Xematiasma για iPhone

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη γιατί συνήθως προτιμώ να ανοίγω θέματα "λίγο" ανώτερου επιπέδου, αλλά πραγματικά κλαίω από τα γέλια!

Εκεί που λες ότι πλέον τα έχεις δει όλα, ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι είσαι μικρός ακόμα... :p

Xematiasma για iPhone λοιπόν, μια πρωτοποριακή -επί πληρωμήν μάλιστα- εφαρμογή που αναλαμβάνει να σας πει αν είστε ματιασμένος. Και εκεί που λες "εντάξει, καλό το αστείο" σου σκάει και στο top 25 paid apps, παρέα με το Bejeweled...οπότε θα επαναλάβω τα θρυλικά λόγια του Χελάκη "δεν περιγράφω άλλο" και θα αφήσω τα σχόλια σε εσάς. :)

Εικόνες από το πρόγραμμα του αιώνα εδώ.

Και ίσως το άφηνα έτσι, αλλά είπα να το Γκουγκλίσω λιγάκι και πέφτω πάνω σε αυτό, κάτι που με έκανε να πατήσω "new topic" το επόμενο δευτερόλεπτο. :p

attachment.php


Κοιτάξτε προσεκτικά το 5ο link. Ναι, κατά διαβολική σύμπτωση αναγράφει Ουγκάντα. Και σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνετε το link που φαίνεται μόνο η αρχή του, μιλάμε για link στο itunes.apple.com! Προφανώς σε ειδική version για τους Ουγκαντ...εεεεε, Έλληνες ήθελά να πω... :flower:

Πριν κλείσω, θα δώσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια στον δημιουργό για την εφευρετικότητα του (που από ότι φαίνεται θα του δώσει ένα πολύ καλό χαρτζιλίκι) και πλήρες credit για την πρώτη επαφή με το αριστούργημα αυτό στον φίλο και παλιό μέλος του Retromaniax xalia, στο blog του οποίου ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με το εν λόγω κατασκεύασμα.

Άντε, περαστικά μας! :cool:
 
Υπό κανονικές συνθήκες, θα σε είχα κατακεραυνώσει με αυτό το θρεντ! :D

Εγώ ήρθα σε επαφή με το εν λόγω app πρώτα από το blog του παιδιού (και μάλιστα ούτε καν ήξερα ότι ήταν ο xalia - όλες-με-θέλουν-για-το-imac-μου! :D :D) και μετά από το iTunes.... Ήθελα να το διασταυρώσω νομίζοντας ότι πρόκειται για πλάκα - τόσο αδαής ήμουν! :D

Τόσο γέλιο έριξα με το blogpost του παιδιού, μα τόσο γέλιο, που ήταν τόπικ συζήτησης στη δουλειά, μη σας πω για όλο το οχτάωρο! :biglaugh:

Κλάμα από τα γέλια με το "είσαι ματιαγμένος από άντρα"! Δεν περιγράφεται! :D

Τι να πω! Πάντα τέτοια! Άντε τώρα και ένα app για τον εξορκισμό! :D
 
Maddog είπε:
Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη γιατί συνήθως προτιμώ να ανοίγω θέματα "λίγο" ανώτερου επιπέδου, αλλά πραγματικά κλαίω από τα γέλια!..................

Κοιτάξτε προσεκτικά το 5ο link. Ναι, κατά διαβολική σύμπτωση αναγράφει Ουγκάντα. Και σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνετε το link που φαίνεται μόνο η αρχή του, μιλάμε για link στο itunes.apple.com! Προφανώς σε ειδική version για τους Ουγκαντ...εεεεε, Έλληνες ήθελά να πω... :flower:

Πριν κλείσω, θα δώσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια στον δημιουργό για την εφευρετικότητα του (που από ότι φαίνεται θα του δώσει ένα πολύ καλό χαρτζιλίκι)

:cool:

Maddog αν καταλαβα καλα . εχω την εντυπωση οτι αφηνεις να υποννοηθει ,οτι ο δημιουργος του προγραμματος επενδυσε στοχευμενα απο την μια στο χιουμορ αλλα απο την αλλη στην(συλλογικη και ατομικη) καταναλωτικη συμπεριφορα και καταναλωτικη ευφυια του ελληνα ιδιοκτητη apple device ????
 
Είναι προφανές πως... οι χρήστες του iPhone είναι πιο επιρρεπείς στο μάτι... λόγω της εκτυφλωτικής ομορφιάς που τους δίνει το gadget που κουβαλάνε επάνω τους...

Ενώ αντίθετα, οι χρήστες των "ταπεινών" android κινητών, δεν κινδυνεύουν ακόμα από αυτό!

Θα πρότεινα σαν λύση, να κρεμάσουν μια μπλε χαντρούλα στο κινητό τους... θα τους έρθει πιο φτηνά από το app...

Άσε που η χάντρα τους προστατεύει κιολας...ενώ το app απλά τους λέει αν έχουν "μάτι" ή όχι...

Πάντως...μισή δουλειά έχουν κάνει...

Θα έπρεπε όταν το app ανακαλύπτει "μάτι", να "εκφωνεί" και ένα "ξεμάτιασμα" σε MP3 και να σου δίνει και οδηγίες (πχ κουνήσου από τη θέση σου, κτλ), ώστε

ο χρήστης να "ξεματιάζεται" στο πι και φι
 
nkarytia είπε:
Σε φτύνει κι' όλας; :)
Ετοιμάζεται ήδη εφαρμογή! Το ξερω είσαι ανυπόμονος, αλλα περίμενε λίγο. Θα ειναι addon του xematiasma :D
 
ελπίζω να βγάλουν σύντομα και εφαρμογή για λύσιμο μαγγανειών :D :D !
 
Καποιοι τυποι θα επρεπε να πανε φυλακη - αλλα οταν η κοροιδια γινεται μοδα, με την ανοχη των καθε ειδους "stores" - τετοια "φοβερα" θεματα θα μας απασχολουν καθημερινα.
 
μα το πρόβλημα δεν είναι αυτός που το εφτιαξε, αλλά όσοι αφελείς το αγόρασαν :D
 
Μα δεν εννοουσα τον dev - αλλα τους app checkers των stores. Αυτο ειναι το QOS που προσφερουν ?

(και αναφερομαι σε ολα τα stores - καθε πλατφορμας)
 
Stanfromgreece είπε:
Είναι προφανές πως... οι χρήστες του iPhone είναι πιο επιρρεπείς στο μάτι... λόγω της εκτυφλωτικής ομορφιάς που τους δίνει το gadget που κουβαλάνε επάνω τους...
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Αναρωτιέμαι πόσα μέλη του GRM πιστεύουν στο μάτι. Και από τους υπόλοιπους, πόσοι στο παρελθόν έχουν κατακεραυνωθεί ως άπιστοι με το διαχρονικό επιχείρημα "Το μάτι το παραδέχεται και η επιστήμη".
 
To QOS, Ηρακλή μου, είναι για τα μάτια του κόσμου... Από τη στιγμή που εξυπηρετεί οικονομικά (ακόμα και με τους αφελείς που θα το αγοράσουν, έστω και για να κάνουν πλάκα!!!), όλοι κάνουν τα στραβά μάτια... :(

alkis21 είπε:
Αναρωτιέμαι πόσα μέλη του GRM πιστεύουν στο μάτι. Και από τους υπόλοιπους, πόσοι στο παρελθόν έχουν κατακεραυνωθεί ως άπιστοι με το διαχρονικό επιχείρημα "Το μάτι το παραδέχεται και η επιστήμη".
Εγώ πιστεύω στο μάτι! Ξέρεις τι πονοκέφαλος με πιάνει όταν είμαι ματιασμένη?! (Είμαι και ψηλή, δίμετρη, κουκλάρα, πανέξυπνη - οπότε καταλαβαίνεις! :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To QOS, Ηρακλή μου, είναι για τα μάτια του κόσμου... Από τη στιγμή που εξυπηρετεί οικονομικά (ακόμα και με τους αφελείς που θα το αγοράσουν, έστω και για να κάνουν πλάκα!!!), όλοι κάνουν τα στραβά μάτια... :(
Το QOS το (συν)οριζεις εσυ Μαριανα. Υπαρχει και επιλογη "αναφορας" οποιας app πιστευεις οτι προσβαλλει την νοημοσυνη σου. Αλλα αν αντι να την "αναφερεις" ως ακαταλληλη - κανεις* πλακα με αυτη, και threadακια για να γελαμε (με τα χαλια μας) οπως αυτο εδω - τοτε δεν αλλαζει τιποτα πραγματι.

*κάνεις, κάνουμε, κάνουν
 
herco είπε:
Το QOS το (συν)οριζεις εσυ Μαριανα. Υπαρχει και επιλογη "αναφορας" οποιας app πιστευεις οτι προσβαλλει την νοημοσυνη σου. Αλλα αν αντι να την "αναφερεις" ως ακαταλληλη - κανεις* πλακα με αυτη, και threadακια για να γελαμε (με τα χαλια μας) οπως αυτο εδω - τοτε δεν αλλαζει τιποτα πραγματι.

*κάνεις, κάνουμε, κάνουν
Δε διαφωνώ, όμως έχω την εντύπωση (και διόρθωσέ με, σε παρακαλώ, αν κάνω λάθος!), ότι με τον όρο "ακατάλληλο" εννοούμε κάτι το προσβλητικό / ρατσιστικό / άσεμνο. O ορισμός "προσβλητικό" βέβαια είναι κάτι που χρήζει ερμηνείας, καθώς έχει μεγάλο εύρος! :)

Χώρια του ότι στο συγκεκριμένο app, δεν είναι εύκολα διακριτό τι είναι τελικά το προσβλητικό! Είναι προσβλητικό ότι ότι ο ίδιος ο developer έβγαλε τέτοια εφαρμογή? Είναι προσβλητικό ότι υπάρχουν άνθρωποι που το αγόρασαν / σκέφτονται να το αγοράσουν? Είναι προσβλητικό ότι το διακωμωδούμε? Είναι προσβλητικό διότι προσβάλλει τα ήθη και τα έθιμα? Πολυδιάστατο πρόβλημα, όπως βλέπεις! :)

Προφανώς θα με κατηγορήσεις, αλλά δεν έχω ούτε την όρεξη, ούτε τη διάθεση πλέον (εγώ, προσωπικά, σα Μαριάνα πάντα! :) ), να προσπαθώ ν' αδειάσω το κεφάλι μου, για να γεμίσω κανενός (developer, app-store και παντός εμπλεκόμενου!).

Οπότε, πάλι προσωπικά, προτιμώ τα θρεντάκια - τουλάχιστον βγάζω γέλιο και το έχω μεγάλη ανάγκη....
 
Δεν κατηγορω κανεναν προσωπικα Μαριανα - πλην των app checkers και της store policy - ουτε ανεφερα/εξηγησα τον ορο "προσβλητικο".

Αν πιστευεις οτι το να πληρωσεις ενα ποσο για μια εφαρμογη που θα σου λεει αν θες ξεματιασμα ειναι λογικο - και θα το αγοραζες πχ για να τρεξει και στο pc σου - τοτε ειμαστε οκ. Σε διαφορετικη περιπτωση, η αποψη μου ειναι οτι το κουμπι της "αναφορας" ειναι μια επιλογη.

Απο την αλλη, εμεις να μαστε καλα, δεν χαθηκε και ο κοσμος.
 
Ματιάσαν τους app checkers και γι' αυτό πέρασε. Τύφλα να 'χει το βούντου! :)

Btw, δεν είναι απαραίτητο να 'σαι βλάκας για να το χτυπήσεις. Προσωπικά, αν μου περίσσευαν χρήματα και ήθελα να κάνω πλάκα θα το χτύπαγα στο ατάκα κι επιτόπου! :p
 
Χρειαζονται και αυτα τα Thredακια που τα γουσταρω για να πεφτει και λιγο γελιο δεν θα τα περνουμε ολα στα σοβαρα.Χιλιαδες εφαρμογες υπαρχουν που μπορει να θεωρηθουν βλακειες και ηλιθειες απο πολλους αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει εγκαταστηση εστω και μια.Το ξεματιασμα δεν θα το κατεβαζα οχι γιατι το θεωρω βλακεια αλλα γιατι δεν μπορω να κανω καποια πλακα η να γελασω μαυτο.Εχω εγκαταστηση δεκαδες αλλες ομως που και τρελο γελιο εριξα και πλακες εκανα.
 
Coming soon:

Χ-Orc is Mos: Κουραστήκατε από το δαίμονα μέσα σας; We've got the solution!

Pesto 'n' Cafe: Δείτε το μέλλον, μέσα από ένα virtual φλυτζάνι!

:biglaugh:
 
Για τα app stores υπάρχει μια και μόνο πολιτική, φέρνει χρήματα και δεν προκαλεί προβλήματα (γι αυτό και δεν θα βρεις pr0n σε iphone π.χ.). Σε ότι αφορά το apple store υπάρχει και μια ακόμα πολιτική.. no free software allowed. Οπότε το ξεμάτιασμα θα μπορούσε να είναι μόνο ιδιοταγές..
 
Πίσω
Μπλουζα