Windows 8 [2012]

bspus είπε:
Θα εβαλες κανενα vista pack απο αυτα που κυκλοφορουσαν τοτε. Καποια οντως ειχαν προβληματα.Δοκιμασες επιδιορθωση των windows απο το cd? Αυτο που μοιαζει με format, ξαναπερναει ολα τα system files αλλα δεν σου πειραζει τις ρυθμισεις και τα εγκατεστημενα προγραμματα.

Yπαρχει και το SFC βεβαια (system file checker) απο γραμμη εντολων αν και συνηθως δεν διορθωνει τιποτα.

Εγω ανεκαθεν πειραζα τα Themes αλλα ημουν αρκετα τυχερος να μην εχω προβληματα. Ομως η Microsoft εχει βγαλει και signed themes (zune desktop theme) που μπορεις να εγκαταστησεις χωρις προβλημα, ωστε να εχεις μαυρη μπαρα και παραθυρα που ειναι λιγο πιο καλαισθητο. Μεχρι εκει πας χωρις να πειραξεις dll.

Τι σου λεω ομως τωρα, αμα καεις με το χυλο φυσας και το γιαουρτι!
Ακριβώς! Windows 7 transformation pack (να μη σχολιάσω!...)

Και την επιδιόρθωση δοκίμασα & το sfc (όντως, δε βγαίνει τίποτα - απορώ γιατί το έχουν τελικά...)

Δεν πειράζω!... Δεν πειράζω!... Απεταξάμην!

Customization μόνο σε Linux πλέον! Που όλα μπορείς να τα φτιάξεις μετά! :D

TallMan είπε:
Πολύ ωραίο αρθράκι! Και κάπου αλλού είχε πέσει στην αντίληψή μου.

Άντε να δούμε τι θα κάνει η M$....
 
Windows 8 Consumer Preview

Και σιγά - σιγά μπαίνουμε στην τελική ευθεία! :)

Από προχθες "βούϊξε" το internet για την έκδοση Consumer Preview των Windows 8. Το πλέον πιο αναμενόμενο software release της Microsoft έχει δοθεί για αξιολόγηση.

Διχασμένες οι απόψεις στο net... Ή αρέσει, ή όχι! Μέση οδός (μέχρι στιγμής) δεν υπάρχει.

Το γεγονός παραμένει ότι από την έκδοση Developer Preview μέχρι και την τωρινή Consumer Preview έχουν γίνει εκατοντάδες αλλαγές και πλέον αρχίζει και διαμορφώνεται η τελική εικόνα του λειτουργικού συστήματος.

Βέβαια, ακόμα το δουλεύουν, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αναγκάσει πολλούς να επαναπροσδιορίσουν τις πρότερες κρίσεις τους για τα Windows 8.

Οι σημαντικότερες αλλαγές έχουν γίνει στο Start menu & στα apps, ενώ αλλάζει και το σκεπτικό λειτουργίας των Win 8:

Το Start menu πλέον έχει καλύτερη όψη, με τις ομάδες των εικονιδίων να είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμες:

attachment.php


Στην επιφάνεια εργασίας, παρατηρούμε με την πρώτη ματιά την έλλειψη του Start Button!

attachment.php


Τα apps που είχαμε δει στο Developer Preview, είχαν φτιαχτεί από εκπαιδευόμενους μαθητές της Microsoft που δούλευαν για το καλοκαίρι! Πλέον, έχουν αντικατασταθεί με 18 Metro-style apps!

Θα βρείτε όλα τα προαπαιτούμενα για messaging, καθώς και για διασύνδεση των Win 8 με διάφορες υπηρεσίες της (Live, Skydrive, Xbox Live).

Να σημειωθεί και η προσθήκη των media apps: Photos, Music & Videos:

attachment.php


 

 


Headlines:






a) Windows Start Menu:
Θα το συνηθίσετε! Μπορεί κιόλας να σας αρέσει! :)

Το Windows Start Menu είναι το πρώτο πράγμα που βλέπει ο χρήστης αμέσως μετά το login. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο: όταν προσαρμοστεί στις ανάγκες του εκάστοτε user, δεν έχει καμία σχέση με την αρχική εικόνα! :)

(Πριν - Μετά):

attachment.php


Μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις στο start screen:

-Να αλλάξεις το φόντο σε ότι χρώμα / pattern θες (στο καλό, πράσινη "μπούρδα" του Developer Preview! We ain't gonna miss you! :D )

-Να "καρφιτσώσεις" ό,τι προγράμματα θέλεις!

-Να συνδέσεις προγράμματα με "live" υπηρεσίες. Εδώ να σημειωθεί ότι μετά τη διασύνδεση, τα tiles εμφανίζουν το τελευταίο update που έκανε η υπηρεσία (π.χ. αδιάβαστα μηνύματα, ποιο άλμπουμ παίζει στο background κτλ.)

-Να γίνει groupping των εικονιδίων - πλακιδίων σύμφωνα με προσωπικά κριτήρια του χρήστη (απείρως πιο "συμπαγής" η εικόνα του Consumer preview!)

-Η προσθήκη των gestures στο start menu έχει δώσει καλύτερο φινίρισμα στη γενικότερη λειτουργία.

-Η οθόνη του Start menu γίνεται αυτόματα οθόνη αναζήτησης με την έναρξη της πληκτρολόγησης!

attachment.php


attachment.php


 

 

 


b) How Windows 8 works:
Ποιος είπε ότι είναι μόνο για tablets?! :)

Η επικρατέστερη γνώμη για τα Windows 8 είναι ότι δόθηκε πολύ μεγάλη προσοχή στον επανασχεδιασμό του UI, ώστε να χρησιμοποιηθεί σε tablets. Σε αυτό φυσικά, συνέβαλε και η Developer Preview,

καθώς έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στο touch-friendly interface. Ε, λοιπόν δεν είναι μόνο για tablets! Στην έκδοση Consumer Preview, έχει γίνει και η εισαγωγή του mouse & του keyboard!

Μερικές πληροφορίες:

-Αν χρησιμοποιείς touch οθόνη, το παιχνίδι "παίζεται" με τα swipe gestures!

-Αν χρησιμοποιείς mouse, όλα τότε έχουν να κάνουν με τις γωνίες (corners) της οθόνης.

-Θυμάστε το κουμπάκι του Start που το έχουμε χάσει (μερικές γραμμές πιο πάνω)? :D Έ, βρέθηκε και είναι καλά! Και πολύ καλά κρυμμένο! Πηγαίνοντας το ποντίκι σας στην κάτω αριστερή γωνία, εμφανίζεται το Start menu!

-Η πάνω αριστερή γωνία είναι κάτι μεταξύ task manager να το πω (?), alt+tab να το πω (?) - δεν έχω καταλάβει κι εγώ ακόμα! Στην ουσία εμφανίζει ένα preview όλων των ανοιχτών apps μετρώντας και το Windows desktop σαν app!

-Στις δεξιές γωνίες εμφανίζεται μια έκδοση-φάντασμα του Charms Menu! Από εκεί, έχετε πρόσβαση σε κάποιες κύριες λειτουργίες (αναζήτηση, ρυθμίσεις κτλ!).

-Speaking of Task Manager, το καλύτερο το διάβασα μόλις! Η Microsoft ισχυρίζεται ότι ο Task Manager δε χρειάζεται στα 8άρια (έζησα να τ' ακούσω κι αυτό! :p ).

-Βέβαια, εντυπωσιακός είναι ο τρόπος που "κλείνεις" ένα app. Δεν υπάρχουν κουμπάκια με "Χ"!

Απλά, τσακώνεις με το ποντίκι το πάνω μέρος του παραθύρου και το σέρνεις προς τα κάτω μέχρι που να μικρύνει πολύ το παράθυρο κι εξαφανίζεται! :)

attachment.php


attachment.php


Κι ένα βιντεάκι (για όλα αυτά που δε μπορώ να σας πω με λόγια! :D )

 


Windows 8 Consumer Preview Official Demo:



Μια παρατήρηση: Πολλοί θα το διαβάσατε, λίγοι θα το προσέξατε! Πλέον δεν υπάρχουν programs. Μόνο apps. Προσέξτε το και στην αγγλική αρθογραφία! ;)

Συμπερασματικά: Αναμένω εναγωνίως προσωπικά! Ήδη έχω αρχίσει να στήνω ένα μηχανάκι μόνο και μόνο για τεστ.

Για όσους ενδιαφέρεστε, μπορείτε να προμηθευτείτε ένα αντίτυπο του Consumer Preview από την ηλεκτρονική τοποθεσία της Microsoft: http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-8/consumer-preview

(ακολουθείτε τις οδηγίες).

Πηγή εικόνων & πρωτότυπου άρθρου: ZDNet.com


(το παρόν δεν είναι αναδημοσίευση, αλλά μερική μετάφραση & αναπροσαρμογή)
 
Πολυ ωραια η παρουσιάση φιλε μου, και πραγματικά φαινεται πολυ καλη η πριοσπάθεια της MS.

Βεβαια, μηπως τα win8 απεθυνονται σε tablet pcs και γενικά σε οθόνες αφής? πολλά "widgets" διακρινω να καταλαμβανουν την οθόνη. Θα ηθελα να τα δοκιμάσω, με το kinect, γιατι με το ποντίκι σε τόσα πολλα "εικονιδια" κτλ μαλλον θα μου εσπαγε τα νευρα.

αναμενουμε λοιπον!
 
Θα το βαλει κανεις να το δοκιμασει και με Kinect γιατι δεν παλευω να στηνω VMs?
 
ndial είπε:
Πολυ ωραια η παρουσιάση φιλε μου, και πραγματικά φαινεται πολυ καλη η πριοσπάθεια της MS.
Βεβαια, μηπως τα win8 απεθυνονται σε tablet pcs και γενικά σε οθόνες αφής? πολλά "widgets" διακρινω να καταλαμβανουν την οθόνη. Θα ηθελα να τα δοκιμάσω, με το kinect, γιατι με το ποντίκι σε τόσα πολλα "εικονιδια" κτλ μαλλον θα μου εσπαγε τα νευρα.

αναμενουμε λοιπον!
Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Είσαι μέσα στο μυαλό μου! Ένα διάστημα έψαχνα πολύ το θέμα με τα Kinect windows hacks & μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα! Για μένα, αν κατορθώσει η Microsoft να συνδυάσει την τεχνολογία του Kinect με την αντικατάσταση του ποντικιού, θα έχει κάνει το Next Big Thing & θα πάρει σημαντικό καινοτομικό προβάδισμα. Και για να γίνω πιο σαφής, δε μιλάω από τεχνικής άποψης, αλλά από πλευράς μάρκετινγκ! Να κάνει το Kinect εξίσου σημαντικό asset για ένα pc, όπως το ποντίκι!

Βέβαια, κάτι τέτοιο εγείρει μεγάλες συζητήσεις, βασισμένες περισσότερο σε εικασίες.

Το γεγονός παραμένει ότι η M$ προχωράει με το θέμα & να είμαι ειλικρινής, με αρέσουν αυτά που βλέπω!

Σαφώς και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος είναι σημαντικό. Αλλά στο μέλλον νομίζω ότι θα δούμε αξιόλογα πράγματα!

Wally είπε:
Θα το βαλει κανεις να το δοκιμασει και με Kinect γιατι δεν παλευω να στηνω VMs?
Βέβαια! Στείλε με το XBOX σου και το Kinect σου & το κάνω εγώ για σένα! :biglaugh:
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά, αυτό το πράγμα σαν το τελευταίο UI update του 360 είναι (το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου). Πολύ στιλ, πολλά φρου φρου και χρώματα, τεράστια εικονίδια λες και βλέπω οθόνη smartphone. Ελπίζω να βγάλουν καμία professional έκδοση για αυτούς που θέλουν να είναι το περιβάλλον τους λίγο πιο σοβαρό.... Αυτό που διαβάζω γενικότερα (και ένας φίλος που τα έβαλε το ίδιο μου είπε) είναι ότι αν έχεις πληκτρολόγιο και mouse πρέπει να κάνεις περισσότερες κινήσεις για να κάνεις τα ίδια που έκανες πριν.

Αυτό με το task manager δεν το κατάλαβα. Υπάρχει δηλαδή κάποιο άλλο πρόγραμμα για να βλέπεις τα services και τα προγράμματα που τρέχουν και πόσο μνήμη/CPU τρώνε κλπ? Η δεν υπάρχει τίποτα? Για μένα είναι από τα πιο χρήσιμα utilities των Windows και δεν πάει να λέει η M$ ότι δεν το χρειαζόμαστε, δεν την πολυεμπιστευομαι.
 
Imgema είπε:
Δεν ξέρω ρε παιδιά, αυτό το πράγμα σαν το τελευταίο UI update του 360 είναι (το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου). Πολύ στιλ, πολλά φρου φρου και χρώματα, τεράστια εικονίδια λες και βλέπω οθόνη smartphone. Ελπίζω να βγάλουν καμία professional έκδοση για αυτούς που θέλουν να είναι το περιβάλλον τους λίγο πιο σοβαρό.... Αυτό που διαβάζω γενικότερα (και ένας φίλος που τα έβαλε το ίδιο μου είπε) είναι ότι αν έχεις πληκτρολόγιο και mouse πρέπει να κάνεις περισσότερες κινήσεις για να κάνεις τα ίδια που έκανες πριν.
Εν αναμονή! :) Λογικά τη Δευτέρα θα ασχοληθώ μαζί του στη δουλειά. Έχω κάτι πράγματα που πρέπει να κλείσω (και γενικά τρέχω) - οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω έχοντας τη δική μου άποψη!

Imgema είπε:
Αυτό με το task manager δεν το κατάλαβα. Υπάρχει δηλαδή κάποιο άλλο πρόγραμμα για να βλέπεις τα services και τα προγράμματα που τρέχουν και πόσο μνήμη/CPU τρώνε κλπ? Η δεν υπάρχει τίποτα? Για μένα είναι από τα πιο χρήσιμα utilities των Windows και δεν πάει να λέει η M$ ότι δεν το χρειαζόμαστε, δεν την πολυεμπιστευομαι.
Εδώ τώρα, ούτε κι εγώ το κατάλαβα! Στο άρθρο λένε ότι "Δεν Χρειάζεται"! (το γράφω και δεν το πιστεύω! :p )... Από την άλλη, δε μπορώ να δεχτώ ότι θα χρειαστεί να επιλύσω κάποιο πρόβλημα και δε θα έχω ένα overview των processes που τρέχουν παρασκηνιακά! Τραβηγμένο μου φαίνεται!

Θα επανέλθω από βδομάδα (που θα έχω χρόνο! :) )
 
360 UI interface? Γουστάρω. Όταν επιστρέψω με το καλό στα πάτρια εδάφη, θα το στήσω στο pc που έχω και κάθεται. Καιρός είναι να έχουμε και κάποια windows σαν δεύτερο λειτουργικό. :p
 
Για home χρηση φαινεται ενδιαφερον.

Για δουλεια, οπως και το OSX, δεν μπορει να προοριζεται σε καμια περιπτωση.
 
Το εστησα σε ενα μηχανακι στη δουλεια να εχω να παιζω.

Μεχρι τωρα δεν μπορω να πω οτι βρηκα κατι που μου αρεσει, μιλωντας παντα για καθαρα desktop χρηση.

Μου λειπει το start menu πολυ! Στα 7 το χρησιμοποιω συνεχεια. Ακομα και αν εξοικειωθω και το φτιαξω στα μετρα μου, ο τροπος που σε "πεταει" απο το desktop καθε φορα που θες να χρησιμοποιησεις το Metro μου ειναι περα για περα σπαστικος. Για το default δεν το συζηταμε. Για να βρω το shut down και το cmd επρεπε να μυριζω τα νυχια που πρεπει να τοποθετησω τον κερσορα για να εμφανιστει το καταλληλο μενου, λες και παιζω παλιο adventure game.

Task manager ας μην εχουν. Θα βαλω το process explorer του Russinovich και θα βολευτω.

Η ακομα καλυτερα θα περιμενω τη server εκδοση του λειτουργικου (Windows 2012?) που διατηρω ελπιδες οτι θα ειναι πιο συντηρητικη. Γιατι αν με βαλουν να ψαχνω σε ενα metro με τεραστια πλακακια για να βρω το DHCP η το active directory users and computers θα μου στριψει σιγουρα.
 
Μια βλακεια και μιση με φαινονται τα windows 8.Εχω 2 PC ενα laptop και ενα netbook και τα λειτουργω σαν απλος χρηστης,στα 3 εχω windows xp και στο ενα windows 7 ultimate.Τα xp δεν τα αλαζω με τιποτα και τα 7 απλα τα εβαλα για να δω πως ειναι.Φυσικα μιλαω για μενα που ειμαι οπως ειπα ενας απλος χρηστης.
 
Ήθελα να 'ξερα ποιος είπε στην MS ότι το metro look αρέσει! Μου δίνει την εντύπωση πως η MS προσπαθεί να βέλει τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι στους χρήστες, περιορίζοντας αρκετά το κατα πόσο μπορούν να μορφοποιήσουν το περιβάλον εργασίας τους στον υπολογιστή και τους πόρους από τους οποίους θα μπορείς να βρείς λογισμικό (κάτι σε στυλ android market).

Τελικά ίσως να βγεί και σε καλό "σπρώχνοντας" τους χρήστες υπολογιστών και σε άλλα λειτουργικά συστήματα.
 
Η δικη μου γνωμη:ΔΕΝ μου αρεσει..Ενα ακομη προϊον της Μ$,το οποιο κατα την προσφιλη τακτικη της,μιμειται οτι trendy κυκλοφορει στην αγορα (στην περιπτωση μας κατι μεταξυ android και iOS) στο πιο χειροτερο ομως...Ειναι σαν να φτιαξεις ενα αυτοκινητο και να αλλαξεις την θεση των πενταλ και του μοχλου ταχυτητων..Οχι,δεν θελω το Pc μου να θυμιζει tablet,oυτε να "σερνω" την εφαρμογη για να κλεισει...ασε που οπτικα αυτο που βλεπω με αυτα τα ασχημα εικονιδια-πλακιδια ειναι απαισιο...Εαν δεν αφησουν να τροποποιεις το interface ωστε να μοιαζει με αυτο των xp/win 7..ευχαριστω αλλα δεν θα παρω..ετσι και αλλιως αναβαθμιζω λειτουργικο μονο αν με αναγκασουν οποτε σκασιλα μου...

Συνοψιζοντας συμφωνω με τον metalcandyman:τα win 8 ειναι μια βλακεια και μιση (απο οτι εχουμε δει εως τωρα τουλαχιστον)
 
angel_grig είπε:
Ενα ακομη προϊον της Μ$,το οποιο κατα την προσφιλη τακτικη της,μιμειται οτι trendy κυκλοφορει στην αγορα
ασε που οπτικα αυτο που βλεπω με αυτα τα ασχημα εικονιδια-πλακιδια ειναι απαισιο
Και που ξέρεις... το λειτουργικό ήδη θυμίζει το τελευταίο (δύσχρηστο και άσχημο) UI upgrade του 360 το οποίο είναι φτιαγμένο καθαρά για kinect. Οπότε μπορεί σε κανένα μελλοντικό upgrade των Win8 να αρχίσουν να βάζουν στα εικονίδια και στοκ φωτογραφίες από χαρούμενες οικογένειες, σκυλάκια, γατάκια και άλλες χαζο-casual εικόνες ψεύτικης χαράς και ευτυχίας. Ήδη το έχουν κάνει στο 360 και δεν μπορείς να το αλλάξεις, πρέπει κάθε φορά να βλέπεις την μαμά με το παιδάκι της να φορούν τα ψεύτικα χαμόγελα.

Και να σκεφτείς ότι πριν λίγο καιρό βρίζαμε την Nintendo για τις διαφημίσεις του Wii...
 
Χθεσινό newsletter του ZDnet.com

Microsoft updates the public Windows 8 countdown calendarBy Mary Jo Foley | April 24, 2012, 4:05am PDT

Summary: The next public Windows 8 test build is due the first week of June., just in time for Computex 2012.

Microsoft will release the Windows 8 Release Preview — the last of the public test builds of the operating system before it is released to manufacturing — the first week of June.

Microsoft Windows chief Steven Sinofsky made the announcement at a Windows developer event in Tokyo on April 24.

Microsoft officials have said previously that the company is not necessarily sticking to the same timeline it followed with Windows 7, but itʼs hard not to compare. Hereʼs what that looked like:

Windows 7 beta released: January 2009

Windows 7 Release Candidate released: May 2009

Windows 7 RTM: July 2009

Windows 7 launch: October 2009

Windows 8 beta (Consumer Preview) released: February 2012

Windows 8 Release Candidate (Release Preview) released: June 2012

Windows 8 RTM: Late July/August 2012 (?)

Windows 8 launch: October 2012 (?)

Update: In case there was any lingering doubt that Windows Server 2012 (a k a Windows Server 8) is on the same schedule, Microsoft officials noted today that the Release Candidate of Server also is due in early June 2012.

The last two dates are guesses, obviously, as Microsoft officials have not shared them publicly. August is typically a month when the Microsoft campus is quiet and empty, so maybe RTM will happen at the very end of July. Again, just guessing here.

The first week of June, when the Release Preview is slated to arrive, lines up nicely with the Computex conference in Tapei. The dates for that are June 5 through 9. Last year, Microsoft used Computex to show off the latest Windows 7 test build (which was pre-Developer Preview, at that point).

I am hearing from my sources that the next Build conference, or whatever Microsoft ends up calling its Windows 8 developer conference this year, is increasingly sounding like an October event.

Some company watchers also are expecting Microsoft to sync up the Windows Phone 8 launch with the Windows 8 launch this fall — possibly October — if earlier rumors are correct.

Bottom line: Windows 8 is in its final development stages. It should be available, as many have been predicting for more than a year, by this fall on new x86/x64 and ARM-based tablets and PCs
Το σίγουρο (όσο σίγουρα μπορούν να είναι τέτοια πράγματα) ότι η M$ επιθυμεί να είναι έτοιμη για την Computex...

Άντε να δούμε! :)
 
Θ' αλλάζατε ένα πετυχημένο Windows 7 installation με τα 8 (θα τα κάνει άραγε μαντάρα με το ήδη υπάρχον linux partition; ) ;
 
θα τα κάνει άραγε μαντάρα με το ήδη υπάρχον linux partition;
Παρολες τις εξηγησεις/διευκρινησεις απο πλευρας m$ - αν οι ισχυουσες προδιαγραφες του UEFI περασουν στην τελικη εκδοση - τα dual/triple/etc boot συστηματα θα εχουν προβλημα.
 
Τα δοκίμασα χθές βράδι κάτω από το vmware μαζί με linux και πάνε μια χαρά. Μου τι δίνει το tablet look στο laptop μου που δεν έχει οθόνη αφής. Με το ποντίκι είναι πολύ άβολη!
 
Εγώ προφητεύω ότι δύσκολα θα πειστούν να αλλάξουν τα 7ρια όσοι δεν έχουν touch συσκευές.
 
εγώ πιστεύω ότι είναι νωρίς να τα κρίνουμε...ας βγουν επισήμως και να δούμε τις τάσεις της αγοράς την δεδομένη περιοδο και επανερχόμαστε
 
Πίσω
Μπλουζα