www.iamretro.gr

Εγώ σας ευχαριστώ Φώτη, που με τιμάτε !
 
Linus_logo-568x335.jpg


Το μουσικό μας ταξίδι στη χώρα του SID συνεχίζεται ! Αυτη τη φορά είμαστε μαζί με τον "ογκόλιθο" Linus http://csdb.dk/scener/?id=10025 .

Με φανερές jazz καταβολές, ΔΕΝ υπάρχει top demo που να μην τον αναφέρει στα credits !!

Σας καλώ να τον διαβάσετε και να χαρείτε τη μουσική του ....

http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-linus-artstate-camelot-multistyle-labs-oxyron-resource-viruz/

Enjoy !

:cool:
 
Ευχαριστώ Πάνο !
 
c0zmo-logo-640x323.jpg


Με τον c0zmo γνωριστήκαμε μέσω του ThunderΒlade (ιδρυτή του group: BliSS). Μέσω της κουβέντας μας ανακάλυψα ότι αποτέλεσε παλαίμαχο μέλος της Amiga scene την περίοδο late '80s - early '90s, όταν δηλαδή η τελευταία ήταν στα 'ντουζένια' της. Δε μπορώ να πω ότι έχει τις καλύτερες αναμνήσεις από αυτή την περίοδο.

Καταλήξαμε να μιλάμε δυο και τρεις φορές, σχεδόν καθημερινά και μέσω pm και emails μου αποκάλυψε ακόμη μια αθέατη πλευρά του...το πόσο φιλέλληνας και καλός φίλος είναι ! Απέδειξε και με το παραπάνω ότι είναι ένα από τα καλύτερα παιδιά της C64 demo σκηνής.

Περάστε να τον γνωρίσετε και να εκτιμήσετε το μουσικό του έργο...

Le Link :

> http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-c0zmo-bliss/

:cool:
 
A_SID_adventure_Sebastian-Hirsch-640x323.jpg


Σειρά τώρα έχει ένας καθαρόαιμος μουσικός και μουσικός παραγωγός, ο Sebastian Hirsch από την Γερμανία.

Ακόμη και σήμερα χρησιμοποιεί τον C64 και το μαγικό SID ως απαραίτητο εργαλείο στο studio παραγωγής του. Στο παρελθόν έχει ασχοληθεί με Amiga και C64...από εκεί ξεκίνησε φυσικά !

Βρήκε μάλιστα ως αφορμή την συνέντευξη που μου παραχώρησε και ξαναμπήκε στο studio για να μας χαρίσει ένα remix από το μουσικό θέμα του αξεπέραστου και κλασσικότατου "Shadow of The Beast".

Ασχολείται και με μόντες, από εκεί γνωριστήκαμε βέβαια :D

Δεν είναι scener, αλλά τίποτα δεν εγγυάται ότι θα παραμείνει εκτός για πολύ ακόμη ;)

Ετοιμάζει και κάποια παιχνίδια...για ποιον άλλον ? Μα για τον C64 φυσικά !

Ακόμη ένας μουσικός που ξεκίνησε μέσω του C64 ...και συνεχίζει ! Αξίζει να τον γνωρίσουμε...

Εδώ : http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-sebastian-hirsch-naviara/

Peace brothers ! :cool:
 
Cover_Issue03.png


Επιτέλους! Μπορεί να μας πήρε λίγο περισσότερο χρόνο αυτή τη φορά αλλά τα καταφέραμε!

Το 3ο τεύχος είναι έτοιμο και ελπίζουμε να σας κρατήσει καλή παρέα τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού!

Οι μόνιμες στήλες Retro Καταστάσεις, The Idiot’s Lantern και Scart TV δίνουν και πάλι το παρών και συνοδεύονται από reviews κλασικών παιχνιδιών.

Η στήλη Do It Yourself θα σας κρατήσει απασχολημένους με ενδιαφέροντα projects ενώ τα ειδικά θέματα “Γνωρίζατε ότι…” και “Ταινίες Βασισμένες σε Games” σίγουρα θα σας διασκεδάσουν.

Η αποκλειστική συνέντευξη του Bob Pape αποκαλύπτει σημαντικές λεπτομέρειες για την βιομηχανία των παιχνιδιών στα 80s ενώ φυσικά δεν λείπουν τα καθιερωμένα μας system reviews.

Το τεύχος συμπληρώνει η νέα στήλη ‘Talk Show’ η οποία φιλοξενεί ένα άκρως ενδιαφέρον άρθρο του Μάνου Καρκαλέμη ενώ στις τελευταίες σελίδες του τεύχους θα “συναντήσετε” τις στήλες του ‘Γκρινιάρη’ καθώς και ένα ολοκαίνουργιο comic!

Για σχόλια και παρατηρήσεις αλλά και συζητήσεις, περάστε μια βόλτα από το forum του iamretro.gr [ http://underground.iamretro.gr/ ]

Θα χαρούμε να τα πούμε κι εκεί ;-) ...

Για παραγγελίες του τεύχους σε έντυπη μορφή (περιορισμένα αντίτυπα) επικοινωνήστε στο info@iamretro.gr ή δηλώστε ενδιαφέρον στο forum του iamretro.gr

Μέχρι το επόμενο τεύχος, καλό καλοκαίρι!

Click στον παρακάτω σύνδεσμο για να κατεβάσετε το αρχείο:

http://www.iamretro.gr/iamretromag_issue3/



Cover_Issue03.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε Νιόβη !

Ο αγαπητός και προσφιλής γραφίστας μας, Θέμης (supacoopa) έδωσε (και πάλι) τον καλύτερο εαυτό του !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
digital.jpg


Greek Software Houses-in-80s-and-90s- The Early Days

Θυμάμαι ήταν περίπου άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού του 2015 όταν ο Ramos μου είχε εκδηλώσει ζωηρά το ενδιαφέρον του προκειμένου να μαζέψουμε πληροφορίες για τα πρώτα Ελληνικά Software Houses. Επιθυμία του ήταν να γράψω δυο λόγια για την πορεία τους, τις παραγωγές τους και ότι άλλο σχετικό και ενδιαφέρον μπορούσα να σταχυολογήσω από τον ειδικό (και όχι μόνο) τύπο της εποχής. Η εργασία αυτή, θα συνόδευε ως ψηφιακό "ένθετο" κάποιο από τα μετέπειτα τεύχη του περιοδικού μας, του "K&A Plus".

Εκείνη την περίοδο, το μάτι μου είχε πέσει πάνω στην ιστοσελίδα που ετοίμαζε ο Άρης Παπανικολάου [arislab] με στόχο την απόδοση φόρου τιμής σε αυτές, τις πρώτες Ελληνικές εταιρείες πληροφορικής και την ψηφιακή διαφύλαξη όσο το δυνατόν περισσοτέρων προγραμμάτων και εφαρμογών εκείνης της εποχής.

Αμέσως επικοινώνησα με τον Άρη που δέχτηκε πρόθυμα να με βοηθήσει, συγγράφοντας το Ελληνικό κείμενο και μεταφράζοντας το εγώ στη συνέχεια. Όσο περνούσαν οι μέρες, τόσο το κείμενο μεγάλωνε, τόσο περισσότερες πληροφορίες συνωστίζονταν και το μέγεθος του άρθρου έφτασε να υπερκαλύψει το ίδιο το περιοδικό!

Ο Ramos γούσταρε (!) και ήθελε κι άλλα στοιχεία, στέλνοντας μου πιπεράτα emails και ενθαρρύνοντας μας να συνεχίσουμε την συλλογή πληροφοριών. Δυστυχώς αυτό το αφιέρωμα δεν έμελε ποτέ να κυκλοφορήσει. Ο θάνατος τον βρήκε με ένα ξαφνικό έμφραγμα. Ακόμη ένας γνήσιος και υπέροχος C64 scener, ένας πραγματικός φίλος χάθηκε πολύ νέος, αφήνοντας πίσω του δυσαναπλήρωτο κενό. Ήταν η άθλια χρονιά που έχασα κι άλλους φίλους...αδερφικούς μου φίλους και λίγο έλειψε να χάσω και τα λογικά μου.

Οι μήνες πέρασαν και το αφιέρωμα έμεινε στα συρτάρια, αφού ο επόμενος αρχισυντάκτης του περιοδικού το βρήκε τεράστιο σε μέγεθος και δεν μπορούσε να το εντάξει μέσα στην ύλη. Συζητώντας με τον Άρη, αποφασίσαμε να το εμπλουτίσουμε λιγάκι ακόμη και να το δημοσιεύσουμε -ακόμη κι αν θέλετε- ως φόρο τιμής στον Ramos με τον οποίο συνομιλούσε και ο ίδιος...

Ορίστε λοιπόν το αφιερωματάκι μας, ελεύθερο, εις την Αγγλική, όπως το έστειλα στους Πολωνούς φίλους μας, στην διάθεση και στην κρίση σας....Ελπίζουμε να σας αρέσει όσο μας άρεσε κι εμάς η συγγραφή και η μετάφραση του. Φυσικά θα υπάρχουν κάποια κενά ή λάθη. Εμείς είμαστε ανοιχτοί σε τυχόν παραλείψεις, επισημάνσεις και διορθώσεις που θα μας υποδείξετε...

LINK:

http://www.iamretro.gr/greek-software-houses-in-80s-and-90s-the-early-days/

Enjoy!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ κρίμα για τον Ramos.... πολύ νέος και απ'ότι διαβάζω, ιδιαίτερα αξιόλογος...

Συγχαρητήρια στην ομάδα για το αφιέρωμα/φόρο τιμής στα Greek Software Houses-in-80s-and-90s. Πληροφορίες για το θέμα, έχει κι [node=30888]εδώ[/node].
 
Πολύ κρίμα για τον Ramos.... πολύ νέος και απ'ότι διαβάζω, ιδιαίτερα αξιόλογος...

Συγχαρητήρια στην ομάδα για το αφιέρωμα/φόρο τιμής στα Greek Software Houses-in-80s-and-90s.

Πληροφορίες για το θέμα, έχει κι εδώ.
 

1@circleag[/USER] Βαγγέλη τελείωσες την μελέτη; Από Δευτέρα αρχίζει η εξεταστική ! :p :D

@NIOBH

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια και τις επισημάνσεις σου! Η αλήθεια είναι ότι ο στόχος μας ήταν να περιοριστούμε στο κομμάτι των αποκαλούμενων home micros (όπως σχολιάζει και ο Άρης) αλλά το link για το πολύ ενδιαφέρον post / thread που έχεις δημοσιεύσει θα μπει ακριβώς κάτω από το αφιέρωμα :)

 
Κάτι που πρόσεξα, όταν διάβασα το review για το CD32. To CD32 Magazine είχε παραπάνω από δύο τεύχη. Το ξέρω γιατί ήμουν συνδρομητής, και έχω κρατήσει ακόμα κάπου τα coverdisks. Τα ίδια τα περιοδικά, έχουν χαθεί!!
 
Captain Kal είπε:
Κάτι που πρόσεξα, όταν διάβασα το review για το CD32. To CD32 Magazine είχε παραπάνω από δύο τεύχη. Το ξέρω γιατί ήμουν συνδρομητής, και έχω κρατήσει ακόμα κάπου τα coverdisks. Τα ίδια τα περιοδικά, έχουν χαθεί!!
Χμμμ...γι αυτό με πιάνεις αδιάβαστο. Thanks για το σχόλιο!
 
NIOBH είπε:
Πολύ κρίμα για τον Ramos.... πολύ νέος και απ'ότι διαβάζω, ιδιαίτερα αξιόλογος...
Συγχαρητήρια στην ομάδα για το αφιέρωμα/φόρο τιμής στα Greek Software Houses-in-80s-and-90s.

Πληροφορίες για το θέμα, έχει κι εδώ.

geoanas είπε:
@NIOBH

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια και τις επισημάνσεις σου! Η αλήθεια είναι ότι ο στόχος μας ήταν να περιοριστούμε στο κομμάτι των αποκαλούμενων home micros (όπως σχολιάζει και ο Άρης) αλλά το link για το πολύ ενδιαφέρον post / thread που έχεις δημοσιεύσει θα μπει ακριβώς κάτω από το αφιέρωμα :)
Kαι μην ξεχνάμε και το 10σέλιδο thread Ελληνικές 8bit εφαρμογές/παιχνίδια και ηλεκτρονική διαφύλαξη

όπου πέρα από τις άλλες πληροφορίες έδωσαν το παρών ο Σώτος Δημητρίου ο δημιουργός της Λερναίας Ύδρας[C64] (& του Διαμαντορύχου)

αλλά και ο Γ. Στάθης ο δημιουργός του ΚΟΜΠΟΣ- ΠΟΛΥΛΟΓΙΚΗ [ZX Spectrum] ROM Soft (1984)

σε ξεχωριστό thread εδώ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
r5-600x445.png


Για όσους δεν μπόρεσαν να την διαβάσουν στο περιοδικό, μόλις δημοσιεύτηκε μια από τις σπάνιες συνεντεύξεις που έδωσε ένας από τους παλαίμαχους προγραμματιστές-θρύλους, όσο αφορά τον Speccy.

Είναι ο Bob Pape.

Η συνέντευξη δόθηκε στον Νίκο (nicked) και έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά.

Προσωπικά τολμώ να πω ότι την βρήκα συγκινητική και πέρα ως πέρα ειλικρινή.

Παρακαλώ, ορίστε και το link:

http://www.iamretro.gr/bobpape_interview/
 
Πίσω
Μπλουζα