Walt Disney κλασσικά κόμιξ

Acid_burN

RetroN00b
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Ας ανοίξω και εγώ το πρώτο τόπικ εδώ!

Πόσοι απο εσάς διαβάζουν/διάβαζαν Μίκυ, Ντόναλντ

και τα λοιπά της Walt Disney; Εγώ πάντως έχω κλείσει

τα 23 και κάθε Παρασκευή πάω και αγοράζω Μίκυ.

Τα παλιά κλασσικά κόμιξ της Walt Disney για μένα είναι

δημιουργίες υψηλού επιπέδου. Κάθε ιστορία και κάθε εικόνα

έχει μέσα της μια παρατήρηση και πολύ μεράκι. Αγαπημένος

μου ήρωας ο Donald φυσικά!

Εχω μια αρκετά μεγάλη συλλογή που δεν υπάρχει περίπτωση

να την χαρίσω ποτέ. Ισως την αφήσω στα παιδιά μου κάποτε.
 
Acid burN εσυ εισαι 23 και εξακολουθεις να διαβαζεις!Εμεις που περασαμε τα τριαντα και διαβαζουμε ακομα τι να πουμε?

Δυστυχως εγω κρατησα λιγα τευχη του 80 για ενθυμιο!Τα αλλα τα πουλησα γιατι δεν ηξερα που να τα βαλω!!!!

Να φανταστεις οτι εχω ενα παιδικο φιλο που εχει ΟΛΑ τα τευχη απο το 1980!!!

Δεν εχει χασει ουτε ενα τευχος!Αγοραζει οτι βγαινει!!!!

Εχει ολη την σειρα Κομιξ ολα σχεδον τα Σουπερ μικυ Ποπαυ οπως και τα Κασσικα που ηταν πολυσελιδο!!!Στο σπιτι του εχει μια τεραστια βιβλιοθηκη γεματη απο αυτα!!!Βλεπω πως και οι νεοτεροι συνεχιζουν την παραδοση Μπραβο!!!! :D
 
Πρέπει να μου γνωρίσεις τον φίλο σου να σκανάρω ότι μου λείπει. Δεν κάνω πλάκα!

Από 1982-1993 σχεδόν δεν είχα χάσει τεύχος Μίκυ Μάους, Κλασσικά, Ποπάϋ. Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος καμμένος που επιδιδόταν σε τέτοια αθλήματα, αλλά με μεγάλη χαρά διαπιστώνω ότι υπάρχουν ομοιοπαθείς!

Έχω μερικά καθοριστικής (για να μην πω κοσμογονικής) σημασίας κενά σε ορισμένες ιστορίες που είχαν β' μέρος και ποτέ δεν έμαθα την έκβαση! Θεσσαλονίκη μένει ο φίλος σου είπαμε;

Κατέβασα πρόσφατα από torrent τα περισσότερα τεύχη του ΚΟΜΙΞ που περιέχει μερικές από τις κλασσικότερες (και διαχρονικότερες) ιστορίες του θρυλικού Carl Barks, του δημιουργού του θείου Σκρουτζ! Τα είχα και σε χαρτί, αλλά η ψηφιακή μορφή είναι αθάνατη.

Σταματώ προσωρινά εδώ για να μην κατηγορηθώ για παλιμπαιδισμό! :D
 
Πουλακι μου.....για δωσε τα torrent τα θελω ασφαλως!!!

Στειλε μου σε π.μ τα τευχη που σου λειπουν
 
Βρηκα 2 τευχη απο το 1984!!

Ποσο χρονων ειμουν τοτε??ΩΩχχχ αστο καλυτερα!

[edit]dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου πρέπει να ήταν το 785 ή κάτι παρόμοιο (τεύχος 1982) που έδειχνε τον Γκούφη να κάνει άρση βαρών. Αυτό πρέπει πραγματικά να το βρω και να το σκανάρω (διασώζεται ακόμα...που αλλού; στην αποθήκη!).

Dominion συμφωνώ και επαυξάνω για Φάντομ Ντακ!
 
ρε παιδια και γω θελω πμ για τα τορρεντς με κομιξ
 
[edit] Εκτος κανονισμων! [edit]

Ζorbas έχεις καλή γραμμή?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικα εχω dsl αν και θα ηθελα να βρω κομιξ στα ελληνικα.Οπως παλια τευχη Μικυ κλπ.

Πριν μερικα χρονια(4-5) επεσε στα χερια μου ενα μικυ μαους και μου φανηκε τελιως διαφορετικο απο οτι το θυμομουν.

Αν δεν κανω λαθος εχει αλλαξει αυτος που εφτιαχνε τους διαλογους(ή τα σκιτσα) και δεν μου αρεσε καολου.

Ισως απο την αλλη να αλλαξα εγω..... :(

(αυτο ειναι και το πιθανοτερο)
 
Διαβαζα το Μικυ Μαους απο τις 7 δρχ.μεχρι τις 45 αν θυμαμαι καλα.

Προσφατα ειχε επετειο των 2000 τευχων του.Θυμαμαι σαν χτες το 1000στό, με τον Μικυ να βγαινει απο μια τουρτα στο εξωφυλο.Περιελαμβανε και την πρωτη ιστορια του 1966...

Αkmaka,αυτα τα εξωφυλλα του 1985 μου θυμιζουν οτι ολη τη μερα περιμενα απ το πατερα μου να μου δωσει τις 25 δρχ να παω να αγορασω το τευχος...]

Περιττο να πω οτι μαλλον γνωριζω ΟΛΟΥΣ τους ηρωες του Μικυ Μαους, ακομα και τους πιο σπανιους. Θυμαμαι που του πατικωναμε και τους βαζαμε σε αλμπουμς με την αδελφη μου...

Ζούμπας Κοντοπίθαρος!

'Εμιλ Κόρακας

Λύκοι

Ματζικα ντε Σπελ!

Μαυρος Πητ

Καραμπιστόλας!!...

(ωχ πιασαμε τον υποκοσμο...)
 
Είχε γίνει και έκθεση με ...........Μικι Μαους μονοψήφια ... είχα κολήσει στην βιτρίνα!... Ηταν πριν 2 χρόνια περίπου στην Αθήνα κάπου... δεν θυμάμαι, η τότε γκομενά μου ήταν καλών τεχνών και ήξερε τα καλά.... :)
 
Μιάς και πιάσαμε τον "υπόκοσμο", αναφέρω και εγώ δύο "ξεχανσμένους κακούς" :

ΦΟΥΜΦΟΣ και ΠΑΝΤΟΥΦΛΙΝΟΣ !

Αν δεν κάνω λάθος ήταν σκυλόμορφοι και ληστές.

Επίσης την ΤΖΕΝΗ,

που γούσταρε τρελά τον Σκρούτζ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντίσνεϋ....αθάνατος...

Τι να πω και εγώ που είμαι 43 και συνεχίζω να τα διαβάζω... ευτυχώς τα πιτσιρίκια μου τρελαίνονται για αυτά..

δυστυχώς τα Μίκυ δεν σωθήκανε αλλά έχω κάποια σημαδιακά τεύχη και όλη την σειρά σε Μίκυ μυστήριο(και τις 3 εκδόσεις)

Πρόσφατα ολοκλήρωσα και όλη την σειρά του Ντόναλντ (πιό πρόσφατος αλλά το ίδιο απολαυστικός)

[edit] Εκτος κανονισμων! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Μιάς και πιάσαμε τον "υπόκοσμο", αναφέρω και εγώ δύο "ξεχανσμένους κακούς" :
ΦΟΥΜΦΟΣ και ΠΑΝΤΟΥΦΛΙΝΟΣ !

Αν δεν κάνω λάθος ήταν σκυλόμορφοι και ληστές.
Ομολογω οτι αυτους δεν τους ξερω. Εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν??

Οσο για την Τζεννυ, αυτη δεν ηταν του υποκοσμου.

Θυμαμαι οτι στην αρχη τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ηταν καπου 300 σελιδες!

Αργοτερα ξεπεσανε στις 166...

Αυτο που μου αρεσε πολυ στα ΚΛΑΣΣΙΚΑ(Μικυ Μαους) ηταν οτι η πρωτη ιστορια ηταν πολυ μεγαλη...Ειχε και κεφάλαια..Μιλαμε για 100 και βαλε σελιδες. Συνηθως ηταν αστυνομικες ιστοριες με τον Μικυ, Γκουφυ και αστυνομο Ο΄Χάρα :p
 
Για το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ RESPECT δεν γραφω τιποτα παρα μονο οτι ολα τα περιοδικα του DISNEY στην Ελλαδα ηταν για μενα all times favourite.
 
Ο διαγωνισμός αυτός υπήρχε σε ένα από τα τεύχη Μίκυ Μάους που μόλις ανακάλυψα.Να υποθέσω πως ανάμεσα στους 3.500 συμμετέχοντες ήταν κάποιος από εσάς; :D

4fu2.jpg


5hd4.jpg
 
Συμμετείχα στον διαγωνισμό, αλλά δεν κέρδισα κάτι :icon_cry:

Μίκυ διάβαζα μικρός, και έχς σχεδόν όλα τα τεύχη της περιόδου 86-93 περίπου, μαζί με το μεγάλο μίκυ, κλασσικά, κλπ. Τώρα που τα ξαναπίανω καμία φορά δεν μου αρέσουν και τόσο πολύ, σε αντίθεση με το Ποπάυ που είναι ακόμα διασκεδαστικό και έχει απίστευτες ατάκες.
 
μπαινοντας στο φορουμ και διαβαζοντας το θυμηθηκα πολλα πραγματα που τα χα ξεχασει!!!επισης εχω αρχισει το ψαξιμο στο σπιτι για να βρω πραγματα που αξιζει να μοιραστω μαζι σας.....(πολλα βεβαια τα χει πεταξει η μανα μου :diablotin: ).

σημερα λοιπον (μεταξυ αλλων) βρηκα ενα τευχος του ΜΙΚΥ !!!!

Τευχος 626 δρχ.7 !!! εχει μεσα και μια ιστορια με τον ΦΕΘΡΥ KAI THN MITΣΑ (ΓΑΤΑ).!!!!!!!!

ΕΚΕΙ τρελαθηκα ειναι με την ημερομηνια κυκλοφοριας.....30 ΙΟΥΝΙΟΥ 1978 !!!

29 χρονια ακριβως πριν!!!!

στο οπισθοφυλλο διαφημιζει την ΕΒΓΑ.

ΤΡΕΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΜΟΥΡΛΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΣ...ΜΟΝΟ Η ΕΒΓΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΓΩΤΟ

KAI εχει φωτο 3 παγωτα.ΑΡΛΕΚΙΝΟ-ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ-ΝΕΓΚΡΙΤΟ (ΟΛΑ ΞΥΛΑΚΙΑ-ΑΣΠΡΟΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΡΟΖ ΧΡΩΜΑ)!!!!!!!!!!!!

edit. αυτο το συγκεκριμενο Μικυ κυκλοφορουσε για πολλα χρονια απο δω και απο εκει μεσα στο σπιτι.δεν με πολυενδιεφερε και ειχα δωσει και το οκ να πεταχτει (απορω πως γλιτωσε-ευτυχως!)
 
Πίσω
Μπλουζα