Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

sunset89

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
Θα πρότεινα να αφήσουμε το "μνημόσυνο" της "αλλοτινής" ομορφιάς του Κακκαβά και να προχωρήσουμε αναίμακτα παρακάτω... :)

Rapide

RetroActive
Αντιδράσεις
11
Εγώ βρίσκω πως τώρα είναι πιο ωραίος απ' ότι ήταν στις ταινίες. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το φλωρίστικο στυλ που είχε στις ταινίες.

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
Παιδιά ο πολύ σπουδαίος Αλέξης Σολωμός ζει; Διότι αν ζει πρέπει να είναι 93 ετών!

sunset89

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
sagma666 είπε:
Παιδιά ο πολύ σπουδαίος Αλέξης Σολωμός ζει; Διότι αν ζει πρέπει να είναι 93 ετών!
Απ' ότι ξέρω, ζει και βασιλεύει. το 1918 γεννήθηκε αν δεν απατώμαι!!

washcloud

Retro Member
Αντιδράσεις
3
bambinella 100 είπε:
Λυπαμαι που η γνωμη μου δε συμβαδιζει με τη δικη σου, αλλα τι να κανουμε; Ετσι εχει η κατασταση.
Είπα εγώ όχι; Απλά γνώμες καταθέσαμε.

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
53
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Η Μαρία Μαρτίκα ("Κυρά-Θάλεια" από το "Ρετιρε") και ο Νίκος Κούρος ("Χρήστος ο φαρμακοποιός" πάλι από το "Ρετιρέ") τι απέγιναν;
Ο Νίκος Κούρος ζει και κυκλοφορεί στο Παλαιό Φάληρο. Αν και πάνε λίγοι μήνες που τον είδα τελευταία φορά να κάνει την καθιερωμένη βολτίτσα του φορώντας τα αθλητικά του παπούτσια και την αθλητική του φόρμα, εμφανισιακά είναι όπως όλοι τον θυμόμαστε από το ρετιρέ, ίσως λίγο πιο καταβλημένος.

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
Παιδία πριν λίγο έμαθα πως στις 28 Ιουλίου έφυγε από κοντά μας η μεγάλη ηθοποιός και αγωνίστρια Ολυμπία Παπαδούκα!! Γνωρίζει κανείς ακριβώς την ηλικία της, διότι δεν αναφέρεται πουθενά!

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
7.579
Να πουμε εδω οτι η Ολυμπια Παπαδουκα επαιξε κοντα στη Μερκουρη στις ταινιες Φαιδρα, και Κραυγη Γυναικων.

Δε γνωριζω σε τι ηλικια εφυγε. Το μονο που διαβασα ειναι οτι απεβιωσε πληρης ημερων.

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
bambinella 100 είπε:
Να πουμε εδω οτι η Ολυμπια Παπαδουκα επαιξε κοντα στη Μερκουρη στις ταινιες Φαιδρα, και Κραυγη Γυναικων.Δε γνωριζω σε τι ηλικια εφυγε. Το μονο που διαβασα ειναι οτι απεβιωσε πληρης ημερων.
Το διάβασα κι εγώ ότι απεβίωσε πλήρης ημερών. Αλλά δεν ξέρω πόσο ακριβώς γι' αυτό ρώτησα.

mhmerotategiatipino

RetroMasteR
Αντιδράσεις
140
To 1917 γεννηθηκε.

Σπούδασε φωνητική στο Εθνικό Ωδείο, από όπου αποφοίτησε το 1940. Το 1941 σπούδασε υποκριτική στη Δραματική Σχολή της Μαρίκας Κοτοπούλη. Αποφοίτησε με άριστα και προσελήφθη στο θίασο της Κοτοπούλη. Μαχητική αγωνίστρια της Αριστεράς, οδηγήθηκε στα τέλη της δεκαετίας 1940 στις φυλακές Αβέρωφ για τρία χρόνια και αποφυλακίστηκε με την υπεράσπιση της Μαρίκας Κοτοπούλη. Ανέπτυξε κοινωνική δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της Κατοχής, οργανώνοντας ψυχαγωγικές παραστάσεις σε στρατιωτικά νοσοκομεία. Καθιέρωσε την Ημέρα του Ηθοποιού που γιορτάστηκε το 1956 και εξελίχθηκε σε παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου. Το 1993 πρωτοστάτησε στην αναβίωση του θεσμού του Επάθλου Μαρίκα Κοτοπούλη για την καλύτερη ηθοποιό κάθε διετίας που είχε ατονήσει για δώδεκα χρόνια.

2 ΤΑΙΝΙΕΣ: Η Κύπρος στις φλόγες (1964) / Δάφνις και Χλόη ʼ66 (1966) /

ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΕΣ: Φαίδρα (Phaedra) (σκηνοθ. Ζυλ Ντασέν, 1962, 1η) / Ο Χριστός ξανασταυρώνεται /

ΑΝΑΦΟΡΑ: Η τέχνη της Αντίστασης (Ευάγγελου Μαχαίρα, Αθήνα: Καστανιώτης 1999, σ. 117) /

sunset89

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
Πάλι λειτούργησε η φορητή βάση δεδομένων εεεεε; :D

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Retro Member
Αντιδράσεις
4
mytinyworld είπε:
Ο Νίκος Κούρος ζει και κυκλοφορεί στο Παλαιό Φάληρο. Αν και πάνε λίγοι μήνες που τον είδα τελευταία φορά να κάνει την καθιερωμένη βολτίτσα του φορώντας τα αθλητικά του παπούτσια και την αθλητική του φόρμα, εμφανισιακά είναι όπως όλοι τον θυμόμαστε από το ρετιρέ, ίσως λίγο πιο καταβλημένος.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση!

video80

RetroMasteR
Αντιδράσεις
65
Πολύ χερόμαστε όλοι που ζεί και αναπνέει αυτή η ψηχή! Μου ειναι πολύ συμπαθής ο ηθοποιός.

Θα είθελα να ρωτήσω για άλλους 2 παλιαιτερης γενιάς ηθοποιούς εαν βρήσκονται εν ζωή :

1)Σπυρος Κωσταντοπουλος

2)Νίκος Βανδώρος

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
video80 είπε:
Πολύ χερόμαστε όλοι που ζεί και αναπνέει αυτή η ψηχή! Μου ειναι πολύ συμπαθής ο ηθοποιός.Θα είθελα να ρωτήσω για άλλους 2 παλιαιτερης γενιάς ηθοποιούς εαν βρήσκονται εν ζωή :

1)Σπυρος Κωσταντοπουλος

2)Νίκος Βανδώρος
Ο πολύ σπουδαίος ηθοποιός Σπύρος Κωνσταντόπουλος πέθανε δυστυχώς το 2007. Ο Νίκος Βανδώρος απ' όσο γνωρίζω ζει.

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
Σ΄ευχαριστώ φίλε μου για την ημερομηνία γέννησης. Αν μου έλεγες και πότε γεννήθηκε η Καλή Καλό θα σου ήμουν υπόχρεος. Αλήθεια, τώρα που απεβίωσε η Ολυμπία Παπαδούκα και ο Λυκούργος Καλλέργης έχει μείνει κανένας ηθοποιός άνω των 90; Ξέρει κανείς ποιοι έχουν μείνει;

sagma666

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
mhmerotategiatipino είπε:
To 1917 γεννηθηκε.
Σπούδασε φωνητική στο Εθνικό Ωδείο, από όπου αποφοίτησε το 1940. Το 1941 σπούδασε υποκριτική στη Δραματική Σχολή της Μαρίκας Κοτοπούλη. Αποφοίτησε με άριστα και προσελήφθη στο θίασο της Κοτοπούλη. Μαχητική αγωνίστρια της Αριστεράς, οδηγήθηκε στα τέλη της δεκαετίας 1940 στις φυλακές Αβέρωφ για τρία χρόνια και αποφυλακίστηκε με την υπεράσπιση της Μαρίκας Κοτοπούλη. Ανέπτυξε κοινωνική δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της Κατοχής, οργανώνοντας ψυχαγωγικές παραστάσεις σε στρατιωτικά νοσοκομεία. Καθιέρωσε την Ημέρα του Ηθοποιού που γιορτάστηκε το 1956 και εξελίχθηκε σε παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου. Το 1993 πρωτοστάτησε στην αναβίωση του θεσμού του Επάθλου Μαρίκα Κοτοπούλη για την καλύτερη ηθοποιό κάθε διετίας που είχε ατονήσει για δώδεκα χρόνια.

2 ΤΑΙΝΙΕΣ: Η Κύπρος στις φλόγες (1964) / Δάφνις και Χλόη ʼ66 (1966) /

ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΕΣ: Φαίδρα (Phaedra) (σκηνοθ. Ζυλ Ντασέν, 1962, 1η) / Ο Χριστός ξανασταυρώνεται /

ΑΝΑΦΟΡΑ: Η τέχνη της Αντίστασης (Ευάγγελου Μαχαίρα, Αθήνα: Καστανιώτης 1999, σ. 117) /
Σ΄ευχαριστώ φίλε μου για την ημερομηνία γέννησης. Αν μου έλεγες και πότε γεννήθηκε η Καλή Καλό θα σου ήμουν υπόχρεος. Αλήθεια, τώρα που απεβίωσε η Ολυμπία Παπαδούκα και ο Λυκούργος Καλλέργης έχει μείνει κανένας ηθοποιός άνω των 90; Ξέρει κανείς ποιοι έχουν μείνει;

mhmerotategiatipino

RetroMasteR
Αντιδράσεις
140
Ο Σπυρος Ολυμπιος (τον εντοπισε ματι να τριγυρνα στο ΣΕΗ). Για Καλη Καλο δεν εχω ημερομηνια. Γιαννης Βογιατζης (ηθοποιος) επισης ζει.

sunset89

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
mhmerotategiatipino είπε:
Ο Σπυρος Ολυμπιος (τον εντοπισε ματι να τριγυρνα στο ΣΕΗ). Για Καλη Καλο δεν εχω ημερομηνια. Γιαννης Βογιατζης (ηθοποιος) επισης ζει.
Αν λέμε για τον ίδιο (γιατί υπάρχουν πολλοί με το ίδιο όνομα), πρέπει να παίζει και σε παραστάσεις σχεδόν κάθε χρόνο και πρόσφατα ήταν σε αφιέρωμα για τους ηθοποιούς άνω των 70 που είναι σε εν ενεργεία.

imperium

RetroAdept
Αντιδράσεις
52
γεννημενος το 1927 ακομα ζει ο Γιαννης Βογιατζης και ειναι απο τους λιγους εν ενεργεια που παιζουν σε σειρες η σε παραστασεις

Κατι που δεν ηξερα ειναι οτι ειναι ξαδερφος του τραγουδιστη-ηθοποιου με το ιδιο ονομα

Μπλουζα