Willow (1988)

theforce είπε:
Με ελληνικούς υπότιτλους δε νομίζω να κυκλοφορεί, γιατί θα το είχαν φέρει στην Ελλάδα.
και όμως υπάρχουν ταινίες DVD με ελληνικούς υποτιτλους χωρίς να έχουν έρθει στην Ελλάδα απο εταιρίες. δες φίλε μου αυτό το site για παράδειγμά. Εμενα δεν με ενδιαφέρουν οι ελληνικοί αλλά για κάποιους αυτο είναι χρήσιμη πληροφορία

http://www.myfilm.gr/article3763.html
 
Ως "Willow, η οργή των θρύλων" είχε κυκλοφορήσει στον κινηματογράφο. Μάλιστα, νόμιζα ότι αυτός ήταν ο αυθεντικός τίτλος! Ήταν και για μένα η ταινία-εισαγωγή σε αυτό το είδος. Χάρηκα που επιτέλους βρήκα και άλλους οποδούς-νοσταλγούς της!
 
κρίμα που ο ηθοποιός μας άφησε χρόνους...
 
WalkerYannis είπε:
Ως "Willow, η οργή των θρύλων" είχε κυκλοφορήσει στον κινηματογράφο. Μάλιστα, νόμιζα ότι αυτός ήταν ο αυθεντικός τίτλος! Ήταν και για μένα η ταινία-εισαγωγή σε αυτό το είδος. Χάρηκα που επιτέλους βρήκα και άλλους οποδούς-νοσταλγούς της!
Σωστα! Παντα οι κλασσικοι ελληνικοι τιτλοι. Το γελιο ειναι πως δεν ηθελαν να αφηνουν ξενογλωσσους μονολεκτικους τιτλους αλλα οι ''επεξηγησεις'' μπερδευαν ακομη περισσοτερο.
 
Amigovios είπε:
κρίμα που ο ηθοποιός μας άφησε χρόνους...
δεν ξέρω ποιον εννοείς αλλά ο "Willow" ζει και βασιλεύει :D έχει παίξει και σε όλες τις ταινίες Harry Potter στο ρολο ενός καθηγητή. Μηπως μπερδέυεσαι με αυτον που εκανε τον ET?
 
Οπως ειπε ο θαμωνας, ο νανος που κανει τον Γουιλλοου οντως ζει και βασιλευει. Εκανε το Ewok στην Επιστροφη των Τζενται οταν ηταν 13 χρονων. Ειναι νεος αφου στο Γουιλλοου επαιξε ενω ηταν μολις 17

Η τελευταια του πιο "γνωστη" εμφανιση ηταν το ρομποτακι του Γυριστε το Γαλαξια με Ωτο-στοπ

joe είπε:
Σωστα! Παντα οι κλασσικοι ελληνικοι τιτλοι. Το γελιο ειναι πως δεν ηθελαν να αφηνουν ξενογλωσσους μονολεκτικους τιτλους αλλα οι ''επεξηγησεις'' μπερδευαν ακομη περισσοτερο.
Φαινομενο που εχει απασχολησει και μενα :)
 
thamona το willow δεν εχει κυκλοφορησει ποτε με ελληνικουσ υποτιτλους στο λεω γιατι εχω ολες τις εκδοσεις σε region 1 -2 k to special edition το οποιο εχει full extras.οσο για τα αλλα δυο που πηρες μαζι το lady hawk ειχε κυκλοφορησει πολυ παλια με ελληνικους υποτιτλουςk to legend προσφατα βγηκε κ στην ελληνικη αγορα!! κ ολα αυτα σε πολυ καλες τιμες. κ αν θες να αγοραζεισ απο το ιντερνετ καλυτερα να αγοραζεισ απο το play.com!! κ αν γουσταρετε τοσο πολυ την ταινια ψαχτητε κ για τα βιβλια που ειχε γραψει o lucas μαζι με τον chris claremont!!
 
iknowall είπε:
thamona το willow δεν εχει κυκλοφορησει ποτε με ελληνικουσ υποτιτλους στο λεω γιατι εχω ολες τις εκδοσεις σε region 1 -2 k to special edition το οποιο εχει full extras.οσο για τα αλλα δυο που πηρες μαζι το lady hawk ειχε κυκλοφορησει πολυ παλια με ελληνικους υποτιτλουςk to legend προσφατα βγηκε κ στην ελληνικη αγορα!! κ ολα αυτα σε πολυ καλες τιμες. κ αν θες να αγοραζεισ απο το ιντερνετ καλυτερα να αγοραζεισ απο το play.com!! κ αν γουσταρετε τοσο πολυ την ταινια ψαχτητε κ για τα βιβλια που ειχε γραψει o lucas μαζι με τον chris claremont!!
Αγοράζω on-line από το 2001 από όταν βρισκόμουν στην Αμερική. Τις ταινίες εγώ τις είχα παρει το 2008...τώρα απο ότι είδα κυκλοφορούν και σαν collection οι συγκεκριμένες ταινίες. Το Play.com εχει μεγάλη ποικιλία αλλά ειναι πio ακριβό, ειδικά στα παιχνίδια. Όποτε θέλω να πάρω κάτι πάντα συγκρινω τιμές και πάντα είναι ποιο ακριβό από το amazon. Το amazon το προτιμώ και απο customer service. Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σου, know it all ρίξε μια ματιά στο site που παραθέτω πιο πάνω για ορισμένες ταινίες με ελληνικους υπότιλους.
 
ησουνα αμερικη κ ψωνιζες απο on line? τελοσπαντων ειμαι συλλεκτης σε οτι εχει να κανει με ταινιες φιγουρες κομικ απο το 94 ψωνιζω απο οπου βρω!ιντερνετ μαγαζια εξωτερικο οποτε βρεθω!! το willow δεν υπαρχει με ελληνικου υποτιτλους!! τα αλλα δυο που ειπες legen k lady hawk ναι οκ υπαρχουν! το site to τσεκαρα! και λεει που θα θελαμε να δουμε στα ραφια οχι οτι υπαρχουν με υποτιτλους!!
 
Μόλις το ξαναείδα σε DVD!

Τι ωραίες ταινίες έκαναν παλιά. Ήταν πραγματικά ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ..

Δε μπορώ άλλο τα CGI που φαίνονται τόσο ψέυτικα.

Στις παλιές ταινίες υπήρχε υφή και όγκος..

Ελπίζω σύντομα να βγει και σε Bluray!
 
Φανταστική ταινία.... πάνε πολλα χρόνια από τότε που την είδα...
 
Η πρωτη ταινια που ειδα στο σινεμα...και στη Νοτια Αφρικη κιολας!!
 
πωπω φιλαρακι!!επικη ταινια!!! εμενα η πρωτη μου ηταν το masters of the universe!!! χαχαχα το willow συγκαταλεγεταιστις 5 top αγαπημενες μου ταινιες!! ωραια φιγουρακια κιολας ειχαν βγει κ ωραιες συνεχειες στα βιβλια!!! καπου στο νετ ειχα βρει κ σκιτσα για την σειρα κινουμενων σχεδιων willow που ελεγε ο lucas να κανει!! αν τα βρω θα τα ανεβασω!!
 
Λοιποοοον... οπως ειχα πει παραπανω ειχα φαει μεγαλο κολημα με αυτη την ταινια, αλλα δεν το ανεπτυξα αρκετα :)

Την ειδα προσφατα μετα απο αρκετα χρονια, πανω απο 10, και θυμηθηκα παλι εικονες και σκηνες που τοτε εβλεπα με πιο αγνο ματι

Τοτε λοιπον ειχα παθει ενα καποιο κάψιμο γιατι δεν ειχα ξαναδει ποτε ταινια που να οπτικοποιεί τόσο πετυχημένα την εικόνα που ήθελα για τα fantasy. Ενα χωριο γεματο νανους, νεραιδες, τοσοδουλικα ξωτικα, μαγισσες, πολεμιστες, τερατα κλπ. Καποια σκηνικα μαλιστα ηταν εντελως φαντασμαγορικα, λες και ξεπηδησαν απο ενα παραμυθι.

Την ειχα δει πρωτη φορα σε βιντεοκασσετα και πρεπει να την ειδα 3-4 φορές και δεν τη χόρταινα. Θυμαμαι που χοροπηδουσα οταν την επαιξε η τηλεόραση πρωτη φορα γιατί την εγραψα σε κασσέτα και πλέον την είχα όλη δικιά μου :p

Οι τωρινες εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

Καποια εφφε ειναι απιστευτα για την εποχη τους. Ειδικα τα ξωτικά που αν εξαιρεσουμε καποιες αποτυχημενες σκηνες οπου "τρεμοπαιζουν" στο μονταζ, δενουν παρα πολυ με τα σκηνικα. Και φυσικα η περιφημη σκηνη της μεταμορφωσης που απόσο ξερω ειναι το πρωτο CGI morphing που εμφανιστηκε στον κινηματογραφο.

Στο σεναριο δυστυχως φαινονται τα αδυναμα σημεια του Λούκας που έχει σε σενάριο και αφήγηση. Ενώ αντιθέτως δεν εβαλε τα "επικά" στοιχεία που έχει ο Ίντυ και ο Πόλεμος.

Γενικως καποια σημεια με εκαναν να αναρρωτηθω αν ο Willow εχει να πει κατι στα τωρινα παιδια της μΑτΔ εποχής (μετά Αρχοντα των Δαχτυλιδιών :p ). Τα εφφε ειναι πρωτογονα, χορογραφια στις μαχες ειναι σχεδον ανυπαρκτη, ενω δεν υπαρχουν επικες πορωτικές σκηνές. Ο μικρος Willow φαινεται σαν φτωχός συγγενής των Χομπιτ.

Μια διαπιστωση: concepts artists της ταινιας υπηρξαν ο γνωστος Moebius (βλ. Ινκαλ) και ο Ελληνοαμερικανος Chris Achilleos, γνωστος για τα fantasy illustrations του

ΥΓ. Αυτη η νεραϊδοβασίλισσα ήταν ενας απο τους αγνους παιδικους μου ερωτες. Η ηθοποιος λεγεται Maria Holvoe που οπως φαινεται δεν ακολουθησε καριερα. Ειχα φαει τον κοσμο να μαθω κατι παραπανω γιαυτην. Καταφερα μονο να τη βρω σε μια κωμωδια που κανει την ξανθια χαζογκομενα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη ταινια! Την ειχα πρωτομαθει απο το Review του Pixel... ή επειδή την είδα πρώτα; Δεν θυμαμαι σιγουρα :-(

Θυμαμαι παντως που σαν φοιτητης συχναζα σε ενα heavy metal club. Μια μερα ο DJ κρατουσε το CD του Soundtrack στα χέρια του και μου ελεγε 'ΦΟΒΕΡΟ, ΦΟΒΕΡΟ CD!". Τότε δεν θυμόμουν καθόλου τη μουσική. Για πολύ καιρό μετά, το έψαχνα - μέχρι που το βρήκα. ΟΚ, καλό ήταν - αλλά όχι τόσο ώστε να ξετρελλαθώ. Πάντως η ταινία ήταν υπέροχη, από τις αγαπημένες μου στο συγκεκριμένο είδος.
 
Η ταινια ειχε κυκλοφορησει στις αιθουσες Χριστουγεννα του 1988. Ηταν την εποχη που ειχε ξεκινησει η δορυφορικη τηλεοραση στην Αθηνα και θυμαμαι οτι το διαφημιζε παρα πολυ το Super Channel. Το ειχα δει με τον κολλητο μου σε μια αιθουσα της Πατησιων (νομιζω στο Αθηνα) τιγκα απο κοσμο ενα απογευμα μεταξυ Χριστουγεννων και Πρωτοχρονιας. Βγαινοντας θυμαμαι οτι ειμασταν και οι δυο εκστασιασμενοι..
 
Βεβαια μην ξεχναμε και το επιτραπεζιο που ειχε κυκλοφορησει την ιδια χρονια. :)

4ο απο πανω. ;) Ξερω,ξερω...ο καθενας με τον πονο του θα πειτε.... :p
 
κάποιοι λενε οτι ηταν καλύτερη απτο lotr και συμφωνώ. παντως στο τέλος που παλεύουν η καλη με την κακη μάγισσα ηταν αστείο και γελούσαμε με τον ξάδερφό μου.
 
Πίσω
Μπλουζα