Άννα Βίσση

θα μπορουσα ωρεσ να μιλαω για την απολυτη ελληνιδα σταρ την πρωτοακουσα το 77 στο αποψε κανουμε μια αρχη μετα στοκιτρινο γαλαζιο και μετα την λατρεψα θεωρο το ειμαι το σημερα εισαι το χθεσ αδικημενοσ δισκο ειχε πολυ κοματια οπωσ και το ναχεσ καρδια
 
"τις νύχτες πια δεν με φιλάς και όλο video κοιτάς,

μα επιτέλους κράτα με για μια φορά στην αγκαλιά σου..."

καραρετρό? :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sO-lgqfyNVE&feature=related]YouTube - Anna Vissi & Nikos Karvelas - Antistrofi Metrisi
 
Ναι, και μου θυμίζει και μια ωραία εκδρομούλα το 1991, που το βάζαμε στο κασετόφωνο και το τραγουδάγαμε ;)
 
Συγκαταλέγομαι κι εγώ στους λάτρες της Βίσση (πριν τη συμμετοχή της στους "Δαίμονες"). Υπέροχη φωνή και εμφάνιση, υπέροχα τραγούδια. Δυστυχώς η άρθρωσή της στη μεταΔαιμονική εποχή χάλασε απίστευτα με αυτά τα εμβόλιμα φωνήεντά της, ειδικά στο λαϊκό ρεπερτόριο. Π.χ. στο "Τραύμα":

τραύμα --> "τεράβεμα",

δυό --> "διγιό",

στιγμή --> "στιγεμή",

αν μας αρνηθεί --> "άνε μας αρενηθεί" κ.λπ.

Όσο για τον όρο "διεθνής καριέρα" που χρησιμοποιούμε για κάποιους καλλιτέχνες μας, ας μη γελιόμαστε: στην πραγματικότητα εννοούμε περιοδείες σε συναυλιακούς χώρους πόλεων του εξωτερικού όπου υπάρχουν σεβαστοί αριθμοί Ελλήνων, όπως στη Νέα Υόρκη, το Λονδίνο ή τη Στοκχόλμη. Διότι το ξένο κοινό ελάχιστα ενδιαφέρεται για το ρεπερτόριο της Βίσση και της Βανδή. Για να έχει διεθνή απήχηση ένας καλλιτέχνης πρέπει να μιλήσει μια πιο διεθνή γλώσσα, τόσο λεκτική όσο και μουσική, όπως έγινε με το εξαίρετο "Fake" του Πατρινού συγκροτήματος Raining Pleasure.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο στο σαγκμα ηταν πολυ ωραιο....και αλλα βεβαια που εχει πει.
 
Μια μεγάλη επιτυχία στα τέλη των 80s (1988)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=alS-8NTUlOo]YouTube - ΞΞΞΞ ΞΞΣΣΠ- ΞΞΞ ΞΞΞ?Ξ£Ξ
 
Με ένα βίντεοκλιπ που είχα κολλήσει στις αρχές του 90 ήταν "δεν θυμαμαι τίτλο ρε παιδιά",εχμ δεν είναι αυτός ο τίτλος αν και έτσι όπως το έγραψα... :D ,θυμάμαι μόνο λίγο απο τα λόγια :"ειειειειειμαι πολυ καλά σε σκέφτομαι συχνα,σε αγαπώωω πολύυυυ με αγάπη φιλικήηηηηη"και την Βίσση (ως άλλος "Κινγκ Κόνγκ" να κυκλοφορεί στην πόλη)....το καταλάβατε;Μα καλά σας το τραγούδησα,σας έκανα τόση περιγραφή ...τίποτε... :wait2: ...αστειεύομαι γιατί ξέρω πως είστε πιο τσακαλάκια απο μένα σε αυτά :xm: :D !Να πω και κάτι τελευταίο... μπορεί να έχει ωραία φωνή ,να έχει κάνει αναμβισβήτητα (καλά το έγραψα αυτό.. :xm: ...) πολλές επιτυχίες, όμως προσωπικά (χωρίς να έχω την διάθεση να αναλωθούμε στην συγκεκριμένη κουβέντα) με απογοητεύει ο τρόπος που έχει επιλέξει να προβάλεται, ειδικά τα τελευταία χρόνια και για μένα αυτό είναι κάτι καίριο ως προς το να εκτιμήσω και την δουλεία ενός καλλίτέχνη....!!!!!Είχα δεν είχα αμπελοσόφησα πάλι... :D
 
Είμαι πολύ καλά

Άννα Βίσση

Τώρα ξέρω, πάνω απ' όλα είσαι εσύ

Tο ποτήρι σου γεμίζω και νομίζω πως αδειάζει

Ένας άνεμος την πόρτα μου χτυπάει

Και πιστεύω το κλειδί σου πως θ' ακούσω να γυρνάει

Τώρα ξέρω, πάνω απ' όλα είσαι εσύ

Νοιώθω ήρεμη και, ίσως, και γι' αυτό έχεις φροντίσει

Θα σου πω και ένα νέο να σ' αρέσει

Στον αγώνα, που ζητούσες, σου εξασφάλισα μια θέση

Είμαι πολύ καλά, σε σκέφτομαι συχνά

Σε αγαπώ πολύ μ' αγάπη φιλική

Είμαι πολύ καλά, μα πέρασα πολλά

Δε φταις εσύ, γι' αυτό κακίες δεν κρατώ

Τώρα ξέρω, πάνω απ' όλα είσαι εσύ

Την ανάσα σου μυρίζω μες στο σπίτι όλη μέρα

Τα γυαλιά σου είναι πάνω στο γραφείο

Κι ο καφές, που θα σερβίρω, είναι πάντοτε για δύο

Είμαι πολύ καλά, σε σκέφτομαι συχνά

Σε αγαπώ πολύ μ' αγάπη φιλική

Είμαι πολύ καλά, μα πέρασα πολλά

Δε φταις εσύ, γι' αυτό κακίες δεν κρατώ

Τα έπιπλα κοιτώ και γράφω "σ' αγαπώ"

Мε σκόνη απ' τη ζωή, που άφησες εσύ

Είμαι πολύ καλά, σε σκέφτομαι συχνά

Σε αγαπώ πολύ μ' αγάπη φιλική

Είμαι πολύ καλά, μα πέρασα πολλά

Δε φταις εσύ, γι' αυτό κακίες δεν κρατώ...
 
και το video clip - εμπνευσμενο απο το τοτε μοσχοπουλημενο hit των rolling stones

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VkkCi7V_QOg]YouTube - EIMAI POLY KALA - ANNA VISSI
 
:thanx2: ....Είσαι πολύ ευγενικός που μπήκες στο κόπο να μου γράψεις μέχρι και τους στίχους!Δεν σας τα πα εγώ πως μου είστε τσακαλάκια! :D Και ξέρετε τι άλλο θυμήθηκα...(εκτός απο τα νιάτα μου....κλαψ)...ότι τότε πραγματικά βλέπαμε τα βίντεο κλιπ,αν και... δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον και τώρα απο τους έφηβους ,για τα ελληνικά πάντα, μιλώντας βίντεο κλιπ!...(τι αναρωτιέμαι και γω....η παλιομουστούγρια...χαχαχαχα)!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telamonas.stokos είπε:
Είμαι πολύ καλάΆννα Βίσση

Τώρα ξέρω, πάνω απ' όλα είσαι εσύ

Tο ποτήρι σου γεμίζω και νομίζω πως αδειάζει...........//

//........ μα πέρασα πολλά

Δε φταις εσύ, γι' αυτό κακίες δεν κρατώ...
ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!

Να πουμε οτι τι τραγουδι υπάρχει στον δισκο ΡΕ, η μουσική ειναι του Νίκου Καρβέλα και οι στιχοι της Ευης Δρούτσα που συνεργαστηκαν και σε αλλα τραγούδια στον ιδιο δίσκο.
 
Juanita είπε:
Η Αννούλα μας πριν γνωρίσει τον :xm: ... άντρα που της άλλαξε τη ζωή, είχε συνεργαστεί με αυτόν που άλλαξε τη δική μου :D !!!

Παιδούλα ακόμη, συμμετείχε στο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα "Μικρές Πολιτείες" με τα τραγούδια "Σ΄αγαπώ" και "Δίψασα στην πόρτα σου... "

Ειδικά το "Σ΄αγαπώ" είναι από τα πολύ ωραία τραγούδια της...

Ε... μετά... :wait2: ... ασχολίαστο...
Όντως.. όταν "ήταν" με τον Νταλάρα, ήταν πολύ καλή. Τραγουδούσε αν δεν κάνω λάθος σε κάποια μπουάτ στην Πλάκα. Ή στην "Απανεμιά" ή στις "Εσπερίδες"..
 
μπορείτε να γράψετε τίτλους με 45άρια της Άννας?Έχει πολλά κομμάτια που δεν κυκλοφόρησαν σε προσωπικές δουλειές της όπως "Εγώ είμαι εγώ","Λίγο κρασί,λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου" (πριν το πει η Μαρινέλλα),αλλά και πολλά άλλα!Και να σας πω κάτι,και το "Λίγο Κρασί Λίγο Θάλασσα Και Τ'αγόρι Μου",αλλά και "Ο Κύριος Νόμπελ" που αργότερα το είπε η Τσανακλίδου ήταν 2 κομμάτια που εκπροσώπησαν την Ελλάδα στη Eurovision τις χρονιές 1974 και 1979 αντίστοιχα και τα οποία είχε ηχογραφήσει η Βίσση πρώτα,αλλά βγήκαν στην επιφάνεια αρχές 80 με τη φωνή της Βίσση και κυκλοφόρησαν σε 45άρια!Η Βίσση είχε τέλος κάνει προσπάθεια για Eurovision με την Ελλάδα,με το κομμάτι "Ω Μαρία" το 1978 νομίζω,αλλά απορρίφθηκε και βγήκε μόνο σε ένα 45άρι μαζί με το "Ο Κύριος Νόμπελ"
 
Αγόρασα σήμερα από τα carrefour της Πάτρας 3 albums της,"Κάτι Συμβαίνει","Η Επόμενη Κίνηση" & "Έμπνευση" μόνο με 2,99e το κάθε cd...Όσοι μένετε Πάτρα πηγαίνετε στα carrefour,τα έχει στις προσφορές και έχει αρκετά αντίτυπα από το κάθε cd,περίπου 10 αντίτυπα από το καθένα.Δυστυχώς μόνο αυτά τα 3 cds έχει,αλλά αξίζουν και η τιμή τέλεια!Θα ανεβάσω το βράδυ photos από το μέσα των cds,αν και επειδή είναι παλιά δεν έχουν στίχους,μόνο τίτλους και στιχουργούς
 
Χωρίς καμία αμφιβολία πρόκειται για μια απο τις μεγαλύτερες φωνές στο ελληνικό πεντάγραμμο εδώ και 3 δεκαετίες. Την επέλεξαν μεγάλοι συνθέτες όπως ο Κουγιουμτζής (Στα ψηλά τα παραθύρια, με το Νταλάρα), ακόμα κι ο Μίκης (18 λιανοτράγουδα) κι αυτό λέει πολλά.

Η συμμετοχή της Βίσση στο σημερινό εμπορικο-trash για μένα είναι ατυχής, της προσφέρει όμως δόξα και χρήμα, όπως και αποδοχή απο τη νεα γενιά, κι εμένα δε μου πέφτει λόγος. Παραμένει ορθόφωνη σε μεγάλη ηλικία, πράγμα σπάνιο, και σε αυτό συμβάλλει σίγουρα η μουσικά καταρτισμένη αδερφή της Λία. Οποιαδήποτε σύγκριση με Βανδή ή άλλο προιον της μουσικής βιομηχανίας ειναι μόνο για τα πιτσιρίκια. Τα μεγέθη ειναι μή συγκρίσιμα.

Αγαπημένα μου κομμάτια απο την Αννα

1. Στα χρόνια της Υπομονής (Ντουέτο με Νταλάρα απο τα ¨Παραθύρια¨)

2. Τα μαθητικά χρόνια (Γιατι κι εγώ θα έδινα τα πάντα να ξαναγινόμουν μαθητής)

3. Μεθυσμένη πολιτεία (Μικέλης - Ιατρόπουλος)

4. Δώδεκα

5. Ελένη

Τόλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω τα κομμάτια από όλες τις συμμετοχές,είναι πραγματικά πολύ σπάνια

Όσο για τα albums της επανακυκλοφορούν τα 4 πρώτα με ήχο remastered και bonus tracks (ή Bonus cd με αρκετά κομμάτια επιπλέον) και η τιμή του καθενός περίπου 8e
 
img008yh4.jpg


20f27vs.jpg


img009gj2.jpg


img010jy2.jpg


img012df1.jpg


Φυσικά έχω πολλά τέτοια cds όπως Γαρμπή Πρόβα/Γυαλιά Καρφιά,Ένταλμα Συλλήψεως, Του Φεγγαριού Αναπνοές και αρκετά της Βίσση
 
Η Αννα....μεγαλο κεφαλαιο,θα συμφωνησω!εγω παλι θυμαμαι το ψευτικα αν και ημουν παιδακι τοτε..θυμαμαι πηγαιναμε εκδρομη με το σχολειο και μεσα στο λεωφορειο το ειχαμε βαλει στο κασετοφωνο.....τραγουδαγε ολοκληρο το πουλμαν συσσωμο! μεγαλη επιτυχια...

Σαφως μια απο τις καλυτερες φωνες "αισθαντικη",ορθοφωνη,γλυκια φωνη που μου θυμιζει πολλα...

θυμαμαι και την "ελενη" που ειχαν βγει αγκαλια στην Κορομηλα (στο BRAVO)και να κλαιει η ρουλα επειδη συγκινηθηκε,να κλαει το κοριτσακι(η ελενη )που η μεγαλη Αννα της εκανε την τιμη να της αφιερωσει τραγουδι(!) και τεσπα βρε παιδια...οπως και να το κανουμε η Αννουλα ειναι σαν το γαλα(που "μεγαλωνει γερα παιδια..."-μαρκα δεν εγραψα,αλλα καταλαβατε υποθετω)

Αγαπημενα τραγουδια της Αννας ειναι : εχω τοσα να θυμαμαι(γιατι αρεσει σε φιλους&μου το κολλησαν),ερωτευμενακι(γιατι με αυτο το κομματι η αοιδος εκανε στροφη στα πιο λα'ι'κα ),δωδεκα(γιατι θυμαμαι την αδερφη μου να το τραγουδαει οταν ηταν στο λυκειο)σ'αγαπαω τελεια και παυλα(γιατι μου θυμιζει καλοκαιρι και παραλια)και τελος το τραινο,γιατι ειναι κομματαρα και αργησα να το καταλαβω*

αυτα για την αννουλα...θα μπορουσε πιο πολλα,αλλα...κι εγω στη θεση της θα διαλεγα τα μπικικινια και τη βιλαρα που εχει(ειχε?.. :eek: )παρα να πεθανω στην ψαθα...οπως πολλοι αλλοι ταλαντουχοι στην Ελλαδιτσα μας.

τα σεβη μου και τα δεοντα στη μητερα..(αυτο να το εβαζα στην υπογραφη μου ισως ε? #) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα