Zita Hellas -"Φοράει Strike και καρφώνει"

Τί να πώ φίλε Aadvark!!

Έχω μείνει άφωνος για άλλη μια φορά με το αρχείο σου!!Θά'θελα πάρα πολύ εάν βόλευε και ήταν και επιθυμιτό και από σένα να βρισκόμασταν και από κοντά και να τα

λέγαμε σε σχέση με την αναβίωση της zita hellas που προσπαθούμε να κάνουμε...η βοήθειά σου είναι πραγματικά πολύτιμη!

Από Παρασκευή 13/3 και για καμιά βδομάδα θα είμαι Αθήνα για δουλειές με την Zita και για live μιας και τυχαίνει να'μαι και μουσικός..

Την Κυριακή 15/3 στις 7 το απόγευμα παίζω σε ένα πολύ ωραίο μπαράκι στο Παγκράτι στην πλατεία Βαρνάβα το οποίο λέγεται Superfly και που έχει επίσης φοβερή συλλογή από vintage και 80's αντικείμενα όπου θα εκθέσω και την πρώτη limited edition συλλογή της Zita Hellas!!

Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα εάν μπορούσες να παρευρισκόσουν και να γνωριζόμασταν και από κοντά μιας και νομίζω έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ο χώρος και παρουσίαση των υποδημάτων Zita!!

Νά'σαι καλά και ευχαριστώ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σου!!

KOZMIK POSTER ZITA SUPERFLY.jpg
 
baboooska είπε:
Τί να πώ φίλε Aadvark!!Έχω μείνει άφωνος για άλλη μια φορά με το αρχείο σου!!Θά'θελα πάρα πολύ εάν βόλευε και ήταν και επιθυμιτό και από σένα να βρισκόμασταν και από κοντά και να τα

λέγαμε σε σχέση με την αναβίωση της zita hellas που προσπαθούμε να κάνουμε...η βοήθειά σου είναι πραγματικά πολύτιμη!

Από Παρασκευή 13/3 και για καμιά βδομάδα θα είμαι Αθήνα για δουλειές με την Zita και για live μιας και τυχαίνει να'μαι και μουσικός..

Την Κυριακή 15/3 στις 7 το απόγευμα παίζω σε ένα πολύ ωραίο μπαράκι στο Παγκράτι στην πλατεία Βαρνάβα το οποίο λέγεται Superfly και που έχει επίσης φοβερή συλλογή από vintage και 80's αντικείμενα όπου θα εκθέσω και την πρώτη limited edition συλλογή της Zita Hellas!!

Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα εάν μπορούσες να παρευρισκόσουν και να γνωριζόμασταν και από κοντά μιας και νομίζω έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ο χώρος και παρουσίαση των υποδημάτων Zita!!

Νά'σαι καλά και ευχαριστώ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σου!!

Προβολή συνημμένου 128714
 


Να'σαι καλα και καλη επιτυχια,δεν υποσχομαι να παρευρεθω αλλα θα προσπαθησω,υποσχομαι ομως οτι θα δεις αρκετα ακομη πραματακια που θα βρεις ενδιαφεροντα εδω μεσα.



Επισης αν πεσει στα χερια σου θα ηθελα πολυ να ξαναδω το μπρελοκ παπουτσακι εστω και σε φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τιμοκαταλογος ολιγοσελιδος απο το 1975-76,ξεχωριζει για την 70ς αισθητικη του.

 


attachment.php


 


Απο το προσωπικο μου αρχειο
 
Aαααααυτα ειναι,υπεροχα.


Ισως αν δεν απατωμαι να υπηρξε και μπρελοκ με κοφτο αθλητικο περα απο αυτο με το μποτακι της φωτο.



Μπραβο και παλι,οπως τα θυμαμαι ειναι,σειρα μου πλεον να βαλω κατι δυνατο!
 
Τα συγκεκριμένα βρεθήκαν από ανθρώπους που εργαζόταν στο παρελθόν στη zita και μετά απο πολύ ψάξιμο..Πολύ καλοί άνθρωποι γύρω στα 70 και,με μεγάλη εως συγκινητική διάθεση να βοηθήσουν παίρνοντας ο ένας τηλέφωνο στον άλλο και με πολύ ωραίες αναμνησεις και πληροφορίες για εποχές που πραγματικά ήταν ένδοξες και για την εταιρία αλλα και όσους εργαζόταν εκεί..τα συγκεκριμένα μπρελόκ ήταν αχρησιμοποίητα και είναι πραγματικό μέταλλο και αρκετά βαρύ θα λεγα..ποιότητα ακόμα και στο μπρελόκ..Βασικά αν θυμάμαι καλά υπήρχε κ ενα ανάλογο μπρελόκ σε ποδοσφαιρικό κ νομίζω και σε χαμηλό αθλητικο..αναμενω νεότερα απο παλιό πωλητή της zita που εργαζόταν στην εταιρία τη δεκαετία 70 και 80..θα αναρτίσω εαν εχουμε νεότερα..ευχής έργον!
 
Οντως,ποδοσφαιρικο πρεπει να ητανε σιγουρα το αλλο.


Θα ηθελα να ακουσω μερικες απο τις αναμνησεις που αναφερεις απο την ιστορικη εταιρια,πιστευω να ενδιεφερε και αλλους.
 
baboooska είπε:
Τα συγκεκριμένα βρεθήκαν από ανθρώπους που εργαζόταν στο παρελθόν στη zita και μετά απο πολύ ψάξιμο..Πολύ καλοί άνθρωποι γύρω στα 70 και,με μεγάλη εως συγκινητική διάθεση να βοηθήσουν παίρνοντας ο ένας τηλέφωνο στον άλλο και με πολύ ωραίες αναμνησεις και πληροφορίες για εποχές που πραγματικά ήταν ένδοξες και για την εταιρία αλλα και όσους εργαζόταν εκεί.

Aardvark είπε:
Οντως,ποδοσφαιρικο πρεπει να ητανε σιγουρα το αλλο.
Θα ηθελα να ακουσω μερικες απο τις αναμνησεις που αναφερεις απο την ιστορικη εταιρια,πιστευω να ενδιεφερε και αλλους.
Αν μπορουμε να μαθουμε για την πορεια της εταιριας, φυσικα και θελουμε....
 
ZITA HELLAS

Και για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι..

87 χρόνια παράδοση στο χώρο υποδημάτων H ΖΙΤΑ αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας του Ελληνικού παπουτσιού ξεκίνησε το 1928 από τον πολυπράγμονα επιχειρηματία Ιωάννη Π. Ζαφειρόπουλο ο οποίος εισήλθε στον κλάδο της επεξεργασίας, εμπορίας δερμάτων και κατασκευής πολυτελών υποδημάτων.

Το 1963 οι γιοί του Παναγιώτης και Ανδρέας Ζαφειρόπουλος, οικονομολόγοι του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών αναλαμβάνουν τα ηνία της επιχείρησης και με σεβασμό στη μακρά παράδοση, γνώση και πείρα, την απογειώνουν ιδρύοντας τη μεγαλύτερη βιομηχανική μονάδα στον κλάδο των αθλητικών υποδημάτων στην Ελλάδα και τα Βαλκάνια, την ZITA HELLAS και ZITA INTERNATIONAL.


Για πολλά χρόνια η εταιρία μονοπωλεί σχεδόν στο κομμάτι του αθλητικού υποδήματος με σημεία πώλησης σε όλη την Ελλάδα και πουλώντας εκατοντάδες χιλιάδες υποδήματα από τα μεγάλα αστικά κέντρα μέχρι και τα πιο απομακρυσμένα νησιά και χωριά..πράγμα που σημαίνει οτι κάποια στιγμή της ζωής τους σχεδόν όλοι οι Έλληνες είχαν φορέσει Zita Hellas ειδικά στις χρυσές δεκαετίες του 70 και 80!!



Ανάμεσα στις διάφορες καινοτομίες όπως υψηλής τεχνολογίας μηχανές για τα δεδομένα της εποχής όπου η σόλα εκχυνόταν κατ'ευθείαν πάνω στο παπούτσι όπως και τα αυτοκόλλητα τύπου velcro στα παπούτσια αντί για κορδόνια επίσης ήταν η πρώτη εταιρία που έκανε την πρώτη σόλα με διπλή πολυουρεθάνη δυο πυκνοτήτων για μεγαλύτερη απορρόφηση κραδασμών και υπήρχε προσεγμένη επιλογή στην ποιότητα υλικών σε όλα τα στάδια παραγωγής που άντεχαν στο χρόνο!!


To 1985 η ZITA είναι ο ηγέτης του κλάδου με μερίδιο αγοράς 65% και με εξαγωγές στα Βαλκάνια και την Κύπρο. Ο Ανδρέας Ζαφειρόπουλος παράλληλα προσφέρει τις υπηρεσίες του στον ευρύτερο χώρο του αθλητισμού όντας μεγαλομέτοχος και πρόεδρος της ΠΑΕ-ΑΕΚ.Έπειτα και στα επόμενα χρόνια,μετά την εισβολή των εισαγόμενων προιόντων από το 90 και μετά και μετέπειτα την κυριαρχία της ασιατικής αγοράς με χαμηλή ποιότητα και ιδιαίτερα ανταγωνιστικές τιμές,επήλθε η αποδυνάμωση της εταιρίας όπως και πολλών άλλων ελληνικών εταιριών.Σήμερα η εταιρία η οποία έχει μετονομαστεί σε zita group,ενασχολείται κυρίως με την εισαγωγή και εμπορία κάποιων εταιριών και επαναφέρει σιγά σιγά ένα μικρό κομμάτι παραγωγής σαν zita hellas με σκοπό την αναβίωση της πάλαι ποτέ ιστορικής ελληνικής αθλητικής εταιρίας.


Αυτή είναι με λίγα λόγια η μεγάλη ιστορία της ZITA HELLAS η οποία ευχόμαστε να επαναληφθεί..





και άλλα 2 μπρελοκάκια σε κόκκινο και πράσινο από πολύ παλιό πελάτη λιανικής με τον οποίο βρέθηκα προσωπικά και στο αρχείο του είχε έναν μικρό θησαυρό..

82 χρονών ο ευγενικότατος κύριος με επίσης πολύ έντονες καλές αναμνήσεις και με όρεξη εφήβου να μιλάει για ώρα για εκείνες τις χρυσές εποχές και να μου δείχνει σαν μικρό παιδί το σχεδόν άθικτο υλικό του..να είναι καλά!!

10561615_1578587512418101_2679742247730776480_n.jpg

σχέδόν άθικτος τιμοκατάλογος της εποχής του 75 σαν του φίλου Aadvark που ανέβασε πριν λίγες μέρες και τον ευχαριστώ..έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον νομίζω το marketing τις εποχής και το πως διαφημίζανε τα προϊόντα ακόμα και στους καταλόγους λιανικής..

11081094_1578586659084853_4380274233086908262_n.jpg

11055382_1578586989084820_7661280755781839663_n.jpg

11053354_1578587062418146_255018606208814367_n.jpg

10313352_1578587132418139_8395716517166948189_n.jpg

...και μοναδικό μεγάλο αυτοκόλλητο πόστερ της εποχής..εντύπωση μου κάνει πέρα από το όλο καλλιτεχνικό θέμα της αφίσας και το ''Ζ'' πάνω στο κράνος των επιβατών της μοτοσυκλέτας..νομίζω συνηθιζόταν τότε τα αυτοκόλλητα να κολλιούνται και στα κράνη πέρα από τα μηχανάκια και τα ψυγεία στις κουζίνες..άλλος συνειρμός που μου ήρθε έτσι για το αστείο της υπόθεσης είναι ότι υπήρχαν Zitaδες πολύ πριν τους σημερινούς Ζητάδες..Zita Hellas-ένα βήμα μπροστά..τό'λεγε και το σλόγκαν της εποχής..

11082673_1578587809084738_3064154001483592414_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπεροχα ολα ,κυριως συμπαθησα το φοβερο αυτοκολλητο απο τα 80ς.
 
Η Ζita δεν εβγαζε μονο αθλητικα βεβαιως αλλα ειχε μια ευρεια γκαμα υποδηματων και παρακατω ακολουθει ενα που πιθανοτατα δεν ητανε δημοφιλης στην νεολαια της εποχης αλλα εχει και αυτο μια θεση στην Ιστορια της εταιριας.




attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι είναι φίλε Aadvark..Υπήρχαν διάφοροι τύποι υποδημάτων όπως τα αθλητικά που ήταν ευρέως γνωστά όπως και γαλότσες για γεωργική κυρίως χρήση όπως και και τα εργατικά τα λεγόμενα σαν το μποτάκι της φωτογραφίας τα οποία τα χρησιμοποιούσαν σε εργοτάξια εξωτερικού χώρου,σε εργοστάσια και σε υπαλλήλους του κάθε δήμου για διά φορες κυρίως εξωτερικές εργασίες..

Μιλώντας εχθές συγκεκριμένα εδώ στη Λάρισα που ζω με τον τότε αντιπρόσωπο Βορείου Ελλάδας ευγενικότατο κύριο Λέανδρο και συνεχίζοντας την έρευνα για την ιστορία και αρχείο της Zita Hellas,ανάμεσα στα πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα που είπαμε και με φανερή τη συγκίνηση του για τις ένδοξες τότε εποχές μου είπε ότι το συγκεκριμένο μποτάκι έχει πουλήσει κατά εκατοντάδες χιλιάδες ζευγάρια κάθε χρόνο επί σειρά δεκαετιών..

Εξερευνώντας επίσης σε μιά περιοχή της Λάρισας στα λεγόμενα παλιατζίδικα σα να λέμε το μοναστηράκι της Αθήνας και μιλώντας με τους ιδιοκτήτες καταστημάτων από τους πιο παλιούς της πόλης σχεδόν όλοι μου είπαν ότι υπάρχει ακόμα κόσμος που έρχεται και ζητάει το συγκεκριμένο μποτάκι λόγω της μεγάλης αντοχής που είχε όπως και για την αντοχή και την ευκαμψία της σόλας που βόλευε για τις διαφόρου τύπου σκληρών εργασιών για τις οποίες προοριζόταν..

Πάντως κοινό χαρακτηριστικό σχεδόν όλων των καταστηματαρχών που είναι πολλά χρόνια στην αγορά εδώ της Λάρισας ήταν ένα κρυφό χαμόγελο,μια νοσταλγία και μια κάποια συγκίνηση όταν τους ανέφερα το όνομα Zita Hellas και πολύ πρόθυμοι να ψάξουν μήπως υπάρχει κάτι ξεχασμένο στις αποθήκες τους..

Επίσης κοινή φράση των περισσοτέρων εξ αυτών που μου έκανε εντύπωση και που νομίζω λέει πολλά ήταν:

''Φάγαμε ψωμί από την Zita..''

20914_1578587975751388_6307774700697432068_n.jpg

αυτοκόλλητο της δεκαετίας 80 με το ιστορικό μοντέλο mockBa 80..
 
Πολυ ωραιο το αυτοκολλητο οπως και πολυ ενδιαφεροντα τα ινφο που μοιραστηκες και μιας και αναφερθηκανε και οι γαλοτσες,ιδου η σακουλα με την επωνυμια της εταιριας που μπαινανε.




attachment.php
 
φοβερή και η σακούλα..βασικά έχει πολύ ενδιαφέρον πόσο βάση και αισθητική δινόταν ακόμα και στη σακούλα για τις γαλότσες..και ακόμα μια φορά μένω άφωνος με το αρχείο σου φίλε Aadvark..να σαι καλά!

αυτό το σχεδιάκι της zita η αλήθεια είναι οτι δεν το θυμάμαι ή ίσως δεν το πρόλαβα αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι μοναδικό και ειδικά η σόλα του νομίζω..

Zita Hellas Hermes..Συνηθιζόταν σε πολλά μοντέλα της zita να δίνονται αρχαία ελληνικά ονόματα..και λογικό νομίζω..

Πολύ θα χαιρόμουν αν κάπου βρισκόταν αυτό το μοντέλο όπως και το κλασσικό δερμάτινο μπασκετικό μποτάκι της zita..

11021225_1578585955751590_3501911106513280817_n.jpg
 
Yπεροχος ο Ερμης και οντως πολυ ξεχωριστο το σχεδιο του,ιδιως στην σολα.


Ας βαλουμε ενα
Turbo δεν νομιζω να εχει ξαναμπει μοντελο ,με σκρατς.

 


attachment.php
 
Πολύ θα χαιρόμουν αν κάπου βρισκόταν αυτό το μοντέλο όπως και το κλασσικό δερμάτινο μπασκετικό μποτάκι της zita..
Για τον φιλο Babooska απο την σειρα Rebound το μπασκετικο παπουτσι της Zητα.




attachment.php
 
Aυτο με το ποδηλατο ειναι παραλλαγη του τρια ποστ παραπανω νομιζω κατα τα αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι να επιβεβαιωσω οτι ειναι οντως ΖΗΤΑ ,lol.
 
Αυτά είναι!!

Πολύ ωραίο το μποτάκι φίλε Aadvark και ευχαριστώ για την ανάρτηση!Πραγματικά έχεις θησαυρό κι εσύ στα χέρια σου!

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μποτάκι το θυμήθηκα μόλις το είδα..στο μυαλό μου είχα και το άλλο μπασκετικό με το μαξιλαράκι πίσω στη φτέρνα..

Προβολή συνημμένου 130600

Η φωτό δεν είναι πολύ καθαρή μιας και είναι από το ανάλογο διαφημιστικό τηλεοπτικό σποτ της εποχής..Από τα αγαπημένα μου σχέδια!

Αν έχεις και πραγματικό δείγμα σε κάποια από αυτά τότε πραγματικά είσαι ο άρχων των πανταχού retromaniax..αν και από το υλικό που έχω δει εώς τώρα είσαι ήδη!

Κι εγώ συνεχίζω την έρευνα μου και όλο κάτι ανακαλύπτω..

10264720_1578587639084755_4050132926625780221_n.jpg

και το ταξίδι συνεχίζεται!!

zita vintage botaki.jpg
 
Ωραιο το ποδοσφαιρικο απο το παγκοσμιο του 82 ,αλλο ενα μποτακι απο τα παλαια ,δυστυχως πραγματικο δειγμα δεν υπαρχει απο τα συγκεκριμενα!

 


Capture.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα