Xυμός ροδάκινο σε μεγάλες κονσέρβες και κάσες πορτοκάλια / μήλα

PT8 είπε:
Κρήτη όλα αυτά; Εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, πέρα από τους κλασσικούς χυμούς early 80ς.
Ναι, και μιλάμε για ποσότητες όχι αστεία,γιατί αν σκεφτείς ότι μας τα φέρνανε από την άλλη μεριά του νησιού καταλαβαίνεις τι θα έτρωγε το Ηράκλειο...
 
Πρώτη φορά το ακούω. Ίσως γινόταν μόνο σε περιοχές που είχαν αγροτική παραγωγή.
 
Μοίραζαν και σε εμάς. Να βλέπεις κάτι μκροκαμωμένους μαθητές, να προσπαθούν να κουβαλήσουν ολόκληρες κούτες με τα πορτοκάλια...άλλοι ειδοποιούσαν στο σπίτι και ερχόντουσαν οι μανάδες τους με καρότσια. Φυσικά, στον χώρο γύρω από το σχολείο γινόταν ο χαμός, από πατημένα πορτοκάλια , φλούδες κλπ. Μάλιστα στο λύκειο, κάποιοι είχαν ρίξει αρκετά μέσα στις τουαλέτες, με αποτέλεσμα να βουλώσει το αποχετευτικό... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Εκτος απο ροδακινο μοιραζανε και μηλο. Θυμαμαι που παιρναμε τενεκεδες και στο σπιτι!Εχω βρει χυμους που μοιαζουν με το ροδακινο, ειδικα το ροδακινο της ΕΨΑ.
άρα να ψάξω για ροδάκινο έψα!Ευχαριστώ!
 
Υπάρχει καμμια φωτογραφια του ντενεκέ από εκείνα τα χρόνια;
 
Υπάρχει καμμια φωτογραφια του ντενεκέ από εκείνα τα χρόνια;

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου φωτογραφία στο Facebook, σε ποστ του τύπου "Αν το θυμάσαι αυτό, είσαι σε ευπαθή ομάδα". Αν το ξαναδώ θα την κλέψω.
 
Η ιστορια αυτη,με τις δωρεαν κομποστες ροδακινου στα σχολεια (αλλα και αλλων φρουτων),ειχε γινει στο πρωτο μισο της δεκαετιας '80.Τοτε η χωρα,ως πληρες μελος της ΕΟΚ,ειχε την υποχρεωση να παραγει και να εξαγει μεχρι καποια συγκεκριμενη ποσοτητα ροδακινων.Την επιπλεον ποσοτητα οι παραγωγοι αναγκαστηκαν να την πετανε σε χωματερες χωρις φυσικα να αποζημιωνονται.Και μιλαμε για τονους.Τοτε λοιπον,η κυβερνηση Ανδρεα Παπανδρεου σκεφτηκε (και ορθως κατα την αποψη μου) να αγορασει η ιδια την επιπλεον ποσοτητα και να την μοιρασει ως κομποστες,στα σχολεια και στον στρατο,κι ετσι αποζημιωθηκαν και οι παραγωγοι.
 
Και στη Μυτιλήνη θυμάμαι, όταν πήγαινα στο Δημοτικό, μας έδιναν αυτούς τους χυμούς. Πρέπει να κράτησε ένα-δύο χρόνια αυτό. Ήταν αρκετά γευστικοί :p
 
Χυμό δεν θυμάμαι στην Αθήνα (συγκεκριμένα Καλλιθέα). Θυμάμαι όμως, ότι μας είχαν δώσει ροδάκινα κομπόστα στο Δημοτικό. Πολύ μεγάλες κονσέρβες. Αν και έμενα πολύ κοντά στο σχολείο, με είχε βοηθήσει η μαμά μου να τις κουβαλήσω σπίτι. Λέω "τις", γιατί πρέπει να είχε γίνει τουλάχιστον δυο φορές αλλά μου φαίνεται τη μία φορά είχα πάρει δύο κονσέρβες.
 
Χυμό δεν θυμάμαι στην Αθήνα (συγκεκριμένα Καλλιθέα). Θυμάμαι όμως, ότι μας είχαν δώσει ροδάκινα κομπόστα στο Δημοτικό. Πολύ μεγάλες κονσέρβες. Αν και έμενα πολύ κοντά στο σχολείο, με είχε βοηθήσει η μαμά μου να τις κουβαλήσω σπίτι. Λέω "τις", γιατί πρέπει να είχε γίνει τουλάχιστον δυο φορές αλλά μου φαίνεται τη μία φορά είχα πάρει δύο κονσέρβες.
Καλά λες, δεν ήταν χυμοί. Κομπόστα ροδάκινο ήταν.
 
Εμείς πάντως είχαμε πάρει χυμό που όμως ήταν πολύ συμπυκνωμένος.
 
Χυμό δεν θυμάμαι στην Αθήνα (συγκεκριμένα Καλλιθέα). Θυμάμαι όμως, ότι μας είχαν δώσει ροδάκινα κομπόστα στο Δημοτικό. Πολύ μεγάλες κονσέρβες. Αν και έμενα πολύ κοντά στο σχολείο, με είχε βοηθήσει η μαμά μου να τις κουβαλήσω σπίτι. Λέω "τις", γιατί πρέπει να είχε γίνει τουλάχιστον δυο φορές αλλά μου φαίνεται τη μία φορά είχα πάρει δύο κονσέρβες.
Τι μου θυμίσατε τώρα. Πράγματι δεν ξεχνιέται η διανομή της κομπόστας ροδάκινο στο δημοτικό. Μάλιστα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλή. Αγνοούσα την ύπαρξη του θέματος στο retromaniax...
 
Το προλαβα αλλα λιγο, μεγαλες κονσερβες ροδακινου σαν βαρελακι μονο αλλα τελικα δεν αρεσαν στην οικογενεια και ετσι δεν ξαναπηρα. Αλλωστε ειχαμε δικα μας φρουτα (πορτοκαλια-μανταρινια-αχλαδια-δαμασκηνα-μουσμουλα-βερυκοκα-κυδωνια κλπ).
 
Πίσω
Μπλουζα