'χεις τερματίσει πραγματικά,ε!! Δεν είσαι ούτε δύο μήνες μέλος και έχεις ανεβάσεις τόσα πράγματα, που το φόρουμ πραγματικά έχει εμπλουτιστεί στο 2πλάσιο. Μπράβο σου. Φοβερές και σπάνιες συλλογές.
 
johnny19818 είπε:
Eagle1 το'χεις τερματίσει πραγματικά,ε!! Δεν είσαι ούτε δύο μήνες μέλος και έχεις ανεβάσεις τόσα πράγματα, που το φόρουμ πραγματικά έχει εμπλουτιστεί στο 2πλάσιο. Μπράβο σου. Φοβερές και σπάνιες συλλογές.
Ευχαριστώ πολύ johnny19818! Είναι χαρά μου που μοιράζομαι το περιεχόμενο των συλλογών με ομοιδεάτες! Θα συνεχίσω και με άλλα που έχω. Να σημειώσω ότι θαυμάζω και εγώ τις απίστευτες συλλογές άλλων μελών, ενώ μαθαίνω πολλά από τους γνώστες.....
 
Πριν συνεχίσω με θέματα που αφορούσαν σε ρετρό τηλεοπτικές σειρές, παραθέτω για τις φίλες και φίλους της Θεσσαλονίκης δίσκο View Master που αφορά την όμορφη αυτή πόλη, κάπου στο 1957, αν κρίνω από το copyright αλλά και από τον κανατά με το γαϊδουράκι....

Είναι ανεπανάληπτες οι φωτό σε 3D



















2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

1.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

8.jpg
 
Καλα μας εστειλες Αετε. Η πεθερα μου ειχε τοτε viewmaster ως παιδι. Δεν ξερω αν ειχε το συγκεκριμενο δισκο αλλα θα τον εκτιμουσε δεοντος ...
 
Συνεχίζοντας με τηλεοπτικές σειρές, παραθέτω φωτογραφίες από τη Bonanza και τον Rin-Tin-Tin.

Για τη Bonanza δεν χρειάζεται να πω κάτι, είναι νομίζω γνωστή. Πρόκειται για το επεισόδιο A home for Jamie.

Η σειρά Rin-Tin-Tin νομίζω ότι δεν προβλήθηκε στην Ελλάδα. Στις ΗΠΑ παίχθηκε την περίοδο 1954 - 1959. Υπήρξαν όμως και ταινίες στην περίοδο 1922-1936 και μεταγενέστερες. Η υπόθεση είναι μία πρώιμη lassie, δεδομένου ότι ο Rin-Tin-Tin είναι ένας σκύλος (γερμανικός ποιμενικός). Έχει βρει καταφύγιο σε ένα φρούριο στρατιωτών των ΗΠΑ στην άγρια δύση, μαζί με ένα ορφανό παιδί που τους γονείς τους σκότωσαν οι ινδιάνοι. Οι περιπέτειες σε στο στυλ της εποχής: Κάνουν πάντα το καλό, σώζουν όσους μπορούν κλπ. Οι 3 δίσκοι έχουν 3 αυτοτελείς ιστορίες.

Το σημαντικό στην υπόθεση είναι ότι ο Rin-Tin-Tin ενέπνευσε τον Ραν Ταν Πλαν στο Λούκυ Λούκ που πρωτοεμφανίσθηκε το 1962. Είναι το αντίθετο (και επομένως χιουμοριστικό) του έξυπνου Rin-Tin-Tin.......

































6.jpg

2.jpg

3.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

10.jpg

8.jpg

7.jpg

9.jpg

12.jpg

11.jpg

13.jpg

16.jpg

17.jpg

14.jpg

18.jpg

15.jpg

19.jpg
 
Aardvark είπε:
Πολυ ομορφα και μου κανει εντυπωση και η πολυ καλη κατασταση!
Και οχι μονο....

Εντυπωση προκαλουν - εκτος απο το ανεξαντλητο αρχειο - και οι καθαροτατες φωτο!!! :sealed:

Αετε,τα σεβη για ακομη μια φορα!!! :worship:
 
Για άλλη μια φορά ο Αετός είναι αποστομωτικός! Πάντως φαντάζομαι το συγκεκριμένο γκάτζετ πως θα φαινόταν στα παιδικά μάτια τότε.
 
Aardvark είπε:
Πολυ ομορφα και μου κανει εντυπωση και η πολυ καλη κατασταση!
Ευχαριστώ! Ίσως διότι τις διατηρούσα πάντα στα φακελάκια τους και δεν άγγιζα τις φωτογραφίες με τα δάχτυλα (ακολουθούσα τις οδηγίες). Επίσης η αποθήκευση τους γινόταν σε στεγνό χώρο, ξαπλωτές σε κουτί για να μη σκευρώσουν. Το βασικότερο πάντως ήταν, ότι σε φίλους, ξαδέλφια κλπ. έβαζα εγώ τους δίσκους και τους επιτηρούσα συνεχώς. Το αγαπούσα πολύ.

stayros είπε:
Και οχι μονο....

Εντυπωση προκαλουν - εκτος απο το ανεξαντλητο αρχειο - και οι καθαροτατες φωτο!!!
Ευχαριστώ Σταύρο. Περιμένω να βγάλει ήλιο για τη φωτογράφιση (λίγο σπάνιο εδώ) και τα φωτογραφίζω πάνω από άσπρο τραπέζι που αντανακλά το φως από κάτω. Επειδή η φωτογραφική μου (Canon ixus) του 2003 έχει σχεδόν παραδώσει το πνεύμα, χρησιμοποιώ ένα τάμπλετ, που έχει πράγματι πολύ καλά αποτελέσματα σε μάκρο. Δύσκολο βέβαια να το κρατάς και να φωτογραφίζεις, αλλά το καταφέρνω.

johnny19818 είπε:
Πάντως φαντάζομαι το συγκεκριμένο γκάτζετ πως θα φαινόταν στα παιδικά μάτια τότε.
Πράγματι ήταν το κάτι άλλο αγαπητέ!!! Το τρισδιάστατο και μάλιστα έγχρωμο εκείνη την εποχή ήταν εξωπραγματικό! Έχω τις καλύτερες αναμνήσεις -και με φίλους- από τότε....
 
Συνεχίζω με την παρουσίαση τηλεοπτικών σειρών από το View Master με τις σειρές Land of the Giants και The Mod Squad.

Η σειρά Land of the Giants δημιουργήθηκε από τον Irwin Allen στο διάστημα 1968-1970 και αποτελείτο από 2 σαιζόν. Παίχτηκε και στην Ελλάδα με τίτλο Στη χώρα των Γιγάντων, το 1972-3 αν θυμάμαι καλά. Η υπόθεση: ένα υποτροχιακό διαστημόπλοιο πέφτει σε διαστημική σκουλικότρυπα και καταλήγει σε άλλο πλανήτη, όπου κατοικούν γίγαντες, κατά τα άλλα όμως (μορφολογικά) σαν γήινοι. Από το 2ο επεισόδιο μιλάνε μάλιστα αγγλικά! Φανταστικά είναι βέβαια τα τρυκ, χωρίς φυσικά ψηφιακές παρεμβάσεις, μάλλον με προβολή επί προβολής. Οι σκηνές των δίσκων είναι από το πρώτο επεισόδιο: The Crash

Η σειρά The Mod Squad έπαιξε στην Αμερική από το 1968-1973. Νομίζω δεν παίχτηκε στην Ελλάδα. Η υπόθεση: 3 νεαροί ταραξίες συνεργάζονται τελικά με την αστυνομία για να τη βοηθούν στην αποκάλυψη εγκλημάτων. Στο βιβλιαράκι του View Master ο έγχρωμος της παρέας αναφέρεται ως ..... the Negro member of the saquad........ Άλλες εποχές..... Οι σκηνές των δίσκων είναι από το επεισόδιο: Bad man on Campus.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.











































4.jpg

1.jpg

3.jpg

5.jpg

2.jpg

6.jpg

8.jpg

7.jpg

9.jpg

11.jpg

13.jpg

12.jpg

14.jpg

10.jpg

16.jpg

15.jpg

20.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

21.jpg
 
Καλησπερα! Μπορειτε να μου πειτε οσοι ξερουν, του ποτε περιπου ειναι το view master που εχω; Υπαρχει καποιος τροπος να βρεις χρονολογιες; Πιο πολυ πληροφοριακα ρωταω! Τα φιλμακια παντως ειναι πολυ παλια και πολυ ομορφα!
 
Axilleas1981 είπε:
Καλησπερα! Μπορειτε να μου πειτε οσοι ξερουν, του ποτε περιπου ειναι το view master που εχω; Υπαρχει καποιος τροπος να βρεις χρονολογιες; Πιο πολυ πληροφοριακα ρωταω! Τα φιλμακια παντως ειναι πολυ παλια και πολυ ομορφα!
Καλησπέρα Axilleas1981. Είναι το Μοντέλο J που κατασκευάσθηκε μεταξύ 1974-1994 στο Βέλγιο. Το έλεγαν και το Ευρωπαϊκό View Master. Έβγαινε και σε άλλα χρώματα, αλλά το επικρατέστερο ήταν το κόκκινο. Τα παλιότερα ήταν κυρίως ανοιχτό γκρί. Ωραίες και σπάνιες οι ταινίες σου!
 
Eagle 1 είπε:
Καλησπέρα Axilleas1981. Είναι το Μοντέλο J που κατασκευάσθηκε μεταξύ 1974-1994 στο Βέλγιο. Το έλεγαν και το Ευρωπαϊκό View Master. Έβγαινε και σε άλλα χρώματα, αλλά το επικρατέστερο ήταν το κόκκινο. Τα παλιότερα ήταν κυρίως ανοιχτό γκρί. Ωραίες και σπάνιες οι ταινίες σου!

Καλησπερα! Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου! Να πω την αληθεια,δεν το γνωριζα! Το ειχα βρει πεταμενο σε ενα παλιατζηδικο και το αρπαξα με την μια! Η λειτουργικη του κατασταση ειναι αψογη! Τα φιλμακια του ειδικα οταν τα βλεπεις σε πανε σε αλλες εποχες! Ειδικα τα χρωματα και οι φιγουρες απο τον παπουτσομενο γατο,ειναι απιστευτες!
 
Axilleas1981 είπε:
Καλησπερα! Η λειτουργικη του κατασταση ειναι αψογη! Τα φιλμακια του ειδικα οταν τα βλεπεις σε πανε σε αλλες εποχες! Ειδικα τα χρωματα και οι φιγουρες απο τον παπουτσομενο γατο,ειναι απιστευτες!
Ακριβώς όπως τα λες είναι φίλε μου, απίστευτα χρώματα, άλλων εποχών, αληθινά, όχι ψηφιακά, όπως και η τρισδιάστατη απεικόνιση. Θα βάλω και άλλα από τη συλλογή μου.

Πολύ καλά έκανες και το πήρες!
 
Eagle 1 είπε:
Ακριβώς όπως τα λες είναι φίλε μου, απίστευτα χρώματα, άλλων εποχών, αληθινά, όχι ψηφιακά, όπως και η τρισδιάστατη απεικόνιση. Θα βάλω και άλλα από τη συλλογή μου.

Πολύ καλά έκανες και το πήρες!

Σ'ευχαριστω πολυ! Κατι τετοια πραγματα,δεν πρεπει να τ'αφηνουν να σαπιζουν ! Ειναι αμαρτια! Συγχαρητηρια για την απιστευτη συλλογη σου! Ειναι ολα μοναδικα!!! Μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να μαζεψω κι εγω!
 
Συνεχίζω με δίσκους view master που προήλθαν από ταινίες. Αλή Μπαμπά και οι 40 κλέφτες καθώς και Οι τρεις σωματοφύλακες. Είναι από τη 10ετία του '60.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.

































1.jpg

6.jpg

2.jpg

5.jpg

4.jpg

7.jpg

3.jpg

8.jpg

9.jpg

11.jpg

12.jpg

10.jpg

16.jpg

15.jpg

13.jpg

14.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα