Virtual Pinball Cabinet

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Από τις αρχές του καλοκαιριού που τελείωσα την mame καμπίνα μου, μου είχε μπει στο μυαλό να φτιάξω μια καμπίνα σε κανονικές διαστάσεις φλίπερ. Στη καρδιά της υλοποίησης θα υπάρχει pc το οποίο θα τρέχει future pinball και visual pinball. Θα στέλνει εικόνα σε τρία μόνιτορ ταυτόχρονα (ένα για το playfield και τα άλλα δυο για τα σχέδια/ζωγραφιές του εκάστοτε παιχνιδιού και το τρίτο θα είναι για το dmd κοινώς για το σκορ). Ήρθε η ώρα λοιπόν να προχωρήσω σε αυτό μου το σχέδιο και σιγά σιγά θα ανεβάζω φωτογραφίες με την πρόοδο της κατασκευής. Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη και πρός συζήτηση.

Ξεκινάω με κάποια από τα αξεσουάρ και υλικά μου.
 
Σήμερα μου ήρθαν και τα ξύλα. Προτίμησα κόντα πλακέ θαλάσσης παρά mdf για λόγους αντοχής στον χρόνο, υγρασία, ποιότητα υλικού καθώς και πιο πιστή προσέγγιση με ένα πραγματικό φλίπερ μιας και ήταν και είναι κατασκευασμένα επίσης με κόντρα πλακές θαλλάσης. Το μέγεθος του τραπεζιού που φτιάχνω είναι βασισμένο σε ακριβής διαστάσεις από ένα τραπέζι της Williams.

Ksyla-01.jpg

Ksyla-02.jpg
 
Έπιασα δουλειά βεβαίως βεβαίως και να τα αποτελέσματα του σημερινού μου ιδρώτα

Μοντάρισμα της καμπίνας.

Kampina-04.jpg

Kampina-05.jpg

Kampina-02.jpg

Kampina-03.jpg

Kampina-01.jpg
 
Καλή δύναμη. Ακολουθείς κάποιον οδηγό ή είναι καθαρά δικό σου εγχείρημα?
 
Τρύπημα στις γωνίες για να μπούν οι εσωτερικές βάσεις για τα πόδια του φλίπερ, οι βάσεις βιδωμένες πάνω και μερικές φωτό με την καμπίνα που πλέον έχει πόδια :)

Kampina-07.jpg

Kampina-08.jpg

Kampina-06.jpg

Kampina-10.jpg

Kampina-11.jpg
 
Kambia είπε:
Καλή δύναμη. Ακολουθείς κάποιον οδηγό ή είναι καθαρά δικό σου εγχείρημα?
Σ' ευχαριστώ πολύ. Μισό μισό. Οδηγός δεν υπάρχει βήμα βήμα αλλά βλέπω εγχειρήματα από παιδιά του εξωτερικού που έχουν κάνει ανάλογα πρότζεκτ και έχουν δώσει λύσεις σε διάφορα θέματα. Στα κατασκευαστικά τα πάω γενικά πολύ καλά και δεν έχω θέματα. Στα ηλεκτρονικά που είμαι βλάξ να δω τι θα κάνω ...
 
Πολύ τολμηρό και πρωτοποριακό εγχείρημα. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και αναμένουμε τις εξελίξεις !!!
 
Φ-ο-β-ε-ρ-ο project!
 
H έννοια του moding σε άλλο επίπεδο.

Αν μπορώ να σε βοηθήσω στα ηλεκτρονικά, με τα ελάχιστα που γνωρίζω, είμαι στη διάθεσή σου.

Η οθόνη που θα βάλεις είναι led φωτισμού ή με κανονικό CCFL (λάμπες φθορισμού) ; Διότι στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να μεριμνήσεις να έχεις εξαιρετικό εξαερισμό. Αθόρυβοι 200άρηδες ανεμιστήρες θα επιτελέσουν εξαιρετικό έργο.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τη θετική σας ανταπόκριση. Ευχαριστώ πολύ επίσης pooky(1) για την προσφορά σου. Όταν φτάσω σε αυτή τη φάση μιλάμε ξανά αν χρειαστώ. Οι οθόνες που θα μπούν θα είναι και οι τρείς tft lcd 42αρα - 26αρα και 19αρα (η 42άρα μάλιστα κάπου φαίνεται χωρίς το πλαστικό κουτί της πλέον και στις φωτό που έχω ήδη ανεβάσει) και σαφέστατα θα υπάρξει πρόβλεψη για αερισμό και με τρύπες απλές αλλά και με ανεμιστηράκια. Σήμερα παλεύω να βάλω coin door - plunger (ελατήριο εκτόξευσης μπάλλας) και κάποια άλλα μπουτονάκια που θα υπάρχουν στο μπροστινό μέρος του φλίπερ. Αργότερα θα ανεβάσω και εικόνες με το τι έχω κάνει.
 
Εκπληκτική ιδέα!!!

Με έβαλες στην πρίζα φίλε μου,σίγουρα πιο λειτουργικό απο τα κλασσικά αλλά ο παλιός είναι αλλιώς έτσι!! :)
 
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!!Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω σε κάτι αλλά για να είμαι ειλικρινής καλά καλά δεν μπόρεσα να κάνω ούτε το emulator να δουλέψει...Άντε με το καλό και σύντομα να δούμε νέα σου!!!
 
Παρα πολυ ωραιο project.

Το εχω αρκετο καιρό στο μυαλό μου αλλα η τσέπη μου εχει αλλη γνωμη.

Πάντως φαινεται οτι το έχεις ψάξει .... ρετρο εκτοξευτή μπίλιας .....ξεχωριστο μονιτορ για το score.....

Αν θες να δείς ενα προτζεκτ που θα πάρεις αρκετες ιδεες , δες και αυτο εδω το οποιο το παρακολουθω και ο τυπος κανει πολυ καλη δουλεια.

http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=102319.40

Καλη συναιχεια και ν μας ενημερωνεις με εικονίτσες ετσι για να χαζέυουμε.

Υ.Γ πρεπει να εισαι ο πρωτος στην Ελλαδα που επιχειρεί κατι τετοιο.....πολλα μπραβο.
 
Συνέχισε την έξοχη δουλειά, γενικά οι "περίεργες" κατασκευές είναι μεγάλο κόλλημα. Περιμένουμε το τελικό αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!
 
pitsunami είπε:
Εκπληκτική ιδέα!!!Με έβαλες στην πρίζα φίλε μου,σίγουρα πιο λειτουργικό απο τα κλασσικά αλλά ο παλιός είναι αλλιώς έτσι!! :)
Σίγουρα ο παλιός είναι αλλιώς pitsunami. Δε ξεγελάω τον εαυτό μου πως με αυτό που κάνω θα έχω 100% αίσθηση φλίπερ (παρόλο που και αισθητήρες θα υπάρχουν στην κατασκευή ώστε να κουνάς τραπέζι να αντιδρά η μπάλλα - tilt κλπ) αλλά και η αίσθηση που θα έχει αυτή η κατασκευή πιστεύω πως θα είναι πολύ ιδιαίτερη. Και σίγουρα για μένα το ότι το ξεκινάω από το μηδέν και το οδηγώ εγω εκεί που θέλω παίζει σημαντικότατο ρόλο από το να αγόραζα ένα έτοιμο. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο...

dkssprs είπε:
Παρα πολυ ωραιο project.Το εχω αρκετο καιρό στο μυαλό μου αλλα η τσέπη μου εχει αλλη γνωμη.

Πάντως φαινεται οτι το έχεις ψάξει .... ρετρο εκτοξευτή μπίλιας .....ξεχωριστο μονιτορ για το score.....

Αν θες να δείς ενα προτζεκτ που θα πάρεις αρκετες ιδεες , δες και αυτο εδω το οποιο το παρακολουθω και ο τυπος κανει πολυ καλη δουλεια.

http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=102319.40

Καλη συναιχεια και ν μας ενημερωνεις με εικονίτσες ετσι για να χαζέυουμε.

Υ.Γ πρεπει να εισαι ο πρωτος στην Ελλαδα που επιχειρεί κατι τετοιο.....πολλα μπραβο.
Και γω αυτό το είχα σαν επιθυμία του προηγούμενου καλοκαιριού. Σου εύχομαι σύντομα να ξεκινήσεις και συ σύντομα μιας και το δουλεύεις στο μυαλό σου :) . Ναι πιστεύω πως το έχω ψάξει αρκετά στις λεπτομέρειες και το παλεύω ακόμη. Threads σαν του παιδιού που μου έστειλες έχω δει και συμβουλεύομαι συχνά.

Υπάρχει ακόμη ένα παληκάρι που το έχει υλοποιήσει και είναι από Αθήνα. Τυχαία εντελώς τον γνώρισα καθώς είχα ξεκινήσει να φτιάχνω το δικό μου πρίν από λίγο καιρό και με έχει βοηθήσει αρκετά ως πρός τις πληροφορίες αλλά και στα υλικά. Η διαφορά μας είναι πως εκείνος είχε χρησιμοποιήσει δυο οθόνες αντί για τρείς που θα βάλω εγω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σόρυ για τα πολλά ποστ. Δεν γνωρίζω πως να κάνω multi quote. Ας προχωρήσω όμως με το τι έκανα σήμερα.

Στο πίσω μέρος της καμπίνας μπήκε και το κομμάτι του ξύλου στο οποίο θα κάτσει η "κεφαλή" του φλίπερ. Στο κέντρο του τρύπα για καλώδια τροφοδοσίας, hdmi κλπ. Εν συνεχεία κάποιες επιπλέον γωνίες πίσω και πάνω αριστερά και δεξιά για ακόμη καλύτερη στήριξη.

02.jpg

Σειρά είχαν coin door , το αναλογικό plunger, το launch ball και διάφορα μπουτόν που θα λειτουργούν σαν back, exit κλπ.Στη τελευταία φωτό το lock bar από αλουμίνο που θα "κλειδώσει" στο τέλος το γυαλί του τραπεζιού. Δεν έχει μπεί κανονικά μιας και από κάτω του παίρνει ένα εξάρτημα το οποίο κλειδώνει το ένα πάνω στο άλλο. Απλά το έχω ακουμπήσει για να δω αν είμαι οκ σαν διάσταση και επειδή ήθελα να το δω πως δείχνει :)

04.jpg

Αυτά πρός το παρόν... Πάω για κάνα ποτάκι.

01.jpg

05.jpg

03.jpg
 
Έξοχα!

Σε περίπτωση που χρειαστείς να μπεις στα "ενδότερα" έχεις μεριμνήσει τρόπο να ανοίγει και να κλείνει η κατασκευή;
 
pooky(1) είπε:
Έξοχα!
Σε περίπτωση που χρειαστείς να μπεις στα "ενδότερα" έχεις μεριμνήσει τρόπο να ανοίγει και να κλείνει η κατασκευή;
Στο πίσω μέρος τη καμπίνας θα υπάρχει πόρτα. Ανοίγοντάς την, συρταρωτά θα μπορεί να βγαίνει πρός τα έξω όλο το pc που θα είναι βιδωμένο ουσιαστικά πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο που εν συνεχεία θα είναι πάνω σε ράγες ώστε να μη χρειαστεί καν να μπω μέσα.
 
Οπότε, λογικά, θα έχεις και μπόλικο καλώδιο για να μη χρειάζεται να βαζοβγάζεις βύσματα. Πολύ ωραία!
 
Μια μικρή πρόοδος για τη σημερινή μέρα αφού το λάθος κόψιμο του ξυλουργού για την πίσω πόρτα της καμπίνας με έκανε να ψάχνω εναλλακτικούς τρόπους κάλυψης του λάθους του. Αποφάσισα λοιπόν για να μη φαίνεται η μικρή διαφορά που είχε κάνει στο κόψιμο της πόρτας να της κάνω ένα "πλαίσιο" με αλουμίνιο. Νομίζω πως βγήκε ωραίο τελικά. Επίσης μπήκε στο πίσω και πάνω μέρος της καμπίνας το "φιλέτο" όπου θα πάει και τερματίζει το γυαλί που θα προστατεύει την τηλεόραση που θα υπάρχει από κάτω.

01.jpg

Ελπίζω αύριο να προχωρήσω λίγο περισσότερο.

03.jpg

02.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα