Άννα Βίσση

CAT2008

RetroWannaBe
Joined
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
51
Αντιδράσεις
5
Η απόλυτη θεά άφησε και αυτή τη σφραγίδα της στη δεκαετία του 80. Θυμάμαι οτι την έβλεπα στην τηλεόραση και έκλαιγα. Μιλάμε γιά τέλη 70 αρχες 80 στα μουσικά διαλλείματα της ΕΡΤ με το χαρακτηριστικό έντονο μακιγιάζ και τα μαύρα μαλλιά με τις φράντζες να τραγουδάει το όσο έχω φωνή η στην παραλια με ένα τεράστιο καπέλο να τραγουδάει το Μ'αγαπούσες κάπου κάπου. Και να ακούγεται στους τίτλους αρχής της Μεθυσμένης πολιτείας. Επίσης τη θυμάμαι σε εκπομπή-ρεβεγιόν παραμονή πρωτοχρονιάς του 81 να τραγουδάει ξυπόλητη, φορώντας ένα μαύρο maxi το "Θα μπορουσα". Κάποιες φάσεις που μου έχουν μείνει... Μήπως κατα τύχη βρίσκεται σε κανένα απο σας κάποιο βιντεο εκείνης της εποχής??
 
Εγώ έχω το "Μόνο η αγάπη","Ωτοστόπ" και πιο μετά είχε βγάλει σε clips τα "Έμπνευση","Ψεύτικα".Όταν λες το "Όσο έχω φωνή" & "Μ'αγαπούσες κάπου κάπου" εννοείς videoclips ή εμφανίσεις από κέντρο?Α και καλοκαιρινές διακοπές έχω.....
 
Αυτά τα έχω δεί και στο youtube. Μιλάω γιά πιό σπάνια βίντεο από τότε. Θυμάμαι πάντως ότι εμφανιζόταν συχνά τότε στην τηλεόραση. Αν και όχι τόσο διάσημη, από τότε έγραφε στην οθόνη. Πιστεύω να βρεθούν κάπου μερικά..
 
Βασικά δεν ξερω αν μπορουμε να μιλαμε για 80'ς χωρις να αναφερουμε τη Βίσση.

Με πλουσια δισκογραφια απο το '82 εως και το '89 αφησε τη δικη της ανεξιτηλη σφραγιδα την περιοδο αυτή, αφου πολλά απο τα χαρακτηριστικοτερα και κλασσικά πλεον τραγουδια της γραφτηκαν για να μπουν σε δισκους εκεινης της δεκαετιας.

Αναλυτικοτερα...

1982 - Ειμαι το σημερα κι εισαι το χθες

01 ειμαι το σημερα κι εισαι το χθες

02 εγω δεν χανομαι ποτέ μου

03 Αχ δεν μ'αγαπας

04 Πάλι

05 Ας ήξερα

06 Πρώτη φορά

07 Αγάπες

08 Αδικος ο χωρισμος μας

09 Οσο εσυ

10 Πάρ' το αεροπλάνο

11 Τώρα

12 Αργησαμε πολύ

1984 - Να 'χες καρδια

01 Ζωή να εχουμε

02 Ειμαι η αννα

03 Έλα

04 Να' ταν μια νυχτα η ζωη

05 Δικη σου

06 Κι εχω τόσα να θυμαμαι απο σενα

07 Ανθρώπινο το λάθος μου

08 Μονο για σενανε

09 Μ' αγαπουσε που λες

10 Νά 'χες καρδια

11 Μη με ρωτας

12 Καλυτερα να πουμε αντιο.

1985 - Κάτι συμβαινει

01 Κάτι συμβαινει

02 Τι εχω να χασω

03 Κι ομως εχεις φυγει

04 Αγάπα με

05 Οταν θα ΄ρθεις

06 Δωδεκα

07 Σαν κι εμενα καμμιά

08 Οτι κι αν πεις

09 Και σε γυρευω

10 Πάλι χωριζουμε

1986 - Η επομενη κίνηση

01 Η επομενη κινηση

02 Σε πόσα ταμπλώ

03 Οταν κανουμε ερωτα

04 Σκεπαστο

05 Αγαπη και μισος

06 Πράγματα

07 Αποδειξεις

08 Σ'αγαπάω τελεια και παυλα

09 Με αγαπη απο μενα για σενα

10 Δρόμος

1988 - Εμπνευση

01 Εμπνευση

02 Αμορε

03 Σαν δολοφονος μανιακος

04 Λονδίνο

05 ΔΕν θελω να σε βλέπω συχνα

06 Οχι

07 Εφημεριδες

08 Χουλα χουπ

09 Οι 9 στους 10 χωριζουνε

10 Σαν μπαλακι του τενις

1988 - Τώρα

01 1988 κι ακομα σ'αγαπώ

02 Μονο το σεξ δεν φτανει

03 Κυψέλη

04 Τα κοριτσια ειναι ατακτα

05 Μαγικο χαλι

06 Τα μαθητικα τα χρόνια

07 Μονο μια νυχτα

08 Τώρα

09 Δεν σ'αλλάζω

10 Σκανδάλη

1989 - Φωτιά

01 Ψευτικα

02 Ξαναγυρισα

03 Μπαλωματάκι

04 Σε σκεφτομαι συνεχεια

05 Φωτιά

06 Καπνιζω

07 Τι μου κανεις

08 Βοηθεια

09 Ουαι κι αλιμονο

10 Τελειος ερωτας

Σιγουρα, οσοι ακουγατε ραδιοφωνο θα θυμαστε οτι επαιζαν πολυ τοτε.
 
Και μετά γνώρισε τη κακιά ασπρομάλλα γριά και έγινε για τα μπάζα (το τρίτο λείψανο της μαντόνα).

Α ξέχασα να πω ότι κάνει και διεθνή καριέρα. Α ΚΑΛΟ Ε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Και μετά γνώρισε τη κακιά ασπρομάλλα γριά και έγινε για τα μπάζα (το τρίτο λείψανο της μαντόνα).Α ξέχασα να πω ότι κάνει και διεθνή καριέρα. Α ΚΑΛΟ Ε!

Μόνο ως ατοπο μπορω να χαρακτηρισω το post σου γιατί:

1. Ολους τους δισκους που ανεφερα η ''κακια ασπρομάλλα γρια'' τους εγραψε εκτος απο το ''κατι συμβαινει'' που εγραψε το μισό ο Αντωνης Βαρδης. Αρα τον Καρβελα τον ηξερε και δεν τον γνωρισε μετα το '89.

2. Αν δεν την θεωρεις ''μερος'' της μουσικης του '80 απλά πες το και ασε τους χαρακτηρισμους κατα μερος.

3. Δεν ηξερα οτι η Βίσση προσπαθουσε απ' τοτε να κανει διεθνη καριερα. Νομιζα το 2000 της ηρθε.

Αρα συγγνωμη αλλά λες ο,τι να'ναι.
 
Ρε παιδιά έχω μία απορία χρόνια τώρα (πάνω από μία δεκαετία). Όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα ακούσει ένα τραγούδι της Βίσση που τα όργανα είχαν σαν βασικό ρυθμό περίπου την εισαγωγή του lonellines of the long distance runner των maiden. Απο λόγια το μόνο που θυμάμαι πως το ρεφρέν έλεγε κάτι για: "παραμύθια δεν θα πω".

Mήπως γνωρίζει κανείς κάτι;

Καλά βέβαια παίζει να μην ήταν και η Βίσση γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια, αλλά είμαι 90% σίγουρος πως ήταν αυτή.
 
nasos είπε:
Μόνο ως ατοπο μπορω να χαρακτηρισω το post σου γιατί:
1. Ολους τους δισκους που ανεφερα η ''κακια ασπρομάλλα γρια'' τους εγραψε εκτος απο το ''κατι συμβαινει'' που εγραψε το μισό ο Αντωνης Βαρδης. Αρα τον Καρβελα τον ηξερε και δεν τον γνωρισε μετα το '89.

2. Αν δεν την θεωρεις ''μερος'' της μουσικης του '80 απλά πες το και ασε τους χαρακτηρισμους κατα μερος.

3. Δεν ηξερα οτι η Βίσση προσπαθουσε απ' τοτε να κανει διεθνη καριερα. Νομιζα το 2000 της ηρθε.

Αρα συγγνωμη αλλά λες ο,τι να'ναι.
Η Βίσση φυσικά και είναι μέρος της μουσικής του 80 και μάλιστα αξιόλογο (των 80).

Με την μετέπειτα πορεία της όμως μόνο ποιοτική τραγουδίστρια δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πια. Όσο για την ασπρομάλλα κακιά γριά, δεν ξέρω τι έγραψε παλιά αλλά επειδή η τελευταία γεύση είναι πάντα και στα πάντα αυτό που μένει, να μη τη χαρακτηρίσω καλύτερα.

Για την ξεφτίλα της Βίσση και της γριάς που έβγαιναν και ορίονταν στις τηλεοράσεις ότι η Βανδή την μιμείται τι να πω. Δεν κοιτάει τα στραβά της που η ίδια αντιγράφει με τον πιο εξώφθαλμο τρόπο τη μαντόνα.

Επίσης ας θυμηθούμε και τον καρβέλα που με το έτσι θέλω μας φόρεσε καπέλο στη γιουροβίζιον.

Κάποτε τη θεωρούσα αξιόλογη τραγουδίστρια, τώρα.... ξεπεσμένη πριγκίπισσα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αννούλα μας πριν γνωρίσει τον :xm: ... άντρα που της άλλαξε τη ζωή, είχε συνεργαστεί με αυτόν που άλλαξε τη δική μου :D !!!

Παιδούλα ακόμη, συμμετείχε στο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα "Μικρές Πολιτείες" με τα τραγούδια "Σ΄αγαπώ" και "Δίψασα στην πόρτα σου... "

Ειδικά το "Σ΄αγαπώ" είναι από τα πολύ ωραία τραγούδια της...

Ε... μετά... :wait2: ... ασχολίαστο...
 
  • Like
Reactions: PT8
Η Βίσση υπήρξε αναμφίβολα μια από τις σημαντικότερες παρουσίες του ελληνικού pop τραγουδιού το 80.

Όμως δεν παρέμεινε μόνο εκεί. Κατάφερε να απασχολεί μέχρι σήμερα εσκεμμένα ή μη, τα ΜΜΕ που προσφέρουν «κοινωνική ενημέρωση».

Επίσης κατόρθωσε να δημιουργεί ένα είδος διαδηλώσεων όταν ήθελε να προβληθεί αυτή και το σινάφι της.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι πριν χρόνια στις αρχές της Βουλιαγμένης, σε ένα μαγαζί (Club 22 λέγεται πλέον), ο κόσμος είχε κλείσει έξω από το club όλο το δρόμο και δεν άφηνε ένα ασθενοφόρο να περάσει το οποίο είχε επείγον περιστατικό. Όλος αυτός ο κόσμος παρέμενε απ’ έξω, ίσως επειδή οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης δεν ήθελαν οι οπαδοί να μπουν μέσα στο club όπου γινόταν η παρουσίαση του δίσκου (ή δε θυμάμαι τι άλλο) για να μην ενοχληθεί η «θεά».

Ερωτηθείσα αργότερα από δημοσιογραφίσκους για το γεγονός πως οι οπαδοί της είχαν κλείσει το δρόμο, η Βίσση τόνισε πως «Δυστυχώς μερικοί στεναχωριούνται που έχω τόσους οπαδούς».

Μερικές φορές δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή να στεναχωριέμαι που θυμάμαι μερικά από τα «ιερά τέρατα» της ελληνικής pop μουσικής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό το θυμάστε?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7-oEhQEUkMk&feature=related]YouTube - Anna Vissi - Les Mondes Engloutis (Shagma) Greek opening
 
Καλησπέρα.. :cool:

Παιδια συγγνωμη αλλά δεν καταλαβαινω τί γινεται.

Ή εγω που ειμαι καινουριος δεν ξερω πως λειτουργει το forum, ή εσεις παρεξηγησατε αυτά που εγραψα.

Θέλω να ξεκινησω με μια ερωτηση που απαντηθηκε βεβαια αλλά εγω την ξανακανω.

Εχει θεση η Βίσση στα 80's? Εχει είπαμε.

Αρα πηρα την ευκαιρια και εγραψα τους δισκους που κυκλοφορησαν και αναμφισβητητα αφησαν ιστορια στην ελληνικη ποπ. Μια απλή αναφορα εκανα, στην χρονια, στους δισκους και στα τραγούδια.

Ουτε οτι ηταν και παραμενει ποιοτικη τραγουδιστρια εγραψα καπου, ουτε οτι ξεκινησε διεθνη καριερα, και φυσικά δεν ηθελα σε καμμια φαση να φτασει η κουβεντα στην Βάνδη, που τοτε δεν υπηρχε και σαν τραγουδιστρια. Δοξα τω Θεω υπάρχουν πολλά αλλα site που καθονται όλοι τη μερα και μαλωνουν Βισσικοι με Βανδικους, ας μην κανουμε και σ' αυτό τα ίδια.

Εγω όπως θυμαμαι τα τοσα αλλά της παιδικης μου ηλικιας, θυμαμαι και το ραδιο να παιζει το ''εχω τοσα να θυμαμαι'', το ''εμπνευση'' και τις ''αποδειξεις ''.Και γι' αυτο εγραψα.

Οπως θυμαμαι να περιμενω να ακουσω το τραγουδι των τιτλων του Σάγκμα και στη συνεχεια να το δω κιολας. Οπως και τόσα αλλά. Δλδ να τα βαλω Χ που η Βίσση δεν εγινε Φαραντουρη?
 
fgbrain είπε:
Υπεροχο τραγούδι, υπεροχη σειρα.

Τις καλυτερες αναμνησεις.

Ειχα πολλά χρονια να το δω, το ψαχνα πολύ καιρο αλλά δεν θυμομουν πως λεγοταν η σειρα.

Η αφηγηση με τη φωνη βεβαια του Ντίνου Καρύδη.
 
Μα βρε nasos δεν σου επιτέθηκε κανείς προσωπικά, απλά μια κοινωνική κριτική κάνουμε σαν παρέα που είμαστε εδώ και τα συζητάμε όλα και πολλές φορές κάνουμε και πλάκα.

Δεν αμφισβητεί κανείς τη μεγάλη και σημαντική θέση της Βίσση στη 10ετία του 80 στην οποία έχει αφήσει άσβηστο το στίγμα της.

Εγώ απλά σχολίασα την κάτω βόλτα που πήρε την τελευταία κυρίως δεκαετία, και αυτό με τη Βανδή το ανέφερα γιατί ήταν ένα γεγονός. Προσωπικά δε συμπαθώ ούτε τη μία ούτε την άλλη.
 
Φίλε gtsamour:),

όχι... δεν το πήρα προσωπικά, απλά δεν καταλαβαινα τι γινοταν, και ζητω συγγνώμη για την αναστατωση.

Νομιζω οτι λεγαμε για τα '80 'ς, αλλά αν οπως λετε τα σχολιαζετε όλα οκ. Δεν το ηξερα γι' αυτο και παραξενευτηκα που ενω λεγαμε για το τοτε, μου αναφερεις τη Βανδή και την eurovision του 2006. :)

Παρεπιπτοντως, εγω τις συμπαθω και τις δυο και σεβομαι την προσπάθεια που κανουν, χωρις αυτό να σημαινει οτι τις εξισωνω κιόλας.

Image1-143.jpg
 
Γειά σας!!! Μετά από πολύ καιρό επανήλθα και εγώ. Δεν σχολιάζω μηνύματα.. Απλά να πω ότι τα αγαπημένα μου τραγούδια από την 80'ς εποχή της Βίσση είναι:

-Όσο έχω φωνή - All time αγαπημένο

-Χωρίς Εσένα εγώ δεν κάνω - Καταπληκτική ενορχήστρωση με συνδιασμό κλασσικής ορχήστρας και μπάντας, και πέρασμα από ένα αργό και μελαγχολικό κουπλέ σε ένα χαρούμενο refrain.

-12 ...Νο comments...

-Είμαι το σήμερα κι'είσαι το χθές, από τις ωραιότερες μπαλλάντες της

-Αυτός που περιμένω, Η πρώτη disco επιτυχία της

-Όταν θά'ρθεις. Από τα καλύτερα κομμάτια του Καρβέλα...

-Έμπνευση

-Μόνο η αγάπη

-Αγάπες

Αυτα... Τα δικά σας????
 
Εχει ωραια φωνη,ταλεντο και κανει show.

Ο Καρβελας φτιαχνει απλα και ΟΚ τραγουδακια.

Η Ms Wally ειναι φανατικη.Οποτε και εχω ακουσει τα παντα,θελοντας και μη.

Μερικα ωραια της συνεργασιας τους που μου ερχονται στο μυαλο:

Στα 79,Ελενη,Δαιμονες...
 
Αγαπημενα τραγουδια αυτης της δεκαετιας πολλά...

ειμαι το σημερα κι εισαι το χθες

εγω δεν χανομαι ποτέ μου

Πάλι

Αγάπες

Αδικος ο χωρισμος μας

Πάρ' το αεροπλάνο

Αργησαμε πολύ

Ζωή να εχουμε

Ειμαι η αννα

Να' ταν μια νυχτα η ζωη

Κι εχω τόσα να θυμαμαι απο σενα

Μ' αγαπουσε που λες

Καλυτερα να πουμε αντιο.

Κι ομως εχεις φυγει

Δωδεκα

Σε πόσα ταμπλώ

Αγαπη και μισος

Πράγματα

Αποδειξεις

Δρόμος

Εμπνευση

Αμορε

Σαν δολοφονος μανιακος

Λονδίνο

Οχι

Εφημεριδες

Τα μαθητικα τα χρόνια

Τώρα

Δεν σ'αλλάζω

Ψευτικα

Ξαναγυρισα

Μπαλωματάκι

Σε σκεφτομαι συνεχεια

Φωτιά

Βοηθεια

Τελειος ερωτας

όπως μπορω να βρω πολλά και απ' την προηγουμενη δεκαετια..πχ

Μεθυσμενη πολιτεια

Ηταν ψεματα

Ειναι κατι στιγμες

Τοτε θα φυγω

Καλημερα καινουρια μου αγαπη

Γι αυτο σου λεω μη

Το ξερω θα 'ρθεις ξανα

Φεξε χλωμο φεγγαρι μου

Σου δωσα να πιεις

αλλά και απ' την επόμενη...πχ

Αδικα

Ειμαι

Ενα σου λεω ενα

Υποψιες

Υπερβολες

Ρε

Εμεις

Αγονη γραμμη

Σε χρειαζομαι

Απολυτο κενο

Θανατος ειναι η αγαπη

Γκαζι

κτλ...κτλ...κτλ
 
nasos είπε:
Αγαπημενα τραγουδια αυτης της δεκαετιας πολλά[/b]...ειμαι το σημερα κι εισαι το χθες

εγω δεν χανομαι ποτέ μου

Πάλι

Αγάπες

Αδικος ο χωρισμος μας

Πάρ' το αεροπλάνο

Αργησαμε πολύ

Ζωή να εχουμε

Ειμαι η αννα

Να' ταν μια νυχτα η ζωη

Κι εχω τόσα να θυμαμαι απο σενα

Μ' αγαπουσε που λες

Καλυτερα να πουμε αντιο.

Κι ομως εχεις φυγει

Δωδεκα

Σε πόσα ταμπλώ

Αγαπη και μισος

Πράγματα

Αποδειξεις

Δρόμος

Εμπνευση

Αμορε

Σαν δολοφονος μανιακος

Λονδίνο

Οχι

Εφημεριδες

Τα μαθητικα τα χρόνια

Τώρα

Δεν σ'αλλάζω

Ψευτικα

Ξαναγυρισα

Μπαλωματάκι

Σε σκεφτομαι συνεχεια

Φωτιά

Βοηθεια

Τελειος ερωτας
Πολλα απο τα παραπανω τραγουδια ειναι αγαπημενα μου!!!

Να προσθεσω και το ''Με αγάπη από μένα για σένα''
 
Πίσω
Μπλουζα