Why Am I an Amiga user in 2009?

Όπως και να το δείς τα mac είναι καλύτερη επένδυση από τους συμβατούς. Δε χάνουν την αξία τους τόσο γρήγορα. Μη ξεχνάμε ότι στους συμβατούς οι κυριότερες αιτίες "ασυμβατότητας" είναι η δυνατότητα του χρήστη να βάζει άμεσα χέρι στα πάντα.

Το μόνο "μειονέκτημα" των mac είναι το σχετικά μεγάλο κόστος κτήσης. Λέμε σχετικά γιατί και ένας ποιοτικός συμβατός πάει επίσης αρκετά ακριβά.

Σόρυ που ξέφυγα κι εγώ. BTW, το παραπάνω μόνο Amiga δεν είναι, όπως τα hackintosh δεν είναι macs.
 
Ρε αδερφια δεν μπαινουν σε ζυγι αυτα.

Ο Mac στυλατος,σταθερος με καλο GUI αλλα αν θες να εξομοιωσεις κανα COMX35 τι κανεις?
 
Wally είπε:
Ρε αδερφια δεν μπαινουν σε ζυγι αυτα.Ο Mac στυλατος,σταθερος με καλο GUI αλλα αν θες να εξομοιωσεις κανα COMX35 τι κανεις?
Αγοράζεις έναν Comx-35:p

Comx-35.jpg
 
Που btw σε mint κατασταση κοστιζει οσο ενας Mac :)
 
@Wally Στους emulators επικρατούν τα Windows,δεν χωράει αμφιβολία περί αυτού(αν και εμείς έχουμε αρκετούς)

@nkarytia Θα συμφωνήσω για τα hackintosh που προσπαθουν να φτιάξουν αρκετοί,έχουν σχεδόν ίδιο hardware με τους Macs αλλά δεν είναι Macs (και πάντα κάποιο πρόβλημα εμφανίζεται)
 
Οι ασυμβατότητες των συμβατών που λέγαμε... Σ' ένα mac τα πάντα είναι φτιαγμένα γύρω από αυτόν γι' αυτόν.
 
noxrider είπε:
Και ο Atari ST είχε Motorola 68000 αλλά δεν ήταν Amiga.Όντως οι νέοι Macs δεν έχουν καμία σχέση με τους παλιούς PPC based,τώρα είναι γρηγορότεροι,καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και λειτουργούν σε μικρότερες θερμοκρασίες.
Δεν είπε κανένας οτι ο ST ειναι amiga.

Και σίγουρα αλλαξαν πολλα απο σταθερότητα και αξιοπιστία στους mac οταν επαψαν να ειναι strict Apple made. Αλλα το design ειναι αυτό που που τους κράτησε mac.

Στην amiga ειναι μόνο μια ασπροκόκκινη μπάλα.

@ noxrider

Διαφωνώ. emulators=linux
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και να ξεφύφουμε από τα Mac που εκεί πήγε η κουβέντα να πω ότι και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μείνει στο ότι

Amiga = Amiga 1000 ως 4000Τ

Πηγαίνοντας όμως σε ένα Amiga Gathering και βλέποντας πως κρατάνε τον μύθο ζωντανό τα παιδιά εκεί, κατάλαβα ότι Amiga δεν είναι ένα μάτσο τσιπάκια και ένα παραθυρικό λειτουργικό σύστημα της εποχής των σπηλαίων αλλά κάτι παραπάνω. Είναι η φιλοσοφία, η λογική του workflow και η συνέχεια ενός θρύλου...

Συνεχίζουν να προσθέτουν πάνω ότι μπορούν για να κρατάνε χρήσιμα και λειτουργικά τα μηχανήματα τους και όχι SOBT/Agony κονσόλες. Και εμένα δε μου κάθεται καλά να βλεπω ένα tower από PC και μέσα μια motherboard από 1200 αλλά είμαστε στο 2009 και αυτό το μηχάνημα έστω κι έτσι παίζει κάνει κάτι που κάνανε τα PCs αυτής της δεκαετίας !
 
Shock είπε:
Για να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και να ξεφύφουμε από τα Mac που εκεί πήγε η κουβέντα να πω ότι και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μείνει στο ότι Amiga = Amiga 1000 ως 4000Τ

Πηγαίνοντας όμως σε ένα Amiga Gathering και βλέποντας πως κρατάνε τον μύθο ζωντανό τα παιδιά εκεί, κατάλαβα ότι Amiga δεν είναι ένα μάτσο τσιπάκια και ένα παραθυρικό λειτουργικό σύστημα της εποχής των σπηλαίων αλλά κάτι παραπάνω. Είναι η φιλοσοφία, η λογική του workflow και η συνέχεια ενός θρύλου...

Συνεχίζουν να προσθέτουν πάνω ότι μπορούν για να κρατάνε χρήσιμα και λειτουργικά τα μηχανήματα τους και όχι SOBT/Agony κονσόλες. Και εμένα δε μου κάθεται καλά να βλεπω ένα tower από PC και μέσα μια motherboard από 1200 αλλά είμαστε στο 2009 και αυτό το μηχάνημα έστω κι έτσι παίζει κάνει κάτι που κάνανε τα PCs αυτής της δεκαετίας !

!!!!! Shock :bow: !!!
 
θα μπορουσε μια ετερια hardware να επενδισει και να κικλοφορισει ενα μειχανιμα που να ειναι καθαρα αμιγκα και λειτουργικο σειστημα αμιγκα και να

μπορει να καλιψει τα κενα τοσο σε προγραμματα τοσο σε ασιμβατοτιτες και να

εχει ενα καθαρο προσανατολισμο μονο για amiga power users..δεν ειναι και τοσο δυσκολο να γεινει...με τους emulators και τα διθεν hardaware παροχιμενης τεχνολογιας σε απιστευτα υψιλες τιμες δεν προκιτε να ανεβει το ενδιαφερον για την αμιγκα.... :)
 
Το R&D κοστίζει και πρέπει να βγάλει τα χρήματα του. Πρέπει να υπάρχει ικανός αριθμός αγοραστών ώστε

1ον να καθίσει κάποιος να ασχοληθεί και να επενδύσει χρήματα και

2ον να έχει λογική τιμή

.....κάτι που δεν ισχύει. Πόσοι να ναι όλοι κι όλοι οι Amiga Power Users στον πλανήτη?
 
Δεν ξέρω αν είναι Power Users πάντως η υπόθεση Amiga έχει ακόμα αγοραστικό κοινό... έχουν όμως φρικάρει όλοι γιατί τα έχουν σκάσει έως τώρα χοντρά γενικά για την Amiga.
 
Πίσω
Μπλουζα