Village Center

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
telonio είπε:
Τα village πάντως απο την πρώτη στιγμή που άνοιξαν στο Μαρούσι πάντα μου την έδιναν. Πήγαινες και πηγαίνεις να δεις μια ταινία συγκεκριμένη, δεν έχει εισιτήρια, αποφασίζεις να δεις άλλη. Μέχρι να φτάσεις στο ταμείο δεν έχει εισιτήρια και στο τέλος αν δεν φύγεις βλέπεις μια άλλη. Δεν ξέρω βλακώδες μου ακούγεται αυτό. Ασε που δεν κάνει και διάλειμμα κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου. Με τον ήχο, δεν λεω εντάξει είναι καλύτερα τεχνικά απο τους απλούς κινηματογράφους αλλά τουλάχιστο στο village στο ρέντη, σε αρκετές ταινίες, ο ήχος είναι τόσο δυνατός που και μετά το τέλος της ταινίας πονούσαν τα αυτιά μου. Γενικώς αυτό το στρίμωγμα του κόσμου στην ουρά σαν τα πρόβατα με χαλάει σαν εικόνα. Ειλικρινά το μόνο που μου αρέσει είναι οι συγκεκριμένες θέσεις που έχεις και έτσι δεν χρειάζεται να τρέχεις για να βρείς μια καλή θέση.
Με αφορμη αυτο...

Θυμαστε οι αθηναιοι στα μεσα της δεκαετιας του 90 οταν ανοιξε το Village Center τι "Χαμος" ειχε γινει; :p

Το Βιλατζ ειχε αρχισει να διαφημιζεται αρκετα πριν ανοιξει, και κυριως απο το τότε Star Channel (ποτέ δεν κατάλαβα αν πρόκειται για κάποιο κοινό όμιλο οπου ανήκε ο σταθμος και το σινεμα) :xm:

Τοτε βεβαια ειχαμε ψαρωσει παρα πολυ. Οχι μονο προκειται για τον πρωτο κινηματογραφο με δέκα (ουάου) αιθουσες (υπόψη μου είχα τον Οπερα που ειχε δύο αίθουσες) αλλα ηταν μαλλον ο πρωτος που ειχε και γκαράζ, και σιγουρα ηταν ο πρωτος που στέγαζε εμπορικό κέντρο (σιντάδικο, φαγάδικα, καφετέριες). Και μεσα ηταν πολυ ψαρωτικο, με το αγαλμα του Ιντιάνα Τζόουνς, και μεγαλες τοιχογραφιες απο την ιστορια του κινηματογραφου. :eek:

Eυχομουν να ειχε ανοιξει καποια χρονια πριν, οταν ακομα ειχαμε επαφη με σόγια: 2 φιλικες οικογενειες θα μπορουσαν να ξοδεψουν ολοκληρο Σαββατο εκει περα, να βλεπαμε 2-3 ταινιες τη μερα, να μας ταΐζανε φαστ-φουντ και να παίζαμε ηλεκτρονικα... και όλα αυτα στο ίδιο μερος.

Στα φόρουμ και τις συζητήσεις της εποχής άκουγα και διάβαζα οχι μονο για την ανυπομονησια των σινεφιλ που ηθελαν να δουν αυτο το "θαυμα" απο κοντά, αλλά και για τις διαφωνίες αλλων στο καινουργιο αυτο συστημα (βλ. παραθεση του Τελ. παραπάνω).

Φυσικα δεν ελειπαν και οι διάφοροι κοινωνικοι προβλήματισμοι που προκαλέσουσε, όπως η πιθανοτητα να καταρρακώσει τους συνοικιακούς σινεμάδες με τους οποιους βγαζουν το ψωμι τους οι μικροεπιχειρηματίες, και να στρεψει τη ζυγαρια υπέρ των πλουσίων αλυσσίδων, λόγω των ανέσεων και της πολυτέλειας. ::)

Στο Βιλλατζ ειχα παει πρωτη φορα με τον κολλητό απο περιέργεια, χωρίς να το κανονίσουμε, και πηρα με ενθουσιασμό τους γονεις για να τους πω το "νεο". Βεβαια οτιδηποτε ειναι καινουργο, καποτε θα γινει ρετρο. Το Βιλλατζ εχασε τη μοναδικοτητα του οταν, οπως ηταν φυσικο, κι αλλα κεντρα (Βιλλατζ, αλλα και αλλων ομιλων) βγηκαν εδω κι εκει, το ίδιο ή και περισσότερο εντυπωσιακα. Και τελικα τα τρομολαγνικα σεναρια δεν επαληθευθηκαν αφου οι συνοικιακοι σινεμαδες δεν επιβιωσαν τοσο ασχημα τελικα. Το Center όμως παρεμεινε center

Στο τελος, το ιδιο το Village Center εκλεισε και μπηκε κι αυτο στη ντουλαπα των ρετρο. Η τελευταια ταινια που ειδα εκει ηταν το Chronicles of Riddick
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρει κανείς τι απέγινε εκείνο το κτήριο - τερατούργημα που τα στέγαζε;
 
Δεν καταλαβα γιατι εκλεισε...
 
Γιατί χρεοκόπησε. Απλά δεν τράβαγε άλλο.
 
Ποιός είπε ότι έκλεισε;;; Ζει και βασιλεύει, μονο που μεταφέρθηκε στο Mall, οπότε και δεν υπήρχε λόγος να υπάρχει στο δαχτυλίδι. Αλλωστε τότε μολις ειχε ανοιξει και το Κοσμόπολις ακριβώς απέναντι που είχε ωραίες προσφορές στα εισητήρια, ήταν πολύπλευρο, καθόλου μονότονο, και ο κόσμος είχε σπάσει δραματικά από το Village αφου στην ουσία ήταν 10 αίθουσες, 2 καφετέριες, ενα Virgin και ενα βιβλιοπωλείο. Ειχα παει τελευταία φορά 1-2 μερες πριν κλείσει. Μιλούσα για το όλο θέμα με ενα παληκαρι που εργαζόταν εκεί και θυμάμαι που μου έλεγε ότι ευτυχώς δε θα απολυθεί κανείς και όλοι θα απορροφηθούν από το Μαλλ. Το παληκαρι αυτό δουλεύει ακόμα στο Μαλλ και μου...σκίζει το εισητήριο :D . Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα ακόμα και τώρα το Village αν ξανάνοιγε στη μορφή που ηταν τότε. Ηταν πιο ζεστό... Ή μήπως μεγαλώνω;; :(

Βέβαια, δεν είναι ρετρό ακόμα. Το 1997 άνοιξε... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μου δεν τα συμπάθησα. Άλλωστε με τη γυναίκα μου μισούμε το στριμωξίδι και το περίμενε σε ουρές οπότε προτιμήσαμε να στήσουμε το δικό μας σπίτι, παρά να τρέχουμε.

Μου την σπάει το γεγονός της "προπώλησης" από γερμανούς και κινέζους, άσε το γεγονός ότι μαζεύει το κάθε ζαβλακωμένο που μιλάει συνεχώς στο κινητό.....

Πάντως τώρα, για πρώτη φορά απολαμβάνω κινηματογραφικές ταινίες, χωρίς υπερβολή, και αυτό είναι στο δικό μου σπίτι..........
 
Γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να υπάρχουν τόσο τα Village Cinemas και τα παρεμφερή συγκροτήματα,όσο και οι μικρότεροι κινηματογράφοι,οι οποίοι έχουν το κοινό που τους προτιμά σταθερά,για το δικό του λόγο.

Εκεί όπου μαζεύεται ο πολύς κόσμος βέβαια,εμφανίζονται και τα φαινόμενα καφρίλας,αλλά τελικά,αν το δούμε κι από μια άλλη σκοπιά,ας υπάρχουν αυτά τα συγκροτήματα για να μαζεύονται εκεί όλοι αυτοί οι...ανήσυχοι τύποι,για να μπορούμε κι εμείς ν' απολαμβάνουμε ήσυχοι και ανενόχλητοι τις ταινίες μας στα υπόλοιπα σινεμά! :p
 
Δεν πρόλαβα να πάω :(

Η φήμη του είχε φτάσει μέχρι τα μέρη μας (τοση διαφημιση ειχε γινει), και ηθελα να το δω απο κοντα, αλλα.. δεν προλαβα.

Βολευτηκα μια φορα πηγαινοντας στο mall. Μου ήταν αρκετη :p
 
προσωπικά μου άρεσαν τα village πολύ καθώς είχαν αριθμημένες θέσεις, επέρνες το εισητήριο σου από το πρωί αν ήθελες και πήγαινες τελευταία στιγμή και καθόσουν σαν κύριος χωρίς να πλακώνεσαι στις ουρές με τη λογική όποιος προλάβει. Επιπλέον είχε ωραία καθίσματα, μεγάλες οθόνες και φοβερό ήχο για την εποχή, θυμάμαι έβλεπα 2-3 έργα σερί... κάψιμο :)

Όπως αναφέρθηκε έκλεισε γιατί πολύ απλά άνοιξε στο the mall το οποίο καλύπτει μια χαρά την γύρω περιοχή

Φυσικά αντικείμενο του ήταν (και είναι) τα blockbusters, για πιο σινεφιλ και ρετρό καταστάσεις μου αρέσουν οι παλιοί κλασσικοί κινηματογράφοι...

το κτίριο υπάρχει ακόμα και τώρα βγάζει ίσως περισσότερα λεφτά λειτουργώντας μόνο το parking του για τις γύρω εταιρείες...
 
Είχα την εντύπωση πως είχε χρεοκοπήσει. Καλό για όσους εργάζονται εκεί!!!!!
 
Αληθεια, κυκλοφορουσε εκεινη την εποχη (οταν ανοιξε εννοω) κανενα σλογκαν στο σποτακι; Καπου παει το μυαλο μου αλλα δεν μπορω να θυμηθω :(
 
Πριν το Village Center πήγαινες να δεις ταινίες σε κινηματογράφους με άθλια ακουστική, συχνά ήταν και πρώην θέατρα (ή θέατρα το πρωί, το βράδυ σινεμάδες), χωρίς αριθμημένες θέσεις (και ξύλο έπαιζες για να δεις ταινία), και φυσικά με επιλογή από μία (άντε δύο) ταινίες. Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα πάει να δω Godzilla και καθόμουν στα σκαλοπάτια.

Και ξαφνικά ανοίγουν τα Village. Ένα τεράστιο κτίριο, με επιλογή από δέκα αίθουσες, μεγάλο γκισέ, ακόμα πιο μεγάλη καντίνα όπου είχε δεκάδες πράγματα περισσότερα από τα ποπ κορν και τα πατατάκια που είχαν οι άλλες αίθουσες (αν δεν κάνω λάθος αυτοί φέρανε και τα νάτσος), είχες αριθμημένες θέσεις για να κάτσει όλη η παρέα μαζί και να μην κάνετε παζάρια, άριστη ακουστική, περιεργη αισθητική (με σκηνές από ταινίες και ηθοποιούς παντού, και με την πρόσοψη που έμοιαζε με πλώρη πλοίου, ή κατάρτι δε θυμάμαι ακριβώς) και κάτι πολύ σημαντικό. Κάτι να κάνεις όσο περιμένεις να δεις ταινία. Είχε ηλεκτρονικά παιχνίδια (στην αρχή, μέχρι που τα κόψανε με τις ιστορίες για τα "φρουτάκια" αν θυμάμαι καλά), στα οποία είχα λιώσει, είχε Virgin (στα οποία μπορούσες να ακούσεις και κάποια CD), είχε καφετέρια, είχε βιβλιοπωλείο (την τριλογία του άρχοντα εκεί την προμηθεύτηκα) και κοντά είχε Goodys και τα Αηδονάκια.

Σε μένα τουλάχιστον τα Village αυτά πράγματικά μου χάρησαν απίστευτες αναμνήσεις και πέρασα πολλά σαββατοκύριακα εκεί. Όταν έμαθα ότι κλείνει, να πω την αλήθεια μου στεναχωρήθηκα. Όπως και να το δούμε όμως, ήτανε μία επανάσταση, και πλέον όλοι οι μεγάλοι κινηματογράφοι (Village cinemas, Odeon, Ster) είναι βασισμένοι στην ίδια συνταγή.

Προσωπικά πάντως πάντα προτιμούσα να πάω Village παρά στα Τρία Αστέρια ή σε ένα που θυμάμαι στον Πειραιά, στην πλατεία με την σκακιέρα.

Το κτίριο πάντως έχει μέινει ως έχει.
 
pro_crossaro είπε:
Προσωπικά πάντως πάντα προτιμούσα να πάω Village παρά στα Τρία Αστέρια
Τα Τρία Αστέρια!!!

Συμφωνώ για όσα λες για τα Village, απλά είχαν ένα κακό. Έπρεπε να αγγαρέψεις γονείς για να σε πάνε εκεί. Ενώ στα Τρία Αστέρια πηγαίναμε με τα πόδια. Περισσότερο νοσταλγικά μου φαίνονται τα Τρία Αστέρια παρά τα Village, αλλά και από τα Village έχω απίστευτες αναμνήσεις. Πράγματι όταν ήταν μόνο τα Village στο Μαρούσι και πριν ανοίξουν τα Village στο Ρέντη όλοι μιλούσαν γι'αυτά και γινόταν πανικός από τον κόσμο. Η πρώτη ταινία που είδα στα Village ήταν "Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: η συντροφιά του δαχτυλιδιού" και ένοιωσα τα κακά του τι σημαίνει "ταινία χωρίς διάλειμμα"... αφού είχα πιει όλη τη μεγάλη Coca cola στο πρώτο μισάωρο της ταινίας :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />. Η τελευταία που είδα ήταν το "Βασικό ένστικτο 2" και ήταν φανερή η μείωση του πλήθους των θεατών. Με το ζόρι να γέμιζαν στο μισό οι αίθουσες. καλύτερα που έκλεισε και δεν αφέθηκε στη μοίρα του σε πλήρη παρακμή. θα ήταν πιο θλιβερό το θέαμα.
 
Σουβενιρ απο την πρωτη μου επισκεψη στο Village Center:

Save0001.jpg

Save.jpg
 
Εχω και εγω το πιο παλιο νομιζω ειναι το Matrix απο το '99 και το Perfect Storm απο το 2000,Village Παγκρατιου oλα αυτα!
 
Σας τρώω και τους δύο! :D Έχω εισητήριο από το Village από τον Τιτανικό το 1997!! Παίζει να την είχα δει και 6 φορές την ταινία και είπα να κρατήσω κι ένα... σουβενίρ! Και τώρα που έκλεισε το Village, έχει γίνει συλλεκτικό! :p Άλλες 3-4 φορές είχα δει την "Επαφή" με τη Τζόντι Φόστερ, άλλη αγαπημένη ταινία. (και μοναδική εμπειρία στον κινηματογράφο, καμία σχέση με τα dvd...) Παρ' όλα αυτά η πρώτη ταινία που είχα δει εκεί ήταν η "Έναρξη" με τον Τσάρλι Σιν, μεγάλη πατάτα!! :D
 
"Έναρξη"; μηπως εννοεις την "Αφιξη"; :eek:
 
Χαχαχαχα!! :D "Έναρξη" έγραψα;; Έκανα συνειδητή προσπάθεια να μη γράψω "Έναρξη" αλλά "Άφιξη" και τελικά δεν τα κατάφερα απ' ό,τι φαίνεται! Η αλήθεια είναι ότι είχαμε πάει με τον κολλητό μου (16 χρονών είμασταν τότε) να δούμε την ταινία και φυσικά το Village Centre για πρώτη φορά και είχαμε μείνει "με ανοιχτό το στόμα" που λέμε! Τόσο φαντασμαγορικός μας είχε φανεί ο χώρος! Ο δε κολλητός μου είχε πάρει ένα ύφος του στυλ "είμαι και πολύ μοδάτος/super wow/cool που ήρθα στα εγκαίνια του Village (γιατί ήταν η πρώτη μέρα λειτουργίας) και περπατούσε μ' έναν αέρα λες και ήταν τουλάχιστον ο Ωνάσης! :p Μπαίνει λοιπόν αεράτος στην αίθουσα με τα εισητήρια, πάει στην ταμία και της λέει με ύφος 100 καρδιναλίων:

- Θέλουμε δύο είσητήρια για το "The Arrival!" (με αγγλική προφορά, λες κι είχε μόλις έρθει από Νέα Υόρκη)

- Για ποιο; λέει η ταμίας, προφανώς από την Άνω Κολοπετεινίτσα

Ο δικός μου παίρνει ύφος του στυλ "Oh my God, που τη βρήκανε αυτή την άσχετη;"

- Μα για την "Έναρξη" φυσικά!! της λέει με ύφος Άγγλου Λόρδου.

- Την "Άφιξη" θέλετε να πείτε...

- Εεεε... μα ναι... την "Άφιξη" εννοώ... δηλαδή... εγώ...

και φεύγει από το ταμείο με πρόσωπο κατακόκκινο και την ουρά στα σκέλια!! :D Όπως καταλαβαίνετε, μετά τον δούλευα συνεχώς για τα επόμενα 10 χρόνια!! Και πάντα όταν αναφέρομαι σ' αυτήν την ταινία, την αποκαλώ "Έναρξη!!" Χαχαχαχα!!
 
Aardvark είπε:
Εχω και εγω το πιο παλιο νομιζω ειναι το Matrix απο το '99
Και 'γω το matrix του 99 το είχα δει στο village στο Παγκράτι. Ήταν τότε που είχε πρωτοανοίξει (είναι η πρώτη ταινία που είδα σε village)αν θυμάμαι καλά και γινόταν παιδομάζωμα. Πρέπει να το είχαμε δει στην δεύτερη σειρά. Την σεζόν 1999-2000 είχαμε δει άπειρες ταινίες εκεί. Ήταν και κοντά στην Εστία. Το προηγούμενο καλοκαίρι ανέβηκα Αθήνα μετά από 4 χρόνια και έκανα ένα πέρασμα με κάτι φίλους από κει αλλά ήταν πια σαν τις εγκαταλελειμένες πόλεις των χρυσωρύχων στα Λούκυ Λουκ μόνο οι αχυρόμπαλες που δεν υπήρχαν στους διαδρόμους.
 
Πίσω
Μπλουζα