Zork

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον gapan. Μου αρέσει πολύ η χαρτογράφηση, γι' αυτό ίσως το αγαπημένο μου είδος είναι τα text (ή και graphics) adventures. Θυμάμαι ατελείωτες ώρες με μιλιμετρέ και μολύβι για να σχεδιάζω χάρτες, την κάθε τοποθεσία, πιθανές εξόδους, όπως και τα διάφορα αντικείμενα που έπαιζαν ρόλο στο παιχνίδι. Ευτυχώς και τώρα έχω τον χρόνο να το κάνω. :)
 
Leon είπε:
@Alkis21: Επειδή κάποια στιγμή θέλω να παίξω το Diamonds in the Rough, για πες μου, όταν το αγοράζεις είναι digital download ή στέλνεται σε κουτί;
Βασικά υπάρχουν και οι δύο επιλογές. Στο κουτί του το παίρνεις από τη σελίδα μας, digital download από το Adventure Shop.

gapan είπε:
Και για να μη νομίζετε ότι ο Άλκης απλά διαφημίζει το παιχνίδι του, πραγματικά είναι πάρα πολύ καλό, με πολύ έξυπνους γρίφους και απίστευτο τέλος. Βασικά είναι το μόνο adventure παραγωγής μετά του '98 που έχω παίξει.
Να'σαι καλά φίλε!

Leon είπε:
:animlaugh: Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές στη "σύγχρονη εποχή" να παίξω κάποιο παλιό text adventure, και δεν κατορθώνω να κάνω βήμα! Πως στο καλό τα κατάφερνα στα 12 μου με το λεξικό στο χέρι, μου λέτε; :( Πάντως κι εγώ ήμουν fan της χαρτογράφησης και γενικότερα των σημειώσεων.
 
alkis21 είπε:
Βασικά υπάρχουν και οι δύο επιλογές. Στο κουτί του το παίρνεις από τη σελίδα μας, digital download από το Adventure Shop.
Thanks, θα προβώ σε αγορά λίαν συντόμως.

:animlaugh: Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές στη "σύγχρονη εποχή" να παίξω κάποιο παλιό text adventure, και δεν κατορθώνω να κάνω βήμα! Πως στο καλό τα κατάφερνα στα 12 μου με το λεξικό στο χέρι, μου λέτε; :( Πάντως κι εγώ ήμουν fan της χαρτογράφησης και γενικότερα των σημειώσεων.
Mην απελπίζεσαι! Στο IF archive έχει μπόλικα mapping tools που θα σε βοηθήσουν. Ε και τόσα walkthrough κυκλοφορούν άμα κολλήσεις... ;)
 
That's the spirit! Ούτε εγώ καταδέχομαι να γίνω ρίψασπις! :)
 
Φίλε Rakeesh, από περιέργεια...Τα Zork πως τα παίζεις; Με retro υπολογιστή, με emulator ή με interpreter;
 
Dosbox

Για την ιστορια, δοκιμασα να το παιξω σε Freedos μεσω Λινουξ και ηταν αρκετα αργο (ισως επρεπε να κανω καποιες ρυθμισεις.

Το Dosbox παντως για μενα ειναι η αυτονοητη λυση/απαντηση για καθε ρετροgamer

(αντιρρησεις απο πιο ψαγμενους, δεκτες :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί να βγάζεις τα ματάκια σου διαβάζοντας στη χαμηλή ανάλυση του DOS, αφού μπορείς να το παίξεις με interpreter που έχει και άλλα καλούδια και ευκολίες;

Δοκίμασε το WindowsFrotz (ή κάποια άλλη έκδοση ανάλογα με το λειτουργικό σου).
 
Τι εννοεις χαμηλη αναλυση; Το παιζω fullscreen συνηθως.

Αν εννοεις για το αν με ενοχλει το πιξελιασμα... με αυτο μεγαλωσα, πως θα με ενοχλει; :)

Τα καλουδια παντως θα ειχε ενδιαφερον να τα δουμε, ειδικα αν αλλαζει την ολη εμπειρια του παιξιματος (πχ κλικ σε βελακια αντι να πληκτρολογουμε n, w, s, e, επαναληψη εντολης, πολλαπλα undo, μενου για savegames κλπ).

Γιατι δε μας κανεις μια παρουσιαση; :) ειναι εντος θεματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να κάνεις auto-mapping στα infocom adventures, να χρησιμοποιείς πυξίδα για μετακίνηση και να έχεις ένα παράθυρο με το inventory. Βέβαια αυτά υπάρχουν στα Z6 adventures της, αλλά όχι στα προηγούμενα games. Φυσικά αυτές οι ευκολίες (αλλά κυρίως τα γραφικά) δεν άρεσαν καθόλου στους hardcore fans.

Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετές ευκολίες με ένα interpreter.

1) παίζεις με true type fonts και επιλέγεις ότι χρώμα θέλεις για το κείμενο και το φόντο, κάνοντας πιο εύκολο το διάβασμα.

2) μπορείς να παίξεις όλες τις εκδόσεις ενός παιχνιδιού εύκολα.

3) μπορείς να έχεις ένα mapping utility παράλληλα για να φτιάχνεις χάρτη και να γράφεις σημειώσεις.

4) Μπορείς να σώσεις το transcript του παιχνιδιού για να βλέπεις τι έχει γίνει.

5) Μέσω του transcript υπάρχει utility που φτιάχνει χάρτη αυτόματα (το Frobot)

6) Τα invisiclues της Ιnfocom (hints) υπάρχουν σε μορφή που αναγνωρίζει ο interpreter και έτσι μπορείς να επιλέγεις όποιο θέλεις και να τα βλέπεις ένα-ένα χωρίς περεταίρω spoilers.

Που θα πάει, θα ανακαλύψω και κάποιον τρόπο να "βελτιώσω" το interface! ;)

Θα γράψω σύντομα έναν αναλυτικό οδηγό για το πως να παίξουμε text adventures σήμερα.
 
Πίσω
Μπλουζα