Warlord

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Quorthon είπε:
Αγαπημένο συγκροτημα των 80'ς (και των 90'ς - και των 00'ς - και των 10'ς κοκ) οι μαγευτικοί Warlord.
Καλωσήρθες !

Eχεις καμιά καλή ιδέα, αν υπάρχουν ακόμα οι Warlord ?

Eίναι και εμένα το αγαπημένο μου group.

Και τι δε θα έδινα, να τους έβλεπα κάποτε Live !!!
 
Πω πω ωραίοι οι Warlord. Μου φαίνεται ότι είχαν βγάλει ένα cd κάπου απ΄το 2000 και μετά...

Σ' αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρω μια retro μορφή του ελληνικού Metal Hammer (ο οποίος τυχαίνει να είναι και προϊστάμενός μου) τον Ευθύμιο Πρασούλα. Μας τα έχει πρ!ξει με τους Manowar και τους Warlord... :cool: :cool:
 
Warlord - Rising Out Of The Ashes - 2002

Stee, tous agwnistikous xairetismous mou ston proistameno sou
 
Μετά το Rising Out of the Ashes το διαλύσαν (πάλι). Παραλίγο να έπαιζαν και συναυλία στην Ελλάδα, αλλά τραυματίστηκε σε ατύχημα ο τραγουδιστής και ακυρώθηκε τελευταία στιγμή! :( (γκαντεμιά!)

Καλοσώρισες Quorthon!
 
stee είπε:
Πω πω ωραίοι οι Warlord. Μου φαίνεται ότι είχαν βγάλει ένα cd κάπου απ΄το 2000 και μετά...
Σ' αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρω μια retro μορφή του ελληνικού Metal Hammer (ο οποίος τυχαίνει να είναι και προϊστάμενός μου) τον Ευθύμιο Πρασούλα. Μας τα έχει πρ!ξει με τους Manowar και τους Warlord... :cool: :cool:
Θυμάμαι ότι ο Χάρης "warlord" Πρασούλας είχε φανατικούς εχθρούς και φανατικούς φίλους (ως συντάκτης εννοείται).

Αδύνατον να βρεις μέση θέση !

Αν και δεν τον ξέρω, τον πήγαινα πολύ !

Στείλε του τα χαιρετίσματά μου !

Μακάρι να είχαμε όλοι τόσο cult προισταμένους !
 
exetlaios είπε:
Καλωσήρθες !
Eχεις καμιά καλή ιδέα, αν υπάρχουν ακόμα οι Warlord ?

Eίναι και εμένα το αγαπημένο μου group.

Και τι δε θα έδινα, να τους έβλεπα κάποτε Live !!!

Οι Warlord μετά το "Rising out of the Ashes" πραγματικά το διέλυσαν. Απ ότι κατάλαβα ήταν ψιλομυστήριος τύπος ο Tsamis. Η δε γυναίκα του που την είχε δει "show-woman" και "performer" και κολοκύθια στο πατερό - την είχαμε ακούσει στους 2 δίσκους που είχε βγάλει ο Tsamis με τους Lordian Guard - η δε γυναίκα του λοιπόν είχε σοβαρό πρόβλημα υγείας. Μιλάμε για σοβαρότατο πρόβλημα - κάτι με την σπονδυλική της στήλη κι ήταν καθηλωμένη στο κρεβάτι ή κάτι τέτοιο.

Μετά την επανένωσή τους έπαιξαν μονάχα μια φορά Live στο Wacken Open Air Festival (το 2002) για καμμιά ωρίτσα και μετά τέλος. Ήταν όντως να έρθουν Ελλάδα για συναυλία αλλά ο ..... ο Joacim Cans (τραγουδιστής τους και τραγουδιστής των Σουηδών Hammerfall) μπλέχτηκε σε έναν τσαμπουκά κι έφαγε σπασμένο μπουκάλι στη μάπα!!!! Απο τότε μην τους είδατε , μην τους απαντήσατε τους Warlord.

Η μεγαλύτερη ...... που έχω κάνει στην ζωή μου ήταν την παραμονή της εμφάνισης των Warlord στο Wacken, το συγκρότημα εμφανίστηκε σ ένα rock cafe όπου έπαιξε live για τους λίγους συνδαιτημόνες. Το τζαμάρισμα του συγκροτήματος μεταδίδονταν σε live streaming μέσω real media player κι εγώ ο καψερός με το ταπεινό μου 56Κ μόντεμ προσπαθούσα να πάρω μια τζουρίτσα απ το συγκρότημα. Αυτά τα live streaming αρχεία, πήγα και τα διέγραψα κατά λάθος ο .... χωρίς να προλάβω να πάρω back up. ΤΕΡΑΣΤΙΕ!!!!!

Πλάκα πλάκα ο Χάρης ο Πρασούλας ήταν Ή ΜΟΡΦΗ του ελληνικού Heavy Metal περιοδικού πριν συνεργαστεί με το ξενόφερτο Metal Hammer. Μπορούσε να σε πορώσει τόσο άγρια που ένοιωθες σαν γνήσιος απόγονος του Κόναν (και βάλε) και μπορούσες να τα βάλεις με μυριάδες ορδές αγρίων (και ξαναβάλε)! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε έναν τεράστιο της Heavy Metal σκηνής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι όπως τα λες είναι αγαπητέ Quorthon. Ο Tsamis "the Destroyer" είναι πλέον καθηγητής φιλοσοφίας, έχει οικογένεια και παιδιά να φροντίσει κλπ κλπ. Το Rising το έβγαλε γιατί τον είχαν πρήξει κυριολεκτικά οι οπαδοί για νέα κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να περιέχει αρκετά leftovers και remakes από παλιότερες ηχογραφήσεις (βλ. Lordian Guard).

Κάπου θα απογοητεύτηκε κιόλα, αφού μεταξύ άλλων οι γνωστοί δικοί μας αχάριστοι βιάστηκαν να τον κράξουν που ακυρώθηκε η συναυλία (λες και τους το 'χε κάνει επίτηδες..).

Όπως και να έχει η μουσική των Warlord θα μείνει για πάντα στην καρδιά μας ως ένα από τα καλύτερα αριστουργήματα που έχει να επιδείξει το αμερικανικό μέταλ.
 
Ο Τσάμης, μέχρι πριν κανα χρόνο διατηρούσε forum σχετικό με τους Warlord όπου πόσταρε συχνότατα.

Πλέον bloggάρει εδώ, και σε κάποιο post έχει και τα δράματα που έχει περάσει με τη γυναίκα του ( Έχει και το mail του για περαιτέρω απορίες :p )....

Πάντως, παρά τα στραβά του (αν είχε) ήταν και πολύ άτυχος, καθώς δεν βρήκε ποτέ μόνιμο τραγουδιστή για την μπάντα και όταν επιτέλους βρήκε κάποιον νορμαλ και πήγε για νέο ξεκίνημα, έχασε τον πατέρα του.

Όπως και να έχει , ήταν και είναι μεγάλος μουσικός ( κατ'εμε δεν υπάρχει αδύναμο τραγούδι των Warlord ).
 
Bill Tsamis

Ο τύπος είναι ΘΕΟΣ !

Του είχα στείλει πριν κάτι χρόνια, ένα μικρό mail,

που του έλεγα πόσο μου αρέσει η μουσική του.

Και μου απάντησε με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ mail που ανέφερε ένα σωρό στοιχεία.

Για την περιπέτεια της γυναίκας του, πως άλλαξε το όνομά του σε William (λόγω ότι "έμπλεξε" σε πανεπιστημιακούς κύκλους) κλπ.

Ήταν ευγενέστατος τύπος.

Από τους λίγους που δεν έχουν "κλασμένους" τους fan τους.

Απ'όσο θυμάμαι, μου είπε ότι κατάγεται από την Νεμέα.

Bill Tsamis rules !!!
 
Όντως exetlaie, ο αποκαλούμενος και ως "Λέων της Νεμέας". Tο blog ονομάζεται λατινιστί Fidei Defensor (Defender of the Faith). ;)

Mάλλον όταν γυρίσω θα ανοίξω ξεχωριστό thread περί Warlord & Πρασούλα να μεταφέρω τα posts εκεί. ;)
 
exetlaios είπε:
Ο τύπος είναι ΘΕΟΣ !Του είχα στείλει πριν κάτι χρόνια, ένα μικρό mail,

που του έλεγα πόσο μου αρέσει η μουσική του.

Και μου απάντησε με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ mail που ανέφερε ένα σωρό στοιχεία.

Για την περιπέτεια της γυναίκας του, πως άλλαξε το όνομά του σε William (λόγω ότι "έμπλεξε" σε πανεπιστημιακούς κύκλους) κλπ.

Ήταν ευγενέστατος τύπος.

Από τους λίγους που δεν έχουν "κλασμένους" τους fan τους.

Απ'όσο θυμάμαι, μου είπε ότι κατάγεται από την Νεμέα.

Bill Tsamis rules !!!
Πραγματικά είναι ευγενικότατος, μορφωμένος και σε καμμιά περίπτωση ο υπερφίαλος rock star τύπος που όλοι έχουμε στο μυαλό μας.

Είχα την τύχη να αλληλογραφήσω μια δυο φορές μαζί του (όπως κι αρκετοί από εσάς όπως βλέπω, πράγμα που ενισχύει την άποψή μου περί μουσικού που σέβεται τους θαυμαστές του). Μάλιστα του είχα γράψει μια μελό ιστορία για το (ανυπέρβλητο, μοναδικό, αξεπέραστο, θεϊκό, μαγευτικό, ονειρικό κοκ) "Lost and Lonely Days" και το παληκάρι μου έστειλε ένα link για να κατεβάσω την τελευταία έκδοσή του με τον Cans στα φωνητικά (το τραγούδι είχε κυκλοφορήσει μονάχα στην γιαπωνέζικη έκδοση του "Rising ...")

Πράγματι κατάγεται απ την Νεμέα κι όταν τον ρώτησα τί του λείπει απ'την Ελλάδα (ή μαλλον για την ακρίβεια τί να του φέρω backstage όταν έρθει για συναυλία στην Ελλάδα) μου απάντησε "ένα καλάθι με Φέτα, ελιές Καλαμών και Μεταξά"!!! Χαχα. Μιλούσα για φέτα κι ελιές καλαμών με το παιδικό μου ίνδαλμα. Τον άνθρωπο που τα τραγούδια του άκουσα εκατομμύρια φορές.!!

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ακόμη ένα φόρουμ στο yahoo που ανταλάσσουν απόψεις μεταξύ τους διάφοροι φίλοι και θαυμαστές των Warlord ανα τον κόσμο.
 
Quorthon είπε:
Πραγματικά είναι ευγενικότατος, μορφωμένος και σε καμμιά περίπτωση ο υπερφίαλος rock star τύπος που όλοι έχουμε στο μυαλό μας. Είχα την τύχη να αλληλογραφήσω μια δυο φορές μαζί του (όπως κι αρκετοί από εσάς όπως βλέπω, πράγμα που ενισχύει την άποψή μου περί μουσικού που σέβεται τους θαυμαστές του). Μάλιστα του είχα γράψει μια μελό ιστορία για το (ανυπέρβλητο, μοναδικό, αξεπέραστο, θεϊκό, μαγευτικό, ονειρικό κοκ) "Lost and Lonely Days" και το παληκάρι μου έστειλε ένα link για να κατεβάσω την τελευταία έκδοσή του με τον Cans στα φωνητικά (το τραγούδι είχε κυκλοφορήσει μονάχα στην γιαπωνέζικη έκδοση του "Rising ...")

Πράγματι κατάγεται απ την Νεμέα κι όταν τον ρώτησα τί του λείπει απ'την Ελλάδα (ή μαλλον για την ακρίβεια τί να του φέρω backstage όταν έρθει για συναυλία στην Ελλάδα) μου απάντησε "ένα καλάθι με Φέτα, ελιές Καλαμών και Μεταξά"!!! Χαχα. Μιλούσα για φέτα κι ελιές καλαμών με το παιδικό μου ίνδαλμα. Τον άνθρωπο που τα τραγούδια του άκουσα εκατομμύρια φορές.!!

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ακόμη ένα φόρουμ στο yahoo που ανταλάσσουν απόψεις μεταξύ τους διάφοροι φίλοι και θαυμαστές των Warlord ανα τον κόσμο.
Παργματικά πολύ ενδιαφέρον το post σου Quarthon !

Μόνο που μας "κατέστρεψες" ελαφρώς :

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ "LOST AND LONELY DAYS" REMAKE ?
 
exetlaios είπε:
Παργματικά πολύ ενδιαφέρον το post σου Quarthon !
Μόνο που μας "κατέστρεψες" ελαφρώς :

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ "LOST AND LONELY DAYS" REMAKE ?

Χεχεχε!

Έχω κάτι οικονομικά προβληματάκια τώρα τελευταία...

χεχε! Καταλαβαίνετε.... Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας.....

Στειλε μου με pm το email σου. Κι όποιος ακόμη ενδιαφέρεται.
 
Λοιπόν έχω πολύ ευχάριστα νέα. Ο Θύμιος (Πρασούλας) θα γραφτεί (ψήνεται - ψήνεται) μαλλον στο forum όταν ανοίξουν με το καλό οι εγγραφές.... Επίσης μου έδωσε ένα δώρο-έκπληξη για όλους εμάς στο forum που έχει σχέση με τον Tsami και Warlord.[edited]

Καλές διακοπές σε όλους μας.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stee είπε:
Λοιπόν έχω πολύ ευχάριστα νέα. Ο Θύμιος (Πρασούλας) θα γραφτεί (ψήνεται - ψήνεται) μαλλον στο forum όταν ανοίξουν με το καλό οι εγγραφές.... Επίσης μου έδωσε ένα δώρο-έκπληξη για όλους εμάς στο forum που έχει σχέση με τον Tsami και Warlord. [edited]
Καλές διακοπές σε όλους μας.... :)
Stee, είσαι ... απάνθρωπος !!!

Όταν μιλάμε για Warlord, δεν κάνει να μας βασανίζεις και να μας

κάνεις να περιμένουμε !

( τουλάχιστον πες μας τι είναι η έκλπληξη !!! )

Άντε, αν πείσεις τουλάχιστον τον Χάρη Πρασούλα να γραφτεί, συγχωρείσαι !!!
 
Επειδή δεν μ αρέσει να παίρνω αποφάσεις εν θερμώ, κι επειδή το μήνυμα του Βασίλειου Τσάμη δεν με πόρωσε καθόλου, ΠΡΟΤΕΙΝΩ:

1) Να μαζευτούμε 5-6 άτομα και να σχηματίσουμε μια 3μελή επιτροπή (αθάνατε Βαμβακούλα!).

2) Να μεταβούμε πάραυτα στην Αμερική, στην Βιρμανία, στη Μογγολία ή όπου στον κόρακα διαβιούν αυτή τη στιγμή τα μέλη των Warlord

και 3) με την πειθώ των λόγων - ή έστω με το στανιό - να τους χώσουμε στο πρώτο αεροπλάνο της γραμμής (όχι όμως Ολυμπιακή γιατί δεν θα φτάσουν ποτέ) και να τους μαντρώσουμε σε ένα στούντιο να γράφουν, να γράφουν, να γράφουν τραγούδια μέχρι να πεί ο Τσάμης "Hemarton Panajia Mou". Το στουντιο θα προσφέρει όλες τις ανέσεις που παρέχουν και οι εργοδότες σε μας (τρύπα στο κάτω μέρος της πόρτας για να περνά ένας μικρός δίσκος με φαΐ και μια μικρή τρύπα στον πίσω τοίχο του στούντιο για τις σωματικές τους ανάγκες).

Θέτω τον εαυτό μου στις υπηρεσίες της παραπάνω 3μελούς επιτροπής.
 
Ξανάστειλα μια καλησπέρα στον Bill, Τώρα που ξαναβρήκα το mail του.

Φυσικά μου απάντησε σχεδόν άμεσα και μακροσκελώς.

Δεν υπάρχει σκέψη για επανένωση Warlord, και από μουσική,

ασχολείται με instrumental κομμάτια, σε διαφορετικό τόνο από αυτά που ξέραμε, αλλά φυσικά για πάρτη του, και όχι εμπορικά.

Μου ανέφερε ότι είδε μια αρχαία ελληνική τραγωδία στην τηλεόραση και αισθάνθηκε περήφανος και τυχερός που καταλάβαινε τα λόγια.

Δήλωσε "περήφανος που ώς Έλλην, στις φλέβες του κυλάει το αίμα Θεών και Ηρώων" !

Χαίρε αθάνατε Bill !
 
Mωρέ ας του αλλάξει κανείς μυαλά να αφήσει τα instrumental και να αρπάξει καμμιά πεταλιέρα με μπόλικη παραμόρφωση, κι εγώ θα χορέψω ...τσάμικο!

Προσωπικά βρήκα το μήνυμα του συγκινητικό, για πολλούς λόγους.
 
Πίσω
Μπλουζα