VIRUS ΣΕ ANDROID

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
Καλημέρα σας.

Έχω άσχημα νέα...

Πριν 2-3 ημέρες, παρατήρησα κάτι στο κινητό του αδερφού της γυναίκας μου, που ούτε εκείνος το είχε παρατηρήσει.

Είναι ένα Smartphone με Android 2.3.2 (το παλιό μου Xperia X10i)

Είχε έρθει στο σπίτι μου, και μου ζήτησε να του περάσω κάποια προγράμματα για GPS.

Στο σπίτι μου, δεν έχει καθόλου καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας.

Μετά από λίγη ώρα που το είχα στα χέρια μου, είδα να βγαίνει μύνημα στην οθόνη πως επειδή δεν υπάρχει δίκτυο, το μύνημα θα σταλθεί αργότερα.

Τον ρώτησα αν έστειλε εκείνος κάποιο μύνημα πριν μπεί στο σπίτι και μου απάντησε αρνητικά.

Είδα όμως στον φάκελο με τα "εξερχόμενα" πως δεν υπήρχε κανένα μύνημα προς αποστολή.

Μετά από λίγο, το τηλέφωνο "έπιασε" σήμα, και το μύνημα σταμάτησε.

Μετά από λίγο όμως, με το που έχασε το σήμα, πάλι τα ίδια.

Του πέρασα 3 διαφορετικά antivirus και έκανα με όλα έλεγχο στο κινητό, αλλά δεν βρήκαν τίποτα.

Το AVG, το Lookout και άλλο ένα free. Το Lookout έχει έλεγχο και για το ποιές εφαρμογές έχουν άδεια να στέλνουν μόνες τους sms,αλλά δεν βρήκε κάτι.

Το ίδιο και τα άλλα 2.

Τα μυνήματα όμως συνεχίστηκαν.

Σε κάποια φάση, ήρθαν μυνήματα στο κινητό, πως έχει προσβληθεί από ιο, και πως κάθε μύνημα που στέλνει χρεώνει τον λογαριασμό με 3,5?.

To ξαναέψαξα με τα antivirus, αλλά και πάλι τίποτα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς τίποτα παρόμοιο;

Τελικά, μόνη λύση είναι να κάνω backup τις επαφές, και να του κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Και στο δικό μου smartphone έχω antivirus, πώς όμως μπορώ να είμαι σίγουρος πως δεν έχει κάτι, από την στιγμή που ούτε στο άλλο κινητό τον βρίσκουν;
 
Antivirus και στα κινητα??
 
Wally είπε:
Antivirus και στα κινητα??
Ω ναι!

Μέχρι τώρα έβλεπα να υπάρχουν στο Android Market...και περίμενα πως κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό... για να έχουν λόγο ύπαρξης δηλαδή...

...

Αν η Google είχε αρνηθεί να μπούν στο Market της, πιστεύω πως δεν θα έβγαιναν ιοι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σοβαρά;;; Αυτό δεν είναι καλό!! Αλλο που μας ελειπε, AV σε κινητά!!
 
To θέμα, δεν είναι το AV... αλλά το Virus το ίδιο! Τί γίνεται που δεν ανιχνεύεται;;;
 
Ναι βρε! Εννοώ πού καταντήσαμε, να θελουμε AV και στο κινητό :D . Θα βγει και combofix για κινητά καποια στιγμή :p . Αυτό χρησιμοποιούμε όταν το εταιρικό antivirus εχει αποτύχει ;)
 
Το άλλο άσχημο είναι πως ψάχνω στο internet για να βρω καμια αναφορά σχετική με το θέμα, και δεν βρίσκω τίποτα!

Το μόνο που βρίσκω, είναι αναφορές πριν 2 χρόνια περίπου, σε έναν ιό που έκανε το ίδιο πράγμα, αλλά ήταν μόνο

για smartphones της Ρωσσικής αγοράς... Ακόμα κανείς δεν έχει ανακαλύψει το πρόβλημα εδώ; Τί στο καλό,

ο πρώτος που το παρατήρησε ήμουν; Λογικα, και άλλοι θα έχουν το πρόβλημα, αλλά θα το καταλάβουν αφού δουν

τους λογαριασμούς τους της κινητής τηλεφωνίας... Άντε μετά να βρείς το δίκιο σου.

Αλήθεια, σε αυτές τις περιπτώσεις, ο πάροχος ξέρει το πού πάει το μύνημα, και λογικά ποιός παίρνει τα λεφτά.

Έτσι δεν μπορούν να πιάσουν αυτούς που έφτιαξαν τον ιο προς όφελός τους;
 
Δε μπορείς να δείς το που πήγε ή στη περίπτωση που δεν έφυγε (στο out) αυτά τα μηνύματα;
 
nkarytia είπε:
Δε μπορείς να δείς το που πήγε ή στη περίπτωση που δεν έφυγε (στο out) αυτά τα μηνύματα;
όχι, δεν τα εμφανίζει ούτε στα απεσταλμένα, ούτε στα προς αποστολή
 
Παντως νομίζω ότι πρόβλημα θα εχουν κυρίως αυτοί που έχουν μονιμως ενεργοποιημένο το 3G, ενώ όσοι χρησιμοποιούν Wifi, τα πραγματα είναι καπως πιο ελεγχόμενα. Αλλα και παλι, αν συνεχώς βαζεις εφαρμογές, θα τη φας κι απο εκει.
 
Rygar είπε:
Παντως νομίζω ότι πρόβλημα θα εχουν κυρίως αυτοί που έχουν μονιμως ενεργοποιημένο το 3G, ενώ όσοι χρησιμοποιούν Wifi, τα πραγματα είναι καπως πιο ελεγχόμενα. Αλλα και παλι, αν συνεχώς βαζεις εφαρμογές, θα τη φας κι απο εκει.
Ο αδερφός της γυναίκας μου, δεν ασχολείται με το κινητό σχεδόν καθόλου. Αυτός που το έχει συνεχώς στα χέρια του, είναι ο 9χρονος πιτσιρικάς του.

Το 3G του το έχω απενεργοποιήσει (λόγω χρεώσεων) ,αλλά όποτε ο μικρός έρχεται στο σπίτι, παίζει συνεχώς. Το τηλέφωνο του το έχω κάνει να συνδέεται με το

wifi μου για να του κάνει ενημερώσεις. Ο μικρός όμως, μάλλον "πατησε" σε κάποια διαφημιστικά για παιχνίδια, και από εκεί πιθανόν να κατέβηκε το... "μικρόβιο".

Ελπίζω να μπορέσουμε να βρούμε άκρη...
 
Κατέυασε κάποιο task manager/killer και δες τι τρέχει.
 
Δοκιμασε και το LBE privacy guard, που ελεγχει τα αιτήματα των εφαρμογών, Wifi, sms, calls κλπ.
 
nkarytia είπε:
Κατέυασε κάποιο task manager/killer και δες τι τρέχει.
Θα το ελέγξω πράγματι να δώ αν "τρέχει" κάτι πέρα από τα συνηθισμένα...αν και φοβάμαι πως δεν θα βρούμε τίποτα.

Saulot είπε:
Δοκιμασε και το LBE privacy guard, που ελεγχει τα αιτήματα των εφαρμογών, Wifi, sms, calls κλπ.
Αυτό θέλει root απ'όσο ξέρω...οπότε μάλλον δεν μας κάνει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Ελπίζω να μπορέσουμε να βρούμε άκρη...
Βάλτο στο πεζούλι πάρε ένα μπαλτά και χτύπα το μέχρι να γίνει σκόνη. Έπειτα, πες του μπατζανάκη σου να δώσει 30 ευρώ, να πάρει το πιο απλό ΝΟΚΙΑ που υπάρχει για να κάνει κλήσεις. Σαν να έχει σπορ αμάξι, να το γεμίζει DIESEL και να πάει να οργώνει χωράφια μου φαίνεται.

Πλάκα - πλάκα, δεν θα περάσει η μόδα των smart(?)phones; Going back to the roots ΚΑΙ στα κινητά μου φαίνεται.

Και με τα περί μπαλντά δεν κάνω πλάκα. Όταν θα του έρθει ο λογαριασμός 3000 ευρώ, τον βλέπω στο ΠΙΚΠΑ.
 
θα διαφωνήσω με τον πούκυ ότι θα περάσει η μόδα των smartphones...ήρθαν για να μείνουν και αργά αργά τα κλασσικά τηλέφωνα θα μας χαιρετήσουν. ¨οσοι περάσαμε στην άλλη όχθη δεν ξαναγυρίζουμε πίσω με τίποτα! :)

Τώρα για το θέμα του antivirus μου κάνει εντύπωση αυτό που έπαθε ο φίλος μας. Οσοι βάζουμε εφαρμογές από το market και μόνο και σερφάρουμε σε συγκεκριμένες σελίδες μάλλον δεν κινδυνεύουμε. Πιστέυω ότι ο πιτσιρικάς κατέβασε κάποιο παιχνίδι με ιο και "μόλυνε" την συσκευή. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να βαραίνουμε τα κινητά μας με antivirus...χρειαζεται απλά προσοχή στο ποιες σελίδες επισκεπτόμαστε αλλά και τις εφαρμογές εγκαθιστούμε αλλά κυρίως από που! IMHO πάντα!
 
Το συγκεκριμενο θεμα με τα μηνυματα το εχω δει και σε iphone αλλα και ενα αλλο που ενεργοποιουσε απο μονο του το 3g και συνδεοταν και μονο του.Γενικα και στο ios υπαρχουν Antivirus αλλα συμφωνω με τον φιλο spyros_s παραπανω οτι δεν χρειαζεται να βαρενουμε τα κινητα μας με αυτα.Εγω παντως στο iphone 4 που εχω εχω βαλει της παναγιας τα ματια εχω 6 σελιδες παιχνιδια εχω μπει οπου μπορει να φανταστει κανεις και δεν εχω κολησει κατι.Με φαινεται πολυ περιεργο αυτο με τους ιους σε κινητα.
 
spyros_s είπε:
θα διαφωνήσω με τον πούκυ ότι θα περάσει η μόδα των smartphones...ήρθαν για να μείνουν και αργά αργά τα κλασσικά τηλέφωνα θα μας χαιρετήσουν. ¨οσοι περάσαμε στην άλλη όχθη δεν ξαναγυρίζουμε πίσω με τίποτα! :) Τώρα για το θέμα του antivirus μου κάνει εντύπωση αυτό που έπαθε ο φίλος μας. Οσοι βάζουμε εφαρμογές από το market και μόνο και σερφάρουμε σε συγκεκριμένες σελίδες μάλλον δεν κινδυνεύουμε. Πιστέυω ότι ο πιτσιρικάς κατέβασε κάποιο παιχνίδι με ιο και "μόλυνε" την συσκευή. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να βαραίνουμε τα κινητά μας με antivirus...χρειαζεται απλά προσοχή στο ποιες σελίδες επισκεπτόμαστε αλλά και τις εφαρμογές εγκαθιστούμε αλλά κυρίως από που! IMHO πάντα!

Εννοώ ότι θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Όποιος το χρειάζεται και ξέρει ας το πάρει. Δεν πιστεύω ο παππούς μου να ήθελε iPhone!!!! :D

Προσωπικά δεν κάνω πια χωρίς smartphone. Είμαι αισίως στη τρίτη συσκευή και στο τρίτο λειτουργικό κατά σειρά. Τι θα επιθυμούσα; Dual sim συσκευή!
 
Ρε παιδιά... πού κολλάτε...

Το τηλέφωνο το έδωσα εγώ στον άνθρωπο. Το παλιό μου κινητό είναι, το έγραψα και παραπάνω.

Αυτό που έπαθε, θα μπορούσε να το πάθει ο καθένας.Πείτε μου, πόσοι από εδώ, προσέχουν όταν κάνουν εγκατάσταση ένα application στο κινητό τους, τις προσβάσεις που έχει αυτό,

είτε στις επαφές, είτε σε οτιδήποτε άλλο; Έτσι και αλλιώς, οι περισσότερες εφαρμογές, έχουν πρόσβαση σε "άχρηστα" φαινομενικά πράγματα για εμάς.

Ένα παιδί όμως, θέλει να παίξει ένα παιχνίδι. Θα το προσέξει; Λογικά, κάποια στιγμή του έβγαλε στην οθόνη μία από αυτές τις διαφημίσεις. Θα πάτησε εκεί, και θα κόλλησε τον ιό.

Επειδή το έχω "ξεψαχνίσει" το κινητό, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι κάποια εφαρμογή, που φαίνεται ακόμα και μέσα απο task manager, αλλά λειτουργεί τελείως αόρατα.

Ούτε καν το "βελάκι" που δείχνει πως φεύγει sms δεν δείχνει! Μόνο αν μείνεις εκτός δικτύου καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά.

Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο.Αυτή τη στιγμή, στέλνει sms και χρεώνει. Αύριο μεθεύριο θα βγεί κάτι άλλο που θα κάνει κάτι χειρότερο...

Σκεφτείτε Virus που να έχει πρόσβαση στις κάμερες του κινητού. Να μπορούν να σε παρακολουθήσουν. Να μάθουν που μένεις, τί δουλειά κάνεις... πότε λείπεις από το σπίτι σου, και άλλα χειρότερα... Φανταστείτε κάποιους που θα μπορούσαν να το εκμεταλευτούν αυτό...
 
Stanfromgreece είπε:
...Μόνο αν μείνεις εκτός δικτύου καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά.Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο.Αυτή τη στιγμή, στέλνει sms και χρεώνει. Αύριο μεθεύριο θα βγεί κάτι άλλο που θα κάνει κάτι χειρότερο...

Και πιάνομαι από τα λόγια σου, για να κάνω δυο ερωτήσεις:

α) Με την εταιρία κινητής, μιλήσατε? Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα κατάστημα ή θα μιλούσα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, να δω τι έχω χρεωθεί τουλάχιστον προχθές/χθες/σήμερα (πότε πρόσεξα το πρόβλημα).

β) Αν μιλήσατε, ρωτήσατε μπας κι έχουν ξαναδεί κάτι αντίστοιχο? Εφόσον έχω χρεωθεί και δω πού αποστέλλονται τα μηνύματα, θα ρωτούσα την εταιρία κινητής (αλλά και τις άλλες), αν έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και πώς το χειρίστηκαν....

Καταπώς το βλέπω, η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι μονόδρομος - από την άλλη, με κάνει τρομερή εντύπωση, γιατί με λες ότι το τηλέφωνο είναι το παλιό το δικό σου & ΔΕΝ είναι rooted...
 
Πίσω
Μπλουζα