Zita Hellas -"Φοράει Strike και καρφώνει"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Αν εισαι παιδι των 80ς ,που για να το διαβαζεις αυτο μαλλον εισαι, η θρυλικα ατακα θα σου θυμιζει κατι cool πατουμενα που κυκλοφορησαν αρχες της δικιας μας δεκαετιας.

Τα "Strike" και τα "Zita Hellas" ηταν τα in υποδηματα που φορουσαν οι trendy της εποχης.

Οτι αλλο πατουμενο θυμαστε απο την εποχη γραψτε το εδω μεσα ,απο σπαντριγιες (ετσι δεν τις λεγαν) μεχρι βατραχοπεδιλα. :D

Ακολουθουν οι φωτο ,ελπιζω να σας θυμιζουν κατι. :xm:

41727.jpg41732.jpg41728.jpg41729.jpg41730.jpg41731.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μμμμμ θυμαμαι κατι τσοκαρα... οχι τα Ελιτ... κατι αλλα
 
εγώ θυμάμε κάτι τσόκρα με λουλούδακι στο σημείο που έμπενε το δάκτυλο!!

Υ.Γ μπράβο παίδες ωραίο θέμα
 
Tην ατάκα την θυμάμαι κυρίως από το "Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα": όταν ο γυμναστής καρφώνει σε μια κοντή μπασκέτη (ίση με το ύψος του) πετάει ο Μπίλιας "Φοράει Strike και καρφώνει!". :D
 
Rakeesh είπε:
Μμμμμ θυμαμαι κατι τσοκαρα... οχι τα Ελιτ... κατι αλλα
Θυμάμαι μια διαφήμηση με μια κυρία σε δίπλα σε μια πισίνα να λίαζεται φορώντας τσόκαρα... ένα κοριτσάκι έρχεται χαρούμενο και της λέει:

" -Μαμά, θέλω κι εγώ Sun Shine! "

Το βρήκα κι εγώ λοιπόν και την έπρηξα την μάνα μου που φορούσε τσόκαρα... κι αναγκάστηκε και μου πήρε κι εμένα!!! :cheers:

Υπήρχαν και τα Dr Sholl τα οποία υπάρχουν έως και σήμερα...

Πολύ τρέντυ γύρω στο 90' ήταν και τα "τρακτερωτά" Timberland με το δερμάτινο κορδόνια αλλά και τα ορειβατικά με κόκκινα κορδόνια (εγώ είχα βάλει φούξια κορδόνια)!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα να δεις που ήταν ωραία τα Ζήτα! Αυτό της Μόσχας, συλλεκτικό... Ποιος δεν ξεκόλλαγε τα σηματάκια από πάνω;

ΥΓ η διαφήμιση με το κοριτσάκι στο ποδήλατο σήμερα μάλλον θα κοβότανε, κρίμα που τότε που παντού έβλεπες μπουτάκια δεν το εκτιμούσαμε :D
 
!

εγώ θυμάμαι τα PONY... τα φορούσε ο Γκάλης.

Αυτές όλες ήταν ελληνικές εταιρίες??
 
thamonas είπε:
εγώ θυμάμαι τα PONY... τα φορούσε ο Γκάλης.
Αυτές όλες ήταν ελληνικές εταιρίες??
Τα Strike τα εβγαζε η "Αλυσιδα" που ειχε εργοστασιο στην Παπαναστασιου- Θεσσαλονικη,ναι μετα εγινε Club.

Kαι τα "Zita Ellas" λογικα ναι για να εχει και το "Εllas". :D

Tωρα μας εφαγε η Ξενομανια. :angry:
 
Κριμα που τα σνομπαραμε τοτε...

Θυμαμαι και κατι φρικτα παπουτσια Camber.Και αυτα Ελληνικα πρεπει να ηταν...
 
Τα καμπεράκια φρικτά; Όχι βρε σύ... στην εποχή τους ήτανε!

Εγώ σιχαινόμουνα τις αρβύλες Βέρμαχτ...
 
Εχμμμ...ακομα Wermacht μποτες φοραω...:nervous:

Καλυτερα μασα μια Trident :D

images
08TridentWhite.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχμμμμ... πραγματικά τις φοράνε ακόμα; Μιλάμε για τις ίδιες; Γι αυτές που φοράγαν οι ναζήδες; Ουυυυυυ!
 
Η αλήθεια είναι ότι οι Wermacht ήταν πολύ ανθεκτικές μπότες !!!

Δεν έχω πλέον...
 
MamaMyrto είπε:
Θυμάμαι μια διαφήμηση με μια κυρία σε δίπλα σε μια πισίνα να λίαζεται φορώντας τσόκαρα... ένα κοριτσάκι έρχεται χαρούμενο και της λέει:
" -Μαμά, θέλω κι εγώ Sun Shine! "

Σαν τα φοράς ...σκανδαλίζεις ,sun, sun ,sun ,sun sunshine (το σχετικό τραγουδάκι)
 
manos426f είπε:
Η αλήθεια είναι ότι οι Wermacht ήταν πολύ ανθεκτικές μπότες !!! Δεν έχω πλέον...
Ε, ναι, σχεδιασμένες για πόλεμο δεν ήταν? :D

Εγώ πάλι φόραγα για αρκετά χρόνια Doc's (μάλιστα όταν 'πάλιωσα' στο στράτευμα αντικατέστησα τα ελεεινά άρβυλα με τις αθάνατες Doc's, δεν μου είπε κανείς τίποτα). Ήμουν, βλέπεις, παιδί της εργατιάς, όχι της στρατοκρατίας :p
 
Aardvark είπε:
Τα Strike τα εβγαζε η "Αλυσιδα" που ειχε εργοστασιο στην Παπαναστασιου- Θεσσαλονικη,ναι μετα εγινε Club.Kαι τα "Zita Ellas" λογικα ναι για να εχει και το "Εllas". :D

Tωρα μας εφαγε η Ξενομανια. :angry:
Η "Αλυσίδα" που έβγαζε τα Αλυσίδα-Ελβιέλα (sic) είχε και μία μαγαζάρα-γωνία στη Θεσσαλονίκη, Εγνατία με Αριστοτέλους, απέναντι από το άγαλμα τού Ελ.Βενιζέλου.

Για πολλά χρόνια, ήταν προμηθευτής τού Ελληνικού Στρατού, όσοι υπηρέτησαν τη θητεία τους θα θυμούνται τα μπλε πάνινα με άσπρη σόλα παπούτσια που χορηγούσαν στους νεοσύλλεκτους για τη γυμναστική.
 
Ενδιαφερουσες πληροφοριες......

Τα του στρατου τα θυμαμαι αλλα δεν ειχα ιδεα οτι ηταν απο την ιδια εταιρια,τον καλυτερο πελατη ειχαν και παρολαυτα.....λουκετο.

Οταν λες μαγαζαρα φανταζομαι κανενα διωροφο η μιλας απο αποψη πολυτελειας.

Κριμα παντως Ελληνικες εταιριες να κλεινουν........
 
Οχι, καμιά ιδιαίτερη πολυτέλεια, τη δεκαετια του '70 ήταν πολύ απλά τα πράγματα, περισσότερο με πρατήριο έμοιαζε.

Είναι όμως ένα νεοκλασικό ψηλοτάβανο κτίριο σε μια γωνία... γωνιάρα, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
 
Μαλιστα καταλαβα το "καλυτερο" στεκι.......

Μαγαζι γωνια.
 
Lux Interior είπε:
Η "Αλυσίδα" που έβγαζε τα Αλυσίδα-Ελβιέλα (sic) είχε και μία μαγαζάρα-γωνία στη Θεσσαλονίκη, Εγνατία με Αριστοτέλους, απέναντι από το άγαλμα τού Ελ.Βενιζέλου.
Για πολλά χρόνια, ήταν προμηθευτής τού Ελληνικού Στρατού, όσοι υπηρέτησαν τη θητεία τους θα θυμούνται τα μπλε πάνινα με άσπρη σόλα παπούτσια που χορηγούσαν στους νεοσύλλεκτους για τη γυμναστική.
Κάτι τέτοια (νομίζω της "ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ" "έβγαιναν" και σε μποτάκια. Τέλη δεκαετίας του '70, θυμάμαι τα φοράγαμε στη γυμναστική (μόνο..). Βαθύ μπλέ, άσπρη σόλα και μπροστά (κάτι σαν τα All Stars) και από την έξω πλευρά είχαν ένα κύκλο που έγραφε "ΖΗΤΑ HELLAS" με κόκκινες λεπτομέριες.

Lux Interior είπε:
Οχι, καμιά ιδιαίτερη πολυτέλεια, τη δεκαετια του '70 ήταν πολύ απλά τα πράγματα, περισσότερο με πρατήριο έμοιαζε.
Είναι όμως ένα νεοκλασικό ψηλοτάβανο κτίριο σε μια γωνία... γωνιάρα, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Όντως ήταν πολύ απλά τα πράγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα