Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Καλησπέρα σε όλους ! Μόλις ειδα την ταινία Μονεμβασια (1964) όπου δίπλα στον Άλκη Γιαννακά πρωταγωνιστεί η Έλενα Μάνου. Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι περισσότερο για αυτή την ηθοποιό ? Ευχαριστώ !
1648326495053.png

1648326553668.png
 
Όταν αγαπάς κάτι πολύ δεν σε σταματά τίποτα. Ο Κουρής το αποδυκνυει κάθε μέρα. Δεν είναι διόλου εύκολο αυτό που έχει πετύχει .
 
Ποιος είπε ότι δεν είμαι?
(Αλλά ούτε κανείς είπε ότι είμαι.)

Ο ηθοποιός όμως έχει τύπου 1, που θα πει όλη του τη ζωή έχει μάθει να είναι προσεκτικός. Στα γεράματα έχεις τύπου 2 που θα πει πρέπει να αλλάξεις τρόπο ζωής και διατροφής κι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Αυτά τα σκέφτομαι όταν δεν έχω έναν ξεγυρισμένο μπακλαβά ή ένα βουνό πατάτες τηγανιτές μπροστά μου (χειρότερος από τον Θαναθάκη είμαι). Όταν τα βλέπω, δεν με σταματάει τίποτε :)
 
Ποιος είπε ότι δεν είμαι?
(Αλλά ούτε κανείς είπε ότι είμαι.)

Ο ηθοποιός όμως έχει τύπου 1, που θα πει όλη του τη ζωή έχει μάθει να είναι προσεκτικός. Στα γεράματα έχεις τύπου 2 που θα πει πρέπει να αλλάξεις τρόπο ζωής και διατροφής κι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Αυτά τα σκέφτομαι όταν δεν έχω έναν ξεγυρισμένο μπακλαβά ή ένα βουνό πατάτες τηγανιτές μπροστά μου (χειρότερος από τον Θαναθάκη είμαι). Όταν τα βλέπω, δεν με σταματάει τίποτε :)
Καλά μην ορκίζεσαι και η μάνα μου τύπου δύο έχει από τα 45 , έκανε τετραπλό μπαιμπας, έχει πάθει γλαύκωμα και δεν βλέπει καλά ( δεν βλέπει καθόλου καλα)ενώ έχουν πάθει ζημιά και τα νεφρά της.
Ναι τα παιδιά έχουν πάντα τύπου ένα εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις τύπου Μόντυ που είναι τύπος δύο ουσιαστικά.
Μπράβο στον Κουρή όμως κάνει άθλο !Δεν είναι εύκολο διότι εκτίθεται εκείνη την ώρα στο κοινό ζωντανά. Μπορεί να κάνει υπογλυκαιμία επιτόπου από την κούραση αν δεν έχει φάει καλά, δεν είναι εύκολο .
 
 
Μοιάζει λίγο με τον Ψάλτη, αλλά...
Λες; νόμιζα ότι η πρώτη του εμφάνιση ήταν στο "Διαμάντια στο γυμνό σου σώμα". Πάντως η φωτό του Τασούλη μοιάζει να είναι τοποθετημένη γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 60. Λογικά ο Ψάλτης τότε θα ήταν έφηβος.
 
Λες; νόμιζα ότι η πρώτη του εμφάνιση ήταν στο "Διαμάντια στο γυμνό σου σώμα". Πάντως η φωτό του Τασούλη μοιάζει να είναι τοποθετημένη γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 60. Λογικά ο Ψάλτης τότε θα ήταν έφηβος.
Nαι, μάλλον δεν βγαίνει με την ηλικία...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και όμως είναι ο Στάθης Ψάλτης. Η σκηνή είναι από την ταινία του 1965 "Το ρομάντζο μιας καμαριέρας", όπου ο Στάθης είναι 19 ετών (το 46 γεννήθηκε σύμφωνα με τον ηθοποιό Γιώργο Γεωργίου) και κάνει με το νεαρό δεξιά (που δεν ξέρω ποιος είναι) τα παιδιά της οικογένειας που βλέπουμε στις σκηνές κοντά σε αυτή της φωτό. Το όνομά του δεν αναφέρεται στους τίτλους. Ας είναι καλά ο Ανδρόνικος Τζιβλέρης που έκανε και σχετικό βίντεο στο κανάλι του "Κασταλία" και το έμαθα, καθώς δεν το γνώριζα. Αν δείτε το βίντεο, είναι απίστευτο. Επίσης, ο Ορέστης Δημητρίου γεννήθηκε 23/11/1954 σύμφωνα με το ημερολόγιο ΤΑΣΕΗ και το γράφω και στις απώλειες, ώστε να μπει στην καρτέλα του στη ρετρό ντι μπι.
 
Και όμως είναι ο Στάθης Ψάλτης. Η σκηνή είναι από την ταινία του 1965 "Το ρομάντζο μιας καμαριέρας", όπου ο Στάθης είναι 19 ετών (το 46 γεννήθηκε σύμφωνα με τον ηθοποιό Γιώργο Γεωργίου) και κάνει με το νεαρό δεξιά (που δεν ξέρω ποιος είναι) τα παιδιά της οικογένειας που βλέπουμε στις σκηνές κοντά σε αυτή της φωτό. Το όνομά του δεν αναφέρεται στους τίτλους. Ας είναι καλά ο Ανδρόνικος Τζιβλέρης που έκανε και σχετικό βίντεο στο κανάλι του "Κασταλία" και το έμαθα, καθώς δεν το γνώριζα. Αν δείτε το βίντεο, είναι απίστευτο. Επίσης, ο Ορέστης Δημητρίου γεννήθηκε 23/11/1954 σύμφωνα με το ημερολόγιο ΤΑΣΕΗ και το γράφω και στις απώλειες, ώστε να μπει στην καρτέλα του στη ρετρό ντι μπι.
Απίστευτο! Είδα το Ρομάντζο σχετικά πρόσφατα κι ούτε που πήγε το μυαλό μου εκεί. Σύμφωνα με την retroDB έχει γεννηθεί το 1951 γι' αυτό και δεν μου έβγαιναν τα νούμερα...
 
Οι άνθρωποι μπορεί να ξεκινάν κοκκαλιάρηδες και ωριμάζοντας να βάζουν λίγο (έως πολύ) κρεατάκι στα μάγουλα κι αλλού. Βλέπε Γιάννη Πάριο και άλλους. Ή να παραμένουν κοκκαλιάρηδες (βλέπε Μουστάκα). Αλλά να ξεκινάν με μαγουλάκι και να αποσκελετώνονται στο δρόμο, όπως έκανε ο νεαρός της φωτογραφίας? Ειδικά αν ήταν 15άρης. Στα 15 του και ο elephadas που μόλις είχε πετάξει μπόι είχε διακριτά κόκκαλα, κατάσταση που άλλαξε άρδην περιπλομένων ενιαυτών.
 
Πίσω
Μπλουζα