XBOX και emulators

Οι περισσοτεροι emulators του Xport ειχαν samba support. Τωρα οι φρεσκοι...δεν το εχω ψαξει
 
Καλα που υπαρχει η NINTENDO με της χιλιαδες παιχνιδαρες της οποτε τιμη και δοξα στου emulators απο ολους τους κατοχους xbox γιατι παιζουν κατι το ποιοτικο σαυτο το ρημαδι.
 
metalcandyman είπε:
Καλα που υπαρχει η NINTENDO με της χιλιαδες παιχνιδαρες της οποτε τιμη και δοξα στου emulators απο ολους τους κατοχους xbox γιατι παιζουν κατι το ποιοτικο σαυτο το ρημαδι.
Δυστυχώς όμως ακόμα και σαν emulator machine έχει γεράσει πια. Δεν μπορεί να σηκώσει (για παράδειγμα) τις νεότερες εκδόσεις του SNES9X οπότε δεν υπάρχει τρόπος να παίξεις παιχνίδια όπως το Yoshi's Island χωρίς να κολλάει (αν δεν θες graphic glitches). Για N64 δεν το συζητάμε, εκεί μόνο τα "ελαφριά" games παίζουν.
 
Αυτό που προσπαθώ τώρα είναι να βάλω για τα αγαπημένα μηχανήματα (σχεδόν όλα δηλαδή πλην Nintendo και Amstrad :p ) τα σετάκια από emuxtras. Έχω βάλει μέχρι τώρα για Amiga και Megadrive και το αποτέλεσμα είναι φοβερό.Το βιντεάκι δεν είναι δικό μου αλλά το έχω σετάρει ακριβώς έτσι.

https://www.youtube.com/watch?v=oUS81EL5CbQ
 
Tρεις κονσολες δεν ηθελα θελω ποτε να αποκτησω,το πρωτο ps,το xbox και το Wii...(υπαρχει bc για τα παιχνιδια τους).


Με κατι τετοια βιντεακια αλλαζω γνωμη για το γοριλακι της M$.



I mean emu paradise all the way.
 
Με αυτο το τουβλο που το θεωρουνε πολυ κονσολα ουτε ασχοληθηκα ουτε θα ασχοληθω.Emuparadise για μενα ειναι το Wii γιατι πρωτον ολοι οι emulators με αριστα το 10 περνουν 11,δευτερον γιατι βγαινουν μεχρι και σημερα κανονικοτατα νεες εκδοσεις και τριτον γιατι το feeling που εχει καποιος Παιζοντας ολες αυτες της παιχνιδαρες της NINTENDO με τα φοβερα και ποιοτικα gamepads της οπως το Classic controller pro η ακομα και με το Wiimote στα πλαγια για την απολυτη εμπειρια στα NES παιχνιδα απλα δεν υπαρχει πουθενα αλλου και σε καμια αλλη κονσολα.
 
Για να τα λεμε ολα - το XBOX1 ηταν το δυνατοτερο μηχανημα της γενιας του - και στο emulation γνωρισε μεγαλες δοξες. Δεν αντιμετωπησα ποτε αυτα που εγραψε ο imgema - και το Yoshi μια χαρα επαιζε και το Super Mario 64 το ιδιο.

Φυσικα πρεπει να λεχθει και οτι η ποικιλια των emus ηταν εντυπωσιακη ακριβως για το λογο του οτι ειναι απευθειας port απο τους αντιστοιχους *nix like και οτι σε πολλες περιπτωσεις ο converter δεν σεβαστηκε καν τις αδειες.
 
Και σε glorious HD Aard, 720p μέσω component. Να φανταστείς αρχίζω να χαζεύω τα βιντεάκια και τα εξώφυλλα στη λίστα και ξεχνιέμαι...
 
Well ζηλευω και εγω δεν ζηλευω ευκολα,ας οψεται που ειναι βαρυ και τα μτφ aπ'εξω θα ειναι μπολικα..


Η μονη εμπειρια που εχω απο κονσολα και emus ειναι μεσω dreamcast!
 
Stormwatch είπε:
Και σε glorious HD Aard, 720p μέσω component. Να φανταστείς αρχίζω να χαζεύω τα βιντεάκια και τα εξώφυλλα στη λίστα και ξεχνιέμαι...
Ειδικά με το Amiga Xtras και εγώ το ίδιο κάνω ! Βλέπω τις δισκετούλες, διαβάζω τα reviews, βλέπω τα βιντεάκια, τα εξώφυλλα...και μετά ανάβω το cd32 (ή την 500άρα, ή την 4000 ανάλογα) !!! Καλά, καμιά φορά παίζω και εκεί, βγάζει όμορφα το interlace της Amiga, όπως π.χ στην εισαγωγική του Agony κλπ, αλλά κυρίως το Xbox δουλεύει Final Burn Legends/CoinOPS. Εξάλλου, amiga χωρίς tomahawk και CRT δεν μου κάθεται εύκολα, ακόμα και με φίλτρα γραφικών στον emulator. Σαν database όμως, με την επιπλέον δυνατότητα να παίξεις (κάπως έτσι το βλέπω εγώ !), είναι τρομερό.

Το 2ο μου Xbox είναι άλλη περίπτωση, μόνιμα κουμπωμένο σε ένα 1084 και γεμάτο με Snes/MD/Nes/PC Engine, ξερά πράματα, μόνο romlists χωρίς εξώφυλλα και λοιπές καγκουριές. Ταιριάζει απόλυτα με το 1084 από πάνω του (σαν βάση είναι όλα τα λεφτά, κρατάει μια χαρά, γερά πλαστικά η MS δεν λέω ). Έχω και ένα τρίτο με αφλασάριστο τσιπάκι στην αποθήκη, κάποια στιγμή θα το φτιάξω και αυτό να το βολέψω κάπου, πραγματικά δεν χορταίνει κανείς να έχει xbox ! Πάντα θα βρεις κάπου να βάλεις ένα, και από emulators γίνεται της κακομοίρας !
 
Other_Reality είπε:
Εξάλλου, amiga χωρίς tomahawk και CRT δεν μου κάθεται εύκολα, ακόμα και με φίλτρα γραφικών στον emulator.
Λυνεται...

attachment.php
 
Μου έκαψες φλάτζα τώρα, θέλω-θέλω-θέλω....
 
Ζει ακομα αυτο ?
 
Μα φυσικα! Και χρησιμοποιειται συχνοτατα!
 
Εντάξει, όπως είπα και πριν το amiga emulation δε με απασχολεί και ιδιαίτερα (σχεδόν καθόλου δηλαδή), όμως για τα arcade emus πρέπει να βρω τρόπο να μετατρέψω το arcadejoy για το Xbox.

Έχω ένα universal arcade stick (ps2, xbox, gamecube) το οποίο πολύ θα ήθελα να φυτέψω στο arcadejoy, απλά φοβάμαι μην διαλύσω και τα δύο στο τέλος !!! Καλό και άγιο το xbox joypad, αλλά τα arcadejoy's είναι άλλο επίπεδο...
 
herco είπε:
Δεν αντιμετωπησα ποτε αυτα που εγραψε ο imgema - και το Yoshi μια χαρα επαιζε και το Super Mario 64 το ιδιο.
Ποια έκδοση χρησιμοποιείς? Η παλιά έκδοση τρέχει το Yoshi full speed αλλά υπάρχουν glitches σε σημεία όπως εκεί που βγαίνουν εκείνα τα μεγάλα τέρατα από την λάβα ή τις λίμνες. Στην έκδοση 1.53 δεν υπάρχουν glitches αλλά υπάρχει frame skipping και slow down στα ίδια σημεία και όπου υπάρχουν κάποια εξεζητημένα εφέ (στο πρώτο κάστρο έχει απ'όλα οπότε μπορείς να τεστάρεις). Τα glitches υπάρχουν και στο port του Znes από ότι θυμάμαι.

Το Mario64 τρέχει πολύ καλά φυσικά, όπως και άλλα παιχνίδια. Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για άλλα όπως το Goldeneye ας πούμε. Επίσης ακόμα και το Mario δεν είναι τέλειο, υπάρχουν κάποια οπτικά εφέ που δεν τα κάνει emulate. Με λίγα λόγια δεν φτάνει το emulation ενός emulator στο PC αλλά φαντάζομαι ότι είναι καλύτερο σε σχέση με άλλες κονσόλες.

metalcandyman είπε:
Με αυτο το τουβλο που το θεωρουνε πολυ κονσολα ουτε ασχοληθηκα ουτε θα ασχοληθω.Emuparadise για μενα ειναι το Wii γιατι πρωτον ολοι οι emulators με αριστα το 10 περνουν 11,δευτερον γιατι βγαινουν μεχρι και σημερα κανονικοτατα νεες εκδοσεις και τριτον γιατι το feeling που εχει καποιος Παιζοντας ολες αυτες της παιχνιδαρες της NINTENDO με τα φοβερα και ποιοτικα gamepads της οπως το Classic controller pro η ακομα και με το Wiimote στα πλαγια για την απολυτη εμπειρια στα NES παιχνιδα απλα δεν υπαρχει πουθενα αλλου και σε καμια αλλη κονσολα.
Προσωπικά προτιμώ τους Emulators του XPORT στο XBOX1.

Επίσης θα διαφωνήσω με το χειριστήριο. Το classic controller είναι από τα χειρότερα pads που έχω πιάσει, ακόμα και για VC που το χρησιμοποίησα σε κάποια παιχνίδια του N64, απλά δεν παίζονται. Και τα αναλογικά είναι ακόμα λιγότερο βολικά από ότι είναι στο PS3 pad (το οποίο θεωρώ από τα χειρότερα). Μάλιστα αναγκάστηκα να αγοράσω adapter για να συνδέω το pad του N64 με το Wii για να παίξω τα VC Ν64 games. Το pad του ΧΒΟΧ δεν είναι το τέλειο και το D-pad υστερεί σε σχέση με αυτό του classic αλλά είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα από το classic controller (το οποίο θεωρώ μια από τις αστοχίες της Nintendo) και τουλάχιστον είναι καλύτερο για N64 emulation λόγο θέσης των αναλογικών (και τα 2 όμως έχουν αναλογικά shoulder που είναι πρόβλημα). Για το NES emulation με το Wiimote συμφωνώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ποια έκδοση χρησιμοποιείς? Η παλιά έκδοση τρέχει το Yoshi full speed αλλά υπάρχουν glitches σε σημεία όπως εκεί που βγαίνουν εκείνα τα μεγάλα τέρατα από την λάβα ή τις λίμνες. Στην έκδοση 1.53 δεν υπάρχουν glitches αλλά υπάρχει frame skipping και slow down σε σημεία που υπάρχουν FX chip εφέ. Τα glitches υπάρχουν και στο port του Znes από ότι θυμάμαι.
Το Mario64 τρέχει πολύ καλά φυσικά, όπως και άλλα παιχνίδια. Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για άλλα όπως το Goldeneye ας πούμε. Επίσης ακόμα και το Mario δεν είναι τέλειο, υπάρχουν κάποια οπτικά εφέ που δεν τα κάνει emulate. Με λίγα λόγια δεν φτάνει το emulation ενός emulator στο PC αλλά φαντάζομαι ότι είναι καλύτερο σε σχέση με άλλες κονσόλες.

Προσωπικά προτιμώ τους Emulators του XPORT στο XBOX1.

Επίσης θα διαφωνήσω με το χειριστήριο. Το classic controller είναι από τα χειρότερα pads που έχω πιάσει, ακόμα και για VC που το χρησιμοποίησα σε κάποια παιχνίδια του N64, απλά δεν παίζονται. Και τα αναλογικά είναι ακόμα λιγότερο βολικά από ότι είναι στο PS3 pad (το οποίο θεωρώ από τα χειρότερα). Μάλιστα αναγκάστηκα να αγοράσω adapter για να συνδέω το pad του N64 με το Wii για να παίξω τα VC Ν64 games. Το pad του ΧΒΟΧ δεν είναι το τέλειο (ειδικά για N64 emulation που δεν θέλει αναλογικές σκανδάλες) αλλά είναι πολύ καλύτερο από το classic controller το οποίο θεωρώ μια από τις αστοχίες της Nintendo. Για το NES emulation με το Wiimote συμφωνώ.
Γουστα ειναι αυτα φιλαρακι μου εγω το classic controller pro το λατρευω.Και μιλαω για το pro οχι για το κανονικο που πραγματικα ηθελαν να δωσουν την snes αισθηση αλλα δεν τα πολυκαταφεραν.Ωσον αφορα τους emulators του Wii δεν τους αλαζω με τιποτα.
 
metalcandyman είπε:
Γουστα ειναι αυτα φιλαρακι μου εγω το classic controller pro το λατρευω.Και μιλαω για το pro οχι για το κανονικο που πραγματικα ηθελαν να δωσουν την snes αισθηση αλλα δεν τα πολυκαταφεραν.
Εγώ μιλάω για το κανονικό που έβγαλαν στην αρχή. Το pro δεν το έχω πιάσει ποτέ αλλά από τις φωτογραφίες φαίνεται πολύ πιο βολικό από το πρώτο αλλά και πάλι, για N64 emulation δεν μου αρέσει η θέση των αναλογικών που είναι πολύ χαμηλά. Πάντως για το πρώτο classic φαίνεται ότι συμφωνούμε.
 
To 2002 ειχα παρει το xbox απο μαγαζι της Αθηνας με mame και snes emulators σε dvd αφου το ειχαν τσιπαρει για να παιζουν.Υπολογιστη δεν ειχα τοτε για emulators οποτε με λιγοτερα χρηματα πηρα το xbox και ηταν μια χαρα στην 28" crt philips που ειχαμε στο σαλονι.Αυτο που με ενδιεφερε περισσοτερο απο τα τελη της δεκαετιας του 90 ηταν τα παλια 2d αγαπημενα παιχνιδια που ειχαν βγει στα arcades - snes-nes-mega drive κλπ οποτε δεν ειχα παρει καποιο συγχρονο παιχνιδι της εποχης οταν πηρα την κονσολα και τα πρωτα κανονικα παιχνιδια τα πηρα απο τα μεσα του 2003.To αρνητικο ομως ηταν οτι ετρεχε τους emulators μονο στην αναλυση 480i που ετρεχαν και ολα τα παιχνιδια του xbox και δεν ειχε τις ρυθμισεις που εχει το pc.Δεν ειχε δηλαδη επιλογες για on/off bilinear filtering - επιλογες για χαμηλοτερες αναλυσεις κ.α
 
Πίσω
Μπλουζα