Volleyball games

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
58
Mε αφορμή το thread του metalcandyman για τον κλασσικό, arcade volleyball τίτλο Power Spikes ( http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25199-Power-Spikes-%28Super-Volleyball-91%29-Review&p=407414#post407414 ) είπα ν' ανοίξω ένα thread για τα volleyball videogames γενικά. Όπως πολύ εύστοχα ανέφερε ο metalcandyman, το εν λόγω είδος videogames αποτελεί από τα πιο παραμελημένα στα sport games. Πιο πολλά παιχνίδια θα βρεις για golf (και μάλιστα με το license γνωστών παιχτών) παρά για volleyball. Ο μόνος τίτλος που έρχεται στο μυαλό των περισσότερων gamers (κυρίως των νεότερων) είναι το περιβόητο Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball (που μόνο για το volleyball δεν το αγοράζεις αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Κι όχι άδικα αφού πλέον δεν βγαίνουν volleyball videogames (ίσως να βγαίνουν για κινητά τηλέφωνα τίποτα φτηνιάρικες σαχλαμάρες) και μονάχα άμα ανατρέξεις στο παρελθόν θα βρεις μερικά τέτοια ποιοτικά παιχνίδια. Πέρα από το Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball το μόνο volleyball videogame που έχω υπόψην μου από την σημερινή γενιά (που είναι μέρος συλλογής διαφόρων άλλων sport games) είναι το Mario Sports Mix για το Wii, από τα πιο διασκεδαστικά party games για την εν λόγω κονσόλα.

Μερικά άλλα ποιοτικά volleyball videogames που ξέρω από το παρελθόν είναι τα εξής:

- Klonoa Beach Volleyball (Playstation)

Aπό τις πιο ασυνήθιστες και σχετικά άγνωστες κυκλοφορίες της Namco για το Playstation. Aσυνήθιστη επειδή κυκλοφόρησε το 2002 στο πρώτο Playstation ενώ κυκλοφορούσε ήδη στην αγορά το Playstation 2 από το 2000, με χαρακτήρες από Klonoa παιχνίδια για το Playstation 2 και το Gameboy Advance και το μοναδικό παιχνίδι της σειράς όπου οι χαρακτήρες είχαν voice samples με κανονικούς διαλόγους στα ιαπωνικά/αγγλικά αντί για τα "αλαμπουρνέζικα" που ακούγονται σε άλλα παιχνίδια (μονάχα μετά από χρόνια στο Wii remake του Klonoa: Door to Phantomile όπου επιπρόσθετα οι χαρακτήρες μιλούσαν και στα ιαπωνικά/αγγλικά). Επίσης είναι από τους έλαχιστους τίτλους της Namco που βγήκαν σε Ιαπωνία κι Ευρώπη αλλά όχι στην Αμερική.

 
Το DOAXVB ηταν τεχνικα απιστευτο στο XBOX1...το λιωσε το κονσολικο ο Itagaki. Το βολεϋμπολιστικο κομματι του ειναι εξαιρετικο. Παιζουμε πολυ συχνα οικογενειακως. To Hooping mini game ηταν μαλιστα το πρωτο video game που επαιξε η πρωτη μου κορη...

 
Τώρα μου θυμίσατε παλιά, μια εβδομάδα που ήμουν άρρωστος και καθόμουν και έφτιαχνα textures και αφαιρούσα από το παιχνίδι τα bikini strings για μία δική μου nude version του DOAX volleyball...
 
Imgema είπε:
Τώρα μου θυμίσατε παλιά
Eμενα μου θυμισατε ενα αρχαιο (2004) reply μου στο insomnia.gr

Δημοσίευση 08 April 2004 - 03:29 PM

merika etsi proxeira

 

 


to Beach Volleyball = Power Spike: Pro Beach Volleyball



Publisher: Infogrames Developer: Carapace



http://www.the-under...ame.php?id=4035

 

 

 


PlayStation (meso emulation)





Klonoa Beach Volley



Publisher: Namco Developer: Namco


 


Power Spike Pro Beach Volleyball



Publisher: Infogrames Developer: Carapace


 


The Beach Volleyball ???????



Publisher: D3 Publisher


 


The Volleyball - Break Volley ????????



Publisher: D3 Publisher Developer: Aqua Rouge/Art I


 


Atari 2600

 


Laser Volley


 


RealSports Volleyball


 

 


Game Boy

 


Malibu Beach Volleyball


 


Game Boy Color

 


Power Spike Pro Beach Volleyball


 


Genesis

 


Super Volleyball (ousiastika einai to powerspikes)


 


Lynx

 


Malibu Bikini Volleyball


 


Master System

 


Great Volleyball Resources:



Publisher: SEGA Developer: SEGA


 


NES

 


Super Spike V'Ball



Publisher: Nintendo Developer: Technos


 

 


Venice Beach Volleyball



Publisher: American Video Entertainment


 


Saturn

 


Virtua Volley Ball


 


Super NES

 


Dig & Spike Volleyball



http://www.insomnia.gr/topic/72991-%CF%88%CE%AC%CF%87%CE%BD%CF%89-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9-volley-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc/
 
ξεχάσατε τα beach volley της ocean που ήταν πολύ καλό στην αμίγκα αλλά και το παιχνίδι της genias over the net επίσης για αμίγκα
 
Οντως το Beach Volley τα εσπαγε. Ειχε και φοβερη μουσικη!!

 
Από καθαρά coding άποψη, το γεγονός των περιορισμένων τίτλων βόλεϊ δεν μου κάνει εντύπωση. Είναι τέτοια η φύση του αθλήματος, που σε ένα video game το 90% των κινήσεων γίνεται από τον υπολογιστή. Η συμμετοχή του παίκτη είναι πολύ μικρή, και μοιραία κάθε παιχνίδι από ένα σημείο και μετά γίνεται επαναλαμβανόμενο. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον τρόπο για να μην γίνεται αυτό. Ο χώρος στον οποίο κινούνται οι 6 παίκτες είναι πολύ μικρός, η οπτική γωνία -που μόνο από πλάγια μπορεί να είναι- δεν βοηθά, και ο περιορισμός των τριών επαφών πριν το πέρασμα δεν αφήνει πολλά περιθώρια για ποικιλία κινήσεων. Τα πάντα είναι θέμα του πόσο μπορεί να επηρεάσει τα δρώμενα ο παίκτης - και στο τένις οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες, αλλά ο σχετικά μεγάλος χώρος στον οποίο κινείται ο παίκτης σου δίνει τέλος πάντων μια ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνεις. Ίσως γι' αυτό τα 2-on-2 volleyball games είναι -κατά τη γνώμη μου- πιο διασκεδαστικά.
 
alkis21 είπε:
Ίσως γι' αυτό τα 2-on-2 volleyball games είναι -κατά τη γνώμη μου- πιο διασκεδαστικά.
Μα είναι τα πιο διασκεδαστικά λόγω της απλοϊκότητάς τους. Εξάλλου όλα τα γνωστά volleyball games είναι beach volleyball όπου παίζουν 2-on-2. Eξαίρεση αποτελεί το Power Spikes.
 
Wally είπε:
Οντως το Beach Volley τα εσπαγε. Ειχε και φοβερη μουσικη!!

Το κομμάτι στους τίτλους δεν είναι ίδιο το "Σε πόσα ταμπλώ" της Βίσση; Ή ο Καρβέλας είχε Amiga ή ο άγγλος της Ocean γούσταρε Βίσση...
 
Stormwatch είπε:
Το κομμάτι στους τίτλους δεν είναι ίδιο το "Σε πόσα ταμπλώ" της Βίσση; Ή ο Καρβέλας είχε Amiga ή ο άγγλος της Ocean γούσταρε Βίσση...
Stormwatch, EΛΕΟΣ !! :supergrin: Kαταστρέφεις τις παιχνιδο-αναμνήσεις μας. (έστω κι αν πρόκειται για παιχνίδι volley :p ). Μου θυμίζεις έναν γνωστό μου amiga user που επέμενε ότι το (πραγματικά εξαίσιο) in-game tune της πρώτης πίστας στο Jim Power, ήταν σώνει και καλά κλεμμένο απο το τραγούδι... "δικός σου για πάντα", του ΡΑΚΙΝΤΖΗ !! :rofl:

--ahem--

Τώρα όσον αφορά τα volley games, επειδή τα απεχθάνομαι το ίδιο με τα ποδοσφαιράκια, δεν έχω παίξει πολλά. (επιπλέον δεν πολυάρεσαν ούτε σε γνωστούς - φίλους & συμμαθητές μου, οπότε σπάνια ασχολούμασταν).

Τα μόνα που θυμάμαι να παίζω για δοκιμή, είναι τα Bump-Set-Spike και Beach Volley (είχαν άλλωστε παρουσιαστεί και στο Pixel).

Στα ηλεκτρονικά, μόνο το Power Spikes είχα δεί (μακριά κι αλάργα, φυσικά !! Ούτε για αστείο δεν ρίχνω λεφτά σε κάτι τέτοια).
 
Συμφωνω με Storm! Ειναι το ιδιο. Απλα δεν ξερω ποιο κυκλοφορησε πρωτο...αν και εχω μια υπονοια... ;)
 
Δίσκος: H Eπόμενη Κίνηση

Στίχοι: Γιώργος Μίτσιγκας

Μουσική: Nίκος Καρβέλας

(1986) COLUMBIA SONY MUSIC

Τι υπονοια εχεις ?
 
Συμπέρασμα, παντού υπάρχει ένας Καρβέλας...
 
Από volley η μεγαλύτερη καψούρα μου ήταν το Power Spike 1 (Arcades). Το 2 για κάποιο λόγο δε το συμπάθησα ποτέ.

Έπειτα, έχω παίξει αρκετά στο παρελθόν το Super Spike V'Ball (NES).

Αγαπημένο πολύ είναι και το Nekketsu Kunio Kun Beach Volley (Game Boy). Γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με Kunio Kun, το διασκεδάζω πολύ.


Απ'τα πιο σύγχρονα, το πιο πρόσφατο που έχω παίξει είναι το Beach Spikers: Virtua Beach Volleyball (Gamecube) που ομολογουμένως είναι απογοήτευση εμπρός στα άλλα.
 
πολυ λιγα παιχνιδια βολει ειχα παιξει..

το αγαπημενο μου,οπως των περισσοτερων εδω πιστευω, power spikes!!
 
Διαφωνώ...

Wally είπε:
Συμφωνω με Storm! Ειναι το ιδιο. Απλα δεν ξερω ποιο κυκλοφορησε πρωτο...
...είναι υπερβολικό να το πούμε ίδιο. Ίδιο δεν είναι, δυο νότες ταιριάζουν κουτσά στραβά και κάπως το τέμπο, σε πιο αργό ρυθμό, που φαντάζομαι από κάποιο synthi της εποχής θα ξεσηκώθηκε, κονσέρβα, εκατέρωθεν...
 
Πίσω
Μπλουζα