Vista - 1st look.

Θα σε χρίσουμε επίτιμο φτυάρι μια και ξέθαψες αυτό το νημάτιο. Και θα σου δώσουμε ολόχρυσο σήμα της JCB. Άντε επίτιμε ποιος στη χάρη σου.

Ξέρεις ποια είναι η πλάκα; Ότι αυτή τη στιγμή ποστάρω από το μηχάνημα που είχα στημένα τα VISTA τότε που άνοιξα αυτό το thread. Βέβαια τώρα τρέχει φρέσκα 7άρια και σε μια ώρα το πολύ θα αποχωρίσει από τη κατοχή μου μια και επωλήθει (αντί πινακίου φακής να λέμε του στραβού το δίκιο) σε φίλο που το δικό του αποφάσισε να αποχωρίσει από το μάταιο τούτο κόσμο.

Θα αποφανθώ εις την διαχειριστικήν ομάδαν του φορουμίου ετούτου να σου τοποθετήσουν γραμμή 090 με κρυσταλλομαντείαν, κονσολομαντεία και PS3μαντεία.
 
Aardvark είπε:
Aμαν εβγαλε ανακοινωση η Μ$,δεν θα τρεχει στα Vista ο ΙΕ 10,μονο για τα 7αρια.Kαι τωρα τι θα κανουμε.
Εσύ πας γυρεύοντας.... :)
 
Όπως κατάλαβες εκτός από ΙΕ λειτουργεί ακόμα τα Vista.
 
Και εγώ Vista Ultimate έχω στο ένα και μοναδικό PC στο σπίτι. Αν ρίξουν λίγο τις τιμές των 7 μπορεί να το σκεφτώ.

Ως τότε δεν βρίσκω λόγο να κάνω upgrade
 
Αν έχεις περάσει τα SP μέσα, είναι μια χαρά το λειτουργικό. Φυσικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις upgrade. Οι διαφορές είναι ελάχιστες με τα 7άρια.
 
Απλα να σας πω οτι ενα PB compilation κανει σχεδον τον διπλασιο χρονο σε Vista σε σχεση με τα XP!!! Γενικα εχω παρατηρησει οτι το file access στα Vista ειναι παν-αργο!

Τα Windows7 64bit ειναι μονοδρομος. Ενα εξαιρετικο λειτουργικο.

Tα εβαλα σε laptop 3ετιας και βαλε (που ειχε Vista 32) και ο φιλος επαθε πλακα με τη διαφορα συμπεριφορας και αποδοσης.
 
Τα Windows7 64bit ειναι μονοδρομος. Ενα εξαιρετικο λειτουργικο.
Παρακαλω τους mod της ενοτητας να αφαιρεσουν 8 λεξεις απο την παραπανω δηλωση. Ευχαριστω.
 
Σίγουρα τα 7 θα είναι καλύτερα αλλά όχι για την καθημερινή χρήση που κάνω εγώ σε ένα σύγχρονο σχετικά (3ετίας QuadCore) μηχάνημα. Είναι πολλά τα χρήματα για να πω ότι έχω τόσο πολύ ανάγκη την λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν ήταν Legacy hardware ίσως να άξιζε, βέβαια εκεί ίσως άξιζε περισσότερο το upgrade του hardware αντί του software αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία :)

Τώρα για τα 64bits έχω μια κοσμοθεωρια που ίσως και να είναι λάθος αλλά από ότι έχω δει ως τώρα τα 64bits δεν προσφέρουν τόσο σε μηχανήματα με =<4GB.

Από άποψη "χώρου" το 64bitο addressing μεγαλώνει το footprint των προγραμμάτων στη μνήμη χωρίς να τους δίνει καμιά τρελή αβάντα. Αν έχεις ωστόσο πολλές "πράξεις" θα έχεις βελτίωση αλλά δεν ζορίζουμε όλοι το photoshop και το maya :) Από την άλλη με τα 32 χάνεις μερικές εκατοντάδες MBs που δε μπορείς να κάνεις addressing αλλά πρακτικά έρχεσαι μια ή άλλη.

Οι δοκιμές βέβαια έγιναν και γίνονται σε Linux και όχι σε Windows. Αυτός είναι και ο λόγος που στον νέο server του retromaniax δεν πήγαμε σε 64bits λειτουργικό. Όταν φτάσουμε να θέλουμε 6 και 8 GBs τότε φυσικά το πράγμα αλλάζει.
 
Πίσω
Μπλουζα