Wizball

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
Ωραιο review Stanfromgreece μπραβο! το σεναριο του παιχνιδιου δεν το γνωριζα.

Η ocean τι παιχνιδαρες εβγαζε, κριμα που δεν υπαρχει πια.
 
Ναι πράγματι...είχε βγάλει πολλά καλά παιχνίδια! Το συγκεκριμένο, αν θυμάμαι καλά, είχε κάτσει πάρα πολύ καιρό στα charts που έβγαζε το Pixel! Ηταν πολύ εθιστικό!
 
Λοιπόν, αυτό το παιχνιδάκι το ΛΑΤΡΕΨΑ πραγματικά στην αυθεντική έκδοση της Sensible στον C64.

Eίναι παιχνίδια όπου το flip-screen δεν επηρεάζει το gameplay (όπως πχ το Gryzor), αλλά σε ένα παιχνίδι με την δράση και τον "πανικό" του Wizball, πολύ φοβάμαι πως στον amstrad "χάνει"... :(

Eνα άλλο προβληματάκι είναι ότι δεν υπάρχει animation στον Wiz όταν του δίνετε ροπή, με αποτέλεσμα να μην είστε σίγουρος προς τα που και με τι γωνία θα αναπηδήσει !! Eυτυχώς το πρόβλημα αυτό εξαφανίζεται όταν πάρετε τo πρώτο power-up.

Επιπλέον δεν μπορείτε να καλυφθείτε απο τις βολές των αντιπάλων - δυστυχώς.

Απο εφφέ πάμε καλά - αν και μουσική δεν υπάρχει. (δεν θα λείψει όμως σε όσους δεν έχουν ήδη παίξει την έκδοση του commodore, όπου πιστέψτε με, η μουσική πραγματικά "τα σπάει").

Είναι κρίμα που το flip-screen (σε συνδιασμό με τους υπόλοιπους παράγοντες) κάνει το παιχνίδι αυτό περισσότερο δύσκολο απο όσο μπορεί να αντέξει ο μέσος παίκτης, διότι έτσι δεν έχει την ευκαιρία να προχωρήσει και να δεί τις πίστες να χρωματίζονται (ένα αποτέλεσμα που σίγουρα θα είναι φανταστικό, μιά και τα χρώματα του amstrad είναι το μεγάλο του πλεονέκτημα).

Προσωπική εκτίμηση: Καλή προσπάθεια, αλλά ένας τίτλος τέτοιου βεληνεκούς, άξιζε περισσότερη δουλειά κατά τη γνώμη μου !! Θα του έβαζα 90% στα γραφικά, 70% στον ήχο, και μόνο ένα 75% στο gameplay...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα ποσοστά % είναι από το CPC REVIEWS... και όχι από εμένα... πάντως...επειδή δεν το είχα παίξει ποτέ σε κανέναν άλλο υπολογιστή, το flip-screen δεν με χάλαγε καθόλου! :)

Billy, έχω κάνει reviews και για άλλα 2 παιχνίδια, που δεν βλέπω να τα έχει αγγίξει κανείς... το Split Personalities, και το Samurai Warrior... δεν πιστεύω εσύ να μην ξέρεις κάτι για αυτά ε???
 
...τα είχα παίξει και τα δύο - απλά δεν είχα καιρό τις τελευταίες δύο μέρες να σχολιάσω !! :D

(Eιδικά το Split Personalities ήταν απο τα πλέον αγαπημένα ενός συμμαθητή μου spactrumά !! :D ).

Aν θυμάμαι καλά είχαν γίνει και τα δύο review στο Pixel, και υπήρξαν αρκετά δημοφιλή... :thumbup:

Stanfromgreece είπε:
τα ποσοστά % είναι από το CPC REVIEWS... και όχι από εμένα... πάντως...επειδή δεν το είχα παίξει ποτέ σε κανέναν άλλο υπολογιστή, το flip-screen δεν με χάλαγε καθόλου! :)
...χεχε... Stan, και εγώ κάποιες φορές συμφωνώ με τα reviews των διαφόρων sites και περιοδικών (και στο ΑΑ είχαν δώσει πολύ καλή βαθμολογία), αλλά αυτή τη φορά είμαι αντίθετος...

Σωστό πάντως και το ότι όποιος δεν το είχε δεί αρχικά σε commodore, το έβρισκε πολύ καλό σε amstrad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα