VIRUS ΣΕ ANDROID

D@redevil είπε:
Και πιάνομαι από τα λόγια σου, για να κάνω δυο ερωτήσεις:
α) Με την εταιρία κινητής, μιλήσατε? Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα κατάστημα ή θα μιλούσα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, να δω τι έχω χρεωθεί τουλάχιστον προχθές/χθες/σήμερα (πότε πρόσεξα το πρόβλημα).

β) Αν μιλήσατε, ρωτήσατε μπας κι έχουν ξαναδεί κάτι αντίστοιχο? Εφόσον έχω χρεωθεί και δω πού αποστέλλονται τα μηνύματα, θα ρωτούσα την εταιρία κινητής (αλλά και τις άλλες), αν έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και πώς το χειρίστηκαν....

Καταπώς το βλέπω, η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι μονόδρομος - από την άλλη, με κάνει τρομερή εντύπωση, γιατί με λες ότι το τηλέφωνο είναι το παλιό το δικό σου & ΔΕΝ είναι rooted...
Εννοείται πως του έχω πει να κάνει αυτές τις κινήσεις. Θέλει να περάσει από κατάστημα Cosmote για να μιλήσει μαζί τους για το θέμα, αλλά έχει πρόβλημα χρόνου...

Κάνει 2 δουλειές, δεν έχει σχεδόν καθόλου χρόνο, και κάθε απόγευμα παραλαμβάνει τα 2 πιτσιρίκια του από την πρόην γυναίκα του... οπότε έχει και αυτά πάνω στο κεφάλι του...

Του έχω δώσει συγκεκριμένες οδηγίες για το τί θα πρέπει να τους πεί.

Το κακό είναι πως, δεν μπορεί να έρχεται σε μένα κάθε μέρα, για να δώ τί μπορώ να κάνω. Εγώ μία φορά είδα το τηλέφωνο, πριν 3 ημέρες και είδα το πρόβλημα.

Του είπα να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές τότε, αλλά δεν ήθελε για να μην χάσει δεδομένα. Θα πρέπει να μου το φέρει μια ημέρα, να του κάνω ένα backup και να δοκιμάσω να του κάνω factory restore. Για το θέμα του τί έχει χρεωθεί, ελπίζω να βρεί άκρη με την Cosmote... εγώ του έχω συστήσει να απευθυνθεί και στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Λογικά θα μπορεί να βρεθούν αυτοί που το κάνουν αυτό, από τον αριθμό στον οποίο στέλνονται τα SMS
 
Επί της ουσίας, κρεμόμαστε στα χέρια της εταιρίας...

Εν προκειμένω ας δούμε τι θα πουν.

Πάντως, απ' όσο γνωρίζω, για να μπορέσει να πάει το θέμα στη Δ.Η.Ε., πρέπει να γίνει καταγγελία ή/και μήνυση.

Αν δε σε κάνει κόπο, κράτα μας ενήμερους!...
 
Αν η εταιρεία που στέλνει τα SMS είναι στα νησιά Cayman ή στην Παραγουάη, την έβαψε. Σήμερα υπάρχει, αύριο δεν υπάρχει. Δεν θα κάνει τίποτε και θα αναγκαστεί να πληρώσει το λογαριασμό.

Κράτα μας ενήμερους, με ενδιαφέρει σφόδρα......
 
Λοιπόν... έχω νέα από την περίπτωση...

Η "ζημιά" που πρόλαβε να κάνει ο ιός, πριν τον καθαρίσω, ήταν λιγάκι "τσουχτερή"...αλλά θα μπορούσαν να ήταν και πολύ χειρότερα τα πράγματα!

Πρόλαβε και έστειλε 30 μηνήματα... 30χ3.5=105?

Η Cosmote, δεν μπορεί να κάνει τίποτα, πέρα από το να βάλει "φραγή" στα SMS που έχουν υψηλή χρέωση (τώωωωρα... χαιρετίσματα).

Απ'ότι του είπαν, δεν έχουν ακούσει κάτι παρόμοιο... (μάλλον δεν το έχει καταλάβει ακόμα πολύς κόσμος!)

Επίσης του είπαν πως δεν γνωρίζουν αν η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μπορεί να κάνει κάτι...

Ο άνθρωπος...δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερη όρεξη, ούτε χρόνο για να το ψάξει παραπάνω...
 
Φτηνά τη γλύτωσε. Βέβαια με 105 ευρώ θα έπαιρνε μια καλή "απλή" συσκευή. Πάλι καλά που δεν έστειλε 300 sms.
 
Πρώτον, ευχαριστούμε ρε συ, που το θυμήθηκες! :)

Δεύτερον, έχω μείνει άφωνη και άναυδη (γωνία...). Δηλαδή όντως, έστειλε μηνύματα εν αγνοία του! Και πού τα έστειλε - δεν φαινόταν ο παραλήπτης αυτών των μηνυμάτων? Δε μπορούν να τον εντοπίσουν?

Τι να πω... Έχω εντυπωσιαστεί πολύ - το android σα λειτουργικό, το έχω σε μεγάλη εκτίμηση.... Άρα, κοντός ψαλμός αλληλούια και για τους υπόλοιπους smartphone users.
 
Η αλήθεια είναι οτι Root access ειναι must για διαχειριστικούς σκοπούς.

Ο βασικός λόγος ειναι οτι αν δέν την έχεις εσυ, δέν ξέρεις ποιός την έχει, με αποτέλεσμα αν κακoβουλο λογισμικό την αποκτήσει, σου μένει μονο το factory reset...
 
Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα και τον "ένοχο"... την... "κακόβουλη" εφαρμογή!

Ένα ένα μου τα ξεφουρνίζει...

Λοιπόν, λίγο πριν έρθει στο σπίτι μου, ο κουνιάδος μου έψαχνε να βρεί "σπασμένα" προγράμματα πλοήγησης.

Κατέβασε λοιπόν 2-3 από διάφορα sites και τα δοκίμαζε.

Ένα από αυτά (Motonav), με το που πάει να το τρέξει, βλέπει οτι του κόλλαγε στην αρχική οθόνη...

Αυτό λοιπόν ήταν το ένοχο... το παράξενο είναι πως συνέχισε να στέλνει sms και μετά από την απεγκατάστασή του...

Σταμάτησε μόνο όταν πέρασα επάνω του τα antivirus και άρχισα να ψάχνω το κινητό.

Το συγκεκριμένο, απ'ότι μου είπε, μάλλον το κατέβασε από ......

Μακρυά από άγνωστες εφαρμογές... και αν κατεβάζετε από μή εγκεκριμένα sites ή markets [edit] ,πάντα να κοιτάτε τα σχόλια αυτών που

το έχουν κατεβάσει πριν από εσάς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι γνωστό ότι το "τζάμπα" μπορεί να αποδειχτεί πολύ ακριβό στην πορεία...
 
Πίσω
Μπλουζα