You are not afraid of the dark, are you?

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Το σκοτάδι υπήρξε ανέκαθεν για πολλούς ο μεγάλος φόβος και μια δυσάρεστη κατάσταση καθώς ο έλεγχος του χώρου και της σιγουριάς χάνονται και αντικαθίστανται από την αβεβαιότητα και από το άγχος. Παράλληλα ασκούσε παράξενα, μια γοητεία σε πολλούς, μιας το συναίσθημα του παράξενου-ανεξήγητου και τα ποσοστά της αδρεναλίνης ανεβαίνουν σε υψηλά επίπεδα.

Ίσως για το λόγο αυτό τα παραφυσικά φαινόμενα παρουσιαζόντουσαν σε αυτήν την κατάσταση μιας και έμοιαζαν και πιο εντυπωσιακά. Μάγισσες, βρικόλακες, φαντάσματα και λοιπά απέθαντα πλάσματα έβρισκαν το «σπίτι» τους μέσα σε αυτήν την κατάσταση μη-ορατότητας.

Η έλξη πολλών ανθρώπων προς τα πλάσματα αυτά και τις παράξενες ιδιότητες τους, έκαναν πολλές εταιρείες παιχνιδιών (μετά και από τον κινηματογράφο) να στραφούν στη δημιουργία horror based games. Ιδιαίτερα τη δεκαετία του 80 κάθε εταιρεία που σεβόταν τον εαυτό της είχε να παρουσιάσει και από έναν αξιόλογο τίτλο που προέρχονταν είτε από μεταφορά από κινηματογραφική ταινία ή αποτελούσε νέα ιδέα και σενάριο. Αναφέρω χαρακτηριστικά παιχνίδια για Amiga 500:

Capcom: Ghosts`n`Goblins, Ghouls`n`Ghosts.

Ocean: Nightbreed.

Acoolade: Elvira Mistress of the Dark.

Domark: Friday the 13th.

Monarch Software: Nightmare on elm Street.

Alternative Software: Rocky Horror Show, Night Walk.

Microdeal: Fright Night.

Ubi soft: Nigt Hunter, Zombi.

Cinemaware: It came from the desert.

Horrorsoft: Personal Nightmare.

Magic Bytes: Vampire`s Empire.

Infocom: The Lurking Horror.

Millenium: Horror zombies from the crypt.

Αν και πολλά από αυτά μοιάζουν πλέον ανιερά και δεν προξενούν ίσως κανένα φόβο, παρολ`αυτά αποτελούν τις πρώτες μου γνωριμίες με το (αγαπημένο μου) συναίσθημα του τρόμου μέσα από τον υπολογιστή και γι`αυτό φυσικά ανήκουν σε ξεχωριστή θέση στη μνήμη μου....

Παραθέτω κάποιες εικόνες από τα αγαπημένα μου horror-games….

Fright Night

Fright_Night_c.GIF


Fright_Night_a.GIF


It came from the desert

Amiga36.jpg


Personal Nightmare

personal11.jpg


Ghosts`n`Goblins

Foto+Ghosts+n+Goblins.jpg


Nigt Hunter

nighth-o.jpg


Friday the 13th

TNF_6832_1100444317_Friday_the_13th_Front.jpg
 
Ενα ακόμη παιχνίδι τρόμου ήταν και το Waxworks απο την Αccolade το οποίο βασίστηκε στην ομώνυμη ταινία. Ενα adventure παιχνίδι (10 δισκέτες σε amiga) σε στυλ Eye of the beholder. Τριγυρνούσες μέσα στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων οπου κάθε σκηνή με ομοιώματα αντιπροσώπευε και τα ανάλογα επίπεδα που θα έπεζες. Τα επίπεδα ήταν τα εξης: Tζακ ο αντεροβγάλτης, ο λαβύρινθος της πυραμίδας, το νεκροταφείο με τα ζόμπι και το ορυχείο. Αρκετά καλά γραφικά και πολύ καλός ήχος στο είδος του σεναρίου. Ενα πολύ ατμοσφαιρικό παιχνίδι τρόμου.





Επίσης σε ταινία βασίστηκε το The Nightbreed (η οποία ταινία ήρθε απο το καταπληκτικό βιβλίο Cabal του Clive Barker). Απο αυτό το παιχνίδι η ocean κυκλοφόρησε δύο εκδόσεις. Το arcade και το adventure. Το arcade ηταν πιο επιτυχημένο κατα την γνώμη μου αν και θα μπορούσε να διαθέτει καλύτερα γραφικά και ήχο. Το adventure δεν ήταν κατι το ιδιαίτερο με μέτρια γραφικά και σχεδόν ανύπαρκτο ήχο. Ουσιαστικά δεν ήταν καθαρό adventure παιχνίδι. Απλά αποτελούταν απο διαδοχικά arcade μέρη.

Φυσικά και τα δύο παραπάνω παιχνίδια ήταν απο τα αγαπημένα μου. Alucard πολύ καλό thread! :)
 
telonio ειμαι adventuras μεχρι κοκαλο και πραγματικα τρελαινομαι

οταν βλεπω adventures τα οποια δεν εχω παιξει οπως το waxworks!

Το εχω βαλει στην λιστα με τα προσεχως παιχνιδια!
 
telonio σε ευχαριστώ για τη συμπλήρωση... Αγνοούσα την ύπαρξη του παιχνιδιού αν κι έχω σε DVD το Waxworks και το θεωρούσα σαν μια από τις cult ταινίες τρόμου :)

Θα ψάξω να το κατεβάσω άμεσα....

Υ.Γ. Μήπως έχει και πίστα με τον Marquis de Sade? :diablotin:
 
Πολύ καλύτερο από το αυθεντικό WAXWORK, ήταν το WAXWORK 2 : LOST IN TIMΕ, του Antony Hickox. Από τις πιό επιτυχημένες μίξεις τρόμου-χιούμορ.
 
Όποιος χριστιανός (ή άλλης θρησκείας ) βρεί το παιχνίδι για κατέβασμα ας ΜΕ το πει κι εμένα!Ενδιαφέρομαι διακαώς!
 
Θέλω να συσπειρώσω το ρετρο-lobbie της Θεσσαλονίκης! :vbwave: Χε χε....

Απαιτώ smile με τον Λευκό Πύργο!Αντε βρε!Όσο είναι σε ελληνικό εδαφος ακόμα!
 
Arduinna είπε:
Απαιτώ smile με τον Λευκό Πύργο!
Και εγώ μαζί σου ! Και με μια μεγάλη :grflag: να ανεμίζει !

Arduinna είπε:
Όσο είναι σε ελληνικό εδαφος ακόμα!
Μην ανησυχείς ! Το λέει και το τραγούδι :

"Ήσουν και θά'σαι Ελληνική, Ελλήνων το καμάρι !"
 
Ε αφού το λέει το τραγούδι ηρέμησα τώρα!Όταν θα έρθουν οι Τούρκοι θα τους το τραγουδήσω! "Μα πως κύριε Νταγίπ αφού το λέει το τραγούδι!!Θα αλλάξουμε τα τραγούδια για χάρη σας τώρα??"
 
Arduinna είπε:
Ε αφού το λέει το τραγούδι ηρέμησα τώρα!Όταν θα έρθουν οι Τούρκοι θα τους το τραγουδήσω! "Μα πως κύριε Νταγίπ αφού το λέει το τραγούδι!!Θα αλλάξουμε τα τραγούδια για χάρη σας τώρα??"
Σε περίπτωση που δεν πείθονται από τραγούδια, οι διάφοροι Τούρκοι, Γυφτοσκοπιανοί κλπ,

υπάρχουν πάντα και οι "παλιές αλλά αποτελεσματικές" μέθοδοι :

ΠΕΡΑΣΤΕ :

:grindteeth: :greece:

ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ :

:greece: :polyvolo: :grindteeth:

ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ :

:armed: :rip: :mastoras: :grflag:
 
Χαχαχαχαχα αυτό θα πεί δημιουργική χρήση των smilys!
 
Ας είναι καλά ο αγαπητός ΑΕΟΝ, που τα "αναβάθμισε" ! :worship:
 
Για να επανέλθουμε στο topic. Ενα ακόμη horror game ήταν και το Bloodnet. To οποίο μας είχε έρθει απο την Microprose το 1994. Κυκλοφόρησε μόνο η AGA έκδοση για την Α1200 και Α4000. Περίεργα γραφικά με έντονα χρώματα. Αν και το παιχνίδι το είχα μια φορά και ενα καιρό, ποτέ δεν έπαιξα ιδιαίτερα μαζί του. Οι cyber βρυκόλακες ποτέ δεν μου άρεσαν.:rolleyes:





Eνα χαβαλεδιάρικο (κατα την γνώμη μου) παιχνίδι με βαμπίρ ήταν και το Brides of Dracula απο την Gonzo Games το 1991. Ο σκοπός σας ήταν να δαγκώσετε και να κάνετε με αυτόν τον τρόπο δικιές σας 13 γυναίκες, αποφεύγοντας τους αγριεμένους χωρικούς αλλα και τον γνωστό Van Helsing. Σε καμία περίπτωση το παιχνίδι δεν ήταν τρομαχτικό αλλά τουλάχιστο βασιζόταν στον μύθο του βρυκόλακα.





Φυσικά computer game έγινε και το Bram Stoker's Dracula το 1993 απο την Psygnosis. Βασισμένο στην ομώνυμη ταινία ήταν ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι που θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. Μέτρια γραφικά και ήχος και καλό animation στα sprites. Ουσιαστικά βασιζόταν στον θόρυβο που είχε κάνει η ταινία. Κατα την γνώμη μου ένα κακό παιχνίδι στην ιστορία της Psygnosis.

 
Να αναφέρουμε και το εκπλητικό THE RIPPER.

Αρχές δεκαετίας 90'.

Με πολύ digitised-βίντεο και πρωταγωνιστή τον Christopher Walken.

Το παιχνίδι ήταν 6 CD !

Υπήρχαν 4 διαφορετικά "τέλη".

Σε κάθε "τέλος", ο δολοφόνος ήταν διαφορετικός.

Μουσική υπόκρουση, το κλασσικό "(Don't Fear) The Reapper" των Blue Oyster Cult.
 
Arduinna είπε:
ας ΜΕ το πει κι εμένα!
Μια και ζητηθηκε στην καταλληλη διαλεκτο ...

Κώδικας:
Amiga version (απο που αλλου απο το planetemu.net)
http://www.planetemu.net/?section=recherche&recherche=waxworks&type=Tous%20les%20mots&rubrique=roms

Dos version

http://www.thehouseofgames.net/index.php?t=10&id=126
ΥΓ Eκτος απο σκετο Waxworks μπορειτε να το βρειτε και ως Elvira 3: Waxworks .
 
The Ripper, τι είπες τώρα! original το έχω, ώρες στο cybernet (ή όπως το λέγανε!)
 
xalia είπε:
The Ripper, τι είπες τώρα! original το έχω, ώρες στο cybernet (ή όπως το λέγανε!)
Και εγώ αυθεντικό το είχα !

Μου φάνηκε όμως δύσκολο και αγόρασα και "λυσσάρι".

Τελικά ποτέ δεν βρήκα τον χρόνο, ούτε το "λυσσάρι" να διαβάσω, ούτε το παιχνίδι να τελειώσω ! :animangry:
 
Νεμο σ'ευχαριστώ τζιέρι μου!Άλλες 1223 ώρες παιχνιδιού! :D
 
Αχ Νεμο δεν με τα χες πει αυτα :D
 
Πίσω
Μπλουζα