Άγνωστος Πόλεμος (1971 ΥΕΝΕΔ)

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΙΡΙΑΛ

ΡΑΦΑΕΛΑ είπε:
ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΕΡΤ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ,,,
Συγχαρητήρια Ραφαέλα για την ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Δυο διορθώσεις να κάνω: Η πρώτη ιστορία του «ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ» δεν αναφέρεται σε κάποια Γερμανίδα κατάσκοπο, αλλά στη Χριστίνα Ψάχου, την αδελφή του Βαρτάνη, που έδινε πληροφορίες της αντικατασκοπίας στους Ιταλούς οι οποίοι την εκβιάζανε μετά την απαγωγή του παιδιού της.

Επίσης το σίριαλ τελείωσε τον Φεβρουάριο του 1974 και όχι τον Οκτώβριο.

Τέλος, υπήρχε και 5η ιστορία. Ο τίτλος «Στην κόλαση δεν υπάρχουν σύνορα».

Και μια αντίρρηση. :sad:Συμφωνώ με την άποψη για τη βλακεία των τότε υπευθύνων. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι «ηλίθιοι οι ποδοσφαιρικοί αγώνες», οι οποίοι όπως λες γράφτηκαν επάνω στην ταινία. Το ποδόσφαιρο δεν φταίει σε τίποτα επειδή τότε θέλησαν κάποιοι να καταστρέψουν την ιστορία της τηλεόρασης. Άλλωστε δεν νομίζω ότι γράφανε μόνο ποδόσφαιρο στις κόπιες των σίριαλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια tsalk για την ανακάλυψη. Μερικά ερωτήματα:

1)Ποιό είναι το κόστος των βιντεοκασσετών;

2)Υπάρχουν άλλα κομμάτια;

3)Υπάρχει ο 2ος και 3ος κύκλος;

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευπαλίνος είπε:
Συγχαρητήρια tsalk για την ανακάλυψη. Μερικά ερωτήματα:1)Ποιό είναι το κόστος των βιντεοκασσετών;

2)Υπάρχουν άλλα κομμάτια;

3)Υπάρχει ο 2ος και 3ος κύκλος;

Ευχαριστώ


1) 1 ευρώ έκαστη

2) δυστυχώς όχι

3) όχι και τα ψάχνω
 
Ευπαλίνος είπε:
Και μια αντίρρηση. :sad:Συμφωνώ με την άποψη για τη βλακεία των τότε υπευθύνων. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι «ηλίθιοι οι ποδοσφαιρικοί αγώνες», οι οποίοι όπως λες γράφτηκαν επάνω στην ταινία. Το ποδόσφαιρο δεν φταίει σε τίποτα επειδή τότε θέλησαν κάποιοι να καταστρέψουν την ιστορία της τηλεόρασης. Άλλωστε δεν νομίζω ότι γράφανε μόνο ποδόσφαιρο στις κόπιες των σίριαλ.
Δυστυχως ναι, τα πρωτα χρονια της δεκαετιας του 80 γραφανε ολα τα ματς, καθε Κυριακη, πανω στους Πανθεους, στον Γιουγκερμαν, στον Λιαπκιν, στην Αφροδιτη, στην Αναδυομενη και σε πολλα ακομα. Ε δε νομιζω πως μπορουμε να συγκρινουμε τα γκολ με την καλλιτεχνικη ιστορια μιας χωρας...
 
παιδια δε θα το πιστεψετε αλλα περιφερειακο καναλι της δυτικης ελλαδας προβαλλει καθε τεταρτη στις 8 και μιση το απογευμα τον Αγνωστο Πολεμο που γυριστηκε το 1986 με τη μαρια αλιφερη και τον αγγελο αντωνοπουλο.Χτες ηταν το πρωτο επεισοδιο και το ειδα επαθα πλακα δεν το περιμενα.Μακαρι να βαλλει και αυτο που παιχτηκε με την τονια καζιανη.Παρολο που δεν εχει την αιγλη του πρωτου με τη γκελυ μαυροπουλου το 1971 μου αρεσε ηταν καλογυρισμενο και καλες ερμηνειες θα το δω και μαλιστα παιζει και η βανα μπαρμπα.
 
Προφανως μιλάς για την πρώτη από τις 3 ενότητες που είχαν κυκλοφορήσει το Καταδικασμένη σε θάνατο που έχω παραθέσει και το εξώφυλλο της βιντεοκασσέτας πιό πάνω. Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με τον Αγνωστο πόλεμο του 1971, αλλά παρόλα αυτά ήταν μια αξιόλογη νομίζω προσπάθεια.
 
tsalk είπε:
Προφανως μιλάς για την πρώτη από τις 3 ενότητες που είχαν κυκλοφορήσει το Καταδικασμένη σε θάνατο που έχω παραθέσει και το εξώφυλλο της βιντεοκασσέτας πιό πάνω. Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με τον Αγνωστο πόλεμο του 1971, αλλά παρόλα αυτά ήταν μια αξιόλογη νομίζω προσπάθεια.
Ακριβως αυτο λεω και εγω οτι δεν εχει την αιγλη του αγνωστου πολεμου του 1971 σιγουρα αλλα ειναι αρκετα καλη και αφου δεν μπορουμε να δουμε το πρωτοτυπο απο το αλοτελα καλη και η παναγιωταινα και επισης εγω που τη δεκαετια του 70 ημουν αγενητη και δεν το ειδα ειναι μια ευκαιρια να παρω μια ιδεα πανω κατω.ελπιζω να βαλει και το αλλο με την τονια καζιανη.Να δουμε αν θα το βαλλουν
 
ioli1453 είπε:
Ακριβως αυτο λεω και εγω οτι δεν εχει την αιγλη του αγνωστου πολεμου του 1971 σιγουρα αλλα ειναι αρκετα καλη και αφου δεν μπορουμε να δουμε το πρωτοτυπο απο το αλοτελα καλη και η παναγιωταινα και επισης εγω που τη δεκαετια του 70 ημουν αγενητη και δεν το ειδα ειναι μια ευκαιρια να παρω μια ιδεα πανω κατω.ελπιζω να βαλει και το αλλο με την τονια καζιανη.Να δουμε αν θα το βαλλουν
Δεν τους παιρνεις ενα τηλεφωνο να τους πεις και για την Κραυγη των Λυκων μηπως και μπορουν να την βρουν? ;)
 
ChristosM είπε:
Δεν τους παιρνεις ενα τηλεφωνο να τους πεις και για την Κραυγη των Λυκων μηπως και μπορουν να την βρουν? ;)
Θα παρω και οτι μου πουνε θα σας πω
 
Αυτα που ειχα γραψει ουσιαστικα τα χα αντιγραψει απο πηγη...οποτε δεν ευθυνομαι για τυχον λαθη...οσο για τουσ αγωνεσ με συγχωρειτε αλλα μπροσ σε τετοια αριστουργηματα ειναι ηλιθιοι...
 
Ποιο καλό παιδάκι θα μπορέσει να περιγράψει το ρόλο του Αντωνόπουλου στον "Άγνωστο Πόλεμο" με δύο-τρία λόγια;;

Ετοιμάζεται ένα αφιέρωμα και χρειάζονται αυτές οι πληροφορίες!

Ο πρώτος που θα απαντήσει επαρκώς κερδίζει μία κουκουρούκου!
 
Ο Φώτης και η Μαρία (βρε μανία που έχουν με το Youtube αυτοί και άλλοι) έπαιξαν βίντεο από το σίριαλ.
 
Την μουσική για τον Άγνωστο πόλεμο είχε επιμεληθεί ο Γιώργος Φρέν.
 
nick είπε:
Την μουσική για τον Άγνωστο πόλεμο είχε επιμεληθεί ο Γιώργος Φρέν.
Σε ευχαριστούμε πολύ nick. Η πληροφορία αυτή προστέθηκε στη RetroDB. :)
 
Πριν από λίγο καιρό η Ραδιοτηλεόραση είχε ένα ωραίο αφιέρωμα στην σειρά Άγνωστος Πόλεμος.

picture.php


picture.php
 
Σε ευχαριστούμε πολύ Άλκη για τη φωτογραφία που ανέβασες! Ήταν πράγματι η σειρά που ερήμωνε τους δρόμους. Αυτό εξάλλου φάνηκε και απο το μεγάλο ποσοστό (76%) τηλεθέασης που έκανε. Δυστυχώς τέτοια σήριαλ δεν γυρίζονται πια. Ας ευχηθούμε τουλάχιστον να έχει διασωθεί κάτι απο αυτή την πολύ σπουδαία σειρά!
 
Αλκη σε ευχαριστω για το αφιερωμα. Με συγκινησε η αναγνωση του, που στο βαθμο που θυμαμαι περιεχει ακριβη στοιχεια. Δυστυχως δεν το ηξερα για να αγορασω τη ραδιοτηλεοραση
 
Πάντως, στην εποχή της η σειρά πρέπει να άκουγε αρκετό κράξιμο, από τους λεγόμενους "ποιοτικούς" . Την θεωρούσαν πολύ "λαική". Σε κάποιες σκηνές μάλιστα ελληνικών ταινιών, υπάρχουν μπηχτές για αυτήν (20 γυναίκες και εγώ, ο άνθρωπος που γύρισε από το κρύο).
 
Αποσπάσματα από τα γυρίσματα. Η Γκέλυ Μαυροπούλου μιλά για τη σειρά

 
Ωραίο και αυτό το απόσπασμα από τη θρυλική σειρά του Νίκου Φώσκολου. Η θεαματικότητα άγγιζε το 92%. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ε.Σ.Υ η μόνη σειρά που σε θεαματικότητα μπορεί κάποιες φορές (κατα μέσο όρο) να ξεπέρασε τον Άγνωστο πόλεμο ήταν οι "ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ¨ του Θάνου Λειβαδίτη.
 
Πίσω
Μπλουζα