WALKMAN-Η επανάσταση της φορητής μουσικής!

nektarios1451 είπε:
Εγω καποτε ειχα ενα γοκμαν περιεργο ηταν ραδιοφωνο ακουστικα το εβαζες στο κεφαλι και στο ενα ακοπυστικο ηταν ο ραδιοφωνικος δεκτης του με την κεραια που ψαχνες τους σταθμους και απο την αλλη ηταν το κουμπι που ρυθμιζες την ενταση του ηχου και επαιρνε και τις μπαταριες εκει νομιζω ηταν τυπου ΑΑ σαν εξωγηινος ησουν με αυτο το μαραφετι στο κεφαλι οταν σηκωνες και την κεραια .
Το έχω ακόμα αυτό που λες Nεκτάριε. Αλλά έχει σπάσει :(

attachment.php


attachment.php


Επίσης βρήκα πρόχειρα τα παρακάτω

Sharp που είχε μόνο κουμπί FF και αν ήθελα να γυρίσω πίσω σε κάποιο σημείο του τραγουδιού έπρεπε να βγάζω την κασέτα να την γυρίζω στην άλλη πλευρά, να την πηγαίνω μπροστά, μετά να την βγάζω και να την βάζω πάλι από την πλευρα που ήθελα να ακούσω κλπ. Άλλα χρόνια :D

attachment.php


attachment.php


Sony

attachment.php


και το τελευταίο walkman που είχα με πάρα πολλή καλή απόδοση και "σκυλί"

ΑΙWA

attachment.php


P1020231.jpg
 
ναι ενα τετοιο ειχα αλλα μασττροχαλαστης ημουν απο μικρος και τα ειχα διαλυσει δυο τετοια
 
Το δικό μου!

Βρε τι μου θυμίσατε!

Sony WM-W800.

24032013017.jpg

24032013014.jpg

24032013015.jpg

24032013016.jpg
 
Ένα ρετρό εύρημα από ξάδερφο μου, κασετόφωνο walk-man Sanyo, οπου για να παίζει ράδιο τοποθετούσες την ειδική κασέτα-ράδιο στην θήκη του κασετόφωνου, και επιανες σταθμούς...

Εβγαζες την κασέτα-ράδιο και τοποθετούσες μια κανονικη κασέτα και γινόταν μόνο κασετόφωνο...

Το άσχημο είναι ότι έπρεπε να κάνεις την ολη διαδικασία για να επιλέξεις μια από τις δυο πηγές ήχου...

IMG_4544.jpg

IMG_4536.jpg

IMG_4538.jpg

IMG_4540.jpg

IMG_4541.jpg

IMG_4542.jpg
 
Το δικό μου ήταν το αδιάβροχο WMF 5 το οποίο το είχα βρει σε μια παραλία.

walkman WM F5.jpg

Τα πλήκτρα του ήταν λαστιχένια και μπορούσαν να βγουν έξω. Θυμάμαι όταν το πρωτοάνοιξα ήταν γεμάτο με άμμο και μάλλον αυτό ήταν η αιτία που μετά από λίγα χρόνια παρέδωσε πνεύμα. Θυμάμαι πάντως πολύ έντονα να ακούω το The Grid-Swamp Thing διαρκώς και επανειλημμένα.
 
Πίσω
Μπλουζα