What's left: Σχόλια αναγνωστών

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Καμιά μετάφραση στα Ελληνικά;;;;;; :please:

Είναι πολύ κουραστικό :dribble:για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με τη γλώσσα

να προσπαθούν να διαβάσουν όλον αυτόν τον συρφετό στα αγγλικά...
 
Φοβαμαι οτι το μεγεθος κανει μια αποπειρα μεταφρασης τουλαχιστον δυσκολη
 
What's left, Σχόλια αναγνωστών

Το What's left ειναι αγαπημενο μου φικ. Για την ακριβεια, ολες οι ιστοριες της Miss Nostalgia ειναι αγαπημενες μου, γι'αυτο και ηθελα να τις ανεβασω στο B2R. Το What's left δεν εχει τελειωσει ακομα. Τα νεα κεφαλαια θα προστιθενται οταν ειναι ετοιμα.

Στο συγκεκριμενο φικ η συγγραφεας εχει ενα μοναδικο τροπο να περιλαμβανει τους original διαλογους στην ιστορια της που εξελλισεται στην σημερινη εποχη και να τους ενσωματωνει τοσο ομορφα στην πλοκη της. Oι ηρωες ειναι σημερινοι ανθρωποι, ομως οι χαρακτηρες παραμενουν αναλλοιωτοι. Διαβαστε το και δεν θα χασετε...

@juanita, :precry: ποιος κοριτσακι δεν διαβαζε τα αγγλικα της οταν ηταν μικρη??? Α, α, α, θα σε μαλωσω :p Battle of the planets πως βλεπεις στα αγγλικα?
 
domniki είπε:
@juanita, :precry: ποιος κοριτσακι δεν διαβαζε τα αγγλικα της οταν ηταν μικρη??? Α, α, α, θα σε μαλωσω :p Battle of the planets πως βλεπεις στα αγγλικα?
Μωρέ... :sleep: τα διάβαζα... αλλά έχουν περάσει 20 και βάλε χρόνια από τότε.

Τη BoTP δεν τη διαβάζω. Την παρακολουθώ και καταβάλλω τεράστια προσπάθεια

να καταλάβω τι λένε.. Ευτυχώς κάποια επαναλαμβάνονται...

(Σκέψου πως κάθε φορά που έλεγαν "Roger" έψαχνα να βρώ ποιός διάολος

είναι ο Ρότζερ #) (Μπακ Ροτζερς, Ρότζερ Μουρ...)

Το ίδιο και με τα DVD της Κάντυ στα γαλλικά... Chinese μου φαίνονται...

Τα ισπανικά μου φαίνονται λίγο πιό εύκολα αλλά και πάλι... 8)
 
Να πω κι εγώ θέλω δύο λογάκια για αυτό το φικ και για τη Sandrine που μας έκανε την τιμή να μας το δώσει φυσικά.

Πρόκειται για ένα εκπληκτικό φικ κατά την άποψη μου. Πραγματικά κι εγώ περιμένω κάθε νέο κεφάλαιο πως και πως. Είναι μία πάρα πολύ ξεχωριστή ιστορία η οποία διαδραματίζεται την εποχή των 90ς. Έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά ειδικά στον χαρακτήρα του Τέρρυ.

Η Sandrine είναι ένας άνθρωπος τον οποίο θαυμάζω για το ταλέντο της στη συγγραφή. Γενικότερα όσο καιρό κινούμαι στον χώρο των φανφικ μόνο δύο άτομα ξεχωρίζω για τη συγγραφή τους. Τη Sandrine και τη Mercurio. Είναι οι μοναδικές που με έχουν κάνει να ανατριχιάσω και να κλάψω. Αυτό εγώ το θεωρώ πολύ μεγάλο ταλέντο.

Τώρα Juanita κάτι πρέπει να κάνουμε για εσένα. Πρώτα απ' όλα να σε ενημερώσω πως πρόκειται για Τέρρυ φικ, πολύ Τέρρυ, πιο πολύ δεν γίνεται! :p

Οπότε μπορεί να μη σου αρέσει και τόσο. Από εκεί και πέρα, θα σου πρότεινα να κάνεις μία προσπάθεια. Τα δικά μου Αγγλικά δυστυχώς δεν είναι επίσης πολύ καλά. Γιαυτό τον λόγο και δε γράφω φικ στα Αγγλικά αλλά τα γράφω Ελληνικά και τα μεταφράζουν στα Αγγλικά άλλοι για εμένα.

Αλλά...

Πριν μερικά χρόνια να σκεφτείτε είχα πάρει κάποια Άρλεκιν να διαβάσω στα Αγγλικά και δεν τα κατάφερνα. Είχα εκνευριστεί τότε και είχα εγκαταλείψει. Από τον Μαιο που άρχισα να ασχολούμαι ενεργά με το θέμα των φικ όταν είδα πως τα περισσότερα ήταν γραμμένα στα Αγγλικά απογοητεύτηκα. Τελικά ξεκίνησα σιγά, σιγά και δειλά δειλά και τελικά κατάφερα να διαβάσω καποια. Ευτυχώς οι λέξεις δεν ήταν και τόσο δυσκολες. Το ένα φικ έφερε το άλλο και αυτό σήμαινε για εμένα εξάσκηση.

Τώρα διαβάζω με πολύ μεγαλύτερη ευκολία. Τα αγγλικά που χρησιμοποιεί η Sandrine είναι σχετικά ευκολοδιάβαστα. Οπότε με λίγη υπομονή και ένα λεξικό αν χρειαστεί θα τα καταφέρεις μία χαρά.

Μία καλή ιδέα επίσης θα ήταν να το μεταφράζαμε στα Ελληνικά και θα ήθελα πάρα πολύ να το κάνω. Όμως θα χρειαστώ πάρα πολύ χρόνο και δεν είμαι σίγουρη αν θα ειναι καλό το αποτέλεσμα αφού ξαναλέω πως και τα δικά μου Αγγλικά δυστυχώς είνα πολύ φτωχά.
 
Hachiko είπε:
Να πω κι εγώ θέλω δύο λογάκια για αυτό το φικ και για τη Sandrine που μας έκανε την τιμή να μας το δώσει φυσικά.
Πρόκειται για ένα εκπληκτικό φικ κατά την άποψη μου. Πραγματικά κι εγώ περιμένω κάθε νέο κεφάλαιο πως και πως. Είναι μία πάρα πολύ ξεχωριστή ιστορία η οποία διαδραματίζεται την εποχή των 90ς. Έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά ειδικά στον χαρακτήρα του Τέρρυ.
Απλα να εξηγησω οτι Sandrine ειναι το πραγματικο ονομα της Miss Nostalgia (για οσους δεν το καταλαβαν).

Η επιλογη των φικ της Miss Nostalgia ως τα καλυτερα που εχω διαβασει ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο. Επειδη αρεσουν σε μενα, δεν σημαινει οτι πρεπει υποχρεωτικα να αρεσουν σε ολους. Απλα τα ξεχωριζω γιατι εχουν μια ποιοτητα και ενα επιπεδο. Ισως καποιος που μισει τον Τερρυ (υπαρχουν και τετοιοι, οσο κ'αν μας φαινεται απιστευτο αγαπητη Hachiko) να μην ευχαριστηθει τα φικ της Miss Nostalgia, γιατι ο Τερρυ πρωταγωνιστει σε ολα (μαζι με τους αλλους ηρωες φυσικα). Δεν ξερω τι περιμενει ο καθε αναγνωστης απο ενα Candy Candy fanfic. Παντως οταν η Sandrine μου εδωσε το πρασινο φως να ποσταρω εδω το υλικο της πανηγυριζα :p .
 
Εννοείται πως είναι κάτι υποκειμενικό γιαυτό και είπα πριν πως η συγγραφέας είναι Τέρρυ φαν και πως το φικ έχει μέσα πολύ Τέρρυ κτλ. Και έχει γενικότερα ένα στυλ γραφής που δεν είναι το συνηθισμένο ρομαντικό θα έλεγα. Αυτό είναι λογικό να μην αρέσει φυσικά σε όλους και ναι πραγματικά υπάρχουν κάποιοι που μισούν τον Τέρρυ, το γνωρίζω αυτό πάρα πολύ καλά! :)

Πολύ απλά, αν κάποιος νομίζει πως δεν τον εκφράζει κάτι τέτοιο δεν χρειάζετα να το διαβάσει καθόλου. Για ποιο λόγο άλλωστε;
 
Hachiko είπε:
Πολύ απλά, αν κάποιος νομίζει πως δεν τον εκφράζει κάτι τέτοιο δεν χρειάζετα να το διαβάσει καθόλου. Για ποιο λόγο άλλωστε;

Αν και Αλμπερτικιά, δε με χαλάει να διαβάζω φανφικ με τον Τέρρυ.

Είναι σαν να βλέπω σε πόσους διαφορετικούς δρόμους μπορούμε να βαδίσουμε

ανάλογα με τις επιλογές που κάνουμε ή κάνουν άλλοι για εμάς.

Αν για παράδειγμα ο Τέρρυ δεν ήταν ο βαθιά ανθρώπινος χαρακτήρας που περιγράφει

η Μιζούκι, πόσο ωραίο θα ήταν να ζήσει τη ζωή του κοντά στην Κάντυ.

Και σε μιά MATRIX κατάσταση θα μπορούσε να δει τι θα είχε και τι έχασε...

Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να γίνει και με τον Άντονυ αν η Μιζούκι δεν είχε

σταθεί τόσο σκληρή μαζί του.

Προσωπικά, τα φανφικ με ενθουσιάζουν. Κρίμα που οι μεταφράσεις του βαβελόψαριου

είναι τρίσχαλια μαύρα...
 
Παντως juanita για τα συγκεκριμενα φικ αξιζει να κανεις μια προσπαθεια :D
 
domniki είπε:
Παντως juanita για τα συγκεκριμενα φικ αξιζει να κανεις μια προσπαθεια :D
Θα δοκιμάσω... αν και βλέπω να με παίρνει Πάσχα...
 
πραγματικα (κ κατα την δικη μου γνωμη) η συγκεκριμενη ειναι εκπληκτικη συγγραφεας φαν φικ.

χουανιτα, καλα σου λεει η δομνικη, αξιζει την ταλαιπωρια!

μου αρεσει η επιλογη σε ξενογλωσσα φικ για εδω!

eleonor + miss nostalgia!!!!! η τελεια ισορροπια! απο την μια το ανελεητο χιουμορ, οπως κατεβαινει στο κεφαλι της καλης μας ελεονορ, απο την αλλη η συναρπαστικη μοντερνα βερσιον της sandrine!

ακομα μαζευω κουραγιο να διαβασω το νεο κεφαλαιο της!

domniki, εξαιρετικος συνδιασμος! ευγε!
 
Thanks Death2Eliza.

Επειδη εχω καποια πειρα στα φικ (εχω διαβασει αρκετουτσικα), επελεξα μονο τα καλυτερα ;) Πρεπει να διαβασεις Mercurio. Eιναι must
 
Αν ήμουνα Στρουμφάκι θα ήμουν ο Χουζούρης σίγουρα (με κάτι από Σπιρτούλη )


Δεν μπορώ καλή μου D2E να διαβάζω με τις ώρες με τα λεξικά ανοιχτά...



Εκείνο το καρμικό της Μαρίας μας πότε με το καλό έρχεται;;;;



 
@Juanita Θα ξεκινήσω να το ποστάρω σημερά! ;)
 
Έχω κι εγώ πρόβλημα με τα αγγλικά...

Άχ τι μου κάνετε!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα