Vista - 1st look.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Από εχθές το gaming rig μου τρέχει πιά σε πλατφόρμα Vista 64 bit. Η απόφαση για μετάβαση πάρθηκε έπειτα από την επερχόμενη κυκλοφορία του Halo 2, το οποίο είναι και το πρώτο DX-10 παιχνίδι που κυκλοφορεί επίσημα. Αν και το παιχνίδι (όπως και όλη η σειρά Halo) μου είναι αδιάφορο, με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο το οπτικό θέμα. Τι είδους γραφικά μας φέρνει η πρώτη φουρνιά - γενιά παιχνιδιών και τι μπορούμε να περιμένουμε στο μέλλον.

Το λειτουργικό ήταν προσφορά μαζί με ένα καινούργιο laptop που τσίμπησα εχτές, δεν το ενεργοποίησα για το συγκεκριμένο μηχάνημα και παράλληλα κάλυψα τη διαφορά τιμής από το προσφερόμενο στο 64 bit, μια και ήθελα να είμαι απόλυτα νόμιμος ως προς τη χρήση του λειτουργικού, διαφορά που κόστισε κάτι παραπάνω φυσικά, αλλά απόλυτα αναμενόμενο.

Στο εν λόγω λειτουργικό θα στηθεί η βάση παιχνιδιών παλαιών και νέων που θέλω να ασχοληθώ. Απλά και ξεκάθαρα. Δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο, εκτός από παιχνίδια και τη βασική χρήση internet.

Τα Vista στήθηκαν σε μηχάνημα με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

600 watts OCZ power supply.

4600+ AMD dual core processor.

4 giga 667 DDRII ram

250 + 320 HDDs.

LG DVD-ROM + LG 18X DVD-R

8800 GS 640 Mega video card.

Μητρική AM2 ASUS με χρήση ενσωματωμένης κάρτας ήχου και δικτύου.

Αναμένεται να προστεθούν κάρτα ασύρματου δικτύου, ένας εξωτερικός σκληρός για back-up. Overclocking δεν έχει γίνει και ούτε και θα γίνει ποτέ.

Χρησιμοποιήθηκαν οι τελευταίοι drivers από το Site της Nvidia για γραφικά, ήχο, chipset, δίκτυο και τα λοιπά. (Προτίμησα όλα να είναι Nvidia για να μην υπάρχει θέμα συμβατότητας).

Δεν έχω επιβαρύνει το σύστημα με κάρτες τηλεόρσης και τα λοιπά διότι η χρήση του είναι αποκλειστικά ως παιχνιδομηχανή.

Μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, αν και όταν αφαίρεσα τα 2 giga η χρήση του "βάρυνε" πάρα πολύ. Με 1 giga, δε, η κατάσταση ήταν ανυπόφορη.

Χρήση internet δεν έχω κάνει και αυτή τη στιγμή ο υπολογιστής είναι εκτός δικτύου, όπως ακριβώς ήταν και με τα XP που φορούσε μέχρι στιγμής. Απλά τον τέσταρα και όλα λειτούργησαν κανονικά, δεν συνδέω το μηχάνημα αυτό στο net αποκλειστικά και μόνο γιατί δεν θέλω να το επιβαρύνω με antivirus, adaware και οτιδήποτε άλλο θα του έκοβε δύναμη από τα παιχνίδια. Θα συνδέεται βέβαια περιστασιακά για να κατεβάζει updates και drivers, ασύρματα.

Oblivion, STALKER, 2 worlds, Condemned, Half Life II, μέχρι στιγμής λειτούργησαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

ΔΕΝ λειτούργησαν τα: Colin Mcrae 2005 (έτσι κι αλλοιώς είχε προβλήματα με τους dual core επεξεργαστές και πήγαινε πολύ γρήγορα κάτω και από XP), το Unreal 1 με το expansion του, (ομοίως για dual core), το Diablo II και το Riddick.

Αυτά μέχρι στιγμής.

P.S. Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για τα Vista Ultimate.
 
pooky είπε:
Από εχθές το gaming rig μου τρέχει πιά σε πλατφόρμα Vista 64 bit. Η απόφαση για μετάβαση πάρθηκε έπειτα από την επερχόμενη κυκλοφορία του Halo 2,
Πω πωωωωωω :animeek:..Τι απόφαση θανάτου ήταν αυτή ρε παιδί μου!!!! :D

πάντως Pooky σε παραδέχομαι...Έβαλες τα Vista την κατάλληλη στιγμή και για σοβαρό λόγο!!!! :D :D
 
Έχοντας βάλει 32bit και 64bit ΧΡ, δεν είδα και καμία διαφορά, μεταξύ τους, :confused: , παίζοντας παιχνίδια πάντα. Αντίθετα, τα 64 μου δημιούργησαν και προβλήματα με κάποια παιχνίδια που δεν έπεξαν, και με drivers που δεν βγήκαν γι' αυτά. (π.χ. για το Thrustmaster Cougar, που έχω). Γι' αυτό κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον θα τα αλλάξω με Vista 32. Όσο για τα παιχνίδια που έχουν πρόβλημα με τους Dual Core, δοκίμασε αυτό:

http://www.thief-thecircle.com/guides/hyperthreading/

Στα 32bit το εφάρμοσα και μου δούλεψε το System Shock 2. Πιθανώς να δουλέψει και για άλλα games. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain σ'ευχαριστώ πολύ για το link!

Η διαφορά ανάμεσα σε 32 και 64 bit όντως δεν υπάρχει, απλά εμένα με ενδιέφερε να μην έχω περιορισμό ώς προς την εγγατεστημένη μνήμη του συστήματος. Για παράδειγμα με 4 giga το STALKER κάτω από 32 bit Vista κάνει νερά σε ορισμένα configs.

Αντίθετα σε 64 bit δεν έχει παρόμοια προβλήματα. Πιστεύω ότι ο δρόμος 64 είναι μονόδρομος και η έκδοση 32 υπάρχει μόνο για χάρη συμβατότητας με παλαιότερα μηχανήματα.

Όσο για τους drivers από 3rd party εταιρείες, θα συμφωνήσω μαζί σου. Ευτυχώς δεν έχω τίποτε πάνω στο μηχάνημα που να απαιτεί επιπρόσθετους drivers άλλων τρίτων εταιρειών. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω κάποια κάρτα Creative και έμεινα στην λύση της ενσωματωμένης υλοποίησης. (Η απορία αυτή είναι συχνή σε φίλους...... )

Επίσης, όταν είχα τους 2 Seagate SATA II σε mode I, (επιλέγεις με jumper το τι θέλεις), η πρόσβαση ήταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ αργή, διορθώθηκαν τα πάντα με αφαίρεση των jumpers.

Για τα αμιγώς παλαιότερα παιχνίδια, έχω XP στο παλιό μου 3500+ single core. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πούλησα το παλιό μου μηχάνημα άλλωστε.

Πιστεύω πάντως ότι το θέμα "drivers" θα ρυθμιστεί σύντομα. Ευτυχώς που οι τιμές σε RAM είναι χώμα αυτό το καιρό (μάλλον εδώ έχει πέσει δάκτυλος της M$ γιατί διαφορετικά Vista γιόκ!!!! )

akmakas είπε:
Vista την κατάλληλη στιγμή και για σοβαρό λόγο!!!! :D :D

Τίποτε σοβαρότερο του gaming φίλε George!!!!!!

To A και το Ω για μένα χρόνια τώρα.

Άλλωστε το νέο σύστημα στήθηκε με ακριβώς αυτή τη φιλοσοφία. Nvidia targeted, για αποφυγή παιδικών ασθενειών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είσαι άψογος..να σε ρωτήσω κάτι...το halo 2 με vista και DX9 δεν παίζει???
 
Καλορίζικο pooky! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Δεν θα βάλεις καμία κάρτα ήχου επάνω στο σύστημα; Είναι άραγε η ενσωματωμένη κάρτα ήχου αξιόπιστη και εντελώς ανεξάρτητη ή θα απασχολεί τη CPU και θα χάνεις ίσως 1-2 Fps;
 
@Amigos: Ευχαριστώ φίλε. Να σου πω την αμαρτία μου δεν το έψαξα καθόλου μια και έχω την 8800 που είναι DX10 κάρτα. Βασικά πρέπει να παίζει, με περιορισμούς ίσως; O Wally ΘΑ ξέρει λογικά περισσότερα.

@Turrican: Λογικά από τη στιγμη΄που μιλάμε για dual core επεξεργαστές, οι απώλειες πρέπει να είναι ελάχιστες. Αλλά να σου πω και εδώ την αμαρτία μου, ας χάσω και 5 frames. Αρκεί να έχω ήχο, μια και οι ιστορίες με κατόχους Creative, μόνο με ταινίες θρίλερ μπορούν να παρομοιαστούν.

Άλλωστε η λύση της ενσωματωμένης κάρτας ήχου είναι προσωρινή. Θα περάσω σε Creative όταν οι drivers θα είναι πανέτοιμοι και απροβλημάτιστοι και φυσικά όταν η εταιρεία αποφασίσει να μεταβεί σε κάρτες PCI-Express 1X και όχι απλές PCI, πρώτυπο το οποίο αργά αλλά σταθερά ακολουθεί τα χνάρια του πολύ παλιού και καλού ISA.

Amigos έψαξα να βρω info για την απορία σου, αλλά τίποτε. Τζίφος. Κάτι δεν μας λένε μου φαίνεται........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είσαι άψογος..να σε ρωτήσω κάτι...το halo 2 με vista και DX9 δεν παίζει???
Δεν παίζει. Ειναι Vista only game.:mad:

Άλλωστε η λύση της ενσωματωμένης κάρτας ήχου είναι προσωρινή. Θα περάσω σε Creative όταν οι drivers θα είναι πανέτοιμοι και απροβλημάτιστοι και φυσικά όταν η εταιρεία αποφασίσει να μεταβεί σε κάρτες PCI-Express 1X και όχι απλές PCI, πρώτυπο το οποίο αργά αλλά σταθερά ακολουθεί τα χνάρια του πολύ παλιού και καλού ISA.
Δεν φταίει η Creative. H Microsoft έκοψε το harware accelerated Direct Sound (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και το ΕΑΧ, ΕΑΧ2, σε παλιά games δεν δουλεύει. Η

Creative, προσπαθεί μέσω του Open Al, να επαναφέρει τα προηγούμενα, αλλά μέχρι στιγμής δουλεύει σε κάρτες XFI. (Νομίζω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, o Amigos ρώτησε αν έχεις Vista και DX9 κάρτα, τι γίνεται;

Λογικά πρέπει να απαιτεί DX10 κάρτα γραφικών, αλλοιώς, ποιός ο λόγος να μην τρέχει και στα XP? Αν τρέχει πάντως υπό Vista και DX9 κάρτες γραφικών κανονικά, τα στοιχήματα επί τραπεζίου σε πόσο καιρό θα βγει fix για τα XP!!!

Captain Kal είπε:
Δεν φταίει η Creative. H Microsoft έκοψε το harware accelerated Direct Sound (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και το ΕΑΧ, ΕΑΧ2, σε παλιά games δεν δουλεύει. ΗCreative, προσπαθεί μέσω του Open Al, να επαναφέρει τα προηγούμενα, αλλά μέχρι στιγμής δουλεύει σε κάρτες XFI. (Νομίζω).


Οπότε παραμένω επί αορίστου με την ενσωματωμένη κάρτα. Άλλωστε λόγω χώρου, (μικρό δωμάτιο) δεν μπορώ παρά να έχω μόνο δύο ηχεία στον υπολογιστή.

Οπότε.............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λογικά πρέπει να απαιτεί DX10 κάρτα γραφικών, αλλοιώς, ποιός ο λόγος να μην τρέχει και στα XP?
Απαιτεί DirectX 10, του οποίου επίσημη έκδοση θα υφίσταται μόνο για Vista. Άρα γιοκ XP, προς το παρόν τουλάχιστον... Ίσως, με κάποιο patch...

Οι DirectX 9 συμβατές κάρτες γραφικών, σε Windows Vista με DirectX 10 θα τρέχουν το παιχνίδι μεν, αλλά τα επιπρόσθετα χαρακτηριστικά του DX 10 θα υλοποιούνται μέσω software.... Που σημαίνει ότι ποιοτικά χαρακτηριστικά ενδέχεται να μην εμφανίζονται καθόλου, ή αν εμφανίζονται με επιλογή του χρήστη να επιβραδύνουν το frame rate.
 
Οι DirectX 9 συμβατές κάρτες γραφικών, σε Windows Vista με DirectX 10 θα τρέχουν το παιχνίδι μεν, αλλά τα επιπρόσθετα χαρακτηριστικά του DX 10 θα υλοποιούνται μέσω software.... Που σημαίνει ότι ποιοτικά χαρακτηριστικά ενδέχεται να μην εμφανίζονται καθόλου, ή αν εμφανίζονται με επιλογή του χρήστη να επιβραδύνουν το frame rate.
Κάπου διάβασα ότι δεν έχει καθόλου DX10 γραφικά. Απλά θέλει Vista για το Live!, Games Explorer, Achievements, και ένα περίεργο streaming για να μην χρειάζεται μεγάλο installation.
 
Από FUD καλά κρατούν όλοι τους παιδιά. Δυστυχώς, αν και δεν μου άρεσε ποτέ το παιχνίδι έχω ακούσει για τη σειρά απίστευτα πράγματα. Από το ότι δεν τους άρεσε το παιχνίδι γιατί η στολή του κεντρικού χαρακτήρα είναι χάλια, η ιστορία είναι για πέταμα, ενώ κάποιοι το έθαψαν για την μουσική του επένδυση.

ΕΛΕΟΣ! Κανένα επιχείρημα της προκοπής δεν είπαν. Ακόμα και το review του gamespot είναι για τα μπάζα.........

Όπως και νάχει, είναι το πρώτο μιας σειράς που ξεκινάει σε 5 μερούλες. Ελπίζω στο μέλλον να δούμε πράγματα απίστευτα.
 
Pookyman και εγώ δοκίμασα τα 32 bit και 64 Bit των Vista..αλλά ξαναγύρισα στα ΧP..Δεν ξέρω αλλά τίποτα δεν δούλευε σωστά!!
 
Σε τι μηχάνημα τα δοκίμασες; Και πριν πόσο καιρό;

Εγώ μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο για το δικό μου φιλάρα Akmaka!!!! Γιατί ξέρω πως ότι κι αν στήσω είναι "σκυλί".

Ειδικά αν τα είχες δοκιμάσει σε SLI setup, πριν από κάποιο καιρό δεν θα δούλευε τίποτε.
 
Pook, για παίξε λίγο παραπάνω Stalker. Πιστεύω ότι θα έχεις άφθονα crashes όπως είχα κι εγώ (svista - 32bit), ειδικά με ανοιχτό το FDL. (Εκτός αν οι τελευταίοι drivers της Nvidia που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα άλλαξαν κάτι… και καλά)
 
Μέχρι στιγμής, με το τελευταίο patch και τους τελευταίους drivers από το site της Nvidia (εχτές το πρωί τους κατέβασα) δεν κράσαρε τίποτα. Ειδικά το STALKER πάει με χίλια.

Είχα ακούσει ότι δεν πολυπάει τα 32bit Vista το συγκεκριμένο παιχνίδι, ειδικά αν πρόκειται για μηχάνημα με παραπάνω από 2 giga μνήμη, αλλά αυτόδεν μπορώ να το ελέγξω, ούτε έχω γνώμη από πρώτο χέρι.
 
To Halo 1 μου άρεσε πολύ. Τα δύο μεγάλα μειονεκτήματα του (ΙΜΗΟ), είναι η τρισάθλια save ρουτίνα, και η τελευταία πίστα του παιχνιδιού, που από άποψη game design , την βρίσκω απαράδεκτη :mad::mad:. Δοκίμασες το demo του Lost Planet μήπως?
 
Όχι δεν το δοκίμασα, γενικά με demos παιχνιδιών δεν ασχολούμαι, χάνεται η μαγεία... :) :) :)
 
Παιξτε το Lost Planet...ειναι ΑΑΑ εγγυημενο!!
 
Δεν το ξέρω Wally το συγκεκριμένο παιχνίδι. Τι είναι ακριβώς; Αν είναι RTS άστο καλύτερα, δεν έχω ούτε την υπομονή, ούτε τη διάθεση να ασχοληθώ.

Αν βέβαια είναι FPS αλλάζει το θέμα!!!!!

Πρόκειται για DX10 παιχνίδι;
 
Πίσω
Μπλουζα