Vintage Toys 2016 [Έκθεση]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Πριν κανα δυο μηνες ελαβα ενα μηνυμα οτι καποιος Γιωργος θελει να επικοινωνησει μαζι μου επειγοντως.

Πραγματι τηλεφωνηθηκαμε και στην αλλη ακρη της γραμμης ανακαλυψα εναν τρελαμενο (με την καλη εννοια), παθιασμενο τυπο με τα παλια παιχνιδια της παιδικης εποχης. Με αλλα λογια κουβαλαγε και αυτος την τρελα που δερνει και εμας για τα ρετρο.

Μου ειπε οτι αυτος ηταν ο διοργανωτης και των προηγουμενων εκθεσεων (που ειχα επισκεφτει και ειχα περασει σουπερ) και οτι επιτελους θα εκανε ενα ονειρο του πραγματικοτητα...να κλεισει ενα τεραστιο χωρο για να κανει τη μεγαλυτερη εκθεση για ρετρο παιδικα παιχνιδια!

Ο Γιωργος μου ειπε οτι με εψαχνε διοτι ηθελε να δωσει στη κοινοτητα του RetroManiaX ενα περιπτερο στην εκθεση, εντελως δωρεαν. Του ζητησα δυο μερες καιρο να το σκεφτω. Κατεληξα με τον Αντωνη οτι δεν υπαρχει χρονος απο μεριας μας να οργανωσουμε κατι τετοιο και ξανα-επικοινωνησα το ταχυτερο μαζι του για να τον ευχαριστησω και για να κλεισει με αλλο τροπο τη συμμετοχη αυτη.

Η εκθεση θα γινει στη Τεχνοπολη στο Γκαζι την 1-3 Απριλιου και θα ειναι η μεγαλυτερη που εχει γινει στο ειδος της.

Φιλε Γιωργο θα σας επισκεφτω οπωσδηποτε. Σου ευχομαι καλη επιτυχια!

VINTAGE TOYS 2016Έκθεση - Bazaar παλαιών & συλλεκτικών παιχνιδιών

Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων 1-3 Απριλίου

H μεγαλύτερη έκθεση που έγινε ποτέ με θέμα τα παλαιά & συλλεκτικά παιχνίδια κυρίως εποχής 70ʼs-80ʼs-90ʼs, έρχεται για πρώτη φορά στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων τον Απρίλιο.

Εκθέματα παιχνιδιών από την προσωπική συλλογή ιδιωτών, διοράματα playmobil και lego, μακέτες μοντελισμού, Subbuteo, event και διαγωνισμοί, καταστήματα εξειδικευμένα στο παλαιό νοσταλγικό παιχνίδι και άλλες πολλές εκπλήξεις.

Info:

1-3 Απριλίου 2016 στην Αθήνα

Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων

Κτίριο «Νέοι Φούρνοι»

 


Ώρες διεξαγωγής :



1 Απριλίου 2016 17:00 - 23:00



2-3 Απριλίου 2016 10:00 - 23:00


 


Είσοδος 2? (δωρεάν τα παιδιά έως 12 ετών)


 


Πρόσβαση:



Μετρό: Σταθμός «Κεραμεικός»



Τρόλεï: No. 21 (από Ομόνοια), Στάση «Φωταέριο»



Λεωφορεία: 049, 815, 838, 914, Β18, Γ18, Στάση «Φωταέριο»
 
Ευχαριστα νεα!!! :)

Οποιος καταφερει και παει εννοειται οτι θα πρεπει να κανει και το αναλογο φωτορεπορταζ!!! :)
 
Θα ειμαι κι εγω μεσα σαν εκθετης με την ομαδα μου που αφορα τις συλλογες με αυτοκολλητα (πχ panini ,καρουζελ).
 
Θα εχει και στημένο Hero quest για παιχνίδι και πολλές άλλες εκπλήξεις. Ο Γιώργος έχει ρίξει πολύ τρέξιμο για να το οργανώσει!

Ισως προλάβω λίγο το Σάββατο αλλα Κυριακή θα μείνω αρκετά.
 
Πέρασα μια γρήγορη βόλτα το πρωί. Πολύ ρετρό υλικό από αγορίστικα - κοριτσίστικα παιχνίδια, ρετρό περιοδικά, playmobil μέχρι και μερικές arcade καμπίνες και bartrop. Γνώρισα και επιτέλους από κοντά αυτή την μέγαλη ρετρό μορφή των Φώτη από το retrocomputers.gr. Άντε και του χρόνου παιδιά.
 
Κάτι αντίστοιχο πολλά, πολλά, πολλά χρόνια πριν. Δημοσιεύθηκε στη Διάπλαση των Παίδων το 1961....



EllinikoPaixnidi_1961.jpg
 
Πηγα εχθες το βραδυ. Οπως τα περιμενα. Εξαιρετικος ο χωρος, μεσα στην υπεροχη νυχτερινη Τεχνοπολη.

Πολυς κοσμος! Νομιζω και διπλο χωρο να ειχε ο Γιωργος (δυστυχως δεν καταφερα να τον πετυχω), παλι θα το γεμιζε.

Πλουσια εκθεματα για ολα τα γουστα (το μονο παραπονο ειναι οτι δεν βρηκα πολλα Matchbox διοτι ειχα ψαχνω καποια συγκκριμενα μοντελα και ηλπιζα να πετυχω τιποτα)

Συναντησα πολλες ρετροφατσες και χαρηκα που τους ειδα.

Μια μνεια στο επικο HyperSpin του Dr Slump!

Ο Φωτης παντα στις επαλξεις.

Αντε και του χρονου!

Οσοι δεν εχετε παει, θα σας συμβουλευα να σπευσετε. Βοηθα πολυ το ευρυ ωραριο της εκθεσης.
 
Ήταν πολύ ωραία στην έκθεση!

Έκατσα με τα παιδιά περίπου 5 ώρες και βόλταρα καμια 30αρια φορές τον χώρο της έκθεσης :)

Χάρηκα που ξαναείδα τον ευγενικότατο Θάνο (είχα να τον δω πάρα πολλα χρόνια).

Θάνο συγχαρητήρια και για το περίπτερο σου στην έκθεση, ήταν καταπληκτικό :thumbup:

Wally δεν σε πρόλαβα, μάλλον ήρθες λίγο μετά που έφυγα και δεν σε είδα :(

Ίσως κάποια άλλη φορα στο μέλλον να τα πούμε :)

Να 'σται καλα παίδες! :)
 
Περάσαμε πολύ ωραία είναι η αλήθεια, χάρηκα που είδα πολλά άτομα που είτε είχα να δω καιρό είτε τα γνώρισα πρώτη φορά όπως τον χρήστη telonio που για χρόνια έβλεπα το nickname του εδώ και επιτέλους τον είδα και από κοντά και τα είπαμε λίγο :)

Το περίπτερό μας ήταν ακριβώς δίπλα στο περίπτερο του Θάνου - Dr Slump και έτσι είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε αρκετά όλο αυτό το τριήμερο.

Γενικά παρά την κούραση περάσαμε πάρα πολύ ωραία, τεράστια έκθεση, πολύ ρετρό και νοσταλγία στο φούλ!
 
stayros είπε:
Οποιος καταφερει και παει εννοειται οτι θα πρεπει να κανει και το αναλογο φωτορεπορταζ!!! :)
Κανενας που να εχει τραβηξει φωτο? :please:

Εκτος απο το link του Ποντιφικα....

pontifikas είπε:
Όσοι φίλοι δεν μπόρεσαν να επισκεφθούν την έκθεση ας πάρουνμιά γεύση εδώ:

http://memorylifegr.blogspot.gr/2016/04/blog-post.html?spref=tw
 
Πολυ ομορφα ολα....και οι φωτο και το βιντεο!!! :thanx2:
 
Όλα καλά και άγια αλλά συνδέσανε το NES σε φλατ τηλεόραση και το Playstation σε CRT;;!!! Λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι το NES ταιριάζει με CRT που όπως βλέπω υπάρχει διαθέσιμη.
 
Πίσω
Μπλουζα