Vintage Κλώνοι & Αντίζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετία 80 και εκεί γύρω...)

Τέλεια φορέματα, τα ζηλεύω!!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ Rapunjelaki και Gina P!! Χαίρομαι που σας αρέσουν!!!

Rapunjel μου αυτή είναι και η δική μου αγαπημένη Barbie!!! Eίναι από τις ομορφότερες που έχω δει μόνο που δεν έχω ιδέα ποια μπορεί να είναι όσο και αν έψαξα.

Σήμερα σας περνάω μερικές νέες ΄΄ανακαλύψεις΄΄:

To πρώτο είναι ένα ρουχαλάκι Faerie Glen το παπουτσάκι ρετρό αλλά από άσχετο συνολάκι. Προσπάθησα να βρω μερικά στοιχεία αλλά βρήκα μόνο νεράιδες. Τελικά ανακάλυψα αυτά

http://www.familyintheattic.co.uk/Tressy-5/faerie%20Glen.htm

http://lucretiashop.blogspot.com/2010/05/faerie-glen-outfits.html

picture.php


picture.php


Τα επόμενα είναι ρουχαλάκια ALHRO. Όσο όμως και αν προσπάθησα να βρω έστω και μία πληροφορία δεν βρήκα τίποτα. Είναι πάντως για ελαφρώς μεγαλύτερη κούκλα από Barbie αν και τα παπουτσάκια της έρχονται ίσια ίσια. Πιο ρετρό πάντως δεν γίνεται...

picture.php


picture.php


picture.php
 
πολύ όμορφα ρετρό ρούχα και ενδιαφέροντα sites!!!! Ευχαριστούμε soufle!!!!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo

Καλή μου soufle μοναδικά και αυτά και υπέροχα τα παπούτσια! Για την κούκλα μπορούμε να βρούμε από το ebay ποια είναι.Δες μόνο τι γράφει πίσω,ημερομηνία κ.τ.λ.Επίσης το χτένισμα της είναι το πρωτότυπο;
 
Kαλή μου abbey και Rapunjel μου σας ευχαριστώ πολύ!! Χαίρομαι που σας άρεσαν!! Δεν πρόλαβα αυτές τις μέρες να κάνω τίποτα αλλά θα επανέλθω σύντομα :D :D. Rapunjel μου το χτένισμα της είναι αυθεντικό ή τουλάχιστο όπως τη βρήκα εγώ! Έχει ασημί σκουλαρίκια και δαχτυλίδι και ροζουλί μανικιούρ! Στο σώμα λέει 1966 China και στο κεφάλι 1991. Εγώ πάντως ατύχησα με την έρευνα...Αν βρείτε κάτι :worship:
 
soufle είπε:
Kαλή μου abbey και Rapunjel μου σας ευχαριστώ πολύ!! Χαίρομαι που σας άρεσαν!! Δεν πρόλαβα αυτές τις μέρες να κάνω τίποτα αλλά θα επανέλθω σύντομα :D :D. Rapunjel μου το χτένισμα της είναι αυθεντικό ή τουλάχιστο όπως τη βρήκα εγώ! Έχει ασημί σκουλαρίκια και δαχτυλίδι και ροζουλί μανικιούρ! Στο σώμα λέει 1966 China και στο κεφάλι 1991. Εγώ πάντως ατύχησα με την έρευνα...Αν βρείτε κάτι :worship:
Καλημέρα!! Soufle μου, αν δεν κάνω λάθος, η κούκλα σου πρέπει να είναι η Happy Holiday Barbie του 1998. :xm: Πραγματικά πολύ όμορφη, να τη χαίρεσαι! :)
 
Καλή μου fraoulitsa σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! :bow: Πρέπει να είναι αυτή, δεν μπορώ να φανταστώ άλλη που να της μοιάζει τόσο σε όλα!!!! Σε ευχαριστώ πολύ και για τη φωτογραφία!! :thanx2: Επίσης θα ήθελα να σε συγχαρώ για την υπέροχη συλλογή σου που τη βλέπω και δεν την χορταίνω!! Να τις έχεις και να τις χαίρεσαι όλες!!! Έχω και μια παράκληση για σένα, θα σου την περάσω στο θρεντ για τις ΒΙΒΙ ΒΟ Α περιόδου.

Το παρακάτω είναι ένα ακόμη ρουχαλάκι Faerie Glen. Το λουλουδάκι στο μπούστο το έραψα εγώ γιατί είχε ένα άσχημο σημάδι από κόλα. Τα παπουτσάκια και το τσαντάκι (που φέρει ένα ανάγλυφο μπουμπούκι τριαντάφυλλου) είναι ΑLHRO. Φορεμένα από τη Happy Holidays Barbie του 1998#) :thanx2:

picture.php
 
Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς soufle μου, χαίρομαι που βοήθησα! Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Κι εσύ έχεις απίστευτες κούκλες και ρούχα, πραγματικά! :D
 
Ευχαριστώ πολύ Fraoulitsa μου!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!! :)

Περνάω ένα ακόμη φουστανάκι της Steffi Love από τη σειρά Las Vegas.
 
soufle πολύ ωραία ρούχα!!! το άσπρο έτσι ρομαντικό που είναι θα ταίριαζε πολύ και στην bi bi-bo!!!!
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Καλή μου soufle το ρούχο Faerie Glen είναι πολύ όμορφο,όπως και το φουστανάκι της Steffi Love.Να τα χαίρεσαι! ;)
 
Χαίρομαι που σας άρεσαν και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια γλυκιά μου abbey και Rapunjelaki μου!!

abbey μου συμφωνώ μαζί σου ότι ταιριάζει υπέροχα και στη bibi bo αλλά φορέθηκε από τη Barbie λόγω διαφοράς...στήθους ;) ! Η bibi bo έχει πιο μαζεμένο μπούστο και το ντεκολτέ της έφτανε...ως την κοιλιά!! Η Barbie έχει πιο ''πλούσια τα ελέη'' :D και της έρχεται καλύτερα...

Αυτές τις μέρες τρέχω λίγο και δεν βρήκα πολύ χρόνο για νέες φώτος...

Θα περάσω όμως σύντομα!! :D
 
Να 'μαστε και πάλι!! Πρώτα από όλα σας έχω ένα νέο. Επικοινώνησα με μία πολύ γλυκιά κυρία την κα Sandra που έχει μια υπέροχη συλλογή από Faerie Glen και Tressy. Εκείνη μου είπε ότι η Faerie Glen έβγαζε ρουχαλάκια για κούκλες κάθε είδους και όχι μόνο για κούκλες όπως η Barbie. Επίσης από τις φωτό που της έστειλα θυμάται ότι τα 2 ρουχαλάκια κυκλοφόρησαν στα 70so_O. Αυτά με τα Faerie Glen!

Θυμάστε επίσης εκείνη τη ατέλειωτη γκαρνταρόμπα της Charming Diana; Ναι την βρήκα!! Μαζί με όλη την οικογένεια! Παιδιά ,σκυλιά και δεν συμμαζεύεται! Στη συσκευασία δεν γράφει καμιά ημερομηνία αλλά η φωτογραφία πάνω δεξιά μου θυμίζει πολύ σκίτσα της Barbie από 80s. H εταιρία εισαγωγής είναι η NINO TOYS με έδρα στη Θεσσαλονίκη.
 
steffi love, vintage face

Soufle μας εισαι φανταστικη γιατι εχεις ξεθαψει φοβερο κλωνο απο τα '80s!!! :D

Σας βαζω μια φωτο απο μια steffi love της εταιρειας Simba.

Εδω ειχαμε πρωτομιλησει για αυτην.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=185044&postcount=96

Το ρουχο που φοραει λεγεται Butterfly bubbles, και ειναι μια ελευθερη αποδοση, εκ μερους της εταιρειας Simba, μιας ιδεας της Ματελ την οποια ολοι αντιγραφανε! :D

Αυτη εδω ειναι η bubble fairy barbie της Ματελ

picture.php


H steffi love που βαζω εχει το προσωπακι της δεκαετιας του 80/90. Μαζι της εχει μια πεταλουδιτσα την οποια γεμιζεις με νερο και σαπουνι και κανεις φουσκες! Οταν αξιωθω θα βαλω και φωτο απο την πεταλουδα. Προς το παρον απολαυστε την περιεργη βινταζ φατσουλα της steffi love! :D
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

Καλή μου soufle και λατρεμένη Αναστασία έχετε βάλει υπέροχα πράγματα και μας δίνετε και πληροφορίες για κούκλες που ούτε καν ήξερα ότι υπήρχαν.Μπράβο και πάλι μπράβο! ;)
 
Χαίρομαι που σας άρεσαν κοριτσάκια μου!!

Δωροθέα μου καλωσόρισες και πάλι!!


Αναστασία
μου υπέροχη η Steffi σου!! Και σε ευχαριστούμε και για τις πληροφορίες!! ;)
 
Ξερει κανεις ποτε κυκλοφορησε αυτη η steffi love που μας δειχνει η Αναστασια;

Soufle, ευχαριστω για το καλωσορισμα!
 
Εδώ σας παρουσιάζω την ελληνική έκδοση της Susi και φαίνεται καθαρά ότι έχουν αντιγράψει το κουτί της α' περιόδου της bibi bo.Πάντως είναι μία από τις αγαπημένες μου κούκλες που έχω κρατήσει ακόμη κλειστή.

picture.php


picture.php
 
Vintage Κλωνοι & Αντιζηλες της Barbie και της Βibi-bo (δεκαετια 80 και εκει γυρω...)

aeris είναι υπέροχη η κούκλα!Να τη χαίρεσαι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα