[Viozach] Μίστερ Ρίχτερ και άλλα

garbofanoula

RetroN00b
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
1
Παιδιά γεια σας!!!

Είμαι καινούρια στην παρέα σας και είπα να ξεκινήσω με ένα παιχνίδι πυ θυμήθηκα και που δεν το βρήκα κάπου εδώ

Δεν ξέρω αν το, θυμάστε, λεγόταν Μίστερ Ρίχτερ νομίζω, και ήταν ας πούμε ένα προσωπάκι, που το έκανες προς τα πίσω, κι επρεπε να του βαλεις μάτια μύτες μουστάκια κλπ σε ένασυγκεκριμένο χρόνο. όταν περνούσε ο χρόνος, αυτό τιναζόταν και τα πετούσε όλα μπροστά.

Επίσης εκείνο που θυμήθηκα ήταν ένα άλλο όπου είχαμε ένα.. τροχό ας πούμε που πάνω ειχε σχεδιασμένα ανάγλυφα φορέματα κλπ. βάζαμε ένα χαρτί, και με μια κιμωλία περνούσαμε από πάνω από το χαρτι και τα ανάγλυφα και ζωγραφίζαμε κυρίες με ρούχα.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα μόλις ήταν ο μικρός χειρούργος, που είχε ένα σώμα, και έπρεπε να βγάλουμε από μέσα του όλα τα όργανα χωρίς να ξυπνήσουμε τον ..... ασθενη!!!

Τα θυμάστε????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μικρος Χειρουργος ξανακυκλοφορει revised.Ειδα διαφημιση στην TV

ΒΤW welcome!
 
Ελα ρε!!!!

Πολυ γελιο!!!!

Σ'ευχαριστω wally

[edit]Greeklish,τα οποια απαγορευονται απο τους κανονισμους![edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το mr richter το έχω και εγώ! ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.
 
Ανακάλυψα το παιχνίδι αυτό στο εξοχικό μιας φίλης μου και έπαθα πλάκα!!!!!Περιττό να πω ότι λειτουργεί ακόμα!!!!!!!Από μικρή μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το παιχνίδι...
 
Ανακάλυψα το παιχνίδι αυτό στο εξοχικό μιας φίλης μου και έπαθα πλάκα!!!!!Περιττό να πω ότι λειτουργεί ακόμα!!!!!!!Από μικρή μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το παιχνίδι...Θυμάμαι δεν ήξερα την ονομασία του παιχνιδιού και το έλεγα "Αφτουλάρος" από τα περίεργα αυτιά της φιγούρας...
 
θυμαται κανεις αν εκτος απ τον Μιστερ Ριχτερ υπηρχε κι αλλο επιτραπεζιο που λεγοταν Μιστερ Ποπ;
 
mr rixter.jpg ανακαλυψα και αυτη τη φωτογραφια με περισσοτερες λεπτομερειες
 
Πάρα πολύ καλό παιχνίδι, δυστυχώς πετάχτηκε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
υπηρξε και παιχνιδι που λεγοταν mister pop απο την el greco : mister pop.jpg τη φωτογραφια τη βρηκα στο ιντερνετ

ξερει κανεις αν ειχε καποια διαφορα με τον mister richter ;

το 2ο παιχνιδι που αναφερει η garbofanoula ειναι το στουντιο ζωγραφικης απο την el greco και υπαρχει σχετικο θρεντ εδω : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19728-%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF-%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2&highlight=%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF+%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2+bibi
 
η διαφημιση με το " χειρουργο δοκτωρ Ωχ" που αναφερει στο θρεντ η garbofanoula, βρισκεται σ αυτο το ποστ
 
Mr. POP της El Greco...

attachment.php


attachment.php


...και Mr. Richter της Viozach....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτο: ebay

....τωρα ποια εταιρια αντεγραψε ποια...μαλλον θα παραμενει μυστηριο!!!! :confused: :confused:... :wait2: ...:what:
 
:thanx2: Σταυρο!

με τις φωτο των δυο περιεχομενων μπορω να απαντησω και στην ερωτηση που εκανα στο ποστ12 : δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες στα δυο παιχνιδια

για το ποιος αντεγραψε ποιον :αν ηταν η μια απ τις εταιριες ξενη θα ηταν ευκολα τα πραγματα,τωρα που ειναι και οι δυο ελληνικες ποιος ξερει..

παντως τηλεοπτικη διαφημιση με τον μιστερ ριχτερ ειδαμε ενω με τον μιστερ ποπ οχι,αυτο βεβαια μπορει να μη σημαινει και τιποτα

τα ξαδερφια μου ειχαν τον μιστερ ποπ και μ αυτον ετυχε να παιξουμε καποιες φορες
 
Γεια σε όλους,κι εγώ είχα το Mr. Richter της Viozach μας τα έκανε δώρο ο Δήμος Αθηναίων τέλη δεκαετίας 80 αρχές 90 στην εορταστική εκδήλωση,(ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΤΟ 53ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ) στάθηκα τυχερός διότι ήτανε με κλήρωση και είχα και πυρετό ,ντυμένος κάου μπόυ ''έσκασα μύτη" στο σπίτι με ένα δώρο που αργότερα κάθε παίξιμό του μας έκοβε την ανάσα στην μάχη με τον χρόνο για τον σχηματισμό του προσώπου.Στις γιορτές το κατέβαζα από το πατάρι και παίζαμε...τώρα με περιμένει ακόμα στο πατάρι.
 
το δευτερο παιχνιδι που αναφερει η garbofanoula ισως ειναι το παιχνιδι ''Η Μοδα των Μανεκεν''

διαφημιση

1983

 
υπηρξε και παιχνιδι που λεγοταν mister pop απο την el greco : Προβολή συνημμένου 90341 τη φωτογραφια τη βρηκα στο ιντερνετ

ξερει κανεις αν ειχε καποια διαφορα με τον mister richter ;

το 2ο παιχνιδι που αναφερει η garbofanoula ειναι το στουντιο ζωγραφικης απο την el greco και υπαρχει σχετικο θρεντ εδω : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19728-%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF-%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2&highlight=%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF+%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2+bibi
προσφατα ειδα μια συγχρονη εκδοση του Mr Pop... εμεινα αφωνη?
πολυ καλυτερος ο ρετρο Mr Pop που ηταν της ελ γκρεκο,  ο νεος ειναι και ασχημος...


Spoiler

pop.JPG 

 
Πίσω
Μπλουζα