Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Θλιβερά αναγνώσματα. Το είχαμε δει και με το Δανή Κατρανιδη που έπαιρνε ο άνθρωπος στις εκπομπές να πει ότι δεν πεθαίνει. Ντροπή τους.
 
Μήπως είναι απο τα γνωστά "Πρωταπριλιάτικα" ψέμματα;
και εγω το σκεφτηκα αλλα ειναι 4 απριλη και δεν ειναι καθολου αστειο και πετυχημενο αλλα αντιθετα να μην πω
 
και εγω το σκεφτηκα αλλα ειναι 4 απριλη και δεν ειναι καθολου αστειο και πετυχημενο αλλα αντιθετα να μην πω
Αυτά τα περιοδικά ήταν εβδομαδιαία (δεν ξέρω αν είναι ακόμη). Πρώτη Απριλίου ήταν ημέρα Σαββάτο. Αν το περιοδικό κυκλοφορει κάθε Τρίτη, το Σαββατο δεν υπήρχε το έντυπο για να κάνουν "Πρωταπριλιά". Ίσως λοιπόν μετέφεραν το "ψέμα" την Τρίτη, πρώτη ημέρα κυκλοφορίας μετά τη Πρωταπριλιά. Αν ήταν πράγματι αυτό, λόγω Πρωταπριλίας, εντελώς άκυρο κι κακόγουστο.
 
allons enfants de la patrie....
η μουσική σκόπιμα μοιάζει με τον γαλλικό ύμνο αλλά δεν είναι ίδια, αλλιώς θα είχαμε διπλωματικό επεισόδιο με τη Γαλλία, που κοροιδεύαμε τον εθνικό τους ήρωα.(για όσους δεν ξέρουν γαλλικά) allons είναι προστακτική α' πληθυντικού προσώπου του aller (πάω) και δεν μεταφράζεται ακριβώς, εμπρός ας πούμε και για τους Γάλλους έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και είναι κομμάτι του εθνικού τους ύμνου. στο πρώτο ενικό είναι va (va-t'en δηλαδή δίνε του και είναι πολύ αγενές) .
 
Τελευταία επεξεργασία:
γνωριζει κανεις για το θοδωρο κατσουλη; τον μιχελη απο το χριστος ξανασταυρωνεται;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πιο ενδιαφέρουσα, νομίζω, συνέντευξη της Μαίρης Χρονοπούλου εδώ και πολλά χρόνια. Την έδωσε προχτές στην Κατερίνα Καινούργιου.

 
Η πιο ενδιαφέρουσα, νομίζω, συνέντευξη της Μαίρης Χρονοπούλου εδώ και πολλά χρόνια. Την έδωσε προχτές στην Κατερίνα Καινούργιου.
Όλα αυτά τα έχει ξαναπεί σε συνεντεύξεις της η Μαίρη. Την ιστορία με τον Κουρκουλο την έχω διαβάσει αρκετές φορές. Ξεκαθάρισε πάντως πως δεν είχε παντρευτεί με το Μπάρκουλη, είχαν όμως αρραβωνιαστεί επισήμως (είχαμε γράψει εδω πως υπήρχε περίπτωση να ήταν παντρεμένοι). Αν δεν κάνω λάθος, και για την περιουσία της έχει ξαναπεί. Τον Κούρκουλο τον αναφέρει αρκετά συχνά, ως τον άνθρωπο που της λείπει περισσότερο.
Ίσως κάποτε καταφέρω να βάλω σε σειρά τους γάμους και τους δεσμούς του Μπάρκουλη, αν και δεν ελπίζω και πολύ. Ακόμα και τα αφιερώματα που θεωρούνται καλά έχουν κενά και μπερδεμένες χρονολογίες. Σε μικρό χρονικό διάστημα φαίνεται να χώρισε απ τη Χρονοπούλου, να παντρεύτηκε τη μητέρα της κόρης του (αν η μητέρα της κόρης του είναι η Άντζελα Φάρα), να τη χώρισε, να αρραβωνιάστηκε τη Γκρέυ, να χώρισε και με αυτή και να έφυγε στην Αμερική, οπου μάλλον έκανε έναν ακόμα γάμο (?), κι έπειτα να πήγε Αυστραλία, να παντρεύτηκε κι εκεί, να απέκτησε έναν γιο (ούτε αυτό είναι διασταυρωμένο, μπορεί να απέκτησε γιο χωρίς να παντρεύτηκε), να χώρισε, και να επέστρεψε. Μετά μάλλον είχε έναν δεσμό με την Λενωση, κι έπειτα έκανε άλλους δυο γάμους (Φωτεινή Αναστασίου, Μαρία Μπάρκουλη). Επίσης είχε πρωτοπαντρευτεί την Αλέκα Στρατηγού (1958), ο ίδιος είχε πει οτι είχε ένα ειδύλλιο με την Καρέζη, κι οι εφημερίδες της εποχής γράφουν και για άλλο ειδύλλιο με την Ανουσάκη (που πάντως εκτός από τις εφημερίδες δεν έχει βεβαιωθεί από κανέναν απ΄τους δύο). Κι αυτά είναι μόνο τα γνωστά. Πάντως με τη Χρονοπούλου πρέπει να έζησαν καιρό μαζί.

*Τελικά όχι, η Άντζελα Φάρα δεν είναι η μητέρα της Βίκης Μπάρκουλη. Εγκαταλείπω την προσπάθεια, μάλλον θα μείνει χωρίς πλήρη αισθηματική βιογραφία ο Ανδρέας :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όλα αυτά τα έχει ξαναπεί σε συνεντεύξεις της η Μαίρη. Την ιστορία με τον Κουρκουλο την έχω διαβάσει αρκετές φορές. Ξεκαθάρισε πάντως πως δεν είχε παντρευτεί με το Μπάρκουλη, είχαν όμως αρραβωνιαστεί επισήμως (είχαμε γράψει εδω πως υπήρχε περίπτωση να ήταν παντρεμένοι). Αν δεν κάνω λάθος, και για την περιουσία της έχει ξαναπεί. Τον Κούρκουλο τον αναφέρει αρκετά συχνά, ως τον άνθρωπο που της λείπει περισσότερο.
Ίσως κάποτε καταφέρω να βάλω σε σειρά τους γάμους και τους δεσμούς του Μπάρκουλη, αν και δεν ελπίζω και πολύ. Ακόμα και τα αφιερώματα που θεωρούνται καλά έχουν κενά και μπερδεμένες χρονολογίες. Σε μικρό χρονικό διάστημα φαίνεται να χώρισε απ τη Χρονοπούλου, να παντρεύτηκε τη μητέρα της κόρης του (αν η μητέρα της κόρης του είναι η Άντζελα Φάρα), να τη χώρισε, να αρραβωνιάστηκε τη Γκρέυ, να χώρισε και με αυτή και να έφυγε στην Αμερική, οπου μάλλον έκανε έναν ακόμα γάμο (?), κι έπειτα να πήγε Αυστραλία, να παντρεύτηκε κι εκεί, να απέκτησε έναν γιο (ούτε αυτό είναι διασταυρωμένο, μπορεί να απέκτησε γιο χωρίς να παντρεύτηκε), να χώρισε, και να επέστρεψε. Μετά μάλλον είχε έναν δεσμό με την Λενωση, κι έπειτα έκανε άλλους δυο γάμους (Φωτεινή Αναστασίου, Μαρία Μπάρκουλη). Επίσης είχε πρωτοπαντρευτεί την Αλέκα Στρατηγού (1958), ο ίδιος είχε πει οτι είχε ένα ειδύλλιο με την Καρέζη, κι οι εφημερίδες της εποχής γράφουν και για άλλο ειδύλλιο με την Ανουσάκη (που πάντως εκτός από τις εφημερίδες δεν έχει βεβαιωθεί από κανέναν απ΄τους δύο). Κι αυτά είναι μόνο τα γνωστά. Πάντως με τη Χρονοπούλου πρέπει να έζησαν καιρό μαζί.

*Τελικά όχι, η Άντζελα Φάρα δεν είναι η μητέρα της Βίκης Μπάρκουλη. Εγκαταλείπω την προσπάθεια, μάλλον θα μείνει χωρίς πλήρη αισθηματική βιογραφία ο Ανδρέας :)
Νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο μπέρδεμενα όσο φαίνονται. Πηγαίνοντας προς τα πίσω, στα τέλη της δεκαετίας του 90 γνωρίζει και παντρεύεται την τελευταία του γυναίκα, Μαρία Βλασσοπούλου, πριν από αυτήν ήταν παντρεμένος με την Έφη Αναστασίου ( μέσα δεκαετίας 80 έως μέσα δεκαετίας 90) , το μεσαίο του παιδί ,ο πρώτος του γιός γεννήθηκε στον Καναδά το 1977 εκτός γάμου . Από όσο γνωρίζω ζούσε στο εξωτερικό από το 1974 έως το τέλος της δεκαετίας του 70 ή αρχές δεκαετίας 80 . Με την Καίτη Γκρέυ είχε δεσμό στις αρχές της δεκαετίας του 70. Με την Άντζελα Φαρα παντρεύτηκε το 1969 , δεν είχε παιδιά και ο γάμος κράτησε λίγους μήνες. Σύμφωνα με την ίδια την κακοποιούσε. Πριν από την Φαρα είχε δεσμό με την Μαίρη Χρονοπούλου κάποια χρόνια. Με την Τζένη Καρέζη γνωρίστηκαν το καλοκαίρι του 1965 όταν γυριζαν το Τζένη Τζένη και ο δεσμός τούς κράτησε μερικούς μήνες. Τον πρώτο του γάμο με την Στρατηγού τον έκανε το 1958 και κράτησε νομίζω έως το 1962 αλλά όπως δήλωσε και ο ίδιος έκανε πολλές απιστίες. Η μοναδική του κόρη γεννήθηκε εκτός γάμου ( την αναγνώρισε το 1995) πριν να παντρευτεί την Στρατηγού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αν καταλαβα καλα μιλατε μονο για γαμους και σχεσεις απο τριμηνο διαρκειας και πανω
 
αν καταλαβα καλα μιλατε μονο για γαμους και σχεσεις απο τριμηνο διαρκειας και πανω
Βασικά αναφέρομαι φυσικά σε γάμους και σε σχέσεις πολύχρονες ή βραχύβιες με επώνυμες τις οποίες έχει επιβεβαιώσει ο ίδιος ( προφανώς υπάρχουν και άλλες που εγώ δεν γνωρίζω).

*Ξέχασα να αναφέρω στην προηγούμενη ανάρτηση ότι είχε κάνει και ένα πολιτικό γάμο στην Αμερική το 1975 , μάλλον λευκό για να πάρει άδεια παραμονής. Επομένως συνολικά έκανε 5 γάμους.
 
Ξέχασα να αναφέρω στην προηγούμενη ανάρτηση ότι είχε κάνει και ένα πολιτικό γάμο στην Αμερική το 1975 , μάλλον λευκό για να πάρει άδεια παραμονής. Επομένως συνολικά έκανε 5 γάμους.
Η κόρη του Βίκη αναφέρει την Αναστασίου ως 4η σύζυγο του πατέρα της. Είχε προηγηθεί σίγουρα η Στρατηγού (1958) κι η Φαρά (1969) και πιθανόν κάποια έξω (ίσως η μητέρα του γιού του ?), κι ύστερα η Αναστασίου κ τελευταία η Βλασσοπούλου. Αλλά πάλι νομίζω κάποια σύζυγος λείπει.
 
Πίσω
Μπλουζα