www.iamretro.gr

Maddog είπε:
Ο λαός απαιτεί να δει εσένα συντάκτη στα θέματα Nintendo. Αν είναι να διαβάζουμε για σκουπίδια, ας το κάνουμε διαβάζοντας το δικό σου απαράμιλλο στυλ! :D

Χαχαχαχα.

+1!
 
Maddog είπε:
Ο λαός απαιτεί να δει εσένα συντάκτη στα θέματα Nintendo. Αν είναι να διαβάζουμε για σκουπίδια, ας το κάνουμε διαβάζοντας το δικό σου απαράμιλλο στυλ! :D
:supergrin:

H ατακα του μηνα

(και υποψηφια για ατακα της χρονιας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Ο λαός απαιτεί να δει εσένα συντάκτη στα θέματα Nintendo. Αν είναι να διαβάζουμε για σκουπίδια, ας το κάνουμε διαβάζοντας το δικό σου απαράμιλλο στυλ! :D
Δώσε Βασίλη!!! :D
 
Άλλο ένα εξαιρετικό τεύχος, συγχαρητήρια σε όλους όσους ενεπλάκησαν. Φοβερά ενδιαφέρουσες οι απόψεις των πρώην συντακτών του PC Master, απόλαυση να παρατηρείς τις ομοιότητες και τις διαφορές στις απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ το Νίκο για την πρόσκληση, και τον Νότη που με συμπεριέλαβε στην πεντάδα συντακτών στη θέση του (very) small forward. Μάλιστα βρήκα και μια φωτογραφία που είχα βγει με τον Νότη και τον Πέτρο από το 2009 που θα πλαισίωνε ιδανικά το άρθρο:

attachment.php


0.jpg
 
alkis21 είπε:
Άλλο ένα εξαιρετικό τεύχος, συγχαρητήρια σε όλους όσους ενεπλάκησαν. Φοβερά ενδιαφέρουσες οι απόψεις των πρώην συντακτών του PC Master, απόλαυση να παρατηρείς τις ομοιότητες και τις διαφορές στις απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ το Νίκο για την πρόσκληση, και τον Νότη που με συμπεριέλαβε στην πεντάδα συντακτών στη θέση του (very) small forward. Μάλιστα βρήκα και μια φωτογραφία που είχα βγει με τον Νότη και τον Πέτρο από το 2009 που θα πλαισίωνε ιδανικά το άρθρο:
attachment.php
AXAXAXAXA!!! ΕΛΙΩΣΑ!!! :D

Για να μην νιώθεις άσχημα πάντως, Άλκη, το κεφάλι σου φαίνεται περισσότερο από ό,τι το δικό μου στα cutscenes των FIFA/PES όταν φτιάχνω τον εαυτό μου (και μάλιστα αν θυμαμαι καλά, στο FIFA είμαι 2,01μ που είναι το ανώτατο όριο, ούτε καν 2,03μ όσο είμαι στα αλήθεια!).

Το ανέφερα σύντομα και στο forum του byteme, αλλά να ευχαριστήσω κι από εδώ κι εγώ από τη μεριά μου τον Νίκο για την πρόσκληση και να συγχαρώ την ομάδα για τη συνολική ποιότητα του fanzine.

Επίσης να ζητήσω και συγγνώμη για τη... λογοδιάρροιά μου, αλλά ήταν η πρώτη συνέντευξη που έδωσα με τη συγκεκριμένη ιδιότητα και όχι αυτή του μπασκετμπολίστα, οπότε είχα πολλά να πω. Ειδικά όταν εμπλέκεται και το στοιχείο της νοσταλγίας, αν αρχίσω δύσκολα σταματάω. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβε κι ο ίδιος τι τραβάγανε οι κατά καιρούς αρχισυντάκτες μου στο PC master για να χωρέσουν τα άρθρα μου σε συγκεκριμένο αριθμό σελίδων. :p
 
Εγώ ευχαριστώ παιδιά για την αποδοχή της πρόσκλησης και για τις πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις που δώσατε! Καλά ο Νότης 'το τερμάτισε' αλλά άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω! :D Εδώ μιλήσαμε μέχρι και για τον Cell! Tι άλλο να ζητήσει κανείς?!
 
Χαχαχα η φωτογραφια ειναι απιθανη!

Ειναι τιμη μας που φιλοξενησαμε στο iamretro Magazine τις εκτενεις συνεντευξεις των κκ Πολυρακη και Χαλκιδη, αλλα και το virtual "στρογγυλο τραπεζι" των παλιων συντακτων του PC Master.

Πραγματικα ενδιαφερουσες ερωτησεις και ακομα πιο ενδιαφερουσες, ειλικρινεις απαντησεις, συνθετουν ενα απολαυστικο μακροσκελες αναγνωσμα!
 
Όπως δήλωσα στο iamretro το αφιέρωμα στο PC Master, ήταν όλα τα λεφτά !! Well Done !! :D
 
A-SID-adventure-logo.jpg


Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμαι με το παραπάνω project...Το δέσιμο μου με το συγκεκριμένο chip και τον υπολογιστή που το "φοράει" είναι γνωστό.

Όφειλα λοιπόν να φτιάξω ένα mega αφιέρωμα στο SID. Το σχέδιο μου δεν ήταν μια απλή / ξερή απαρίθμηση των υπέρ και των κατά του ή αν θέλετε των χαρακτηριστικών του. Αυτά εξάλλου μπορεί να τα βρει ο καθένας σε 1000 τόπους μέσα στο διαδίκτυο. Δεν ήθελα ούτε να σας μπαφιάσω με τα προσωπικά μου σχόλια και θεωρίες με αρκούδες...

Ήθελα να αποτυπώσω πιστά και να σας μεταφέρω τις απόψεις όλων εκείνων των μουσικών που ασχολούνται ενεργά συνθέτοντας αποκλειστικά σε αυτό ή χρησιμοποιώντας τον C64 ως εργαλείο στις συνθέσεις τους ακόμη και τώρα!

Μουσικοί και συνθέτες της Chip Music Scene...Μουσικοί και συνθέτες της C64 Demo Scene...Μουσικοί και συνθέτες που έγραψαν τα μαγικά ακούσματα των παιχνιδιών που μας σημάδεψαν στα παιδικά μας χρόνια...

Μίλησα και μιλάω με πολύ κόσμο...Όλα τα στοιχεία θα καταγραφούν και θα αποδοθούν σε εσάς με την μορφή συνεντεύξεων που θα φιλοξενούνται στην κεντρική σελίδα του iamretro, με τίτλο, τι άλλο ; ;) ...

A SID Adventure ...

Ξεκινώ λοιπόν με την πρώτη συνέντευξη του φίλου Mariusz Wasilewski (KATOD) από την Πολωνία, καλλιτέχνη, μουσικού που... ;) :D

Le Link

> http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-katod/

Enjoy !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι τους κακομαθαινετε κυριε ... Commie* (και κομη drac.jpg αντιστοιχα )?

Αφου 29+ κατασκευαστες συνιστουν AY-3-8910/YM2149F .

 





Αυτο ξερουν , αυτο εμπιστευονται .

......

(Commie=υποκοριστικο του C64)

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπαθώ να τους φέρω στον ίσιο δρόμο ;) :D

Commie=υποκοριστικο του C64
Καλόοοοο !!! Το χρησιμοποιώ κι εγώ κατά κόρον :thumbup:

Αφου 29+ κατασκευαστες συνιστουν AY-3-8910/YM2149F
Όμορφα chips, δεν λέω...μου αρέσουν στα arcades / Vectrex και όπου αλλού τα έχω συναντήσει ΑΛΛΑ :acoustic: SID :acoustic: είναι μόνο ένα :award: :cool:
 
A-SID-adventure-logo-DrJ.jpg


2nd in a row....

Αυτή την εβδομάδα το ταξίδι στη μελωδική χώρα του SID συνεχίζεται...

Φιλοξενούμε τον φίλο μου Alex [ Dr.J/Delysid ] !

Coder / Musician ...αρκετά ταλέντα και μακρόχρονη εμπειρία στην C64 DemoScene...Ας δούμε τι έχει να μας πει ! :D

Link :

> http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-dr-j-delysid/

Enjoy ! :D

A-SID-adventure-logo-DrJ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Le Link

http://www.iamretro.gr/an-interview-with-luca-antignano-aka-madrigal-2/

Ελπίζω να βρείτε την συνέντευξη ενδιαφέρουσα, όπως ...εγώ ! ;)
Πρίν από λίγο ο Luca με email με ενημέρωσε για κάποια πολύ ενδιαφέροντα updates στη σελίδα του...

"

...

Yet another game upgraded to the "Standard 4" today. And again it is a game

from the much loved "Panorama Screen" series by Nintendo, featuring Mario

playing the role of a soldier.

The upgrade is massive, and the new game has been re-programmed from scratch

to offer a very realistic gaming experience: bigger graphics and manual,

improved sound quality and removeable splash screen.

Here's the usual comparison between the new and old version of the game:

Big thanks to René Van Egmond for providing photos and scans of the game and

manual.

Today's list of new files is:

- Mario's Bombs Away (Nintendo, Panorama Screen) S4/1.04 (Standard 4,


complete rewrite)


- MADrigal CD Collection ver. 59.22

- ClrMamePro DATfile ver. 20151214 [59.22]

All files available on the downloads page.

> http://www.madrigaldesign.it/sim <

...

"

Enjoy! :)
 
A-SID-adventure-logo-Xiny6581-568x335.jpg
A-SID-adventure-logo-Xiny6581-568x335.jpg

Ώρα για τον παλιό μου φίλο Xiny6581. Πολυτάλαντος άνθρωπος και ανήσυχο πνεύμα έχει ασχοληθεί με πολλά συστήματα και έχει επιδείξει πολύ πλούσιο έργο.

Tech guru και μέγας γνώστης και λάτρης της τέχνης του modding, συνεργαστήκαμε στενά για την κατασκευή αυτού εδώ του μωρού :

DSCN0070.JPG
DSCN0070.JPG

Του πρότεινα να μας πει και δυο λόγια για το μουσικό του έργο / ταλέντο. Δέχτηκε με μεγάλη του χαρά !

Προσπάθησα μέσω των videos (που έχω τοποθετήσει εμβόλιμα στο κείμενο), να σας παρουσιάσω όσο το δυνατό περισσότερες πτυχές του ταλέντου του...Εστάθη μάλλον αδύνατο...εγώ πάντως προσπάθησα !

Προτείνω να διαβάσετε την συνέντευξη και μετά να την ξαναδιαβάσετε ακούγοντας την εκπληκτική μουσική του...Θα με θυμηθείτε ;)

Πιστεύω θα σας αρέσει και θα το συζητήσουμε αρκετά. :cool:

Le Grand Link :

> http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-xiny6581-dees-productions-digital-sounds-system-gheymaid-inc-hitmen-sid-ryders-skalaria/

Merci beaucoup !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A-SID-adventure-logo-Jammer-568x335.jpg


Μικρός σε ηλικία, Τιτάνας σε ταλέντο !

Jammer...χμμμ...Ίσως η πιο cool συνέντευξη που έκανα μέχρι τώρα :cool:

Τέρμα οι γιορτές και οι ευχές ! Αφήστε τα γουρουνόπουλα και τις γαλοπούλες και διαβάστε την !...Ανοίγοντας την ένταση του ήχου, έτσι ? Μην ξεχαστούμε !

Όλα τα videos που έχω κάνει link, βγάζουν καθαρό SID ήχο, από 100% καθαρόαιμα SID chips χωρίς περιττά και "μοντέρνα φτιασίδια".

Αρπάξτε και το link :

http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-jammer-artstate-exclusive-on-multistyle-labs-priorart-samar-productions/

Enjoy !
 
A_SID_adventure_Jason-Page-568x335.jpg


Δεν θα βγάλετε βόλτα τον σκύλο, αυτό το βράδυ.

Θα κλειδώσετε τα παιδιά στο δωμάτιο.

Θα ανοίξετε τέρμα τον ενισχυτή σας / τα ηχεία ή ότι άλλο έχετε εύκαιρο.

Θα βάλετε στον αγαπημένο σας player το EIGHT του Jason Page.

Θα καθίσετε αναπαυτικά και θα διαβάσετε τη συνέντευξη του.

Ποιος είναι αυτός ο κύριος ; Γιατί πρέπει να ασχοληθείτε με αυτόν ;

Θα τα μάθετε ...διαβάζοντας την συνέντευξη...Ξεκίνησε από την Graftgold, το 1988.

Μέχρι τον Νοέμβριο του 2015 κατείχε την θέση του audio manager στην Sony Computer Entertainment Europe, τώρα έφτιαξε την δική του εταιρεία, την Shock Red...

Μουσικός, συνθέτης πολυάριθμων μουσικών θεμάτων από αγαπημένα παιχνίδια...Δεν φαντάζεστε πόσα και ποια !

Το timing αυτής της συνέντευξης δεν είναι τυχαίο. Χθες έκανε release το remix του αγαπημένου Sanxion. Οι Dr.j και Shine προσφέρθηκαν να γράψουν κώδικα και να κάνουν τα γραφικά. Ο Cris (Xiny6581) - Demoscenes - έφτιαξε ένα θαυμάσιο video με την βοήθεια του εξοπλισμού που μας περιέγραψε στην δική του συνέντευξη κι εγώ ανέλαβα να ανεβάσω την συνέντευξη του...τώρα !

Ευχαριστώ τους φίλους nicked (για τις εύστοχες παρατηρήσεις και ερωτήσεις του περί SONY), dR-wHO (για το τελικό χτένισμα και καλλωπισμό του κειμένου των ερωτήσεων) και του Nkary (που μας ανέχεται !)

Ειλικρινά αν βρείτε την συνέντευξη ανιαρή ή ανούσια ή δεν έχει να σας πει τίποτα η μουσική του Jason, εγώ δηλώνω ότι εγκαταλείπω την ρετροσκηνή, ανταλλάσσω τα Commodores με Pomodorο και πάω να ασχοληθώ με την μελέτη της αναπαραγωγής καστόρων και καλλιέργεια γογγυλιών δίπλα στην λίμνη Τιγκουανακουίκα.

Αρκετά με τις φλυαρίες και τις ανοησίες...Enjoy the interview...και ανοίξτε τα ηχεία !!!

Le Link :

> http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-jason-page/

;)
 
Πριν 3-4 μερες επεσα τυχαια πανω στο επετειακο remix του Sanxion στο Souncloud και κανοντας follow επαθα πλακα με τα κομματια!

Και στο καπακι ερχεται ο Geoanas να φωτισει την κατασταση!!!!

 
Επόμενος ο Yuzo Koshiro, έτσι Πάνο ; ;) :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα