Xbox1 Vs Playstation 2

Μυρίζει μπαρούτι εδω μέσα αλλά δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω όλα :D
 
Εχω ακουσει πολλα για PS2 να χαλανε αλλα τα δυο fat που εχω το ενα του 2003 και του 2006 μην τα ματιασω δουλευουν μια χαρα.

Απλα πιστευω οτι χαλασμενα PS2 ηταν απο της απιστευτες ωρες gaming που δεν τα εκλειναν ποτε :D
 
Εγώ πάντως τις έχω και τις δύο (βασικά έχω και τις 4 της προηγούμενης γενιάς. Και τις εκτιμώ και τις τέσσερις).

Στα πλεονεκτήματα του xbox, κατατάσω τiς δυνατότητες multimedia και emulation όταν το τσιπάριζες, αν και σ'αυτό υπήρχαν καταπληκτικά παιχνίδια (όπως το Destroy all humans της άτυχης Pandemic), ενω το PS2 είχε μια τεράστια βιβλιοθήκη τίτλων πίσω του , με τα πιο περίεργα και πρωτότυπα games. (Δεν είναι παράξενο που παίζω περισσότερο PS1 games παρά PS2. Καλοί και βολικοί οι emulators, αλλά και το κανονικό μηχάνημα έχει άλλη γλύκα :) )
 
Το XBOX το έθαψε η μάνα του με το που βγήκε το 360.

Το PS2 θα υπάρχει και θα συνεχίσουν να βγαίνουν τίτλοι ακόμη και όταν λανσαριστεί το ... PS5 (όχι μόνο το 4) !!!!!!
 
η sony δεν έθαψε όμως το ps2 γιατί το ps3 είναι αποτυχία και πιο πολύ πουλάει το ps2 παρα το 3.....
 
0raid είπε:
η sony δεν έθαψε όμως το ps2 γιατί το ps3 είναι αποτυχία και πιο πολύ πουλάει το ps2 παρα το 3.....
Ασχέτως του τι πουλάει κάθε κονσόλα,

δεν είναι λίγο ... αλητεία να σταματάει μαχαίρι η υποστήριξη στην προηγούμενη γενιά μόλις βγεί η επόμενη;

Παλιότερα , η Nintendo και η Sega συνέχιζαν να βγάζουν 8bit εκδόσεις

για NES & Master System , πολλά χρόνια μετά την έλευση των 16bit κονσολών τους ...
 
Τότε τα πράγματα ήταν αλλιώς. Μικρότερο κοινό, πιο ακριβές κονσόλες -ας μου επιτραπεί να πώ "για μυημένους"-, δεν φεύγαμε όλοι με το που έβγαινε μια κονσόλα να την αγοράσουμε...
 
Karnov είπε:
Ασχέτως του τι πουλάει κάθε κονσόλα,δεν είναι λίγο ... αλητεία να σταματάει μαχαίρι η υποστήριξη στην προηγούμενη γενιά μόλις βγεί η επόμενη;

.
Καποτε ειχε αναφερθει ενας νομος σχετικα με την υποστηριξη της κονσολας που υποχρεωνε την εταιρεια να υποστηριζει τα συστηματα της τουλαχιστον 10 χρονια ασχετως βγαζει η δεν βγαζει παιχνιδια.Η Νιντεντο το τηρουσε καπως αυτο οπου ακομα νομιζω και για το Gameboy,Color,GBA,Gamecube(Για το τελευταιο δεν ξερω) δεν εβγαλε καποια ανακοινωση περι διακοπη υποστηριξης.

Τα ιδια εκανε και η Sega με το Dreamcast που σταματησε το 2008 ακομα και το service για τι απλα ειχε κλεισει 10 χρονια στη Ιαπωνια. Οποιος γνωριζει περισσοτερα γι αυτο ας το αναφερει.
 
Ο νομος υπαρχει για την επισκευη και ειναι για 5 χρονια μετα την παυση της επισημης παραγωγης / υποστηριξης. Απο οσο γνωριζω εδω Ελλαδα η nortec επισκευαζει τα παντα πλυν του virtual boy.

Περι του xbox vs ps2 τωρα..Εχω και τις δυο κονσολες με 20+ παιχνιδια στην καθε μια. Ο λογος που "νικησε" το ps2, πιστευω πως ειναι το οτι ειχε πολλα μοναδικα παιχνιδια. Ενω δυστηχως το xbox κατα ενα πολυ μεγαλο βαθμο βασιστηκε σε μεταφορες απο pc παιχνιδια. Οχι πως παει πισω στην τελικη.. Αριστουργηματα οπως τα δυο otogi θα κανουμε πολλα χρονια να δουμε.
 
Εγω παντως ψηφιζω dreamcast, γιατι ειναι για πιο ψαγμενους. Εχω και τα 4 της γενιας τους, και καθενα εχει τα καλα και κακα του. Το ps2 εχει απειρα παιχνιδια και πολλες σαβουρες. αγορασα σημερα καινουργιο το world heroes anthology και ειναι απλα ενας emulator NEO-GEO, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και το ps2 το εχει και η κουτση Μαρια, ασχετα ατομα με το gaming. Το x-box μαλλον εχει τα καλυτερα γραφικα, αλλα λιγοτερους τοπ τιτλους απο το ps2. Το dreamcast, εχει ικανοποιητικα γραφικα, και μερικα παιχνιδια απο αυτα που λατρευω και δεν υπαρχουν αλλου. Τωρα για το gamecube τι να πω, μετα απο ενα διαστημα αρχισαν τα παιχνιδια να εχουν καλα γραφικα, αλλα ελεος πια με Μαριο και Ζελντα, κατι πιο πρωτοτυπο δεν υπαρχει.
 
mike είπε:
Εγω παντως ψηφιζω dreamcast, γιατι ειναι για πιο ψαγμενους. Εχω και τα 4 της γενιας τους, και καθενα εχει τα καλα και κακα του. Το ps2 εχει απειρα παιχνιδια και πολλες σαβουρες. αγορασα σημερα καινουργιο το world heroes anthology και ειναι απλα ενας emulator NEO-GEO, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και το ps2 το εχει και η κουτση Μαρια, ασχετα ατομα με το gaming. Το x-box μαλλον εχει τα καλυτερα γραφικα, αλλα λιγοτερους τοπ τιτλους απο το ps2. Το dreamcast, εχει ικανοποιητικα γραφικα, και μερικα παιχνιδια απο αυτα που λατρευω και δεν υπαρχουν αλλου. Τωρα για το gamecube τι να πω, μετα απο ενα διαστημα αρχισαν τα παιχνιδια να εχουν καλα γραφικα, αλλα ελεος πια με Μαριο και Ζελντα, κατι πιο πρωτοτυπο δεν υπαρχει.
Resident Evil Zero, Killer 7 (original version του gamecube ήταν), Metroid Prime, Metroid Prime 2, Pikmin, F-Zero GX, Eternal Darkness, 1080 Avalanche , Chibi Robo, Harvest Moon Magical Melody, Animal Crossing, Phantasy Star Online Ep. 3, skies of arcadia legends, MGS remake και η λίστα συνεχίζει επ' άπειρον χωρίς ίχνος Mario και Link :p

Για να μην αναφέρω τα άπειρα ports απο το Dreamcast (βλ. Sonic Adventure 2 Battle) όσο για τα γραφικά, διαφωνώ διότι το Gamecube ήταν πολύ πιο δυνατό ως hardware απο το PS2
 
mike είπε:
Εγω παντως ψηφιζω dreamcast, γιατι ειναι για πιο ψαγμενους. Εχω και τα 4 της γενιας τους, και καθενα εχει τα καλα και κακα του. Το ps2 εχει απειρα παιχνιδια και πολλες σαβουρες. αγορασα σημερα καινουργιο το world heroes anthology και ειναι απλα ενας emulator NEO-GEO, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Και το ps2 το εχει και η κουτση Μαρια, ασχετα ατομα με το gaming. Το x-box μαλλον εχει τα καλυτερα γραφικα, αλλα λιγοτερους τοπ τιτλους απο το ps2. Το dreamcast, εχει ικανοποιητικα γραφικα, και μερικα παιχνιδια απο αυτα που λατρευω και δεν υπαρχουν αλλου. Τωρα για το gamecube τι να πω, μετα απο ενα διαστημα αρχισαν τα παιχνιδια να εχουν καλα γραφικα, αλλα ελεος πια με Μαριο και Ζελντα, κατι πιο πρωτοτυπο δεν υπαρχει.
Αξεπεραστο το Neo Geo ... οταν τα λεω εγω ;)

Ψηφιζω PS2 και jap λογω του οτι εχει τα απειρα shooters και τρομερα beat em up
 
Maddog είπε:
Σου έχει κολλήσει το Caps Lock στο πληκτρολόγιο. :p
ΟΧΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΥΒΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΕΧΓΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ!!!!!!!!!!

ΚΑΙ mike ΕΙΠΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ, ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο Marioland.
 
Πίσω
Μπλουζα