X JAPAN, οι πατριαρχες του visual kei

viking4a

RetroNuts!
Joined
26 Απρ 2013
Μηνύματα
1.360
Αντιδράσεις
354
Ακουσα τυχαια ενα κομματι και εδω και καμια ωρα ψαχνω πληροφοριες συγκροτηματος στη wikipedia, των μελων, δισκογραφια τους και το ειδος που ξεκινησαν πρωτοι στην Ιαπωνια οι ιδιοι το μακρινο 1982, οταν ιδρυθηκαν...

Γνωριζει καποιος αλλος το Ιαπωνικο Heavy Metal συγκροτημα X JAPAN?

Το 1997 διαλυθηκαν για να επανενωθουν ξανα το 2007 (ειχε μεσολαβησει ο θανατος του αγαπημενου μελους του κοινου, του Hide (Χίντε)- κιθαριστας, πιθανον απο αυτοκτονια!), και να συνεχισουν αυτο το κινημα που πρωτοξεκινησαν το 1982, δηλαδη το visual kei, το οποιο στην ουσια ειναι η glam metal της Ασιατικης μεριας, και δει της Ιαπωνικης..

Η ιστορια του συγκροτηματος γενικα νομιζω θα σας φανει πολλη ενδιαφερουσα. ;)

600full-x--japan.jpg


https://el.m.wikipedia.org/wiki/X_Japan

Εχει ενδιαφερον το style ρουχισμου και κομμωσης που συνοδευει καθε μπαντα αυτου του ειδους:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Visual_kei

Το ειδος: visual kei

Εχουν το μεγαλυτερο σε διαρκεια κομματι στο ειδος Metal που υπηρετουν (αφησαν δευτερους τους..progressive Dream Theater), διαρκειας περιπου 34 λεπτων!!!!

Το κομματι λεγεται Art of Life και θεωρειται απο πολλους το Stairway to Heaven (Led Zeppelin) της Ιαπωνιας.. Ενα επικο αριστουργημα, (απο το 10 λεπτο και για ενα τεταρτο εχει πιανο), και εχει να κανει με τον σκοπο της ζωης, τα σκαμπανευασματα του ερμηνευτη, για τον θανατο και την τελικη λυτρωση στην ζωη, πραγματικο masterpiece!!!! :)

Εχω μεινει λιγο.....παγωτο..

Ε ρε τι μαθαινει ο ανθρωπος συνεχεια!!!...

Αξιζει να ακουσετε η να δειτε (αν εχετε χρονο) το κομματι:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κurenaiiiiiiiiiii η αλήθεια είναι οτι τους έμαθα χρόναι πριν από ένα κολλητό φίλο που ακούει και τέτοια πράγματα και τα ψάχνει πολύ. Είναι πολύ ιδιαίτερη μπάντα με δυναμισμό και έντονα συναισθήματα,αν και δε θα έλεγα οτι θα καθόμουν να τους ακούσω για πολύ ώρα.

Και οι φυσιογνωμίες τους στη σκηνή είναι αξέχαστες! Πολύ ωραίο αφιέρωμα,αυτά τα πιο underground για πολλούς-κακώς-είναι τα αγαπημένα μου.
 
So much love! Και έχω καιρό να ακούσω βέβαια αλλά δεν παύουν να είναι μεγάλες αγάπες. Ο Hide ήταν ο πρώτος Ιάπωνας ρόκερ που είχα δει όταν είχε κερδίσει βραβείο στο Ασιατικό Mtv με το Eyes love you.

Είμαι σίγουρη πως θα βρεις πολύ υλικό online καθώς από τη γενιά τους αυτοί και στο New wave οι Buck Tick είναι συγκροτήματα με μεγάλο κοινό και εκτός Ιαπωνίας.
 
Το drum solo στο Kurenai (long version) είναι όλα τα λεφτά. Πολύ καλό συγκρότημα. Γενικά η Ιαπωνική metal/rock σκηνή είναι πολύ ενδιαφέρουσα.
 
Εγω κατα τυχη το κατεβασα στο κινητο μου και καθως ειδα ποσο μεγαλο ηταν το Art of Life (34:06 διαρκει παρεπιπτοντως κι οχι μιση ωρα που εγραψα), το εψαξα στο ιντερνετ, διαβασα και την ιστορια του συγκροτηματος και των μελων και πραγματικα τα βρηκα πολυ ενδιαφεροντα ολα.

QueenofHearts λεω να το ψαξω λιγο ακομα και με αλλα τραγουδια τους.. ;)

ChrisTOS θα προσπαθησω να βρω το Kurenai που λες, ευχαριστω. :)

Γενικα, ποια υποτιθεται οτι ειναι τα καλα τους και δημοφιλεστερα τραγουδια, πειτε μερικα..

Κατι που παρατηρησα και στο Art of Life, καθως και διαβασα στο ιντερνετ, ειναι οτι ο Hide (κιθαριστας) ηταν ο αγαπημενος του κοινου. Μαλιστα μετα την αυτοκτονια (?) του το 1998, θεωρηθηκε το τελος μιας era στο συγκεκριμενο ειδος μουσικης..

Θα περιμενε κανεις οτι πιο αγαπητος θα ηταν ο ιδρυτης τους, Γιοσίκι, ο οποιος παιζει πιανο και drums (!), η εστω ο Τοσίκι (Τόσι), τραγουδιστης..

Αβυσσος η ψυχη των Ιαπωνων! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις μεγάλες μου αγάπες, πρόκειται για μια εκπληκτική speed/power metal μπάντα. Τους είχα δει και live στο Λονδίνο πριν 4 χρόνια. Απολαύστε τους κατά την καλύτερη περίοδό τους (για μένα):

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Χίντε ήταν και είναι ο πιο αγαπητός γιατί ήταν και ο πιο εξωστρεφής απ'όλους σε συνεντεύξεις, πιο fashion forward κλπ. Επιπλέον είχε κάνει και τα πιο πετυχημένα projects εκτός X-Japan.

Ο Γιόσικι, αν και πιο εσωστρεφής, ήταν και είναι πολύ δημοφιλής, απλά ο Χίντε έχει πλέον "αγιοποιηθεί". Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να είναι φαν της vkei και να μην είναι φαν του hide. Είναι σαν απαραίτητο στοιχείο πια.

To θέμα της πιθανής αυτοκτονίας δεν το συζητώ καν. Συμμερίζομαι την άποψη του Γιόσικι πως ήταν ατύχημα.
 
Ναι, το διαβασα κι αυτο..

Τα υπολοιπα μελη υποστηριζουν οτι λογω πονου των νευρων στον λαιμο/αυχενα εξαιτιας της καταπονησης απο το λουρι της κιθαρας, βρηκαν μια μεθοδο για να τον καταπολεμησουν μαζι και με τον φυσικοθεραπευτη τους..

Ο τροπος ηταν να κρεμανε μια πετσετα στην πορτα απ'ο, τι καταλαβα, μετα να την περνανε στο κεφαλι και καπως να κρεμονται απο εκει, κανοντας διατασεις λαιμου κτλ.. Αν κανω τραγικο λαθος πειτε μου.

Απλα, το πρωινο που γυρισε στο ξενοδοχειο που εμενε στο Τοκιο, λογω καταναλωσης και ποτων φυσικα, θα πηγε να κανει αυτη την ασκηση και καθως την εκανε θα αποκοιμηθηκε..

Τραγικο κι αυτο παντως αν εγινε.. Αλλα και πιθανο κατα την γνωμη μου, γιατι δεν αφησε καποιο σημειωμα αυτοκτονιας κι επιπροσθετα, εκεινη την εποχη πρεπει να ηταν στα καλυτερα του σε θεματα δισκογραφιων και συναυλιων..

Anyway, R.I.P. Hide
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπαθητικό συγκρότημα, που το ανακάλυψα όταν άκουσα τυχαία το τραγούδι "Endless Rain", το οποίο μου άρεσε πολύ. Ομολογώ ότι η glam τους εμφάνιση δεν μου αρέσει, αλλά έχουν ωραία κομμάτια και θα ήθελα να τους ψάξω περισσότερο κάποια στιγμή.

Εndless Rain

 
perlastar, Να η ευκαιρια! ;)

P.S. η αληθεια ειναι οτι κι εγω, ενω τρελαθηκα με το τραγουδι που εβαλα πιο πανω, μολις εψαξα google γι'αυτους και μου εβγαλε μερικες φωτο, σκεφτηκα: "εεε?? Σιγουρα πατησα το σωστο ονομα, μηπως εκανα λαθος"?

Χαχαχα!! Δε περιμενα με την καμια Ιαπωνες, ποσο μαλλον μασκαρεμενους χειροτερα κι απ τους KISS!! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως με εκπλήσσουν τα τραγούδια από τα οποία τους ανακαλύψατε. Περίμενα κάτι πιο γνωστό στη δύση όπως το soundtrack για ένα από τα Saw, τραγούδι με πολλές αναφορές στον Hide που είναι "παρόν" στο βίντεο μέσω της κιθάρας του και σε προβολή βίντεο από live.

[video=youtube;u0-Q25w9si0]

 
Μεχρι και αυτη τη στιγμη ακουω συνεχεια το Art of Life..

Μιλαμε δεν μπορω να σταματησω!!

Ειναι αν το σκεφτεις μελαγχολικο τραγουδι παντως..

QueenofHearts δεν εχω γρηγορο ιντερνετ δυστυχως και δεν μπορω να δω κανενα βιντεακι απο αυτα που βαλατε.. :(

Το τραγουδι που εβαλες ακουγεται σε καποιο Saw αν καταλαβα καλα? Και πότε, στους τιτλους τελους?
 
Πίσω
Μπλουζα