Xbox1 Vs Playstation 2

Γιά τα χειριστήρια, τα'παμε... περί ορέξεως κράτα τη σκανδάλη και κρατάω το rumble...
Το XBOX οχι μονο ειχε rumble, αλλα ηταν το πρωτο με 2 μοτερ - ενα στη καθε ακρη για ρεαλιστικοτερη εμπειρια

Πολύ γενικευμένο... Κάποια παιχνίδια, στο XBOX ήταν καλύτερα, κάποια άλλα στο PS2, μη φανταστούνε οι ακροατές μας τίποτα τραγικά πράγματα όμως...
Δεν υπαρχει multiplatform τιτλος που να υπερεχει τεχνικα στο PS2 εναντι του XBOX.

Στo PS2 περα απο καποια bullet hell και καποια JRPG (α ρε πως αλλαξε ο τροχος στην 7η Γενια :) ) δεν ζηλεψα κανεναν τιτλο...
 
Wally είπε:
HALLS anyone? Υποκειμενικό και αυτό...

7)περι παιχνιδοκονσολας η κουβεντα.
Συγγνώμη που η κονσόλα μου παίζει και ταινίες DVD χωρίς έξτρα μαραφέτια... :p

Οσο για τα παιχνιδια, αρκει να αναφερω πχ κανα 2-3 Sega exclusives...αλλα τοτε το thread δεν θα εχει πλεον νοημα :)
Τώρα τρόμαξα!!! :p :p:p

Wally είπε:
Το XBOX οχι μονο ειχε rumble, αλλα ηταν το πρωτο με 2 μοτερ - ενα στη καθε ακρη για ρεαλιστικοτερη εμπειρια
Λεπτομέρεια: Το XBOX βγήκε μετά το PS2...

Δεν υπαρχει multiplatform τιτλος που να υπερεχει τεχνικα στο PS2 εναντι του XBOX.
Says who?

Στo PS2 περα απο καποια bullet hell και καποια JRPG (α ρε πως αλλαξε ο τροχος στην 7η Γενια :) ) δεν ζηλεψα κανεναν τιτλο...
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;;;;;;;;; :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το XBOX οχι μονο ειχε rumble, αλλα ηταν το πρωτο με 2 μοτερ - ενα στη καθε ακρη για ρεαλιστικοτερη εμπειρια
Δεν υπαρχει multiplatform τιτλος που να υπερεχει τεχνικα στο PS2 εναντι του XBOX.
Λεπτομέρεια: Το XBOX βγήκε μετά το PS2...

Στo PS2 περα απο καποια bullet hell και καποια JRPG (α ρε πως αλλαξε ο τροχος στην 7η Γενια :) ) δεν ζηλεψα κανεναν τιτλο...
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;;;;;;;;; :eek:
 
Το PS2 ήταν και είναι ο νικητής εκείνης της γεννιάς. Το ΧΒΟΧ απλά πέρασε και έσβησε, και αν δεν είχε "σπάσει" σε τέτοιο βαθμό απλά θα ήταν μια αποτυχία.

Και που το στηρίζω αυτό;

1. το PS2 ακόμα κυκλοφορεί και βγαίνουν και παιχνίδια για αυτό (90% μούφες αλλά βγαίνουν)

2. η βιβλιοθήκη του PS2 είναι 7-8 φορές μεγαλύτερη από αυτή του ΧΒΟΧ με παιχνίδια σταθμούς - αποκλειστηκότητες που δεν βγήκαν πουθενά αλλού.

Καλό και χρυσό το ΧΒΟΧ αλλά αν το πάρουμε σαν σκέτη κονσόλα παιχνιδιών , δυτυχώς δεν μπορεί να σταθεί μπροστά στο PS2. Όπως σωστά ειπώθηκε την διαφορά την κάνει το software. Όλα τα άλλα είναι μπόνους (ευπρόσδεκτα) αλλά δεν αποτελούν αποδείξεις του ότι είναι καλύτερη κονσόλα.

ps. αυτή τη γεννιά άλλαξε το πράμα πάντως :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάω για ύπνο...

Ελπίζω το πρωί να βρω κανένα τόνο πόστς, για να διαβάσω μαζί με τον καφέ μου... :D
 
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω: Το PS2 ακόμα βρίσκεται ενεργά στην αγορά (hardware/software) και όχι σε κάποιο ebay σαν μεταχειρισμένο... Και για να πω την αλήθεια (σε software επίπεδο), προτιμώ να έχω να διαλέξω ανάμεσα απο 4500 τίτλους (κι ας είναι οι 4000 πατάτες) παρά απο 1000-... Μπορεί το gamespot (κι οποιοδήποτε site/περιοδικό) να βαθμολογίσει ένα παιχνίδι -8.6. Ποιός λέει τον οποιοδήποτε οτι το παιχνίδι είναι χάλια επειδή του έδωσαν χάλια βαθμολογία;! Στο κάτω-κάτω, περι ορέξεως... Για παράδειγμα, εμένα μ' άρεσει το (εντελώς καμμένο!!!) postal!!! Με χαλάει που το pcworld το έχει μέσα στα χειρότερα παιχνίδια;! Όχι βέβαια!
 
Το οτι παραγεται ακομα δεν μου λεει κατι. Η Sony επι 3 χρονια+ δεν ειχε κατι ανταγωνιστικο να αντιπροτεινει στο 360, Wii οποτε συνεχιζε να προμοταρει επιτυχως το PS2. Με την ιδια λογικη ομως απαξιωνετε ολες τις κονσολες που "τραβηχτηκε νωρις η πριζα τους" (βλεπε Dreamcast, XBOX κτλ)

H πληθωρα τιτλων δεν απαντα στην αναλογια διαμαντιων. Ο καθεις εβγαζε και ενα παιχνιδι για PS2. To σκουπιδαριο που κυκλοφορησε για τη πλατφορμα πρεπει να γινει αντικειμενο μελετης. Οπως ειπα ζηλεψα καποια JRPG και Bullet Hell shmups (και για να εξηγησω τι εννοουσα προηγουμενως,ευτυχως στην 7η Γενια η MS καταλαβε το λαθος και εχει πλεον τον πρωταγωνιστικο ρολο σε αυτα τα genres).

Και για να μην ακουγομαι ως 100% προκατειλημενος...Ποτε δεν συμπαθησα ιδιαιτερα τη Nintendo και τη Sony. Παρολα αυτα εκτιμησα τα καλα.

Απο το 1982 και μετα, παιζω ακαταπαυστα με τα Game&Watch μου, στη προηγουμενη γενια απεκτησα ενα GameCube(για να παιξω καποια πολυ καλα παιχνιδια της πλατφορμας) και GameBoy Advance SP (που με απογοητευσε και τωρα ασχολειται με αυτο η Wally Jr 1).

Ποτε δεν μου γεννηθηκε η αναγκη να αγορασω καποια κονσολα της Sony...
 
Καλημέρα σας...

Μια από τα ίδια... Πως να μου γεννηθεί η ανάγκη να αγοράσω XBOX, τη στιγμή που είχα το Playstation 2, δύο χρόνια και ήμουν υπερ-ευχαριστημένος με αυτό;

Επίσης, για να μην ακούγομαι και εγώ προκατειλλημένος, ποτέ μου δεν συμπάθησα τη Microsoft... Παρόλα αυτά, μπαίνω στο Internet με ΙΕ και σας γράφω από Microsoft πληκτρολόγιο.... Αμ, το ρημάδι το PC, που το βάζεις; :D
 
Ούτε κι εγώ είμαι προκατειλημμένος. Βρήκα και περιφερειακό που συνδέει τα χειριστήρια του PS2 στο 360 πάντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Εν τω μεταξύ, δεν έχει εκφράσει ακόμα την άποψή του ο Aardvark, και έχω αρχίσει να αγχώνομαι, μήπως και άλλαξε στρατόπεδο... :xm:
 
Πληροφορίες θέλουν τον Wally να του κάνει πλύση εγκεφάλου.

Εγώ, φυσικά, δεν κινδυνεύω από κάτι τέτοιο, μια και δεν έχω ίχνος μυαλού για να εφαρμοστεί κάποια παρόμοια τακτική!!!!!!!!!!!!!!!
 
LoL!!!

Ίσως έχεις δίκιο... Πολύ γυροφέρνει τα threads του 360, τελευταία... :D
 
Χαχαχα στο "Halls anyone" το Halls το περασα για παιχνιδι.

Για μενα το ps2 και το xbox οταν βγηκαν ηταν 2 απο τις απο πιο ανοστες κονσολες που κυκλοφορησαν ποτε ,ηταν κονσολες απο εταιριες χωρις ιστορια απο πισω τους ,σαν να εβγαζε η Eskimo παιχνιδοκονσολα και να σου ζητουσε να την αγορασεις.

Στο xbox (οπως και στο πρωτο ps) ειχα αυτο το feeling περισσοτερο και ακομα το εχω ,εμφανισιακα απεχθες ,στο ps2 σωθηκε η κατασταση αφου βγηκε το slim.

Moυ αρεσει η συλλογουλα μου απο τα ps2 παιχνιδακια και βρισκω ευχαριστηση με αυτα,αν θα εμπαινα στον κοπο να αγοραζα xbox ,να ψαξω να το βρω ....Οχι.

Αν μου το χαριζαν σπασμενο φουλ με emus και παιχνιδια στο σκληρο,δεν θα ελεγα οχι.

Με τα κοντρολια δεν εχω προβλημα τα θεωρω δευτερευοντα,μαλλον τριτευοντα.

Δεν υπαρχουν παιχνιδια που θα ηθελες να παιξεις στο πρωτο xbox θα με ρωτησεις,ναι υπαρχουν και τα εχω,κατι arcades της Sega (Spikeout Battlestreet) κατι πισοπαιχνιδα (Doom 3 ) τα εχω παρει και τα παιζω στο 360!!

Ποιο ειναι καλυτερο τωρα,τεχνικα το Xboχ αλλα τι να το κανεις που ειναι pc,το ps2 εχει τεραστια βιβλιοθηκη και υποστηριξη ακομα και σημερα,πηρα προσφατα ,metal slug anthology,indiana jones stuff of kings και Motorstorm.

Θα συνεχισω αργοτερα.....
 
Aardvark είπε:
Χαχαχα στο "Halls anyone" το Halls το περασα για παιχνιδι.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Η πλύση εγκεφάλου που λέγαμε...

Νόμιζες οτι έγραφα HALO;;; :biglaugh:
 
Μην αρχισω με το Hallo.

Ενα απο τα flags του Xbox,πηρα το 1 και το 2* ,με εφαγε ο ακατανομαστος να τα αγορασω μπουρου μπουρου τα πηρα και εγω.

Κατι παπακια για εξοντωση που καναν πιου πιου ,fps Που αντιπαθω (θελω να το βλεπω το sprite μου) στορυ που δεν καταφερα να παρακολουθησω και δεν θυμαμαι στο 1 η στο 2 χαθηκα σε κατι διαδρομους σε κατι υπογεια,τα παρατησα και τα δυο .

*Στο 2 την πατησα και πηρα και το expansion disk!!
 
Που πήγες και έμπλεξες...

Παίξε Timesplitters 2, instead...
 
Aς δουμε και αυτα τα περιβοητα exclusives απο το xbox .

2001


Halo


Project Gotham Racing



Dead or Alive 3



Oddworld: Munch's Oddysee



Fuzion Frenzy



Amped


 


2002


MechAssault



Tom Clancy's Splinter Cell



RalliSport Challenge



Deathrow



Unreal Championship



Wreckless: Yakuza Mission



JSRF: Jet Set Radio Future



WWE Raw



Blinx: The Time Sweeper



Steel Battalion



Gunvalkyrie


 


2003


Project Gotham Racing 2



Star Wars: Knights of the Old Republic



Brute Force



Crimson Skies: High Road to Revenge



Tom Clancy's Rainbow Six 3



Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball



Top Spin



Panzer Dragoon Orta



Midtown Madness 3



Otogi: Myth of Demons


 


2004


Halo 2



Fable



Ninja Gaiden



The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay



Star Wars: Knights of the Old Republic II



Dead or Alive Ultimate



MechAssault 2: Lone Wolf



Tom Clancy's Rainbow Six 3: Black Arrow



Tom Clancy's Ghost Recon 2



RalliSport Challenge 2



Kingdom Under Fire: The Crusaders



Otogi 2: Immortal Warriors



OutRun 2


 


2005


Forza Motorsport



Jade Empire



Conker: Live and Reloaded



Unreal Championship 2



Oddworld Stranger's Wrath



Phantom Dust



Tom Clancy's Ghost Recon 2: Summit Strike



Far Cry Instincts



Kingdom Under Fire: Heroes



 
ας μην σταμάταγε η microsoft την υποστήριξη στο xbox 1 (αφού έβγαλε την υπέρτατη κονσόλα xbox 360 λογικό ηταν!) τότε θα βλέπαμε που θα ήταν το playstation 2 σήμερα και πόσους τίτλους θα είχε τώρα.......

η sony και 100 χρονια να περάσουν θα συνεχίσει να υποστηρίζει το playstation 2 (αφού το ps3 απέτυχε παταγωδώς)

δεν ξέρω αν έχετε προσέξει στις 10 κονσόλες ps2 η 5 μετά από 5-10 μήνες διαλύθηκαν.....από χαρτί τις έφτιαχνε η sony? :)
 
Ας μην σταμάταγε η Atari την υποστήριξη του Falcon...

Ας μην χάλαγε η συμφωνία της Atari με τη Nintendo...

Ας ας ας....

.

.

.

.

.

Βιοδιασπώμενες κονσόλες; ...... Μπα! 8)

Μιλάμε για τα slim ή για τα originals;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα