Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

ακριβως...εβαλα κ τα ονοματα στα αγγλικα κ μου εβγαλε ενα σωρο κουκλες λεωνη αλλα δε νομιζω οτι ειναι αυτες του κεχαγια...
 
Lne ίσως να μην υπάρχει καν πια και για αυτό δε βγάζει τίποτα η αναζήτηση.
 
mytinyworld είπε:
Το 1972, η εταιρία Kenner έφτιαξε μια πολύ ιδιαίτερη κούκλα. Την Blythe! Η κούκλα αυτή είχε το κανονικό μέγεθος των fashion dolls, 28cm, αλλά βγήκε και σε πιο μικρό μέγεθος, 11cm. Κυκλοφόρησε σε τέσσερα "μοντέλα": κοκκινομάλλα, ξανθιά, καστανή και μελαχροινή. Η ιδιαιτερότητά της? οι μεγάλου μεγέθους κούκλες, είχαν πίσω στο κεφάλι τους ένα κορδονάκι που, τραβώντας το, τα μάτια της άλλαζαν χρώμα και κατεύθυνση στο βλέμμα τους!Δυστυχώς αυτή η κούκλα κυκλοφόρησε μόλις ένα χρόνο στις ΗΠΑ, δεν κατάφερε να τραβήξει τα βλέμματα των κοριτσιών. Ισως το μεγάλο κεφάλι, ίσως τα περίεργα χρώματα ματιών... Το θέμα είναι ότι αποσύρθηκαν από την κυκλοφορία.

Η μοίρα όμως αυτής της κούκλας ήταν γραμμένη από κάποιον που την αγαπούσε πολύ! Το 1999, μια κουκλομάνα/φωτογράφος, η Gina Garan χρησιμοποίησε αυτές τις ξεχασμένες κούκλες για μια σειρά φωτογραφιών τις οποίες εξέδωσε σε ένα βιβλίο που ονόμασε "This is Blythe". Η κούκλα αγαπήθηκε αμέσως, η ιδιοκτήτρια (πλέον) εταιρία Hasbro παραχώρησε στην ιαπωνική εταιρία Takara τα δικαιώματα κατασκευής της κούκλας και το 2002 η ΝΕΟ Blythe (New Edition Of Blythe) έγινε best seller στις ασιατικές χώρες. Στην Ιαπωνία έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω από την κούκλα αυτή: ρούχα, μαλλιά, ανταλλακτικά... Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ακριβή σύγχρονη κούκλα (εκτός των συλλεκτικών barbie ίσως) και δεν συζητάω καν πόσο μπορεί να πωληθεί μια Blythe Kenner από το 1972!!! Κάντε μια βόλτα στο ηλεκτρονικό εμπόριο και... θα καταλάβετε τι εννοώ!

Περισσότερα για την κούκλα αυτή μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.thisisblythe.com/

Οι πληροφορίες είναι από τη wikipedia.

Σας παρουσιάζω τη δική μου petite (μικρή) NEO Blythe. Μικρή για... ευνόητους λόγους!


Η Little Retro Mama από την Takara


picture.php


picture.php
el greco πιθανον αλλα ειναι κριμα...

εδω η mytinyworld ειχε αναφερθει στη γλυκια αυτη κουκλιτσα της εταιριας kenner... επεσε λοιπον στα χερια μου αυτη η κουκλαρα (καθως ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος απ τις κλασικες fashion dolls ) κ στο πισω μερος του σωματος της γραφει : kenner 1990 made in china CE. εψαξα λοιπον, βρηκα διαφορα για την εταιρια, τις κουκλες της κ τα αλλα της παιχνιδια, αλλα η δικη μου πουθενα! εβαλα ενα ενα τα προιοντα της στο google κ τιποτα! παρακατω οι φωτο της...

υ.γ. μου φανηκαν πολυ ιδιαιτερες οι ριζες των μαλλιων της (!) φωτ. 1. επισης εχει ζωγραφισμενο ροζ βρακακι το οποιο ξεχασα να φωτογραφισω κ ζωγραφισμενα μωβ παπουτσια-μπαλαρινες.

DSC00058.jpg

links για την εταιρια kenner :

http://en.wikipedia.org/wiki/Kenner

http://www.dollreference.com/kenner_parker_dolls.html

http://www.vintagedollcollector.com/kenner/kenner.htm

DSC00059.jpg

DSC00057.jpg
 
κουκλες και περουκες!

Lne πολυ ενδιαφερουσες αυτες οι βινταζ "αντιζηλες" της barbie! H Delavennat '87 Perle και η κουκλα της εταιρειας kenner ειναι σχετικα αγνωστες κουκλες και ειναι πολυ χρησιμο που μαθαμε και για αυτες. (Μαθε κουκλα κι αστηνε κι αν την πετυχεις πιαστηνε) :D

Οι κουκλιτσες που πετυχε η Mytinyworld μας ειναι πραγματικα βγαλμενες μεσα απο χρωματιστο εορτοπανηγυρι!

Και τις εχουμε ξαναδει εδω στο φορουμ μας.

Η πρωτη της mytιnyworld μας, που οπως βλεπω απο την συσκευασια λεει Cow Girl μοιαζει στο προσωπο με την πρωτη φωτο (μας πιασατε πανω στην αλλαγη ρουχου και για αυτο ημεθα ξεβρακωτες #) ).

Η δευτερη κουκλιτσα της mytinyworld, που γραφει Swingin' Sally, ειναι παρομοια με τις αλλες δυο που σας ποσταρω. Για να μην σας μπερδευω στην φωτο με τις 2 κουκλες εκεινη στα αριστερα με τα ξανθα μαλλια ειναι rerooted απο εμενα γιατι ειχε ενα μαλλι χαλια. Φοραει ρουχαλακι σταλμενο απο την φανταστικη soufle μας που υπερευχαριστω :flower: :flower: :flower: . Η σουπερ κουκλιτσα στα δεξια που αλλαζει τις περουκες ειναι χαρισμενη απο την mytinyworld μας, και παλι φοραει ρουχαλακι απο την soufle.

Αυτη λοιπον η δευτερη κουκλα που εχω παρατηρησει οτι μοιαζει πολυ στην βινταζ ιταλικη Tanya της δεκαετιας του 70 (πριν γινει σιντοτανυα). Ριχτε μια ματια εδω

attachment.php


Εχουν το ιδιο μικρο ροζ κλειστο στοματακι, και eye-liner γυρω απο τα ματια. Η κορη του ματιου ειναι μπλε ολοστρογγυλη, με μαυρη ιριδα στο κεντρο. (ειχαμε μιλησει εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-%CA%EB%F9%ED%EF%E9-amp-%C1%ED%F4%E9%E6%E7%EB%E5%F2-%F4%E7%F2-Barbie-%EA%E1%E9-%F4%E7%F2-%C2ibi-bo-%28%E4%E5%EA%E1%E5%F4%E9%E1-80-%EA%E1%E9-%E5%EA%E5%E9-%E3%F5%F1%F9...%29&p=189929&viewfull=1#post189929)

Η ρερουτατα ξανθια καθως και η κυρια με τις περουκες διπλα ειναι ενας ομορφος κλωνος της Dendi Star (λεω κλωνος γιατι αν και το προσωπο ειναι ιδιο, τα χερακια της μαρτυρουν αλλο σωμα, ποιο περιποιημενο )

4274235825_55d5010af1.jpg
(πηγη: Flickr)

Εδω ειχαμε μιλησει για την Tina, Made in Hong Kong και την Dendi Star GM Toys Made in Hong Kong.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-%CA%EB%F9%ED%EF%E9-amp-%C1%ED%F4%E9%E6%E7%EB%E5%F2-%F4%E7%F2-Barbie-%EA%E1%E9-%F4%E7%F2-%C2ibi-bo-%28%E4%E5%EA%E1%E5%F4%E9%E1-80-%EA%E1%E9-%E5%EA%E5%E9-%E3%F5%F1%F9...%29&p=209769&viewfull=1#post209769

Καλα ξεμπερδεματα με τους κλωνους. :D

P10100014.jpg

P1010007.jpg

P1010006.jpg
 
τη βρηκα!!! η κουκλαρα που αναφερω παραπανω της εταιριας kenner ειναι η Cool Cuts Kara του 1990. μπορεις να της κοψεις τα μαλλια, να της φτιαξεις χτενισματα κ τελος να της τα αντικαταστησεις... πολλα ρουχα κ στυλ. αν κ δοθηκε στην αγορα το '90 το στυλ της ειναι πολυ ΄80s. χαρειτε τη!

1990Kenner_o.jpg

1990Kenner_k.jpg

1990Kenner_l.jpg

1990Kenner_m.jpg

1990Kenner_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lne πολυ ωραια κουκλιτσα και αν την ειχαν οι μικρες κομμωτριες ισως να γλυτωναν το μαλλι τους οι υπολοιπες κουκλες. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 
Μεγάλη ποικιλία από κούκλες βλέπω! Να τις χαίρεστε κορίτσια!
 
Αυτή είναι η κούκλα Donna, μου φαίνεται ότι είναι από δεκαετία του 80, λόγω του μαλλιού και του παραφορτωμένου φορέματος, έχει και σκουλαρίκια όπως οι barbie της δεκαετίας του 80. Δεν μπορεσα να βρω ημερομηνία πάνω της και στο ιντερνετ με μία γρήγορη ματιά δεν βρήκα τίποτα. Πάντως την βρίσκω όμορφη.

IMG_0051.jpg

IMG_0048.jpg
 
Εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-%CA%EB%F9%ED%EF%E9-amp-%C1%ED%F4%E9%E6%E7%EB%E5%F2-%F4%E7%F2-Barbie-%EA%E1%E9-%F4%E7%F2-%C2ibi-bo-(%E4%E5%EA%E1%E5%F4%E9%E1-80-%EA%E1%E9-%E5%EA%E5%E9-%E3%F5%F1%F9...)&p=197756&viewfull=1#post197756 η Αναστασία μας, με τη βοήθεια του El_Greco_Fanatic είχαν εντοπίσει και μας είχαν δώσει πληροφορίες για τη Susi, τη βραζιλιάνα fashion doll από την εταιρία estrela. :)

Σήμερα, είμαι σε θέση να σας δείξω 4 κούκλες susi δύο από τις δεκαετίες 60-70 που πρέπει να είναι οι δεύτερης γενιάς και δύο από τις πιο πρόσφατες, δεκαετιών 80-90 που πρέπει να είναι οι τρίτης γενιάς (λέω "πρέπει να είναι" γιατί δεν μελέτησα πρόσφατα την ιστορία της #) και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες).

Χάρη λοιπόν στον καταπληκτικό El_Greco_Fanatic:bow: :bow: :bow: που σαν γνήσιο... λαγωνικό ανακάλυψε δύο από τις παλιές και δυσεύρετες susi, μπορούμε να δούμε από κοντά πως ήταν αυτές οι κούκλες! Ενα τεράστιο ευχαριστώ που είχε την καλοσύνη να μου χαρίσει αυτές τις δύο κούκλες! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Πρόσωπο και σώμα

attachment.php


και πρόσωπο κοντινό

attachment.php


Τι παρατήρησα κρατώντας και περιεργαζόμενη αυτές τις κούκλες:

1) Υπέροχα φωτεινά μάτια χωρίς ίχνος θαμπάδας

2) Πυκνό και καλής ποιότητας μαλλί, που όμως μάλλον δεν γίνεται να κάνεις re-root.

3) Κεφάλι που δεν βγαίνει και είναι ενωμένο με το λαιμό

4) Χέρια που λυγίζουν κάνοντας μια "τσάκιση" στο μαλακό πλαστικό

5) Καρποί που βγαίνουν (να από που εμπνεύστηκε η el greco!) αλλά εφαρμόζουν σε ένα "δίσκο" και όχι μπίλια όπως της bibi-bo

6) Μέση που κινείται κυκλικά περίπου όπως η live action barbie

7) Πόδια που δεν λυγίζουν στα γόνατα και έχουν μια φυσική σταθερή στάση, το δεξί να είναι λίγο πιο λυγισμένο από το αριστερό

8 )Τέλος, πολύ μεγάλες πατούσες (και λέγαμε τη bibi-bo μας ποδαρού!!! εδώ μιλάμε δεν εφαρμόζει κανένα παπούτσι!!)

9) Και κάτι για το μακιγιάζ: σκιά ματιών με αερογράφο (όπως της bibi-bo πρώτης περιόδου) και κανένα ίχνος κραγιόν στα χείλη

Και προχωράω με αντίστοιχες φωτογραφίες των πιο καινούριων susi,

attachment.php


attachment.php


Και τα αντίστοιχα σχόλια

1) Υπέροχα φωτεινά μάτια χωρίς ίχνος θαμπάδας

2) Λιγοστό και κακής ποιότητας μαλλί, το μισό μου έμεινε στη χτένα στην προσπάθεια να τις χτενίσω!

3) Κεφάλι που βγαίνει και δεν είναι ενωμένο με το λαιμό

4) Χέρια που δεν λυγίζουν

5) Καρποί που δεν βγαίνουν (μάλλον είδαν ότι δεν είναι πρακτικό για το παιχνίδι γιατί χάνονται, όπως της bibi-bo)

6) Μέση που δεν κινείται

7) Πόδια που λυγίζουν

8 )Τέλος, πάλι μεγάλες πατούσες, περίπου σαν της bibi-bo. Πάντως καλύτερα από τις παλιές, όλο και κάποιο παπουτσάκι μπαίνει!!

9) Χωρίς σκιά ματιών και με έντονα βαμμένα χείλη. Η μελαμψή έχει και τατουάζ στο μπράτσο!

Και ιδού και ντυμένες για να τις απολαύσετε!

Ντυμένες και οι δύο σπανιόλες, η αριστερή (παλιάς γενιάς) φοράει το αυθεντικό της φόρεμα, το οποίο είναι φανταστικό και εξαιρετικής ποιότητας! El_Greco_Fanatic σ'ευχαριστώ και πάλι!! :thanx2:

attachment.php


Και τα trendy κορίτσια της εποχής τους!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωωωωωω μιλαμε μας εχεις τρελλανει αποψε ΜYtinyworld μου!!!! Τι ντοκουμεντο ειναι αυτο??? Ποσο ομορφες τις εχεις ντυσει!!! Να ναι καλα o El_Greco_Fanatic που σου εστειλε αυτους τους θησαυρους! Πηγαν σε πολυ αξια χερια. Με γεια εκατο φορες! :cheers:

Μα ειδαμε κι εμεις επιτελους αυτην την ρημαδα την Σουσι της Εστρελα απο κοντα, εδω στο φορουμ μας! Και στο ανφας και στο ζουμαρισμα, και σε γυμνο και σε ντυμενο, και σε βινταζ και σε μοντερνο. Κοιτα ποσο μοιαζει το σουλουπι της βινταζ με την πολυ παλια Σιντυ!

Ειμαι πολυ χαρουμενη! Εχουμε φοβερο υλικο, Μytinyworld μου, μπραβο! Οχι γιατι ολο απο Flickr συναπταμε φωτο. Ενω τωρα εχουμε ντοκουμεντο απο επισημο μελος. :flower:
 
:dribble:Ερωτεύτηκα!

mytinyworld, πραγματικά υπέροχες οι κούκλες σου-σαν αστέρες του σινεμά μοιάζουν! Πόσο φωτεινά μάτια έχουν και πόσο ωραία φορέματα!!! Χωρίς να θέλω να αδικήσω τις υπόλοιπες που υπάρχουν στο forum, μιας και δεν τις έχω δει όλες ακόμη, νομίζω ότι οι Suzi πρώτης γενιάς είναι οι πιο εντυπωσιακές. Αυτές που θυμάμαι να με ενθουσίασαν πολύ είναι:

η Corine, με την καθαρότητα στο βλέμμα και τη γοητεία της

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-%CA%EB%F9%ED%EF%E9-amp-%C1%ED%F4%E9%E6%E7%EB%E5%F2-%F4%E7%F2-Barbie-%EA%E1%E9-%F4%E7%F2-%C2ibi-bo-(%E4%E5%EA%E1%E5%F4%E9%E1-80-%EA%E1%E9-%E5%EA%E5%E9-%E3%F5%F1%F9...)/page3

η Furga, με τις έντονες βλεφαρίδες και τα καλοσχηματισμένα ποδαράκια

η Kari Michell, με τα πλούσια καστανά μαλλιά και την αφοπλιστική γλυκύτητά της!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11786-Vintage-%CA%EB%F9%ED%EF%E9-amp-%C1%ED%F4%E9%E6%E7%EB%E5%F2-%F4%E7%F2-Barbie-%EA%E1%E9-%F4%E7%F2-%C2ibi-bo-(%E4%E5%EA%E1%E5%F4%E9%E1-80-%EA%E1%E9-%E5%EA%E5%E9-%E3%F5%F1%F9...)/page12

Από τη μέρα που ανακάλυψα το retromaniax όλο νέοι πειρασμοί μπαίνουν στο κεφάλι μου...γιατί αυτοί που είχα ήταν λίγοι!! ;)

Όλες τις παραπάνω κούκλες -εκτος από την Kari Michell-και πολλές ακόμη τις είδα πρώτη φορά στο forum!

Αν μη τι άλλο κάνετε καλή δουλειά!! Μπράβο!! :bow:

Να τις χαίρεστε τις κουκλάρες σας!! :D
 
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! :) Ολα τα μπράβο για τη susi πάνε στον αγαπημένο μας El_Greco_Fanatic:thanx2: :thanx2: , που μας έδειξε αυτή την κούκλα και που κατάφερε να βρει αυτά τα δύο διαμάντια που παρά τα χρόνια που κουβαλάνε στην πλάτη τους, είναι σε απίστευτα καλή κατάσταση! Κι εγώ προσωπικά τον ευχαριστώ και πάλι που μου τις χάρισε! :flower:

Το σώμα της παλιάς susi μοιάζει πραγματικά πολύ με της πρώτης sindy και φυσικά με της tammy, που προηγήθηκε (και εξαγοράστηκε από την pedigree για να συνεχίσει ως sindy). Μάλιστα, θυμάμαι ότι ο El_Greco_Fanatic μας είχε πει ότι η πρώτης γενιάς susi ήταν σχεδόν ίδια με την πρώτη sindy (δηλαδή και στο πρόσωπο).

Θα συμφωνήσω μαζί σου Aggalitsa ότι η Corrine, η Susi και η Furga είναι εκπληκτικές κούκλες! :dribble:Σε αυτές θα πρόσθετα και τη bibi bo μας, που πραγματικά θεωρώ ότι είναι από τις ομορφότερες κούκλες! :)
 
WOW πανέμορφες έγιναν, χαίραμε που σου άρεσαν τόσο πολύ!! Μακάρι να μπορέσουμε να ανακαλύψουμε κ άλλες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα!να πω καλο χειμωνα ή θα ακουστει βαρυ???

εχω διαφορες ομορφιες να σας δειξω αλλα μαλλον εν καιρο γιατι οι φωτο ειναι πολλες. θα σας δειξω τη δικη μου υπεροχη kari michell σε κουτι κ εχω μια απορια. δε μπορουμε να ορισουμε την χρονολογια της?ποτε κυκλοφορησε στην ελλαδα κ αν κυκλοφορει ακομα? εχω διαβασει ολα τα σχολια κ σε οτι εχετε αναφερθει. επισης δεν την εχω ξαναδει σε παιχνιδαδικα κ πετυχα αυτη τη μια σ ενα μαγαζακι με ειδη δωρων κ εποχιακα...

IMG_7547.jpg

επισης αυτη η γλυκια πριγκιπισσα με κιμονο, δαντελωτο καλσον κ καταπληκτικη συσκευασια, για την οποια βρηκα φωτο στο ιντερνετ αλλα τιποτα για την ιδια.... δικη σας!

το κουτι γραφει new fashionable girl princess obsession earthling κ προερχεται απ την κινα.

το κουτι μπροστα κλειστοIMG_7571.jpg

υ.γ. mytinyworld οταν ειδα τις φωτο της susi ειδα στον υπνο μου οτι καπως απεκτησα μια κ χοροπηδουσα απο χαρα!! στον υπνο μου...! να τις χαιρεσαι πραγματικα!!

IMG_7544.jpg

IMG_7564.jpg

IMG_7567.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια σου Lne, τις κουκλίτσες σου! Κι εγώ βρήκα τυχαία μια Kari Michelle και πολύ χάρηκα-ούτε η δική μου γράφει καμιά χρονολογία και δε θυμάμαι ποτέ να είχε καμιά φίλη μου-πάντως έχουν προσωπικότητα αυτές οι κούκλες κι αυτά τα λακκάκια στα μάγουλά τους με τρελλαίνουν!

Όσο για την πριγκίπισσα με το κιμονό, δεν την έχω ξαναδεί-είναι πραγματικά πολύ πρωτότυπη!

Να τις χαίρεσαι και τις δυό!
 
τα λακακια κ η υπεροχη γκαρνταρομπα την κανουν μοναδικη. οσο για την πριγκιπισσα δεν εχει χρονολογια ή κατι, ηταν ξεχασμενη σε ραφια κ δεν την προτιμουσε κανεις. στο ιντερνετ κυκλοφορουν πολλες φωτο αυτης της σειρας αλλα ουτε λογο για την εταιρεια κ τις χρονολογιες τους.το μονο γνωστο ειναι οτι ειναι κινεζικες αλλα με πολυ καλη κατασκευη κ ποδια απο σκληρο βινιλιο που λυγιζουν. προσωπικα το εχω σχεδον σαν κριτηριο οι κουκλες που συλλεγω να εχουν τετοια ποδια ασχετα απ την εθνικοτητα, τη μαρκα, τη χρονολογια. δεν ξερω γιατι τις προτιμω, απλα μου αρεσουν...

α!κ σε ευχαριστω πολυ!!
 
Καλή μου mytiny να τις χαίρεσαι τις πανέμορφες Susi!!!:dribble:Νομίζω ότι έχουν τα ωραιότερα μάτια που έχω δει ποτέ σε κούκλα!! Επίσης πολλά συγχαρητήρια στον El_Greco_Fanatic που έχει τέτοια... retroμύτη καθώς και τη απίστευτη καλοσύνη του όπως τόσοι και τόσοι εδώ μέσα να μοιράζεται τέτοιους θυσαυρούς!!!! Απίστευτα υπέροχες καλή μου με γεια σου και πάλι!!!

Σημειώνω απλά και την απίστευτη ομοιότητα με αυτές που είδαμε στην ελληνική Susi από την εταιρία PLAGGONA.Από ότι θυμάμαι όμως εκείνες ήταν από χαμηλής ποιότητας πλαστικό...

Lne μου να χαίρεσαι και εσύ τις υπέροχες κουκλίτσες σου!! Η Kari είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου κουκλίτσες-κλώνους και η γκαρνταρόμπα της δεν παίζεται!!! Η συγκεκριμένη είναι από τις ομορφότερες που έχω δει και ξετρελάθηκα με τα υπέροχα καστανά μαλλιά της και το συνολάκι της. Γενκά ελάχιστες πληροφορίες ξέρω για αυτή την κούκλα. Το μόνο που θυμάμαι στα σίγουρα είναι ότι πριν 5-6 χρόνια έγινε μια μεγάλη εισαγωγή της στην Ελλάδα από τον όμιλο Carfour για τις χριστουγεννιάτικες προσφορές και πωλούνταν αποκλειστικά από τα Dia. Την έχω πετύχει όμως και σε άλλα μαγαζιά παλιότερα. Κάτι άλλο δεν θυμάμαι. Να και μία πρόσφατα αγορασμένη δική μου:

Kari Michell.JPG
 
soufle, πολύ ωραία η κουκλίτσα σου και πολύ "προχώ" το ντύσιμό της!!!! Με γεια σου!!!! ;)
 
ποποοοοοοοοο!τι υπεροχος συνδιασμος κιτρινο μπεζ!! με γεια σου soufle!! υπαρχουν ακομα στα Carefour? αν παω θα κοιταξω αλλα δε θα παρω αλλη, νιωθω τυχερη που βρηκα εστω μια. εχτος κ αν ξετρελαθω ή θελει καποιος κ δε βρισκει...
 
Πίσω
Μπλουζα