Windows 8 [2012]

Αμφιβάλλω κι εγώ με τη σειρά μου αν η MS θα "κάψει" τα Win 7 τόσο γρήγορα,αλλά με την εταιρεία αυτή ποτέ δε ξέρεις!

Προσωπικά τείνω κι εγώ να αποκλείσω το 2012 ως έτος κυκλοφορίας ενός ακόμη νέου λειτουργικού..
 
Eιπα να μην την βαλω την χρονια,καποιο site την εβαλε δεν ειναι επισημη.

Ας μιλησουμε για τα νεα features των 8,lol.

Το kinect like interface το βλεπω παντου,και στον τροπο χειρισμου της TV και οπου υπαρχει κοντρολ!!

Toσα χρονια ακουγα aero και aero στα vista και δεν ηξερα τι ειναι,τα ειδα στα 7αρια και ειναι εντυπωσιακα.

Αλλα οπως προειπα εγω ειμαι των εφε. :)
 
Bασικά εγώ Νικόλα απέφυγα να σχολιάσω τα νέα features των Windows,καθότι...δε μου λένε τίποτα! :p

Σταθερότητα,συμβατότητα,λειτουργικότητα και πλούσια βιβλιοθήκη με drivers ζητώ από ένα νέο λειτουργικό,τα εφέ,καλώς ή κακώς,δεν με απασχολούν... ;)

Όσο για το Natal/Kinect like θέμα,ας δούμε πρώτα τι θα κάνει το μαραφέτι αυτό στο 360 και μετά το συζητάμε.

Προσωπικά,η γεύση που αποκόμησα από την παρουσίασή του στην E3 υπολείπεται πολύ των προσδοκιών που μας είχε δημιουργήσει η MS κατά την ανακοίνωση δημιουργίας του,όσο ακόμη λεγόταν Natal.Είδωμεν όμως...
 
Τι λες να κάνει στο 360; Προσπάθεια να κλέψει mainstream casual κοινό από την Nintendo είναι. Kinect = 150 ευράκια μαζί με κάποιο παιχνίδι που θα πάρεις = ένα Wii σε σημερινές τιμές. Λες να πιάσει;

Καλό το wii, δηλώνω φανατικός οπαδός του, αλλά θα περάσει στην ιστορία σαν η κονσόλα με το περισσότερο crapware που υπήρξε ποτέ. Έπρεπε να βγει το νέο Mario για να δούμε παιχνίδι της προκοπής.

Η μείξη κονσολικών στοιχείων στο pc μόνο σε epic fail καταστάσεις θα οδηγήσει.

Αν βέβαια όλα αυτά που είδαμε είναι αληθινά και δεν είναι FUD.
 
Με την κάμερα πάει να "πιάσει" τους Λινουξάδες. Τους δίνει την ευκαιρία να ρίχνουν φάσκελα και να τα βλέπει ο υπολογιστής. :p
 
Pooky, με εντυπωσιάζεις. Βλέπεις τα πάντα από την πλευρά ενός gamer, ενώ το gaming είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό του όλου ζητήματος. Νομίζεις ότι η MS ή η Nintendo ή η κάθε εταιρεία βλέπουν τα πράγματα τόσο αποσπασματικά; Αν ήταν έτσι μέχρι τώρα θα είχαν ακολουθήσει την πορεία της Commodore και της Atari. Έχεις δει το Pivot? Δες το και μετά συνδύασε το με το Kinect.
 
Διαφωνώ ChrisTOS, αν το δεις διαχρονικά, το gaming ήταν ανέκαθεν βασικός κινητήριος μοχλός για την βιομηχανία. Σχεδόν πάντα καθόριζε τους νικητές και ηττημένους κάθε γενιάς και πούλαγε το νέο hardware.

Πως εξάγεις το "πολύ μικρό" ποσοστό;
 
Για το κομμάτι της βιομηχανίας στο οποίο είχαμε πρόσβαση εμείς. Αλλά τα πολλά χρήματα είναι στο κομμάτι των εταιρικών πελατών. Σίγουρα το gaming επηρέασε ορισμένες τεχνολογίες, όπως των 3d γραφικών, αλλά στην πραγματικότητα το μόνο που έκανε είναι να ρίξει τις τιμές του.

Όσον αφορά στο καθόρισε τους νικητές... σε ποιο ακριβώς επίπεδο; Για το gaming χρησιμοποιούνταν κυρίως επεξεργαστές motorola (τα arcade cabinets π.χ.). Oι περισσότεροι επεξεργαστές που πωλούνται είναι οι Arm. Το δε market penetration τους στο gaming είναι... πόσο; Όσο είναι και το gaming στα κινητά. Η δε Freescale? Φτιάχνει τσιπ για την αυτοκινητοβιομηχανία και για εκτυπωτές.

Το linux γιατί έχει πόσες εταιρείες που ασχολούνται μαζί του; Λόγω gaming? Όχι! Τα δε έσοδα της MS? Δεν νομίζω ότι είναι κυρίως από αυτό...

Μην παρεξηγηθώ, θεωρώ το gaming πολύ σημαντικό. Π.χ. η δεύτερη μεγαλύτερη wiki είναι αυτή του WoW ενώ το gaming θα μας βοηθήσει κάποια στιγμή να λύσουμε τα μεγαλύτερα προβλήματα του πλανήτη. Παρόλα αυτά μπροστά σε όλη την καινοτομία στην βιομηχανία των υπολογιστών, το gaming είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό.
 
Το gaming στον υπολογιστή είναι ότι η βιομηχανία πορνό στα φορμά video.

Αν γράψεις τη λέξη "gaming" πληκτρολογώντας με γλώσσα γυρισμένη στα Ελληνικά βγαίνει "γαμινγ". Τυχαίο; Δεν νομίζω. :p

Φυσικά και βλέπω όλο το θέμα από τη σκοπιά του gamer. Δεν δίνω, προσωπικά, δεκάρα για "εταιρικούς" πελάτες και άλλα συναφή. Άλλωστε οι γνώμες που εκφράζω είναι απόλυτα προσωπικές και υποκειμενικές.

Για¨"αντικειμενικές" αναλύσεις να απευθυνθείτε στους πολιτικούς που στηρίζετε. :p :p
 
Όχι, αυτό παραμένει το ίδιο είτε αναφέρεσαι στο βίντεο είτε στον υπολογιστή.

Please insert coin and try again. :p
 
pooky(1) είπε:
Το gaming στον υπολογιστή είναι ότι η βιομηχανία πορνό στα φορμά video.
Αν γράψεις τη λέξη "gaming" πληκτρολογώντας με γλώσσα γυρισμένη στα Ελληνικά βγαίνει "γαμινγ". Τυχαίο; Δεν νομίζω. :p
Έλεος ρε συ Pooky δεν μου έμεινε άντερο lol
 
Εγώ θα περιμένω τα Windows 768xkj_lmn600....

Με το που μπαίνει ο χρήστης στο δωμάτιο ο Η/Υ θα φεύγει μόνος του απο το παράθυρο , αφού έχει ρίξει τις ασφάλειες του σπιτιού και έχει κάψει την τηλεόραση. Θα έχει ηδοποιήσει ήδη την Αστυνομία την πυροσβεστική και την ομάδα διάσωσης............

Χωρίς πλάκα , εγώ το κομπιούτερ το θέλω χαζό. Να μην κάνει τίποτα αν δεν το επιλέξω εγώ.
 
krhtikos είπε:
Χωρίς πλάκα , εγώ το κομπιούτερ το θέλω χαζό.
To καταλάβαμε από το Avatar :)

Πέρα από τη πλάκα, δε ξέρεις πόσο δίκιο έχεις. Είμαι σίγουρος ότι στο Linux θα βρεις την υγειά σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Από κει και πέρα αν δούμε την "big picture" μάλλον θα διαφωνήσω :D

Κάθε νέα εξέλιξη που θα κάνει τη ζωή της πλοιοψηφίας ευκολότερη είναι καλοδεχούμενη, ειδικά αν κάποια στιγμή φτάσουν στο σημείο που να μην χρειάζεται να "ξέρεις από υπολογιστές" για να χρησιμοποιήσεις έναν!

Μια καλή αρχή θα ήταν να κάνουν κάτι με το θέμα antivirus/firewall/"anti-δεξέρωγωτι". Φτιάξτε το καλύτερο το ρημάδι να μην τα χρειάζεται.

Μετά θα ήταν χρήσιμη η παντελής εξαφάνιση άχρηστων ενημερωτικών μηνυμάτων που μπορεί να μπερδέψουν κάποιον αδαή χρήστη.

Αργότερα η αλλαγή της ορολογίας. Πρέπει να φτάσουμε στο σημείο που δεν θα χρειάζεται να μάθει κάποιος 100 νέες λέξεις για να κάνει τη δουλειά του.

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το έχουν χόμπι αλλά είναι μέρος της δουλειάς τους, της ενημέρωσης τους, της καθημερινότητας τους.

Κάπου θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή απλότητας, λειτουργικότητας χωρίς να αφαιρεθούν advanced λειτουργίες δίνοντας τη δυνατότητα ταυτόχρονα σε όσους θέλουν, να διατηρήσουν τον έλεγχο που είχαν ως τώρα.

Αυτά για μένα θα ήταν εξέλιξη.
 
Shock είπε:
Κάπου θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή απλότητας, λειτουργικότητας χωρίς να αφαιρεθούν advanced λειτουργίες δίνοντας τη δυνατότητα ταυτόχρονα σε όσους θέλουν, να διατηρήσουν τον έλεγχο που είχαν ως τώρα.
Αυτά για μένα θα ήταν εξέλιξη.
Αυτό για εμένα θα ήταν αδύνατο.

Τουλάχιστον σε ένα και μοναδικό OS και μέχρι να αναπτυχθεί καμμία σοβαρή τεχνητή νοημοσύνη.

Και επειδή το marketing θεωρεί απαγορευτικό να βγουν ταυτόχρονα 2 εκδόσεις που η μία θα λέγεται "Windows 8 for n00bS" και η άλλη "Windows 8 for gurus", αυτό που γράφεις είναι ουτοπικό.

Εκτός αν είναι user-adaptive το λειτουργικό. Να ανιχνεύει μόνο του της βλακείες του χρήστη (πχ click σε "yes" σε λιγότερο από τον ελάχιστο χρόνο που χρειάζεται για να διαβαστεί το μήνυμα, εύρεση του youtube μέσω google και όχι με απευθείας γράψιμο URL, κλείσιμο όλων των παραθύρων για να δει αυτό που είναι "πίσω" από τα άλλα κλπ κλπ κλπ) και αν ανιχνεύσει περισσότερα από 1-2 τέτοια συμβάντα εντός της ημέρας, να μπαίνει μόνο του σε "idiot mode". Από το οποίο να μπορεί να βγει μόνο με command line εντολή που να έχει minimum 3 παραμέτρους.

Problem solved. Κρατάω το copyright της ιδέας γιατί αν απελπιστούν, αυτό θα κάνουν. You read it here first. :diablotin:
 
Shock είπε:
To καταλάβαμε από το Avatar :)
Πέρα από τη πλάκα, δε ξέρεις πόσο δίκιο έχεις. Είμαι σίγουρος ότι στο Linux θα βρεις την υγειά σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Από κει και πέρα αν δούμε την "big picture" μάλλον θα διαφωνήσω :D

Κάθε νέα εξέλιξη που θα κάνει τη ζωή της πλοιοψηφίας ευκολότερη είναι καλοδεχούμενη, ειδικά αν κάποια στιγμή φτάσουν στο σημείο που να μην χρειάζεται να "ξέρεις από υπολογιστές" για να χρησιμοποιήσεις έναν!

Μια καλή αρχή θα ήταν να κάνουν κάτι με το θέμα antivirus/firewall/"anti-δεξέρωγωτι". Φτιάξτε το καλύτερο το ρημάδι να μην τα χρειάζεται.

Μετά θα ήταν χρήσιμη η παντελής εξαφάνιση άχρηστων ενημερωτικών μηνυμάτων που μπορεί να μπερδέψουν κάποιον αδαή χρήστη.

Αργότερα η αλλαγή της ορολογίας. Πρέπει να φτάσουμε στο σημείο που δεν θα χρειάζεται να μάθει κάποιος 100 νέες λέξεις για να κάνει τη δουλειά του.

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το έχουν χόμπι αλλά είναι μέρος της δουλειάς τους, της ενημέρωσης τους, της καθημερινότητας τους.

Κάπου θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή απλότητας, λειτουργικότητας χωρίς να αφαιρεθούν advanced λειτουργίες δίνοντας τη δυνατότητα ταυτόχρονα σε όσους θέλουν, να διατηρήσουν τον έλεγχο που είχαν ως τώρα.

Αυτά για μένα θα ήταν εξέλιξη.
Τότε δεν θα είναι PC αλλα τοστιέρα.

Δέν έγινε στα αυτοκίνητα και στα αεροπλάνα, αρα ipso facto δεν θα γίνει ούτε στα pc γιατι είναι εργαλεία./
 
@maddog

Ουτοπικο?

Χμμ στο lifespan μου γνώρισα τον ZX81 και μου φαινόταν απίστευτο κάτι σαν την Amiga.

Είδα το internet την HTML5 και τα massive multiplayer games με φωτορεαλιστικά γραφικά όμως ξεκίνησα με BBS και modem 1200baud (χωρίς error check).

Πρωτοείδα αναλογικά synths που χάνανε τις ρυθμίσεις κάθε φορά που έκλεινες το ρεύμα και τώρα έχω 5 modeling synths στο κινητό μου.

Μιλάμε για απίστευτα πράγματα και ουτοπικά στην τεχνολογία? (πόσο μάλλον στην πληροφορική).
 
Ως πότε πιστεύεις ότι θα επαληθεύεται ο νόμος του Moore; Προσωπικά πιστεύω ότι ήδη πιάσαμε plateau. Έχουμε κολλήσει στα ~3.5 GHz εδώ και δύο χρόνια και για να παριστάνουμε ότι εξελισσόμαστε βάζουμε όλο και περισσότερους πυρήνες. Την στιγμή που κανένας δεν μπορεί να γράψει κώδικα που να εκμεταλλεύεται πλήρως πάνω από 2 και αυτό μόνο αν είναι μάγκας προγραμματιστής. Και φυσικά το πρόβλημα είναι βασικά η (μη) εξέλιξη του χρήστη, όχι η εξέλιξη του hardware. Το μυαλό μας εξελίσσεται με βιολογικούς ρυθμούς εξέλιξης, όχι τεχνολογικούς. Και νομίζω και προς το χειρότερο...

Και δεν μιλάμε για lifespan, μιλάμε για κάτι που επέρχεται εντός 5ετίας (το 2012 δεν το πιστεύω με τίποτα)
 
Εγώ είπα τι θεωρώ εξέλιξη όχι τι περιμένω από τα windows 8 το 2012 :)

Για το νόμο του Moore στο hardware δεν έχω άποψη, έχω όμως στο software (όλοι έχουμε εκεί :D )

Ήδη έχουν γίνει άλματα και σίγουρα τα περισσότερα δεν τα έχουμε δει δια γυμνού οφθαλμού γιατί θέλουν ξαναγράψιμο ολόκληρα κομμάτια στα λειτουργικά συστήματα για να αποκτήσουν βελτιστοποιήσεις σε ταχύτητα.

Το θέμα όμως δεν είναι το hardware και το κατα πόσο θα εκμετλευτείς τους 8-10 πυρήνες αλλά στο πως θα φτιαχτούν ΕΥΚΟΛΑ σε χρήστη λειτουργικά συστήματα που θα πλησιάσουν / προσαρμοστούν στον τρόπο σκέψης μας αντί να πλησιάσουμε εμείς σε έναν τρόπο σκέψης που ανακάλυψαν 5 τύποι στή Xerox και άλλοι 5 στο Cuppertino πριν 30 χρόνια.

Αυτό για μένα θα ήταν πραγματική εξέλιξη, τα άλλα είναι fine tune του υπάρχοντος τρόπου λειτουργίας.

Εκτός και αν πιστεύει κανείς ότι η χρήση των windows θα μείνει ίδια και απαράλακτη τα επόμενα 10-15 χρόνια, έχουμε να δούμε πολλά, από cloud computing στον ιδιώτη/χρήστη, touch/kinetic handling (όχι δεν εννοώ αυτό που έχουν τα 8) μέχρι ΑΙ για την καθημερινή χρήση και λειτουργία.

Και οι τρεις μεγάλες εταιρίες που ασχολιούνται αυτή τη στιγμή με σχεδίαση OS (δε μιλάω για τον πυρήνα) έχουν R&D τμήματα που ασχολιούνται με αυτά τα requirements.
 
Πίσω
Μπλουζα