Why Am I an Amiga user in 2009?

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Ενα Ωραιο Θεματακι για το Amiga OS 4

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gD9NPPiuUec]YouTube - Why Am I an Amiga user in 2009? - Part 1 of 3

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kSFf6LZUspw&feature=related]YouTube - Why Am I an Amiga user in 2009? - Part 2 of 3

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_o0vZRHCc-U&feature=related]YouTube - Why Am I an Amiga user in 2009? - Part 3 of 3
 
Και αυτοματως εγειρεται το ερωτημα...

Τι σχεση εχει το OS4 με το AmigaOS/Intuition που χρησιμοποιουσαμε?

Τι σχεση εχει καποιος που τρεχει σε ενα PowerPC G3 το παραπανω λειτουργικο, με τον ορο Amiga User?

Τι σχεση εχει ενα μασινι που αν του βαλω μια δισκεττα πχ με το PP Hammer απλα θα χτυπα το floppy του, με την Amiga που ξερουμε?

Προσωπικα το μονο που θεωρω ως συνεχιστη της παραδοσης ειναι το Natami το οποιο περιμενω πως και πως...
 
το OS4 είναι στην ουσία η μεταφορά του 3.1 σε powerpc cpu, με ενσωματομένες βελτιώσεις... και τρέχει τις 68Κ εφαρμογές που είναι συμβατές με το OS (δηλαδή δεν χρησιμοποιούν το chipset) , μπορείς να το δεις αν ένα αναβαθισμένο re-compile .... τώρα τί σχέση έχει με amiga αυτό, είναι μεγάλο κεφάλαιο... για εμένα είναι απλά μια χομπίστικη πλατφόρμα και σύμφωνω πλήρως για το ΝΑΤΑΜΙ: αν βγεί αυτό θα είναι η συνέχεια της amiga
 
Μακάρι να βγεί το ΝΑΤΑΜΙ και να αποθεωθεί όπως αξίζει μια τέτοια προσπάθεια...τώρα για να πουμε και του στραβου το δίκιο, το OS4.1 είναι καλό....δεν είναι τόσο amiga αλλά σίγουρα δεν έχει σχέση με τα λειτουργικά των PC, εκ πρώτης όψεως.
 
Wally είπε:
Προσωπικα το μονο που θεωρω ως συνεχιστη της παραδοσης ειναι το Natami το οποιο περιμενω πως και πως...
Λογικά τα ερωτήματά σου αλλά το OS4 κατ εμέ μόνο το όνομα έχει.

ΑΛΛΑ

Η εξέλιξη είναι πράγμα που δεν σταματάει, είναι σαν να λες ότι θες τα windows 7 (ύπαγε οπίσω μας σατανά:Ρ) να είναι συμβατά με τα 1.1

Natami με το εφάπαξ θα το κάνουμε μαζική παραγγελία...!:Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω στην αρχη ημουν αρνητικος με την ολη εξελιξη (?) του AmigaOS. Με 2 μηχανηματα να το τρεχουν στο σπιτι μπορω να πω οτι αναθεωρησα. Προκειται οπως λεει ο φιλος Λεωνιδας για μια χομπυστικη υποθεση. Δεν ειναι το λειτουργικο που θα κατακτησει το κοσμο ουτε θα φερει ανατροπες σε οσα ξεραμε ΑΛΛΑ ειναι αρκετα ελαφρυ, παιχνιδιαρικο, παρθενο σε εφαρμογες και με ορκισμενους φανατικους developers. Προσωπικα το τρεχω τοσο στην μΑ1 (την εκδοση 4.1 για Amiga One) οσο και στη A1200D (OS4 for Classics).Ειμαι ικανοποιημενος και απο τα δυο για διαφορετικους λογους. Αν βγει και ο Firefox (Timberwolf) τελικα συν καποια σουιτα γραφειου για να ανοιγεις ευκολα αρχεια κυριως στο ιντερνετ τοτε μιλαμε για ενα OS μουρλια :D και χωρις ενοχλητικα trojan και ιους. Το σημαντικο σημειο που χωλαινει ειναι η backwards συμβατοτητα αλλα πιστευω οτι σε καθε βημα μπροστα κατι θα πρεπει να θυσιαζεται. Απο την αλλη, το λειτουργικο εχει ονομα βαρυ και ΝΑΙ ειναι Amiga OS. Το οτι ειναι διαθεσιμο μονο σε PPC μηχανακια δε σημαινει απολυτως τιποτα για μενα. Δηλαδη η Classic εκδοση που τρεχει σε "real" amiga γιατι να μη θεωρειται Αmiga OS; Με την ιδια λογικη και το 3.9 σε σχεση με το 3.0/3.1 ειναι η μερα με τη νυχτα και παλι τοτε εκμεταλλευοταν και τη PPC γενια για οποιον τυχερο διεθετε board. Ισως θα επρεπε να ειμαστε λιγο πιο ανοιχτομυαλοι παντως αν και το ερωτημα σχετικα με τις classic και ppc powered amiga καλα κρατει και μαλλον αυτο θα συνεχιστει για χρονια.
 
Το AmigaOS ειναι κλειστό αν θυμαμαι καλα ε?
 
Και οι classic (500, 1200 κτλ) και οι next generation (AmigaOne, Pegasos, Samantha) Amiga, έχουν την χάρη τους. Η λύση είναι μια¨να της έχεις ΟΛΕ΅και να κάνεις ότι δεν μπορεί η μια, στην άλλη. ΛΟΛ

Το AmigaOS είναι κλειστό.
 
Αρα οταν εχεις ενα κλείστο λειτουργικό σε custom hardware που δεν μπορείς να πειράξεις και πολύ... ...πως ακριβώς εισαι χομπύστας?

Ειναι σαν να έχεις mac, πλήρως ασυμβατος με οτιδήποτε εκτός απο τον εαυτό του.

Ειναι θεμιτό να σου αρέσει, αλλα να περιφανευεσαι και για αυτο...
 
Χμ δεν συμφωνώ. Άλλωστε στο τριπ που όλοι είμαστε ο καθένας περηφανεύεται / χαίρεται / γουστάρει για κάτι που γενικά με τα υπάρχοντα δεδομένα της τεχνολογίας δεν στέκει και πολύ.

Άλλος γουστάρει επειδή τρέχει προγράμματα από κασέτες,

άλλος επειδή έχει CGA με 4 χρώματα, άλλος επειδή έχει Mac και άλλος επειδή την βρίσκει με Amiga παλιά ή νέα (μαζί με τα κουσούρια της). Όλα έχουν τη γοητεία τους. Όποιος δεν γουστάρει προσπερνά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Mac είναι πλήρως συμβατός με οποιαδήποτε φόρμα δεδομένων κυκλοφορεί (Office κτλ.).Ανταλλάσω καθημερινά δεδομένα με υπολογιστές που χρησιμοποιούν Windows.Για να μη μιλήσω για λύσεις διπλού-τριπλού boot σε Macs-εγώ προσωπικά δεν βάζω τίποτα πάνω απο το διαμάντι Mac OS X- (Mac Os X,Windows,Linux etc.)

P.S.Βγαίνω off topic αλλά δεν μπορεί να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις του τύπου "Ο Mac είναι πλήρως ασύμβατος με οτιδήποτε εκτός τον εαυτό του" λες και ζούμε στην αυτιστική κοσμάρα μας εμείς οι Mac users.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βασική διαφωνία μου με τις "καινούριες" Amiga ειναι οτι δεν προσφέρουν τίποτα που να μήν μπορείς να βρείς σε ενα pc.

Οι παλίες εχουν τον παράγοντα νοσταλγία και πραγματικα τα παιχνίδια είναι πιο καλά απο αυτα που είχε ο ανταγωνισμός τότε.

Αλλα πραγματικά να στείσω ενα μηχάνημα τελείως custom, με κλειστό λειτουργικό που περιμένει να αποκτήσει firefox και μια σοι σουίτα γραφείου και με όλα αυτα να μήν μπορώ τουλάχιστον να παίξω sensible και toki native, δεν ειναι κάτι που με ελκύει και πολύ...

Προτιμώ να στήσω ενα pcακι και να του περάσω linux.
 
noxrider είπε:
Ο Mac είναι πλήρως συμβατός με οποιαδήποτε φόρμα δεδομένων κυκλοφορεί (Office κτλ.).Ανταλλάσω καθημερινά δεδομένα με υπολογιστές που χρησιμοποιούν Windows.Για να μη μιλήσω για λύσεις διπλού-τριπλού boot σε Macs-εγώ προσωπικά δεν βάζω τίποτα πάνω απο το διαμάντι Mac OS X- (Mac Os X,Windows,Linux etc.)
P.S.Βγαίνω off topic αλλά δεν μπορεί να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις του τύπου "οι Macs είναι πλήρως ασύμβατος με οτιδήποτε εκτός τον εαυτό του" λες και ζούμε στην αυτιστική κοσμάρα μας εμείς οι Mac users.
Ειχα στο μυαλό μου τα παλιότερα mac (με RISC CPU's) κλπ και κυριώς για συμβατότητα hardware.

Μπορείς να αλλάξεις καρτα γραφικών?

Ειναι αλήθεια οτι τα mac βελτιώθηκαν στον τομέα της συμβατότητας απο τοτε που έγιναν PC με BSD λειτουργικό.
 
Saulot είπε:
Ειχα στο μυαλό μου τα παλιότερα mac (με RISC CPU's) κλπ και κυριώς για συμβατότητα hardware.Μπορείς να αλλάξεις καρτα γραφικών?

Ειναι αλήθεια οτι τα mac βελτιώθηκαν στον τομέα της συμβατότητας απο τοτε που έγιναν PC με BSD λειτουργικό.
Δεν έχω κάνενα λόγο να αλλάξω την άριστη κάρτα γραφικών μου.(Δεν σκέφτομαι ως PC user να αναβαθμίζω κάθε εξάμηνο.)Το ότι έχουν Intel CPU οι Macs δεν σημαίνει οτί είναι PC με τη στενή έννοια του όρου που παραπέμπει σε Windows και όχι σε Personal Computer.Το Mac Os X είναι ένα άριστο Unix 03 certified λειτουργικό μέσα σε μία άριστη-άκρως ποιότικα υλοποιημένη κατασκευή,συμβατή με οποιοδήποτε υπολογιστή που κυκλοφορεί σήμερα.

P.S.Ζητώ συγγνώμη πάλι για το off topic.Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν πρέπει να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις και σταματώ εδώ γιατί δεν θέλω να δημιουργηθεί flaming και μάλιστα off topic.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@NoxRider: Τα Mac σκίζουν...

Τώρα τι να κάθομαι και εγώ ο καψερός να εξηγώ για τις Next Gen Amiga... Εγώ τη βρίσκω με αυτές, κάποιος άλλος όχι. Δεν θα κάτσω να αλλάξω τα μυαλά κανενός.

Γενικά είμαι υπέρ της νοοτροπίας ότι δεν χρειάζεται να θάβω / μειώνω ότι δεν γουστάρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιο ενδιαφέρον, μου φαίνεται το Replay Board, από το FPGA Arcade.
 
Μα δεν ειναι Amiga αυτό ειναι το θέμα.

Δέν βλέπω καποιοα εξέλιξη απο την στιγμή που πήρε επεξεργαστή απο αλλη πλατφορμα.

όπως και τα νεα "mac" δεν εχουν σχέση με του παλιούς απο τοτε που πήραν επεξεργαστη x86
 
Saulot είπε:
Μα δεν ειναι Amiga αυτό ειναι το θέμα.Δέν βλέπω καποιοα εξέλιξη απο την στιγμή που πήρε επεξεργαστή απο αλλη πλατφορμα.

όπως και τα νεα "mac" δεν εχουν σχέση με του παλιούς απο τοτε που πήραν επεξεργαστη x86
Και ο Atari ST είχε Motorola 68000 αλλά δεν ήταν Amiga.Όντως οι νέοι Macs δεν έχουν καμία σχέση με τους παλιούς PPC based,τώρα είναι γρηγορότεροι,καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και λειτουργούν σε μικρότερες θερμοκρασίες.
 
Saulot είπε:
όπως και τα νεα "mac" δεν εχουν σχέση με του παλιούς απο τοτε που πήραν επεξεργαστη x86
λολ με τη λογική αυτή ούτε και τότε είχαν σχέση με τους παλιούς μιας και είχαν PPC με emulator για 68000.

Το hardware αλλάζει και εξελίσεται αλλιώς γίνεται Obsolete και πεθαίνει. Aν η φιλοσοφία του λειτουργικού και το User Experience είναι η ίδιο ή καλύτερο τότε αυτό μένει στον χρήστη.

Αν λέμε τώρα η Commodore το 93 έβγαζε ένα ΑΑΑΑ chipset και κότσαρε πάνω έναν Pentium αλλά έτρεχε κανονικά το Amiga OS και ήταν σύγχρονο και αξιοπρεπές θα είχαμε παράπονο?

Πόσο μάλλον αν κράταγε τη συμβατότητα προς τα πίσω :)

(rosseta anyone?)
 
Shock είπε:
λολ με τη λογική αυτή ούτε και τότε είχαν σχέση με τους παλιούς μιας και είχαν PPC με emulator για 68000.Το hardware αλλάζει και εξελίσεται αλλιώς γίνεται Obsolete και πεθαίνει. Aν η φιλοσοφία του λειτουργικού και το User Experience είναι η ίδιο ή καλύτερο τότε αυτό μένει στον χρήστη.

Αν λέμε τώρα η Commodore το 93 έβγαζε ένα ΑΑΑΑ chipset και κότσαρε πάνω έναν Pentium αλλά έτρεχε κανονικά το Amiga OS και ήταν σύγχρονο και αξιοπρεπές θα είχαμε παράπονο?

Πόσο μάλλον αν κράταγε τη συμβατότητα προς τα πίσω :)

(rosseta anyone?)
Επιτέλους. Πες τα ρε Αντώνη.

Έλεος. Όποιος παίρνει Amiga ή Mac δεν λειτουργεί με την λογική του "αναβαθμισάκια" κάθε τρεις και λίγο.

Ένα λειτουργικό όταν είναι κλειστό δεν είναι απαραίτητα άσχημο γεγονός. Αυτό προσφέρουν οι Mac και αν δεις τα μηχανήματα απλά με το hardware που έχουν έχεις χάσει ολοσχερώς το νόημα.

Και ναι: New Macs rule, και ναι, δεν ανήκω σε κανένα στρατόπεδο, και ναι, το νέο μου iMac θα είναι top of the line i7 27'' έτσι για σπάσιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα