Windows 8 [2012]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.877
Αντιδράσεις
3.842
Leaked documents απο το redmond μας δειχνουν μερικα πραγματακια που θα εχουν τα 8αρια.

Κinect like features οπως face recognition,usb3 ,bluetooth 3...k.a

links

http://www.beingmanan.com/wp/2010/06/screenshots-kinects-windows-8-implementation/

http://www.neowin.net/news/microsoft-details-early-windows-8-improvements-to-oems

The following screenshots show two important things:




  • Users can be detected,
  • computer will resume upon detection,
  • fast user switching will leverage face detection
  • once the PC detects the user leaving, the PC will sleep
01.PNG


02.PNG


03.PNG


04.PNG


05.PNG


06.PNG


07.PNG


08.PNG
 
Παράδεισος για τους "Lazy users" αλλά εγώ προτιμώ την αξιοπιστία των κουμπιών και του πληκτρολογιου. Και τέλος πάντων, τόσο δύσκολο ειναι να κανεις shutdown το PC απο μόνος σου?
 
Ε, ναι.

Δεν σβήνει και ποτέ το pc μου. Α, και κάμερα δεν έχω πάνω. Ούτε chat κάνω.

Τίποτε για games ξέρουμε;
 
Τελεια. Το μονο που θα χρειαζομαστε πλεον για να χακαρουμε το PC οποιουδηποτε χρηστη ειναι μια μασκα του προσωπου του
 
Ούτε κορδόνια δε θα μπορείς να δέσεις ενώ είσαι μπροστά στον υπολογιστή δηλαδή..
 
Πολύ το προωθουν το Kinect μου φαινεται. Θα μας πρήξουν με δαύτο μεχρι να βγει.
 
Ωστε οι Μάγια είχαν δίκαιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από πλευράς της MS έχουν κάποιο δίκιο.

Τώρα, αν θα χορεύουμε μπροστά από τον υπολογιστή, συγνώμη, μόνο μπροστά από το Wii το κάναμε και αυτό για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Βέβαια, οι μεγάλες πωλήσεις θα γίνουν από τα laptops που όλα έτσι και αλλιώς έχουν σήμερα κάμερα απάνω.

Εδώ έβαζαν "αναγνώστες" δακτυλικών αποτυπωμάτων" και σώνει και καλά μας έλεγαν για ασφάλεια και λοιπά κουραφέξαλα, στην αναγνώριση προσώπου θα κόλλαγαν;
 
Για μένα είναι κουραφέξαλα να βγάλουν Windows 8 μόνο και μόνο για το Kinect. Μια χαρά μπορούν να το υποστηρίξουν στα Windows 7 εάν το θέλουν!!!
 
Έλεος...

Από ουσία 0 (στρογγυλότατο!)
 
Η ουσία είναι αλλού αλλά την παρελλειψε ο Νικόλας και επικεντρώθηκε στα "καθρεπτάκια"

AppStore στα 8
 
Αντώνη δώσε τη δική σου ανάλυση.

Θεωρώ τη γνώμη σου μακράν ανώτερη από αυτή του άρθρου. Τι προβλέπεις; Πού πάει το πράγμα;
 
O Aντωνης κοιταζει την κρυσταλλινη σφαιρα του και διαλογιζεται. :D

Τα 8αρια δεν θα εχουν μονο kinect features ,σε αυτην την πρωιμη φαση ενα απο τα features ειναι και αυτο,μεχρι να βγουν θα ξερουμε και αλλα .

Εγω θελω να ξερω αν ειναι οντως leaked με την σφραγιδα της m$ και αν ηθελε η ιδια να δημοσιευτουν.

και επικεντρώθηκε στα "καθρεπτάκια"
Οτι μου αρεσουν τα καθρεπτακια μου αρεσουν ,ειμαι των εφε και των μπιχλιμπιδιων εγω.
icon10.gif
 
Μου θυμιζει τις συναλλαγες μεταξυ Ολλανδων και Ισπανων κατακτητων του Νεου Κοσμου με τους Ιθαγενεις. Δινουν καθρεφτακια και παιρνουν χρυσαφι...

Οσο για τη φοβερη αποκαλυψη της συνυπαρξης του Appstore στα νεα (?) windowz - ε προφανως ηρθε η ωρα να γινει και δημοσια η ανακοινωση οτι προκειται για το ιδιο μαγαζι. Καλοφαγωτα και περαστικα μας..
 
Όταν λέω AppStore δεν εννοώ της Apple ρε συ Pasp:)

αλλά ένα αντίστοιχο που θα φτιαχτεί. Αυτή τη στιγμή υπάρχει το Marketplace που είναι μόνο για Windows Mobile και χωρίς πολλές δυνατότητες.

Ο σκοπός της είναι να αποκτήσει ένα "Appstore"
 
Με την καμμια τα 8 δεν βγαινουν το 2012. Περι 2014 να υπολογιζεται. Τα 7 ειναι ακρως επιτυχημενα και ουτε ενα sp δεν εχουν ακομα. Αλλωστε η microsoft τωρα εχει ανακοινωσει οτι ριχνει το βαρος στα win mobile και πως δεν ασχολειται ταυτοχρονα με 2 λειτουργικα τετοιου επιπεδου ( σε ευρεια κλιμακα εννοω ) .
 
Η microsoft τα confidential έγγραφα της τα δίνει να τα σχεδιάσουν τα ανηψάκια των προγραμματιστών της; Μόνο και μόνο από την εμφάνιση του εγγράφου φαίνεται η έλλειψη σοβαρότητάς του.

Δεν ξέρω για ποιον λόγο βγήκε στη δημοσιότητα αυτό. Προσωπικά αμφιβάλλω για την αυθεντικότητα του.
 
Αυτο στο bold μ'αρεσει περισσοτερο.

http://www.engadget.com/2010/06/28/early-windows-8-features-to-include-startup-performance-boost-v/

Sure, Microsoft might be selling seven copies of Windows 7 a second, but that doesn't mean Redmond isn't planning for the future: the software giant is purportedly beginning to prep ODMs on Windows 8, if these leaked slides are to be believed.

It doesn't look like anything is nailed down just yet, but some interesting larger themes are being discussed, like improving startup and wake-from-sleep times to be nearly instantaneous, the addition of higher-speed interconnects like USB 3.0 and Bluetooth 3.0, hard drive encryption, ambient light sensitivity, and facial recognition login / out.

That last is the most interesting, as it hints at some Kinect-style user detection, but then again, PCs from HP, ASUS and others can do this already, so we'd like to see some more of Kinect bleed over as well -- we could definitely see the gestural menu navigation hit Media Player and IE.

Other interesting notes include a "push button reset" that automatically resets Windows to factory condition while leaving a user's files in place, an August 2010 beta data for IE9, and most interestingly, plans for a "Windows Store" app store, which will allow apps and settings to follow users from machine to machine. However, docs show that not a line of OS code had been written until at least this month, and all of the slides are marked "Windows 8 Discussion -- this is not a plan of record" so it seems like everything is still a bit up in the air. Looks like Microsoft is planning some big moves, though -- we're definitely eager to see what makes the final cut.
Απο Engadget
 
Πίσω
Μπλουζα