Zita Hellas -"Φοράει Strike και καρφώνει"

Αυτα πρεπει να λες ,μονο στο ονομα τα χαλαμε......

47713.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι περίπου, μόνο που είχαν λιγότερα άσπρα γαζιά. Πάντως εμείς με τη λέξη "ελβιέλες" θεωρούσαμε όλα τα αθλητικά παπούτσια. Μετά αντικαταστάθηκε με το "σπορτέξ".
 
Εχω την εντύπωση οτι και το σήμα "Sportex", ενδεικτικό της εποχης (π.χ. Πλυντηρεξ), αφορούσε τον οίκο της Αλυσίδας.
 
Lux Interior είπε:
Εχω την εντύπωση οτι και το σήμα "Sportex", ενδεικτικό της εποχης (π.χ. Πλυντηρεξ), αφορούσε τον οίκο της Αλυσίδας.
Ίσως, δεν θυμάμαι τόσο καλά. Πάντως όμως και με τις δυο αυτές λέξεις εννοούσαμε τα αθλητικά παπούτσια γενικώς...
 
Aardvark είπε:
Kαι τα Zita Ellas" λογικα ναι για να εχει και το "Εllas"



παιδια νομιζω οτι την zita Ellas την ειχε ενας τυπος ο οποιος ηταν και προεδρος στην Α.Ε.Κ το επιθετο του αρχιζε απο Ζ(ζητα).Αλλα μπορει να κανω και λαθος.Ισως καποιος ΑΕΚτζης να βοηθησει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(Θα σε βοηθήσει ένας Π.Α.Ο.Κ.τσής).

Πράγματι, ήταν ο Ανδρέας Ζαφειρόπουλος, πρόεδρος επί εξαετία (1984-1990) τής ΑΕΚ και ιδιοκτήτης της Zita Hellas.
 
Μαλιστα πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα. :thumbup:

Kαι μια αφισσα απο τα 70ς απο τα "Σπορτεξ" που αναφερθηκαν παραπανω.

10274.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θυμίσατε!!!.... Strike ήταν τα παπούτσια με τα οποία έβγαλα όλο το δημοτικό! Μόνο στα νήπια και στην πρώτη, είχα με αυτοκόλλητο! Μετά, μεγάλωσα και δεν ήθελα!!!

Αντίστοιχα, μια και στο τόπικ αναφέρθηκαν οι Βέρμαχτ, μήπως θυμάται κανείς πώς λέγονταν αυτά τα παπούτσια που είχαν το σίδερο μπροστά; (Martin Shoes ή κάτι τέτοιο ;) Αυτά, που αν σου ρίχναν κλωτσιά στο καλάμι, νόμιζες ότι είχε διχοτομηθεί το πόδι σου!

[edit] Τέλος, μη λησμονήσω τα πάλαι ποτέ ALL STAR της CONVERSE (τα πολυαγαπημένα μας σταράκια), που έρχονται, φεύγουν, ξανάρχονται, ξαναφεύγουν από τη μόδα και όμως είναι σύμβολο πολλών γενεών!

[edit2] -Ήταν να μην ανοίξω το κουτί της Πανδώρας! Μόλις έφαγα μια έκλαμψη και θυμήθηκα και τα Adam's Shoes!.... Και όσο κοιτάζω το θέμα, όλο και θα φάω καμιά ακόμα αναλαμπή! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Αντίστοιχα, μια και στο τόπικ αναφέρθηκαν οι Βέρμαχτ, μήπως θυμάται κανείς πώς λέγονταν αυτά τα παπούτσια που είχαν το σίδερο μπροστά; (Martin Shoes ή κάτι τέτοιο ;) Αυτά, που αν σου ρίχναν κλωτσιά στο καλάμι, νόμιζες ότι είχε διχοτομηθεί το πόδι σου!
Νομίζω "Doc Martens" ?
 
D@redevil είπε:
Αντίστοιχα, μια και στο τόπικ αναφέρθηκαν οι Βέρμαχτ, μήπως θυμάται κανείς πώς λέγονταν αυτά τα παπούτσια που είχαν το σίδερο μπροστά; (Martin Shoes ή κάτι τέτοιο ;) Αυτά, που αν σου ρίχναν κλωτσιά στο καλάμι, νόμιζες ότι είχε διχοτομηθεί το πόδι σου!
To "πέταλο" δεν ήταν ίδιον προσόν των Doc Marten's (έτσι λεγόντουσαν). Ήταν χαρακτηριστικό νομίζω των Wehrmacht όντως. Οι Doc's είχαν εσωτερικά μεταλλική μύτη που κάλυπτε το πόδι, καθ'ότι ήταν αρχικά σχεδιασμένες (και ακόμη χρησιμοποιούνται) για βιομηχανική χρήση. Έτσι, η μεταλλική μύτη προστάτευε τα δάχτυλα από πτώσεις αντικειμένων κλπ. Προσωπικά έχει περάσει ΙΧ πάνω από τις Doc's μου και γλίτωσα... (don't try this at home :D )
 
Wally είπε:
Κριμα που τα σνομπαραμε τοτε...Θυμαμαι και κατι φρικτα παπουτσια Camber.Και αυτα Ελληνικα πρεπει να ηταν...

Τα παπούτσια Camper, έχουν μεγάλη ιστορία που ξεκινάει γύρο στο 1877 κάπου στην Αγγλία. Από το 1975 έγιναν παγκοσμίως γνωστά και μέχρι και σήμερα θεωρούνται από τα καλύτερα παπούτσια στο κόσμο! Εγώ προσωπικά έχω ένα ζευγάρι 2 χρόνια που το έχω κατα ευχαριστηθεί, από τα πιο ελαφριά και άνετα παπούτσια που έχω φορέσει!!!



36362-002_L



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ! Δεν πέτυχα το μήνυμα του Wally -βρε wallyyyyyyyyyyyyyyyyy!!! Όχι μόνο καμμία σχέση με Ελλάδα, αλλά είναι (και ήταν) και πολύ στυλάτα. Μπορεί όχι του γούστου σου (κι εμένα 1 στα 5 σχέδια μου αρέσει) αλλά όχι και 'φρικτά'! Έχω κι εγώ ένα ζευγάρι 4-5 χρόνια, τα έχω σκίσει, έχουν φάει θαλασσινό νερό και είναι σαν καινούργια (χωρίς πλάκα) και τα πιο ελαφριά που έχω φορέσει...
 
Από τα αγαπημένα μου παπούτσια στα '80s ήταν τα New Balance-James Worthy,...αφού όταν τα φόραγα νόμιζα πως είχα μάθει basket!!! :award: :rofl: :rofl:

 


23026_01_lg.jpg



23026_01_lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοράει PONY και... σουτάρει!!

picture.php


Προς το τέλος της δεκαετίας του '80 πρέπει να εμφανίστηκε στην Ελλάδα και η μάρκα diadora... :cool:
 
Μια διαφημιση της γνωστης μαρκας που δεν υπαρχει πλεον.

picture.php


Φωτο δικια μου.
 
Ωραιος ο Aardvark! Εχουμε χρονολογια απο το περιοδικο?

Τοσο τα strike, τα zita και τα pony αισθητικα ηταν πολυ ωραια. Δεν μπορεσαν ομως να ανταγωνιστουν τις ηδη δημοφιλεις παγκοσμιως μαρκες που εισεβαλαν δυναμικα στην Ελλαδα,στην κουρσα για high tech παπουτσια. Θυμαμαι η λεξη κλειδι ηταν ''αεροσολα'', για ναμην αναγερουμε καγκουριες οπως τα λαμπακια ή τα pump.

Oι μονοι που ειχαν απομεινει να τα τιμουν ηταν οι αμετανοητοι μεταλλαδες παλαιας κοπης. Που να ηξεραν αυτες οι εταιριες τοτε οτι η μοδα θα ξαναγυριζε μεσω του street/skate fashion στις απλες φορμες αθλητικων παπουτσιων τυπου adidas gazelle και stan smith.

Οσο για τα σπορτεξ τελευταια φορα που βαλαμε ηταν στο στρατο που τα χορηγουσε σαν παπουτσι γυμναστικης. 100% απαραδεκτα. Ολοι περιμεναμε την πρωτη ευκαιρια να φερουμε τα αθλητικα μας.
 
Λολ,σπορτεξ ηταν αυτα στον στρατο ,τα θυμαμαι.

Η φωτο ειναι απο το '92 εξου και η 90ς αισθητικη,μεχρι τοτε υπηρχαν σιγουρα.
 
απ τις τελευταιες του Ζαφειροπουλου..αισθητικη "Space 1999"

αληθεια αυτη με ενα κοπαδι μηχανοβιους με το τζιγκλακι" ..μες στις ντισκο γυρνας,για ενα φλερτ ξενυχτας,με τα Ζητα παντααααα Ζητα.."την εχει πετυχει κανεις?τη θυμοστε ορε?
 
Aardvark είπε:
Λολ,σπορτεξ ηταν αυτα στον στρατο ,τα θυμαμαι.Η φωτο ειναι απο το '92 εξου και η 90ς αισθητικη,μεχρι τοτε υπηρχαν σιγουρα.
Πρέπει να υπήρχαν τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90, θυμάμαι ότι ήταν από τα πρώτα μου σπορτέξ, περίπου '94-'95, και αν δεν κάνω λάθος είχαν και φωτάκια που άναβαν με το περπάτημα (αν δε με απατά η μνήμη μου τόσο).
 
Πίσω
Μπλουζα