Έκτακτα Εορταστικά Προγράμματα

Οταν τα καναλια εκαναν εορταστικες εκπομπες, τωρα με την κριση δεν κανουν πολλες εορταστικες εκπομπες οπως τοτε και προτιμουν ειτε συναυλιες απο κεντρα διασκευασης ειτε ταινιες.

Αληθεια ποτε αρχισε η ταση να βαζουν τα καναλια προγραμματα απο κεντρα διασκευασης τα χριστουγεννα, την πρωτοχρονια και το πασχα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Αλεξης Κωσταλας μας παρουσιασιαζει την ((Λιμνη των Κυκνων)) μεσα απο την εκπομπη Βραδια Μπαλετου της ΕΤ1 καθως και μια συνεντυξη που ειχε παρει ο ιδιος το 1982


Μεταδοθηκε το 1988
 
Μέρες εορταστικές που είναι,μου ήρθε στο μυαλό ένα πρόγραμμα.Τώρα,ή παραμονή πρωτοχρονιάς 1988 ή 1989 ,προβλήθηκε απ' την ετ2 ένα εορταστικό πρόγραμμα (σαν θεατρικό μονόπρακτο θα το χαρακτήριζα) σε κείμενα του συγγραφέα Γιώργου Μανιώτη (αυτό το θυμάμαι ολοκάθαρα).Θυμάμαι λίγο ένα τίτλο (ή υπότιτλο που έγραφε "Πάρε με στο τηλεφωνο")Είχε να κάνει με κάποιους ανθρωπους που πέρναγαν παραμονή πρωτοχρονιάς αλλα πολύ σουρεάλ καταστάσεις λίγο που θυμάμαι.Το πιο spooky και σουρεάλ σημείο του προγράμματος αυτού ήταν ότι κάθε λίγο και λιγάκι εμφανίζονταν ξαφνικά μια τύπισα με κάτασπρο πρόσωπο και παγωμένο βλέμμα που έλεγε "η ώρα είναι (πχ) 11 και 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα" όπως στην ηχογραφημένη ώρα στο τηλέφωνο (σκηνικό που θα ζήλευε και ο David Lynch ).Να ήταν επεισόδιο απ' το "θρίλερ λοιπόν" άραγε ?Το θυμάται κανείς σας αυτό το πρόγραμμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πρωταγωνιστες του Ελληνικου Θεατρου και κινηματογραφου μας ευχονται χρονια πολλα!!


Μεταδοθηκε στην ΕΡΤ το 1985 στο εορταστικο της προγραμμα!!!
 
Κάθε χρόνο την 1η Ιανουαρίου πραγματοποιείται η διάσημη συναυλία από την Φιλαρμονική της Βιέννης.


Και φυσικα η ΕΡΤ μεταδιδει το προγραμμα εδω και πολλα χρονια.



Το βιντεο απο την πρωτοχρονια του 1987 με τον Αλεξη Κωσταλα.
 
Αποσπασμα απο την Δοξολογια της 1ης Ιανουαριου 1986 απο την Μητροπολη Αθηνων.


Μεταδοθηκε στην ΕΡΤ1
 
Αποσπασμα απο την Δοξολογια της 1ης Ιανουαριου 1987 απο την Μητροπολη Αθηνων.


Μεταδοθηκε στην ΕΡΤ
 
Ενα μικρο αποσπασμα απο τον τηλεμαραθωνιο της Unicef που μεταδοθηκε στην ΕΤ-1 το 1992 με την Λιανα Kανελλη.
 
Τρεις Χαριτες

Εορταστικό επεισοδιο με τιτλο show business

συμμετέχουν: Άλκηστις Πρωτοψάλτη, Σταμάτης Κραουνάκης, Κώστας Μακεδόνας, Κώστας Γανωτής, Νίκος Γαλάτης, Φωκάς Ευαγγελινός, Τεό Παπαντωνίου, Κωνσταντίνος Τζούμπας

προβληθηκε Δευτέρα 31/12/1990
 
BETTY BOOP είπε:
Τρεις Χαριτες
Εορταστικό επεισοδιο με τιτλο show business

συμμετέχουν: Άλκηστις Πρωτοψάλτη, Σταμάτης Κραουνάκης, Κώστας Μακεδόνας, Κώστας Γανωτής, Νίκος Γαλάτης, Φωκάς Ευαγγελινός, Τεό Παπαντωνίου, Κωνσταντίνος Τζούμπας

προβληθηκε Δευτέρα 31/12/1990
Νομίζω Χριστίνα το έβαλε καi αυτές τις μέρες εορτών κάποια μέρα το Mega :)

BETTY BOOP είπε:
ηταν την Πρωτοχρονια και το ... ξαναειδα... :flower:
σωστά ναι την Πρωτοχρονιά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paulochelao24 είπε:
Νομίζω Χριστίνα το έβαλε καi αυτές τις μέρες εορτών κάποια μέρα το Mega :)
ηταν την Πρωτοχρονια και το ... ξαναειδα... :flower:
 
paulochelao24 είπε:
Νομίζω Χριστίνα το έβαλε καi αυτές τις μέρες εορτών κάποια μέρα το Mega :)
ηταν την Πρωτοχρονια και το ... ξαναειδα... :flower:
 
Το μπαλετο του Μωρις Μπεζαρ μας παρουσιαζει ο Αλεξης Κωσταλας σε ζωντανη μεταδοση απο το Ηρωδιο στις 23 Ιουνιου 1983.


Μεταδοθηκε στην ΕΡΤ
 
Ο Αλεξης Κωσταλας μας παρουσιαζει μεσα απο την Βραδια Μπαλετου της ΕΡΤ την Λιμνη των Κυκνων.


Μεταδοθηκε 26 Δεκεμβριου 1985
 
Εντυπωσιακό το timing, καθώς όντας καινούργιος εδώ σκεφτόμουν να κάνω ένα ερώτημα σχετικά με εορταστική εκπομπή! Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος ήταν το βράδυ της παραμονής Πρωτοχρονιάς 1986->1987, μετά τα μεσάνυχτα, στην ΕΡΤ2 και παρουσίαζε μια γιορταστική συναυλία με μεγάλα ποπ ονόματα της εποχής από κάποια ευρωπαϊκή πόλη (ίσως και σε ζωντανή μετάδοση ;) . Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχα πάθει πλάκα με τους Europe οι οποίοι είχαν αρχίσει να γίνονται μεγάλο όνομα με το Final Countdown τότε (πριν τους μάθει το πανελλήνιο με το Eurobasket 87). Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για κάποιον άλλο καλλιτέχνη (Sade ίσως ;) . Θυμάται μήπως κανείς καθόλου λεπτομέρειες να αναφέρει ή, ακόμα καλύτερα, μήπως τυχόν το έχει διασώσει κανείς σε βίντεο;
 
x-powell είπε:
Εντυπωσιακό το timing, καθώς όντας καινούργιος εδώ σκεφτόμουν να κάνω ένα ερώτημα σχετικά με εορταστική εκπομπή! Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος ήταν το βράδυ της παραμονής Πρωτοχρονιάς 1986->1987, μετά τα μεσάνυχτα, στην ΕΡΤ2 και παρουσίαζε μια γιορταστική συναυλία με μεγάλα ποπ ονόματα της εποχής από κάποια ευρωπαϊκή πόλη (ίσως και σε ζωντανή μετάδοση ;) . Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχα πάθει πλάκα με τους Europe οι οποίοι είχαν αρχίσει να γίνονται μεγάλο όνομα με το Final Countdown τότε (πριν τους μάθει το πανελλήνιο με το Eurobasket 87). Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για κάποιον άλλο καλλιτέχνη (Sade ίσως ;) . Θυμάται μήπως κανείς καθόλου λεπτομέρειες να αναφέρει ή, ακόμα καλύτερα, μήπως τυχόν το έχει διασώσει κανείς σε βίντεο;
Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο το βρήκα! Πρόκειται για το "Peter's Pop Show" που γινόταν κάθε χρόνο στο Westfalenhalle στο Dortmund με μεγάλα ποπ ονόματα της εποχής. Η εκδήλωση μαγνητοσκοπούνταν για τη γερμανική τηλεόραση και το πρόγραμμα μετά το πουλούσαν σε ευρωπαϊκά κανάλια και προβαλλόταν κυρίως σε πρωτοχρονιάτικο πρόγραμμα. Στην Ελλάδα είχε προβληθεί πιθανότατα στην Ερτ2 την παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 1987 μετά την αλλαγή της ώρας. Είχαν εμφανιστεί αρκετά γνωστά ονόματα όπως Billy Idol, Kim Wilde, Samantha Fox, Pet Shop Boys, αλλά εγώ είχα πάθει την πλάκα μου με αυτούς τους άγνωστους τότε στην Ελλάδα τυπάδες:

 
Αποσπασματα απο το εορταστικο προγραμμα του ΑΝΤ1για τον πρωτο χρονο λειτουργιας.


Μεταδοθηκε 31 Δεκεμβριου 1990
 
Η Νόρα Βαλσάμη και ο Γιάννης Φέρτης παρουσίασαν στην ΕΤ-1 το εορταστικό σόου "Χίλιες και μία ευχές για το 1989"


Tραγούδησαν οι: Σάκης Μπουλάς Σοφία Βόσσου Αντώνης Τουρκογιώργης Μαργαρίτα Ζορμπαλά Αντρέας Μικρούτσικος Φατμέ Κώστας Τουρνάς Δάκης Αφροδίτη Μάνου Βαγγέλης Γερμανός Τάνια Τσανακλίδου Πασχάλης Αλέξια Έλλη Πασπαλά Στέφανος Κορκολής Ελένη Δήμου Άννα Βίσση Νίκος Καρβέλας Γιάννης Γιοκαρίνης και Λουκιανός Κηλαηδόνης.



Μεταδοθηκε 31 Δεκεμβριου 1988 στην ΕΡΤ
 
Πίσω
Μπλουζα