WinUAE release

Adf to Disk

Γεια σε ολους προφανως ειμαι το πιο νεο μελος του Forum μολις γραφτηκα ειμαι Amigas εδω και πολλα χρονια και εχω μια Amiga1200/030 και μια Αmiga 4000/040 βεβαια λογο δουλειας εχω και ενα αναθεματισμενο PC και ειμαι εδω για να απαντησω σε μια ερωτηση του φιλου Pooky(1) υπαρχει τροπος να κανεις ενα .adf file δισκετα Αmiga το μαγικο utilitie ειναι περιπου 2.8kb και λεγετε adftodisk ειναι μια εντολη για Amiga τωρα για να μεταφερεις το αρχειο adf στην Amiga και να το κανεις δισκετα μαλλον θα πρεπει να εχεις CDrom συνδεμενο στην Amiga σου ειναι ο πιο ευκολος τροπος.

Enjoy
 
Ωραιος ο Coldfire ! Καλως ηρθες φιλε στο forum και καλη συνεχεια ! :thumbup:
 
Καλώς ήρθες φίλε coldfire. Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Καλή διαμονή!!!!!
 
Σωστός!!!

Έτσι πρέπει να είναι το πρώτο μήνυμα.

Να μιλάει για Amiga!
 
Καλώς μας ήρθες φιλαράκι coldfire! Εδώ θα μείνεις!!!

Για την μεταφορά που λες απο adf σε Amiga από οτι ξέρω δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο αν αγοράσεις μια pci καρτούλα που είναι γιαυτό τον σκοπό..

Για περρισσότερες πληροφορίες ρώτησε τον rigardie ο οποίος το έχει κάνει!
 
Θα σας πω την διαδικασία μετατροπής adf αρχείου σε .dsk για amiga όπως την κάνω εγω στην Α1200 μου με σκληρό δίσκο και cd-rom. Για το παράδειγμα παίρνω ονομαστικά το παιχνίδι Robocop. Εχουμε λοιπόν ενα cd με παιχνίδια amiga σε adf και μερικές κενές δισκέτες pc. Μέσα στο cd γράφουμε και το adf2dsk (το λίνκ που έδωσε ο coldfire). Φορμάρουμε τις κενές δισκέτες στην amiga σε amiga format για να μπορεί να τις αναγνωρίσει (στο cli γράψτε format df0: ). Τοποθετούμε το cd στο cd-rom της amiga και ανοίγουμε το cli ενω τοποθετούμε Μέσα απο το cli μπαίνουμε μέσα στα αρχεία του cd που βάλαμε. Εδω γράφουμε την μαγική εντολή: adf2disk robocop.adf Με αυτό τον τρόπο το πρόγραμμα adf2disk ανοίγει και μετατρέπει το adf αρχείο σε dsk και το γράφεται στις κενές δισκέτες που φορμάρατε πριν.

Εχω να το κάνω αυτό κανένα χρόνο. Κατα 99% είναι έτσι όπως τα γράφω. Αν κάποιος το δοκιμάσει και δεν δουλεύει ας ποστάρει εδω και θα συνδέσω ξανά την amiga μου και θα το κοιτάξω ξανα.
 
Μπράβο telonie.....Το cd όμως που το βρήκες?

Εχω 1200 με σκληρό 120ΜΒ!!!!!!!!!
 
akmakas είπε:
Μπράβο telonie.....Το cd όμως που το βρήκες?Εχω 1200 με σκληρό 120ΜΒ!!!!!!!!!
Εχω ενα dvd με adf για amiga. Aν θέλεις το κάνω μια κόπια και στο στέλνω. :) Α το cd-rom λες! Εχω μια 1200 tower φουλ μοντίφα με cd. Για να το κάνεις με δισκέτα λογικά όπου cd βάζεις δισκέτα. Δηλαδή το προγραματάκι adf2disk και το adf παιχνίδι να είναι μέσα στη δισκέτα. Βέβαια δεν θυμάμαι αν αναγνωρίζει έτσι χωρίς format το drive της amiga την δισκέτα (νομίζω πως όχι). Θα ψάξω να σου πω ακριβώς πως γίνεται το συντομότερο.
 
Tο θέμα είναι πωs απο το PC θα πας τα ADF στην Αmiga. Aν μπορείς να τα πας με άλλο τροπο χωρις CD τότε κανένα πρόβλημα. Γιατί κατα τ'αλλα απλά τρέχεις απο το cli το adf2dsk. Αλλα προσωπικά δεν γνωρίζω άλλο τρόπο εκτός απο το cd-rom.
 
Ευχαριστώ για το Θέρμο καλωσόρισμα με κάνατε να νιώσω σαν το σπίτι μου όσο για παιχνίδι το Shadow of The Beast είναι και αυτό ένα από τα καλύτερα που κυκλοφορήσαν για Amiga. Τώρα αν δεν έχεις CDrom στην Amiga σου Pooky ένας άλλος τρόπος λίγο πιο πολύπλοκος είναι να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο Com null Modem από την serial της Amiga στο PC και με ένα προγραμματακι σε 2 κομμάτια ένα για PC και ένα για Amiga κανείς μεταφορά μέσω καλωδίου αν θες περισσότερες πληροφορίες πες μου να ρίξω μια μάτια να βρω το πρόγραμμα όσο για το καλώδιο πουλάνε έτοιμα η μπορώ να σου στείλω σχεδιάγραμμα να το φτιάξεις μόνος σου
 
Χμμμ telonie θυμήθηκα τωρα πως πριν αρκετά χρόνια ένας φίλος μου

είχε φτιάξει ένα καλώδιο και είχε συνδέσει το PC με την Amiga...

Είχε περάσει από την Amiga στο PC παιχνίδια και τα είχε κάνει adf...

Αυτό το έκανε πολύ πριν να εμφανιστούν έτοιμα στο ιντερνετ!

Ίσως με αυτό το καλώδιο να καταφέρω να περάσω τα adf στην Amiga

Εάν πετύχει τότε φίλε μου τέρμα το Winuae!!!!! :) :thumbup:

Coldfireb Ενδιαφέρομαι και εγώ κοιταξετο φιλε μου και πες μου...Εάν υπάρχει καλώδιο έτοιμο το αγοράζω αμέσως..

Εάν πάλι βρεις κανένα σχέδιο στείλτο μου σε PM Ευχαριστώ!!!!
 
Να το σχέδιο θα χρειαστείς 2 DB9 αρσενικα βύσματα και 2-3 μέτρα καλώδιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις UTP καλώδιο δικτύου και βέβαια κολλητήρι :)

χμμ μισο δεν μπηκε το Attachment
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Akmaka ρίξε μια ματιά εδω http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=440&osCsid=4a961fee0882d95c3da9e59a985684a8

PCMCIA με Compact Flash Adapter για Amiga. To παίρνεις και καθάρισες με τα adf (απο ότι γράφει στο site, δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ). Τουλάχιστο ειναι φθηνό. Αρκει να έχεις και cf κάρτες.

Η λύση με το καλώδιο που δίνει ο Coldfire δεν είναι καθόλου άσχημη. Μάλιστα είναι και η πιο οικονομική. Thanks Coldfire! :thumbup:
 
κατι παιζει με τα .doc attachments το κανω .zip
 
telamonas.stokos είπε:
.doc=M$
Απα πα πα πα !!!

:D :D:D
θα μας crashάρει τον server.

Άσε που η ιδιοσυγκρασία της Amiga δεν ταιριάζει με αυτή της M$. Δε θυμάσαι τους πολέμους πους γινόντουσαν;

Motorola 68000 vs 8088/286

AmigaOS vs Dos 4 + windows 3.1

Πάντα είχε μια αντιπαλότητα το θέμα.

* Τον ST πάντα τον "είχαμε" γι αυτό δεν τον αναφέρω εδώ :diablotin: :diablotin:
 
Γεια σου Shock !! :thumbup:

Τωρα βεβαια για τον ST εχω καποιες αντιρρησεις (κλασσικος Atarακιας) αλλα θα τις λυσουμε εν μεσω σουβλακιων και μπυρων συντομα :biglaugh:
 
Να και το προγραμμα μεταφορας μεσο Καλωδιου Com το Twin.exe για το PC και το Twin για την Amiga
 
Μπράβο Coldfire και telonie ευχαριστώ!!!!!
 
akmakas είπε:
Μπράβο Coldfire και telonie ευχαριστώ!!!!!
Ο Coldfire ειναί μέγα amigas με πολλές τεχνικές γνώσεις γενικότερα :worship: . Τον γνωρίζω 14 με 16 χρόνια τώρα :beerz: .
 
Πίσω
Μπλουζα