Virtual Boy emulation με Active 3D Glasses?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Διαβαζω εδω οτι ειναι δυνατο να εξομοιωθει το Virtual Boy χωρις την κοκκιναδα και με απλα red/cyan γυαλια (υποθετω χρησιμοποιωντας τον Mednafen)

Ερωτηση 1: (Μηπως και γλυτωσω χρονο] Eχει δοκιμασει κανεις να το εξομοιωσει σε PC ή Pi χρησιμοποιωντας καποια 3D τηλεοραση (ακομα καλυτερα με γυαλια Active Shutter)

Ερωτηση 2:Εχει ασχοληθει κανεις με το παραπανω σε RetroArch και RetroPie?
 
Με anaglyph "χαρτινα" γυαλια παιζει μια χαρα και στο PC Madnafen και στο RetroPie

Δυστυχως δεν εχω βρηκα ακρη για active shutter glasses

Εχει τη πλακα της η πλατφορμα :) Mερικα παιχνιδια ειναι πολυ εντυπωσιακα για τα χρονακια τους.

BTW επιλεξτε ασπρομαυρη παλλετα γιατι η κοκκινη κουραζει.
 
Xμμ εχω τα χαρτινα γυαλια του STAR channel ,καλη ευκαιρια να τα ξεσκονισω.
 
Συνδεω το φορητο μου στην τηλεοραση (Samsung 3D) μεσω HDMI, επιλεγω sidebyside στον Mednafen, τα δειχνει πλαϊ πλαϊ, γυρναω την τηλεοραση σε 3D, ξεκιναω τα γυαλια αλλα κανενα τρισδιαστατο αποτελεσμα
 
Πάνο, καλά όλα αυτά αλλά σαν το original δεν έχει! Χα!Χα! Trust me! :p :D:cool: ...και με το Flashboy...ποιος με πιάνει! :D :D:D

Πλάκα-πλάκα οι τιμές τους έχουν εκτοξευτεί...χαλαρά... :xm:
 
Ειχε βγαλει το NES κατι red blue anaglyph παιχνιδια για τα παλια χαρτινα γυαλια και δοκιμασα μερικα μεσω emu και  δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα αλλα δεν ηταν ασχημο σαν εφε.

Με το select διαλεγεις κανονικο παιχνιδι η 3D.

Eνα παραδειγμα

Capture.JPG

Τεσπα εχουνε βγει και ps1 Καποια παιχνιδακια αναλογα οπως το Contra legacy of War και το Heart of Darkness.

Εδω ολοκληρη η λιστα.

link
 
Πηρα με 2 ευρω κανονικα γυαλια μπλε κοκκινα και η εμπειρια απογειωθηκε ,συνιστω ολους να δοκιμασουν τα 3D anaglyph games που υπαρχουν σε emus.

Xωρια τις 80ς 3D ταινιες να τις δειτε οπως τις βλεπανε τοτε στους κινηματογραφους βλεπε Friday the 13th part 3 και το JAWS 3-D και ολα τα εφε τους που ηταν φτιαγμενα να τα δεις σε 3D αποκτουνε αλλη διασταση.
 
Mε retroarch > Βeatle VB > 3d mode στο Anaglyph > Anaglyph Preset στο Red Blue και ενα ζευγαρι γυαλια, μου εφυγε αλλο ενα απο το bucket list.
Πολυ καλο 3d effect μεχρι και την ζαλαδα εξομειωνει.:fafoutis:

Screenshot 2024-02-26 103536.png
 
Kάπου πρέπει να έχω κάτι γυαλιά από το περιοδικό Δεινόσαυροι, κάνουν λες? Που μπορώ να βρω σε τίποτα Jumbo φαντάζομαι?

Εχουν προσθέσει 3D effects και σε emulators συστημάτων που δεν είχαν 3D, πχ ο Dolphin και τώρα είμαι περίεργος να το δω.
 
  • Like
Reactions: Ace
Μαλλον θα κανουνε αλλα ειχα κατι χαρτινα και το εφε ηταν ελαχιστο, πηρα απο ebay amazon δεν θυμαμαι τα παρακατω με 2 ευρω και εγινε δουλιτσα.


red-cyan-3d-glasses-sports-model.jpg
 
Kάπου πρέπει να έχω κάτι γυαλιά από το περιοδικό Δεινόσαυροι, κάνουν λες? Που μπορώ να βρω σε τίποτα Jumbo φαντάζομαι?

Εχουν προσθέσει 3D effects και σε emulators συστημάτων που δεν είχαν 3D, πχ ο Dolphin και τώρα είμαι περίεργος να το δω.

Επίσης, το OpenLara υποστηρίζει 3D anaglyph. Πολύ ψαρωτικό. Κι εγώ τα γυαλιά που έχει ο μυρμηγκοφάγος πήρα και έχω και μερικά χάρτινα καβάτζα, που όμως είναι πολύ flat και δεν εφαρμόζουν καλά...

ΥΓ: Κάνουν και τα χάρτινα γυαλιά από τους δεινόσαυρους, αλλά καλύτερα τα κανονικά με τον σκελετό. Αν βιάζεσαι πάντως, έχει και το Skroutz.
 
Το virtual boy ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Τότε είχε δεχθεί η Nintendo αρκετές μυνήσεις από άτομα που λιποθυμούσαν με το virtual boy. Πάντως θυμάμαι επειδή το είχα κάποτε, ήταν αρκετή ζαλάδα μέχρι να το συνηθίσεις.
 
Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και με 3d τηλεόραση να δω αν είναι καλύτερο.
Είδα έχει επιλογές και για αυτό.
 
Πριν καμμια βδομαδα βγηκε και ο Red Viper emu για το 3DS και απο προσωπικη πειρα και οπως ειναι και το λογικο τα παιχνιδια δειχνουν πραγματικο 3D .
Ενα συν ειναι οτι αλλαζεις χρωμα μιας και το κοκκινο δεν ειναι πλεον υποχρεωτικο .
Εβγαλα μια φωτο που δεν μπορει να δειξει το προκειμενο μεν αλλα απο το τιποτα...

2.png


1.png
 
Όσοι ασχολήθηκαν μετά το σωτήριον έτος 1988 με το home computing, παρακαλώ να προσπεράσουν:
@Aardvark, @Wally (και όσους άλλους παλιούς γερόλυκους) τα γυαλιά αυτά δουλεύουν και στο Wanderer. Το θυμάστε; Pixel τεύχος 49.

Pixel_issue_49_cover.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επαιξα λιγο Mario Tennis με κατι αθλια green-magenta και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο του αναμενομενου
Θα ψαξω το OpenLara να δω πως γινεται εκει
 
Πίσω
Μπλουζα