XBOX πρόβλημα

Αδερφε τιποτα προσωπικο μαζι σου, αλλα Managed Hosting Engineer; Οχι ακριβως μαχιμος! Οσο για σπουδες, το αθλημα δεν σπουδαζεται. Οι ΤΕΙτζηδες που υποτιθεται οτι ειναι τεχνικοι Η/Υ ειναι ενα κακο αστειο και οι μηχ. Η/Υ δεν εχουν ιδεα απο υπολογιστες (το ξερω καλα γιατι και εγω εκει ειχα μπει -- Πατρα)... Sorry για το offtopic, δεν θα επανελθω.
 
αφού βλέπω ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις για τις σπουδές μου....

έχω σπουδάσει σε ελλάδα και εξωτερικό , τεχνικός Η/Υ, computer graphics animation, web design , Managed Hosting Engineer και όχι μονο , δουλεύω επαγγελματικά εδώ και 8 χρονια , επί 4 χρονια ήμουν υπεύθυνος στο τμήμα τεχνικών σε ένα από τα μεγαλύτερα κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών στην Αθηνα.......

οποτε με όλον τον σεβασμό , νομίζω ότι έχω πολύ περισσότερη εμπειρία από εσένα........
 
Δεν έχει νόημα η διαμάχη για τις τεχνικές σας γνώσεις.

Εφόσον πρόκειται για Έλληνα πωλητή, φυσικά και είναι απολύτως βέβαιο ότι απλά δεν του άρεσε η τιμή της δημοπρασίας. Και πάω στοίχημα ότι θα αρνηθεί να στείλει το "χαλασμένο". :p
 
ευτυχώς για μένα δεν μπορεί να αρνηθεί να το στείλει σύμφωνα με τους κανονισμούς του site (το emarket) άλλωστε ήταν ένας όρος με τον οποίο έπρεπε να συμφωνήσει υποχρεωτικά όταν έγινε μέλος. πάντως και χαλασμένο να είναι δεν με πειράζει και πολύ γιατί αν δεν επιδιωρθώνεται μπορώ και πάλι να το έχω για ανταλλακτικά συν ότι θα μου μείνουν τα παιχνίδια και τα χειριστήρια.
 
Μου θυμιζει μια ~ αναλογη περιπτωση με καποια δημοπρασια με μνημες .

Αφου ολοκληρωθηκε η δημοπρασια αρχικα ολα εβαιναν καλως"

,ξαφνικα ο πωλητης στελνει μηνυμα στον αγοραστη ,"Ξερεις (ενεκα που ειμαι ψειρας και υπευθυνος πωλητης) τις δοκιμασα καλου-κακου με το Memtest ,πριν τις στειλω και μου εβγαλαν προβλημα".

Την ψιλιαστηκε την κατασταση/πιθανη μπλοφα ο αγοραστης ,αλλα λεει αν οντως ειναι ετσι να πληρωσει τα μεταφορικα/αντικαταβολης Χ 2 για να τα στειλει πισω, δεν αξιζει τον χασιμο χρονου ή το extra κοστος.

Τελικα ο συγεκριμμενος πωλητης μετα απο 3-4 βδομαδες ,ξαναεβγαλε μνημες με τα ιδια specs σε δημοπρασια

(βεβαια θα μπορουσε να ισχυριστει οτι ειναι καινουριες απο εγγυηση/ Rma )....

Βεβαια θα μπορουσε ο ιδιος με αλλο nick ή αν καποιος φιλος με αλλο nick να <<διελευκανει>> το μυστηριο ειτε κανοντας προσφορα ειτε ζητωντας λεπτομερειες πριν κανει την προσφορα του ,που μαλλον ο "ψειρας και υπευθυνος πωλητης" , αν διατηρουσε το ιδιο προφιλ πωλητη , δεν θα αρνουνταν να του τις δωσει ..... ,αλλα οπως ειπε ο παρολιγο αγοραστης :

"Kαποιες φορες απλα δεν αξιζει να ασχολεισαι παραπανω ....".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι έγινε τελικά στο έστειλε το xbox?
 
ακόμα όχι γιατί σε μία σημερινή επικοινωνία μου είπε ότι το έδωσε σε ένα φίλο του που ξέρει από κονσόλες να το κοιτάξει για το "πρόβλημα" που έχει.
 
δεν του ζήτησες να στο στείλει έτσι χαλασμένο όπως είναι?
 
Καλά αν το δεις ποτέ γράψε μου.

Μόνο ανεμιστήρα και πλαστικά - πλακετάκια και ανταλλακτικά για 29 ευρώ + χειριστήρια είναι τιμή "χώμα".

Βέβαια δεν θα διακινδυνεύσεις και την ψυχική σου υγεία για ανεύθυνο - 12χρονο "πωλητή".

Πες του ότι του δίνεις τα διπλά, και στείλτον στο Ελ.Βεν. για να πιει υπερτιμημένο καφέ και να δει τα αεροπλανάκια να απογειώνονται.
 
pooky(1) είπε:
Πες του ότι του δίνεις τα διπλά, και στείλτον στο Ελ.Βεν. για να πιει υπερτιμημένο καφέ και να δει τα αεροπλανάκια να απογειώνονται.
:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
pooky ώρες-ώρες σκέφτομαι να ακολουθήσω τη συμβουλή σου αλλά φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με το site δημοπρασιών γιατί υπάρχουν όροι που μας δεσμεύουν και τους δύο,βέβαια, αν δεν γίνει κάτι θα εκμεταλλευτώ πλήρως αυτούς τους όρους αν και δεν νομίζω να πετύχω κάτι....

πάντως,αν το xbox δεν δώσει σημεία ζωής θα του ζητήσω τα υπόλοιπα αντικείμενα που το συνοδεύουν (2 χειριστήρια,5 παιχνίδια,dvd remote) για τα οποία δεν μπορεί να βρει κάποια δικαιολογία εύκολα...
 
Έχω σταματήσει πολύ πριν γραφτώ στο GRM να ασχολούμαι με "δημοπρασίες". Ειδικά οι ελληναράδες πωληταράδες είναι το λιγότερο απαράδεκτοι. Δεν έχουν καμία μπέσα πάνω τους είναι σε αντίθετη κατεύθυνση από τους Ιάπωνες που τηρούν τους όρους και με το παραπάνω.

Αν θες κάτι ρετρό μακράν η καλύτερη λύση είναι να βάλεις αγγελία ζήτησης εδώ.
 
krem13 είπε:
ακόμα όχι γιατί σε μία σημερινή επικοινωνία μου είπε ότι το έδωσε σε ένα φίλο του που ξέρει από κονσόλες να το κοιτάξει για το "πρόβλημα" που έχει.
ελπιζω ο φιλος που λεει να μην ειναι απλα ο μαστορας της παρεας που θα το ψειρισει απ' οτι εχει μεσα για να στο στειλει με κανα 1GB σκληρο ή με κανα χαλασμενο DVD player που θα ειχε καβατζα...
 
πέστου να στο στείλει χαλασμένο όπως είναι , έχω ανταλλακτικά για xbox (τροφοδοτικό , μητρική , dvd) να σου δώσω
 
δυστυχώς δεν τον πρόλαβα,του είπα να μου το στείλει χαλασμένο και μου απάντησε ότι το έχει δώσει ήδη στον "φίλο" του,οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω...
 
Δεν ξερω ποσο καιρο λεει το site που το αγορασες, σε ποσο διαστημα πρεπει να ολοκληρωθει μια αγορα, αλλα για εμενα ειναι παρα πολυς χρονος. Ο τυπας παει να σε κοροιδεψει. Μιλα με το site, για αυτα που σου ειπε και οτι σου καθυστερει την αγορα και βλεπεις.
 
Αλήθεια τι απέγινε ?
 
τελικά δεν ήρθε ποτέ... εννοείται βέβαια πως μετά από τόση ταλαιπωρία τα αρνητικά σχόλια που έγραψα στο προφίλ του πωλητή ήταν μεγέθους έκθεσης :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα