Wii U [Nintendo's Next Console]

Για την πλειοψηφία του κοινού που στοχεύει η nintendo, τέτοια ΄χαριτωμένα΄ παιχνιδάκια μια χαρά είναι. :)
 
Sonicman κατσε πρωτα να βγουν τα πρωτα στατιστικα απο τα demographics. Ακομα δεν ξερουμε με αποδειξεις ποιο κομματι της αγορας ψωνισε WiiU.
 
Τετοια ' 'χαριτωμενα'' παιχνιδακια κυκλοφορησαν και καλα στα Hardcore xbox360 και ps3 και εκαναν πολυ μεγαλη επυτηχια με πωλησεις απο εκατομυριων κομματιων και μεχρι 5 εκκατομυρια κομματια που ηταν και οι μεγαλητερες και της εκανε το Lego star wars:The complete saga για το Wii.Ο κοσμος τα γουσταρει τα παιχνιδια lego και ειδικα σαν και αυτο που ειναι και αποκλειστικο στο Wii U και ειναι παιχνιδαρα.
 
Το ξέρω φίλε, απλά η nintendo ποτέ δεν κατείχε το κομμάτι του hardcore gaming για να το πουσάρει στο βαθμό που η Microsoft και η Sony έχουν κάνει. Ένα wii αναβαθμισμένο που θα το πάρουν (λογικά) οι προηγούμενοι κάτοχοι του (να μήν πω και λιγότεροι αφού δεν συμβαδίζει το casual gaming της nintendo με την εξέλιξη και διαρκή ανανέωση). Θα δείξει, αλλά κάτι τέτοιο θα παιχτεί.
 
Πολυ ωραιο το Nintendo Direct !! Ανακοινωσαν 2 updates ανοιξη και καλοκαιρι , το update της ανοιξης θα εχει την VC για το Wii U (εδειξαν μονο nes , snes , και αργοτερα gba games ) . Ειπαν οτι ετοιμαζουν 3D Mario και Mario kart θα τα δειξουν στην E3 . Ειπαν οτι φτιαχνεται Smash bros για Wii U και 3ds , ειδαμε λιγο απο νεο Yoshi game. Ανακοινωσαν Remake Zelda Wind Walker και εδειξαν καποιες εικονες , επισης ειπανε οτι θα υπαρξει και ολοκαινουργιο Zelda που το φτιαχνει μια απο της μεγαλυτερες ομαδες developers που εχουνε. Ενα νεο παιχνιδι που θα ειναι cross μεταξυ Shin megami tensei και Fire eblem! Και δειξανε και βιντεο απο το project της Monolith soft (που εφτιαξε το Xenoblade) , απο το βιντεο καταλαβα οτι προκειτε για rpg ανοιχτου κοσμου και φερνει λιγο σε Xenoblade στο τελος του βιντεο θα δειτε ενα Χ μηπως ειναι απο την σειρα Xeno;; θα δουμε! Αρκετο υλικο , σιγουρα εχω ξεχασει καποια! να δουμε ποτε θα βγουνε !! :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Sonicman κατσε πρωτα να βγουν τα πρωτα στατιστικα απο τα demographics. Ακομα δεν ξερουμε με αποδειξεις ποιο κομματι της αγορας ψωνισε WiiU.
Κοίτα πάνω κάτω μέχρι στιγμής το ίδιο κοινό το έχει πάρει, γιατί ακόμα σοβαρός τίτλος για core/hardcore gaming δεν έχει βγει. Οπότε αυτοί που προτιμούσαν το Wii και τα "χαριτωμένα" παιχνιδάκια όπως είπε και ο sonicman θα προτιμήσουν το Wii U ( 6-11 χρονών παιδιά και 25-34 χρονών γυναίκες δηλαδή).
 
Επιτελους ενα NINTENDO DIRECT που περιμεναν ολοι οι οπαδοι της NINTENDO και ο Iwata πεταξε της βομβες που και μονο στο ακουσμα τους ειναι δεδομενο οτι θα αυξηθουν οι πωλησεις του Wii U απο σημερα κιολας σε ολο τον κοσμο.

Virtual Console:Απο της υποστηριζομενες κονσολες ανακοινωθηκαν καταρχην τα NES,SNES,GBA και θα ακολουθησουν και αλλες κονσολες με εξαιρετικο το γεγονος οτι θα μπορουμε να παιζουμε τα παντα και στο Wii U gamepad.Δεν ανακοινωθηκε κατι για παιχνιδια του Game Cube αλλα συμφωνα με ωσα διαρεονται ειναι κατι που βρισκεται σε αρχικο σταδιο αναπτυξης και θα προστεθει μελοντικα στην Virtual Console με επιλεγμενα φυσικα GC παιχνιδια δηλαδη τα πιο εμπορικα και γνωστα της συγκεκριμενης κονσολας.

Super Mario Wii U:Ολη η ομαδα αναπτυης που εφτιαξε τα εκπληκτικα super mario galaxy 1,2 στο Wii και super mario 3D land για 3DS δουλευει πυρετωδως για το συγκεκριμενο παιχνιδι το οποιο θα ειναι playable στην ερχομενη E3.

Mario Kart Wii U:Το μεγαλο αυτο Franchise της NINTENDO βρισκεται και αυτο σε σταδιο αναπτυξης και θα ειναι καυτο playable στην E3.

Super Smash Bros Wii U και Bayonetta 2:Δεν ειδαμε κατι συγκεκριμενο και ειναι λογικο αυτο εκτος απο καποια πλανα απο την ομαδα αναπτυξηες του Bayonetta 2 οπως και τον σχεδιασμο καποιων χαρακτηρων.Oπως ειπε και ο Iwata δεν ειναι ακομα σε επιπεδο που θα μπορουσαν να πουν η να δειξουν κατι παραπανω τωρα αλλα σιγουρα θα υπαρχουν παρα πολλες λεπτομερεις και ισως να ειναι και playable στην E3.

Υoshi yarn Wii U:H ιμαδα που βρισκεται πισω απο το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι αυτη που εφτιαξε το Kirby's epic yarn.Επισης ο Director των Υοshi's island και Yoshi's story Takashi Tezuka ειναι ο υπευθηνος και βρισκεται πισω απο το ολο project.

Zelda Wind Waker HD και Zelda Wii U:Eνα απο τα καλητερα zelda ολης της σειρας το WW δηλαδη γεινεται HD Remake.Θα υποστηριζει και gameplay μονο στο gamepad και απο ωσα εδειξαν απο της φωτογραφιες φαινεται φανταστικο.Για ολα αυτα μιλησε ο ιδιος ο Aonuma και και ειπε για το καινουργιο Ζelda στο Wii U οτι θελουν να πανε την σειρα σε αλλο επιπεδο οτ δουλευει γιαυτο η μεγαλητερη ομαδα που εχει φτιαξει ποτε η NINTENDO για καποιο παιχνιδι και οτι θα εχει εναν τεραστιο ανοιχτο κοσμο και δεν θα ειναι γραμικο ως προς του οτι λογο της ιστοριας θα πρεπει να βγαζουμε τα Dungeons με συγκεριμενη σειρα.Φυσικα ειναι ενα παιχνιδι που ολο και κατι παραπανω θα μαθουμε στην E3 αλλα προοριζεται για τα μεσα με τελη του 2014 οπως ειναι και το φυσιολογικο.

Shin megami tensei X Fire Emblem:Mε αυτη την ειδηση θεωρω δεδομενο οτι εκκατομυρια ιαπωνες θα εχουν αρχισει το παρτυ.Η NINTENDO μαζι με την Atlus συνεργαζονται για να φτιαξουν ενα παιχνιδι που θα εννωνει τους κοσμους αυτων των δυο κορυφαιων σειρων.Πολυ καλη ειδηση γιατι και οι δυο αυτες σειρες εχουν εκκατομυρια οπαδους.

Καινουργιο παιχνιδι απο την Monolith:Eξαιρετικο το καινουργιο παιχνιδι του Tetsuya Takahashi και της monolith που μοιαζη καπως με τον κοσμο του monster huunter και τα τεραστια ρομποτ οπως φαινεται και απο το βιντεο και γενικοτερα οι μηχανες θα παιξουν πολυ μεγαλο ρολο στο συγκεκριμενο παιχνιδι.Εξαιρετικα νεα απο την ομαδα που εφτιαξε ενα απο τα κορυφαια RPG'S των τελευταιων χρονων το φοβερο xenoblade.

Eπισης εδειξαν καινιουργιο βιντεο απο το Wonderful 101 που σε καθε βιντεο φαινεται ακομα πιο ομορφο και μην ξεχναμε οτι θα τρεχει στα 1080p 60fps οπως αναφερθηκαν και σε αλλα παιχνιδια που ερχονται οπως pikmin 3,lego city undercover,Game & Wario,Μοnster Hunter 3 ultimate,ενα καινουργιο party game που θα παρουσιαστει στην E3 αλλα και καποιες πληροφοριες για το Wii Fit U.

Σε γενικες γραμμες ηταν ενα πολυ επυτηχημενο Direct με παιχνιδια που ικανοποιησαν τον κοσμο που ηθελε να ακουσει καινουργια πραγματα και σιγουρα απο σημερα πολλοι θα ειναι αυτοι που θα σκεφτουν να αγορασουν το Wii U.Ενα φανταστικο HD Reamake ενος αγαπημενου Zelda για ορεκτικο πριν ακολουθησει το κυριο πιατο που ειναι το καινουργιο Zelda.Επισημη ανακοινωση για αγαπημενα παιχνιδια που βρισκονται στο σταδιο της αναπτυξης,καινουργια RPG'S που θα ανεβασουν σε τρελο βαθμο της πωλησεις καταρχην στην ιαπωνια,καινιουργια αξιολογα παιχνιδια που ερχονται τους επομενους 2,3 μηνες,VC με ολα τα κλασσικα και με πλεονεκτημα να παιζουμε στο gamepad,Βayonetta 2 που και μονο απο την ομαδα αναπτυξης που εδειξαν λιγο καταλαβαινει καποιος οτι θα ειναι κατι πολυ μεγαλο,super smash bros το κορυφαιο παιχνιδι αυτου του ειδους γιατι ωσο και να το αντιγραψει η sony ακομα και το ονομα super smash bros να βαλει δεν μπορει να φτασει ουτε στο 1/10 της επιτυχιας του και τα καλητερα να ερχονται γιατι η φαρετρα της ΝΙΝΤΕΝDO εχει μεσα πολλα βελη και καποια απο αυτα που δεν ακουσαμε καν κατι ειναι τα καινουργια metroid,starfox,Donkey kong και ενα σωρο αλλα απο τα απιστευτα first party της ΝΙΝΤΕΝD.Αν σε ολα αυτα προσθεσουμε και τα third party καταλαβαινει και ο πλεον αδαεις οτι η NINTENDO ερχετε με αγριες διαθεσεις και για τρελες πωλησεις.
 
Ajax87 είπε:
Ανακοινωσαν Remake Zelda Wind Walker
Iσως το μοναδικό Zelda που ΔΕΝ χρειάζεται remake. Και αυτό γιατί τα cell shaded, στιλιζαρισμένα γραφικά του έχουν "γεράσει" πολύ καλύτερα από άλλα παιχνίδια της σειράς. Πόσο να τα βελτιώσουν, αφού πρέπει να είναι απλά και στιλιζαρισμένα, το πολύ πολύ να είναι HD και τέλος. Τσάμπα ο χρόνος και το χρήμα που θα μπορούσαν να επενδύσουν κάπου αλλού. Που στο καλό είναι το remake του Majora's Mask για παράδειγμα???????
 
Η NINTENDO μαζι με την Atlus
Θεοί του Ολύμπου και του Αρχαίου Πακιστάν!!!!!!!! :eek: :D

Αυτό μόνο φτάνει. Και όλοι οι και καλά hardcoreάδες ζήτημα να ξέρουν τι εστί Atlus. Αν η Ninty συνεχίσει και απλώσει συνεργασίες με τέτοιες εταιρειες για το U δεν πα να βγει το 720 με πυρηνικούς αντιδραστήρες. Καλά είπαμε το μέλλον διαγράφεται απίστευτα λαμπρό.
 
metalcandyman είπε:
Shin megami tensei X Fire Emblem:Mε αυτη την ειδηση θεωρω δεδομενο οτι εκκατομυρια ιαπωνες θα εχουν αρχισει το παρτυ.Η NINTENDO μαζι με την Atlus συνεργαζονται για να φτιαξουν ενα παιχνιδι που θα εννωνει τους κοσμους αυτων των δυο κορυφαιων σειρων.Πολυ καλη ειδηση γιατι και οι δυο αυτες σειρες εχουν εκκατομυρια οπαδους.
Καπου εδω η Nintendo με κερδισε απλα. Πηρε δυο ΤΕΡΑΣΤΙΑ ονοματα.. Και τα ενωσε. Για να ειμαι ειλικρινεις θα ηθελα ενωση Shin Megami Tensei X Baten Kaitos αλλα και ετσι δεν εχω παραπονο. Και αφηστε τους υπολοιπους να περιμενουνε το final fantaser saiven.
 
franz είπε:
Κοίτα πάνω κάτω μέχρι στιγμής το ίδιο κοινό το έχει πάρει, γιατί ακόμα σοβαρός τίτλος για core/hardcore gaming δεν έχει βγει. Οπότε αυτοί που προτιμούσαν το Wii και τα "χαριτωμένα" παιχνιδάκια όπως είπε και ο sonicman θα προτιμήσουν το Wii U ( 6-11 χρονών παιδιά και 25-34 χρονών γυναίκες δηλαδή).
Σωστά. Οι hardcore, σοβαροί users θα επιλέξουν την hardcor-ήλα XBOX με το Kinect για να μπορούν να παίζουν Star Wars dancing games και kinectimals.

Και τα μικρά παιδάκια αλλά και οι γυναίκες θα μπορούν όλοι μαζί και οικογενειακά να παίζουν Zombi U, Metroid κλπ ενώ ο μπαμπάς ψήνει μπάρμπεκιου έξω στο γρασίδι.
 
franz είπε:
Κοίτα πάνω κάτω μέχρι στιγμής το ίδιο κοινό το έχει πάρει, γιατί ακόμα σοβαρός τίτλος για core/hardcore gaming δεν έχει βγει. Οπότε αυτοί που προτιμούσαν το Wii και τα "χαριτωμένα" παιχνιδάκια όπως είπε και ο sonicman θα προτιμήσουν το Wii U ( 6-11 χρονών παιδιά και 25-34 χρονών γυναίκες δηλαδή).
Φιλαρακι η εισαι εντελως ασχετος η απλα γραφεις για να γραψεις κατι μπας και τσιμπησει και σε απαντηση κανεις οπως κανω εγω.Μηπως σε ακουγομαι για 6-11 χρονων παιδακι η για γυναικα 30-34;Aν σε ακουγομαι πεστο γιατι και γω πηρα Wii και παιζω φανατικα οπως πολυς κοσμος μεσα στο Forum που εχουν πιο πολλα χρονια μαζεμενα απο τα 32 που εχω εγω.
Call of Duty Black ops II,Assassins creed 3,Zombi U,Batman Arkham City,Drksiders II,007 LEGENDS,Mass effect 3 special edition,Monster hunter 3 ultimate που εχουν κυκλοφορησει αλλα και αυτα που θα κυκλοφορησουν οπως τα Aliens Colonial Marines,Βattlefield,Bayonetta 2,Injustice god among us,Resident evil revelations αλλα και πολλα αλλα μηπως ειναι χαριτωμενα και χαζοχαρουμενα παιχνιδακια και δεν το ξερω η μηπως τα ιδια παιχνιδια ειναι Hardcore για της αλλες κοσνολες αλλα ακριβως τα ιδια παιχνιδια ειναι χαριτωμενα και χαζοχαρουμενα επειδη κυκλφορουνε σε κονσολα της ΝΙΝΤΕΝDO;Aμα δεν γουσταρεις το Wii U τοτε μην το αγοραζεις χιλια χρονια αλλα ασυναρτησιες και ασχετα εντελως πραγματα μην τα γραφεις τζαμπα.

@Ιmgema Tασο πραγματικα φιλε και μονο απο της φωτογραφιες που εδειξαν πραγματικα εχουν κανει φανταστικη δουλεια με το Wind Waker HD και οταν το δoυμε οταν κυκλοφορησει πιστευω οτι θα αναθεωρησεις.Για το majoras mask δεν ξερω γιατι αλλα το χαρτι του πιστευω οτι θελουν να το ριξουν στο 3DS και οχι στο Wii U.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Σωστά. Οι hardcore, σοβαροί users θα επιλέξουν την hardcor-ήλα XBOX με το Kinect για να μπορούν να παίζουν Star Wars dancing games και kinectimals.Και τα μικρά παιδάκια αλλά και οι γυναίκες θα μπορούν όλοι μαζί και οικογενειακά να παίζουν Zombi U, Metroid κλπ ενώ ο μπαμπάς ψήνει μπάρμπεκιου έξω στο γρασίδι.
Δεν ξέρω γιατί ειρωνεύεσαι, αλλά το 90% του πληθυσμού που έχουν XBOX δεν το πήραν για να παίζουν Star Wars, dancing games και kinecticmals, το τι θα έκανες εσύ με το XBOX δεν σημαίνει ότι συμβαδίζει με το μεγαλύτερο κομμάτι των XBOX users.

Τώρα όσον αφορά για τα παιδάκια και τις γυναίκες που έγραψα παραπάνω, ορίστε και τα στοιχεία για να μην βγεις και μου πεις ότι κοροϊδεύω ή ειρωνεύομαι το wii: http://blog.nielsen.com/nielsenwire/consumer/every-gaming-system-has-its-fans-but-women-like-wii/

Καλησπέρα είπα?

metalcandyman είπε:
Φιλαρακι η εισαι εντελως ασχετος η απλα γραφεις για να γραψεις κατι μπας και τσιμπησει και σε απαντηση κανεις οπως κανω εγω.Μηπως σε ακουγομαι για 6-11 χρονων παιδακι η για γυναικα 30-34;Aν σε ακουγομαι πεστο γιατι και γω πηρα Wii και παιζω φανατικα οπως πολυς κοσμος μεσα στο Forum που εχουν πιο πολλα χρονια μαζεμενα απο τα 32 που εχω εγω.
Διάβασε ξανά, με προσοχή και κατανόηση το ποστ μου και δες ότι έγραψα "προτιμούν" και όχι "αγοράζουν αποκλειστικά".

Καλησπέρα και σε σένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαφώς και κάποια εταιρία - κονσόλα θα έχει περισσότερους τίτλους από κάποια άλλη σε κάποια genres ή συγκεκριμένης θεματολογίας. Και οι 3 κονσόλες έχουν τα παιδικά τους παιχνίδια με την Nintendo να έχει ένα μεγαλύτερο ποσοστό απλά, αλλά και τα σοβαρά τους. Στο N64 δεν είχαμε τα Goldeneye, Perfect Dark, Turok, Shadowman κλπ? Στο GC δεν είχαμε όλα τα Resident Evil τα Metroid τα Star Wars κλπ? Δεν υπάρχει παιδική κονσόλα ή hardcore κονσόλα ή σοβαρή κονσόλα. Υπάρχουν μόνο παιχνίδια και εμείς επιλέγουμε τι θα παίξουμε. Αν σε κάποια κονσόλα υπάρχουν περισσότερα παιχνίδια για παιδιά και γυναίκες, ε, λογικό είναι να προτιμήσουν αυτή.

Το θέμα είναι ότι όλοι οι "haters" της Nintendo (και δεν εννοώ προσωπικά κάποιον από εδώ το ξεκαθαρίζω αυτό) χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα για να μειώσουν όχι τόσο την εταιρία αλλά τους users της και να τους βάλουν ταμπέλες, όταν ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς είναι fans από εποχές NES.

Οπως και ο Metalcandyman και πολλοί σε αυτό το forum έτσι κι εγώ είμαστε 30ρηδες και μια χαρά βρίσκουμε games να παίξουμε σε Nintendo κονσόλα. Οχι ότι έχουμε κόμπλεξ να παίξουμε και κάτι χαρούμενο. Και Mario παίζω και Yoshi παίζω και Kirby παίζω. Δεν έχω ανασφάλεια με τον ανδρισμό μου, ούτε θέλω να αποδείξω πόσο άντρας είμαι με το τι games παίζω. To μόνο που κοιτάω είναι το παιχνίδι να έχει βάθος, καλό design και να μου κάνει κλικ. Ασε που σίγουρα θεωρώ πιο σοβαρό ένα game όπως το Pikmin από ότι ένα Call of Duty το οποίο θεωρώ τελείως ασόβαρο (όχι παιδικό, έχει διαφορά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Σαφώς και κάποια εταιρία - κονσόλα θα έχει περισσότερους τίτλους από κάποια άλλη σε κάποια genres ή συγκεκριμένης θεματολογίας. Και οι 3 κονσόλες έχουν τα παιδικά τους παιχνίδια με την Nintendo να έχει ένα μεγαλύτερο ποσοστό απλά, αλλά και τα σοβαρά τους
Αυτό προσπαθώ να πω αλλά δεν με καταλαβαίνουν κάποιοι όπως φαίνεται.

Imgema είπε:
Αν σε κάποια κονσόλα υπάρχουν περισσότερα παιχνίδια για παιδιά και γυναίκες, ε, λογικό είναι να προτιμήσουν αυτή.
Αυτό πες το στον metalcandyman γιατί ακόμα σκέφτεται.

Imgema είπε:
Ασε που σίγουρα θεωρώ πιο σοβαρό ένα game όπως το Pikmin από ότι ένα Call of Duty το οποίο θεωρώ τελείως ασόβαρο (όχι παιδικό, έχει διαφορά).
Όταν λες ότι ένα παιχνίδι δεν είναι σοβαρό, τι εννοείς? Δεν είναι ρεαλιστικό ή κάτι άλλο? Εξήγησε μου γιατί δεν το έπιασα.
 
franz είπε:
Όταν λες ότι ένα παιχνίδι δεν είναι σοβαρό, τι εννοείς? Δεν είναι ρεαλιστικό ή κάτι άλλο? Εξήγησε μου γιατί δεν το έπιασα.
Όταν λέω αυτό εννοώ κάποιο game το οποίο επιφανειακά μοιάζει να είναι για ενήλικους παίκτες (όπλα, βία, γυμνό, βρισίδια κλπ) αλλά το gameplay είναι λες και είναι στοχευμένο για κάποιον με IQ μονοψήφιου αριθμού. Φυσικά ένα μικρό παιδάκι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να το τελειώσει και θα του φανεί πολύ πιο εύκολο από ένα "παιδικό" Pikmin ή Μario Galaxy.

Επίσης εννοώ κάποια games που όλη την βία, το αίμα, ακόμα και το sex που προβάλουν είναι εκεί για να εντυπωσιάσουν teenagers και παιδιά που θέλουν να παίξουν κάτι για μαγκιά. Το Dante's Inferno είναι το καλύτερο παράδειγμα γι αυτό που λέω. Από τα πιο χαζά και ασόβαρα παιχνίδια που έχω παίξει, αφού το μόνο που έχει να δείξει είναι αυτό. Sex και βία, τίποτε άλλο αλλά τα προβάλει με πολύ αφελή τρόπο. Είναι ένας σκοτεινός, kinky κόσμος όπως θα τον φανταζόταν ένας πιτσιρικάς. Εχει και το +18 επάνω του λες και οι ενήλικοι θα εντυπωσιαστούν από τα γυμνά στήθη (δεν έχουμε ξαναδεί). Αυτά όμως είναι για να τα βλέπει ο 13χρονος και να κάνει επίδειξη στους φίλους του πόσο "hardcore" είναι αυτό που παίζει. Σαν να λέμε "πήρα ένα παιχνίδι που έχει και τσόντα μέσα!!!!" ένα πράγμα.

Οχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια παιχνίδια που είναι σοβαρά. Το πρώτο Shadowman ας πούμε (αυτό μου έρχεται στο μυαλό τώρα) είναι ένα παιχνίδι που από ένα σημείο και μετά το παρακάνει με την βία, έχει όμως πολύ καλό design, πλούσιο και δυσκολούτσικο gameplay και μια πολύ βαριά ατμόσφαιρα για να το δικαιολογήσει όλο αυτό και να σε βάλει στον σκοτεινό του κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον μαγκες νομιζω οτι το εχετε παρει λαθος το πραγμα εδω μεσα.

Ο επομενος που θα δυναμιτισει thread και θα κανει post απλα για να πικαρει καποιον, εχει χαιρετησει.

O Metalcandyman εχει κανει τις στραβες του (πολλες!) αλλα απλα σε αυτη τη φαση (και λεω για αυτη διοτι ειναι η σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι και φορτωσα) ειδα οτι μπηκε κοσμος για να δημιουργησει θεμα και να τσιγκλισει. Διακριτικα πηγα να το τρεναρω αλλα δεν μασησε κανεις.

Ειπα οτι ειχα να πω, κανονιστε τη πορεια σας.
 
Imgema είπε:
Όταν λέω αυτό εννοώ κάποιο game το οποίο επιφανειακά μοιάζει να είναι για ενήλικους παίκτες (όπλα, βία, γυμνό, βρισίδια κλπ) αλλά το gameplay είναι λες και είναι στοχευμένο για κάποιον με IQ μονοψήφιου αριθμού. Φυσικά ένα μικρό παιδάκι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να το τελειώσει και θα του φανεί πολύ πιο εύκολο από ένα "παιδικό" Pikmin ή Μario Galaxy.
Επίσης εννοώ κάποια games που όλη την βία, το αίμα, ακόμα και το sex που προβάλουν είναι εκεί για να εντυπωσιάσουν teenagers και παιδιά που θέλουν να παίξουν κάτι για μαγκιά. Το Dante's Inferno είναι το καλύτερο παράδειγμα γι αυτό που λέω. Από τα πιο χαζά και ασόβαρα παιχνίδια που έχω παίξει, αφού το μόνο που έχει να δείξει είναι αυτό. Sex και βία, τίποτε άλλο αλλά τα προβάλει με πολύ αφελή τρόπο. Είναι ένας σκοτεινός, kinky κόσμος όπως θα τον φανταζόταν ένας πιτσιρικάς. Εχει και το +18 επάνω του λες και οι ενήλικοι θα εντυπωσιαστούν από τα γυμνά στήθη (δεν έχουμε ξαναδεί) και τις πόρτες που θυμίζουν γυναικεία γεννητικά όργανα (οκ από αυτό είχε πλάκα στη αρχή, δεν λέω). Αυτά όμως είναι για να τα βλέπει ο 13χρονος και να κάνει επίδειξη στους φίλους του πόσο "hardcore" είναι αυτό που παίζει. Σαν να λέμε "πήρα ένα παιχνίδι που έχει και τσόντα μέσα!!!!" ένα πράγμα.

Οχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια παιχνίδια που είναι σοβαρά. Το πρώτο Shadowman ας πούμε (αυτό μου έρχεται στο μυαλό τώρα) είναι ένα παιχνίδι που από ένα σημείο και μετά το παρακάνει με την βία, έχει όμως πολύ καλό design, πλούσιο και δυσκολούτσικο gameplay και μια πολύ βαριά ατμόσφαιρα για να το δικαιολογήσει όλο αυτό και να σε βάλει στον σκοτεινό του κόσμο.
Ωραία, ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Επιτέλους κάποιος που μπορεί να κάνει διάλογο εδώ μέσα.

Ας το λήξουμε εδώ όμως γιατί κάποιος πειράχτηκε.

Φιλάκια.
 
metalcandyman είπε:
Tασο πραγματικα φιλε και μονο απο της φωτογραφιες που εδειξαν πραγματικα εχουν κανει φανταστικη δουλεια με το Wind Waker HD και οταν το δoυμε οταν κυκλοφορησει πιστευω οτι θα αναθεωρησεις.Για το majoras mask δεν ξερω γιατι αλλα το χαρτι του πιστευω οτι θελουν να το ριξουν στο 3DS και οχι στο Wii U.
Κρίμα, αυτά τα ατμοσφαιρικά παιχνίδια δεν μπορώ να τα ευχαριστηθώ στην μικρή οθόνη και με την καλύτερη επιλογή για ήχο να είναι τα ακουστικά.

Πάντως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να μην είναι κακό που βγαίνει αυτό το remake σαν ορεκτικό πριν το μεγάλο, καινούριο Zelda. Και αυτό γιατί το WW είναι από τα πιο χαρούμενα και καρτουνίστικα της σειράς, οπότε το αμέσως επόμενο αποκλείεται να το κάνουν έτσι γιατί θα ήταν too much. Μόνο και μόνο για λόγους ισορροπίας ίσως να το κάνουν σκοτεινό και ατμοσφαιρικό αλά Majora's Mask.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίταξε, εγώ απλά στα 43 έλοιωσα τα Super Mario Galaxy και θεωρώ το Mario Franchise εξαιρετικό ειδικά τώρα με το Wii U και τις HD δυνατότητές του. Και αν το συγκρίνω με κάτι Call Of Duty το θεωρώ περισσότερο σοβαρό παιχνίδι, ειδικά το on-line του COD είναι ένα σωρό παιδάκια (ασχέτου ηλικίας) που σε αποκαλούν "dude" βρίζουν ασύστολα και δεν ξέρουν να χάνουν.

Βέβαια, όπως έχω πει και παλιότερα,it all comes to games. Δεν μου απαγορεύει κανείς να απολαμβάνω στα 45 μου ένα νέο Mario αλλά παράλληλα επειδή απολαμβάνω τη συγκεκριμένη σειρά, δεν απαγορεύεται να θεωρώ και το Halo ένα εκπληκτικό franchise επίσης, όπως παράλληλα και το Uncharted.

To U δεν είναι μια κονσόλα που απλά βγήκε σήμερα και πάπαλα, έχει να δείξει πολλά στα χρόνια που θα έρθουν. Αν τα 720 whatever the name ή PSnextgen είναι πιο γρήγορα στα specs αυτό δεν μου λέει τίποτε. Όποιος έχει παίξει το The last story στο Wii καταλαβαίνει ότι η δύναμη του hardware έρχεται δεύτερη και τρίτη μπροστά σε ένα παιχνίδι που σε καθηλώνει απλά με τη παρουσία του.
 
Πίσω
Μπλουζα